agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni32714Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-08-2015, 08:33   #3691
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili arkadaşlar, daha fazla sessiz kalamazdım, benim için değerli olan her bir mesajınızdan sonra.

20-21-24-28 Temmuz ve 4-Ağustos tarihli paylaşımlarıma sevgili YeniGine tarafından yazılmış tek bir mesaj dışında yorum olmaması böyle düşünmeme sebep oldu.

Sayfamın bir sohbet sayfası olmasını asla istemem, buna önayak hiç olmam, sevgili asmalıtepe. Böyle bir düşünceye nereden vardınız bilemiyorum.

Aslında sitem etmeyi sevmem, bana sitem edilmesinden hiç hoşlanmam. Ama bazen sitem işe yarıyormuş sevgili Mücevher Çalısı. Hani bazen rüyanızda bağırırsınız bağırırsınız, sesiniz çıkmaz. Ya da bütün gün evi temizler misler gibi yaparsınız, eline sağlık demek şöyle dursun, ev halkı fark etmez bile. Benim son sayfadaki paylaşımlarından edindiğim his buydu. Tabii ki kimseye zorla bir şey yaptıramazsınız, mesaj da yazdıramazsınız.

Son mesajıma yorum yapılmamasını ayrıca belirtmiştim ama yazdıklarınız iyi geldi.

Sevgili jezebel, aslında alınganlık değildi, daha ötesinde bir şey.

Sevgili eneskry, fotoğraf yüklememe mani olan biri yok, o kendimdi.

Sevgili sonkez, tabii ki, elimde olduğu takdirde istekleri severek karşılıyorum.

Sevgili Sûz-i Dilârâ bahçede dolaşırken bıcır bıcır sesler duymuştum, sizler miydiniz? Hep gelin.

Sayın TCM Sayın güreri teşekkür ederim, takibe devam ederseniz sevinirim.

Sayın sardunya18, Sayın nuaymu, sessiz takipçiler sizdiniz demek ki? Arada bahçe ile ilgili sormak istedikleriniz olursa cevaplamaya çalışırım.

Adalet hanım'cım aynen söylediğin gibi. Sıcaklar çok bunalttı, bitkileri de strese soktu. Biraz kaybım var, bir de beyaz sinek dadandı, acı biber, sarımsak, arap sabunu ve sıvı yağla ilaç hazırladım, sinekler gitti mi bilmem, bütün pencereler battı çıktı, bir de cam silme işi çıktı.

Sevgilerimle...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 10:09   #3692
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Sevgili SDurul, bahçenizde dolaşmak gerçekten çok hoş.. Hem bilgileniyorum, hem gözüm gönlüm okşanıyor.. Bu güzellikleri bizlerle paylaştığınız için çok çok teşekkür ediyorum.. Sevgiler..

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 11:05   #3693
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
... Sevgili jezebel, aslında alınganlık değildi, daha ötesinde bir şey.

Sevgilerimle...

Küstün bize
Bizim de küsüp gitmelerimiz oldu. Ama hep döndük.
Burada çok tatlı insanlar var, toplumla kıyaslanınca buradaki iyi insan yüzdesi kat kat fazla
Bazen insan sessiz kalmak ister yazmaz çizmez, havasında olmadığında başkalarına da bulaşsın istemez mesela...
Dostlarından uzak durursun, düşmanların onlara da bulaşmasın diye...
Gibi...
Güzellikler dilerim.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 11:56   #3694
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Biz size yazmasak da siz yine de yazın sevgili SDurul. Tatlı dilinizle, hikaye tadında anlatımınızla yazın. Yazın ki hâlâ doğada kendiliğinden açan çiçekler olduğunu, böceklerin o kadar da korkulacak bir şey olmadığını görelim. Kelebek görelim mesela ya da ne bileyim ebe gümecinin çiçeğinin mor olduğunu. Siz yazmazsanız nereden bilecek Sûz-i Dilarâ'nın cüceleri cevizin ağaçta yetiştiğini, böcenin sevileceğini, kertenkeleyi, tıytılı .

uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 19:35   #3695
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Alıntı:
Sevgili arkadaşlar, daha fazla sessiz kalamazdım, benim için değerli olan her bir mesajınızdan sonra.

20-21-24-28 Temmuz ve 4-Ağustos tarihli paylaşımlarıma sevgili YeniGine tarafından yazılmış tek bir mesaj dışında yorum olmaması böyle düşünmeme sebep oldu.

Sayfamın bir sohbet sayfası olmasını asla istemem, buna önayak hiç olmam, sevgili asmalıtepe. Böyle bir düşünceye nereden vardınız bilemiyorum.

Aslında sitem etmeyi sevmem, bana sitem edilmesinden hiç hoşlanmam. Ama bazen sitem işe yarıyormuş sevgili Mücevher Çalısı. Hani bazen rüyanızda bağırırsınız bağırırsınız, sesiniz çıkmaz. Ya da bütün gün evi temizler misler gibi yaparsınız, eline sağlık demek şöyle dursun, ev halkı fark etmez bile. Benim son sayfadaki paylaşımlarından edindiğim his buydu. Tabii ki kimseye zorla bir şey yaptıramazsınız, mesaj da yazdıramazsınız.

Son mesajıma yorum yapılmamasını ayrıca belirtmiştim ama yazdıklarınız iyi geldi.

Sevgili jezebel, aslında alınganlık değildi, daha ötesinde bir şey.

Sevgili eneskry, fotoğraf yüklememe mani olan biri yok, o kendimdi.

Sevgili sonkez, tabii ki, elimde olduğu takdirde istekleri severek karşılıyorum.

Sevgili Sûz-i Dilârâ bahçede dolaşırken bıcır bıcır sesler duymuştum, sizler miydiniz? Hep gelin.

Sayın TCM Sayın güreri teşekkür ederim, takibe devam ederseniz sevinirim.

Sayın sardunya18, Sayın nuaymu, sessiz takipçiler sizdiniz demek ki? Arada bahçe ile ilgili sormak istedikleriniz olursa cevaplamaya çalışırım.

Adalet hanım'cım aynen söylediğin gibi. Sıcaklar çok bunalttı, bitkileri de strese soktu. Biraz kaybım var, bir de beyaz sinek dadandı, acı biber, sarımsak, arap sabunu ve sıvı yağla ilaç hazırladım, sinekler gitti mi bilmem, bütün pencereler battı çıktı, bir de cam silme işi çıktı.

Sevgilerimle...
Sevgili SDurul kesinlikle mesajımın ana teması; Sayfanızın sohbet sayfası falan olması değildir. Yönetim dururken o bizim ne haddimize.
Kaldı ki sohbet de değil edilenler.

Konuyu açık yazdığımı sanıyordum.

Küçük bir serzenişti. Sayfaları yorumlar dolu olan sizler sızlanırken sanki yorumsuz sayfalara dikkat çekilir gibi.. Bazı imalar var gibiydi...

Bu sitede yıllardır özelden, genelden tanışan konuşan insanların tabii ki birbirleriyle yorumu da sohbeti de olacak. Saygı duyarım.

Yorumsuz okunup beğeni tıklanıyor geçiliyor diye de hiç dert etmem.

Herkesin ellerine gözlerine sağlık. Benim de başka sayfalarda çok fazla yorum yaptığım söylenemez.

Hepimizin bu sitede oluş amacımız bitki sevgisi.

Onlarla olmak, onları yeşertmek, başarabildiğimizce onları yaşatmak, çoğaltmak olduğuna göre söze söz katan da sağolsun katmayan da.

Herkese saygım var yeter ki inceden dokunuşlar olmasın.

Sevgiler..

asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 21:51   #3696
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sevgili Jezebel, küsmemiştim. Paylaşımlarıma devam edecektim.

Sevgili uyap, çok sağ olun, teşekkür ederim.

Fakat ima etmek, inceden dokunuşlar, çok ağır geldi ki hiç öyle bir niyetim yoktu. Sadece sesli düşünmüştüm.

Buraya bu konu ile ilgili kesinlikle mesaj yazılmamasını rica ediyorum. Ve konuyu başlatan kişi olarak olmaması gereken bu yazışma için herkesten özür diliyorum. Saygılar...

Sık kullandığım alaycı smileyi kimseyle değil kendimle ilgilidir. Bu vesile ile açıklamış olayım.

Düzenleyen Sevgi Durul : 04-09-2015 saat 20:30
Eski 08-08-2015, 00:22   #3697
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Çok özür dileyerek ben yine bir şey söylemek istiyorum, sonra başka bir şey demem artık. Ben; tabi ki sayfaların sohbet sayfasına dönüşmesinden tamamen sakınarak, verilen emekler, çabalar, gayretler karşısında sadece beğen butonunu kullanamıyorum, naçizane mutlaka emeğine, eline, gönlüne sağlık demem gerektiğini düşünüyorum; eğer demezsem verilen emeğe, çabaya saygısızlık olacakmış, ayıp olacakmış gibi hissediyorum kendimi... Onun için her verilen emeğe ara ara da olsa mutlaka birşeyler yazmak gereğini hissediyorum; emek veren kişiye ayıp olmasın diye.

Benim sayfa 107 ve 108 tamamen kendi paylaşımlarıma, kendi kendime sorularıma ve yorumlarıma aittir. Hatta bir ara artık paylaşım da yapmayayım ben diye düşündüğüm olmuştur.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 09:06   #3698
Ağaç Dostu

kkale71's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2014
Alıntı:
Bu zinniaları çok sevdim. Her biri ayrı güzel.
maşallah ilk defa bu renklerde gördüm. çok beğendim sarı kırmızı.

Sevgi Durul, uyap ve Jakin beğendi.
kkale71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 12:32   #3699
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
...

Minik kır çiçeği.

Eklenti 567201
Ablacım kır çiçeği sanırım Demir Dikeni, Çobançökerten (Tribulus terrestris)

Düzenleyen Mücevher Çalısı : 08-08-2015 saat 18:54
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2015, 14:54   #3700
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
SDurul ablacım rozet çiçeği sizde de var galiba çelikten kökleniyor mu acaba?Bir arkadaştan çelik aldım öylece suda duruyor.Köklenmiyor ucu siyahlaş mış.Ne yapsam acaba.?

Sevgi Durul ve uyap beğendi.
sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2015, 20:53   #3701
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-06-2015
Sayın SDurul bu kadar çiçeği bir arada görmemiştim çok güzeller maşallah çok emek harcamışsınız elinize sağlık . Günlük ne kadar zamanınızı bunların bakımına harcıyorsunuz. Bu çiçekler için gübre kullanıyormusunuz acaba.

Sevgi Durul ve uyap beğendi.
asiltürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2015, 09:22   #3702
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Çiçeği ne kadar da masum ve güzel. Bilgilendirme için teşekkürler, sevgili Mücevher Çalısı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kkale71 Mesajı Göster
maşallah ilk defa bu renklerde gördüm. çok beğendim sarı kırmızı.
Bu rengi ben de çok beğendim, hem kızımın renkleri. (cim-bom)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunya18 Mesajı Göster
SDurul ablacım rozet çiçeği sizde de var galiba çelikten kökleniyor mu acaba?Bir arkadaştan çelik aldım öylece suda duruyor.Köklenmiyor ucu siyahlaş mış.Ne yapsam acaba.?
Sevgili sardunya18, yaşatamadığım bitkilerden olur kendileri. Siyahlaşmış ucu kesip bu sefer de direk toprağa dikerek şansınızı deneyin derim, ben.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asiltürk Mesajı Göster
Sayın SDurul bu kadar çiçeği bir arada görmemiştim çok güzeller maşallah çok emek harcamışsınız elinize sağlık . Günlük ne kadar zamanınızı bunların bakımına harcıyorsunuz. Bu çiçekler için gübre kullanıyormusunuz acaba.
Sayın asiltürk, teşekkür ederim, şimdi biraz daha bitki katıldı aileye. Ne kadar zaman harcıyorum dersem, ölçülmüş belli bir zaman yok, fırsat buldukça başlarındayım. 3-4 gündür bitkilerimden uzaktayım, bugün dönüyorum ve açıkçası nasıl bir manzarayla karşılaşacağım bilemiyorum.

Tabii ki gübre kullanıyorum.

Sevgili sümeyra47, özel mesajını cevaplayamadım, değişik bilgisayardan yazmakta zorlandım. Bugün dönüyorum, habarleşiriz.

Eski 04-09-2015, 20:48   #3703
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.

Bu sene hava şartları bitkileri de şaşırttı. Domatesler hasta, kabaklarda çiçek çok, meyve tutumu az, damlama ile sulanmasına rağmen bir yandan yaprakları kuruyor.

Geçen yılki etkinlikten marina di chioggia kabak, çok lezzetli bir çeşit.

İki kökende birer kabak büyüyor. 28 Ağustos'ta böyleydiler.

Name:  kabak 28 Ağustos.jpg
Views: 872
Size:  38.8 KB

Name:  kabak 28 Ağustos1.jpg
Views: 654
Size:  43.3 KB

Bugün böyle. Biraz büyümüşler.

Name:  kabak bugün.jpg
Views: 640
Size:  49.5 KB

Çiçeği de çok hoş.

Name:  kabak çiçeği.jpg
Views: 879
Size:  27.6 KB

Sadece biberler iyi durumda. Hem turşu olarak, hem kurutarak değerlendiriyoruz. Taze yenenler de cabası.

Eski 04-09-2015, 20:58   #3704
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sayın birnefestoprak'ın gönderdiği tohumlardan haylan. Fotoğraf 2 Ağustos'tan.

Name:  haylan.jpg
Views: 843
Size:  55.5 KB

Çiçeği beyaz. Fotoğraf tomurcuk hali.

Name:  haylan 1.jpg
Views: 862
Size:  34.1 KB

Bir tane koparıp kızarttık, çok lezzetli. (28 Ağustos)

Name:  haylan----.jpg
Views: 1066
Size:  38.6 KB

Hepi topu üç meyve tutmuş, ikisi çok irileşmiş tohumluk olacak. (Bugün)

Name:  haylan bugün.jpg
Views: 1038
Size:  42.7 KB

Eski 04-09-2015, 21:40   #3705
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Çiçekler de kendi halinde.

Hünnaba tırmanan sabah sefası.

Name:  sabah s..jpg
Views: 628
Size:  46.2 KB

Aster, kendiliğinden çimlenmişti.

Name:  aster.jpg
Views: 856
Size:  29.4 KB

Phloxlar açmaya devam ediyor.

Name:  phlox.jpg
Views: 880
Size:  39.7 KB

Yıldız çadırı da kendiliğinden çimlenenlerden. Üç kök aynı ipe sardırdım. Tomurcuk çok.

Name:  yıldız ç..jpg
Views: 650
Size:  41.4 KB

Bugün ilk çiçeğini gördüm.

Name:  yıldız çadırı.jpg
Views: 855
Size:  68.7 KB

Eski 04-09-2015, 22:01   #3706
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Meyvelerden,

Name:  Trabzon hurması.jpg
Views: 864
Size:  51.9 KB

Name:  üzüm.jpg
Views: 887
Size:  46.3 KB

Name:  şeftali.jpg
Views: 827
Size:  39.4 KB

Name:  beyaz incir dalında.jpg
Views: 899
Size:  37.5 KB

Name:  beyaz incir.jpg
Views: 947
Size:  52.5 KB

Eski 04-09-2015, 22:24   #3707
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
[QUOTE=SDurul;1406095]Meyvelerden,

Ablacım bahçeye dalasım geldi. Bu meyveler ne böyle çok güzel görünüyorlar. Kabağı geç ektiğim için hiç kabağım olamadı bu sene. Oysa çok arsız kolay yetişir. Tadı bir başka oluyor, bahçede yetişenin.

Sabah sefası çok güzel olmuş.Zinnialarda rengarenk, harika bir görüntü oluşturmuş. Kolay gelsin ablacım, bahçe kış hazırlıkları derken, baya yoğun günler. Sevgilerimle.

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 22:28   #3708
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Hünnaplar kızarıyor.

Name:  hünnap.jpg
Views: 666
Size:  51.6 KB

Kara incir.

Name:  incir.jpg
Views: 636
Size:  37.0 KB

Semiz otu, birer yemeklik topluyorum.

Name:  semizotu.jpg
Views: 647
Size:  44.7 KB

Cevizlerin arasında horoz ibiği.

Name:  horoz i..jpg
Views: 649
Size:  45.9 KB

Asmanın yeni yaprağı güneş vurduğunda çok güzel görünüyordu. Gölge yapması için sardırılıyor.

Name:  asma yaprağı.jpg
Views: 622
Size:  32.8 KB

Eski 04-09-2015, 22:35   #3709
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Son görüntüler cevizlerden.

İlk aşılananlardan dört yıllık chandler aşılı cevizin genel görünümü.

Name:  chandler aşı4yıllık.jpg
Views: 684
Size:  56.1 KB

Meyve tutumu güzel.

Name:  aşı chandlerde meyve.jpg
Views: 873
Size:  40.6 KB

Bu da Yalova cinsi sanırım.

Name:  ceviz.jpg
Views: 852
Size:  36.6 KB

Cevizler içlenmiş. Chandler ceviz içi.

Name:  chandler iç ceviz.jpg
Views: 872
Size:  52.5 KB

Bu da Şebin cinsi. Sincaplar düşürmüş, kırdım. Lezzetli bir çeşit.

Name:  şebin.jpg
Views: 874
Size:  27.0 KB

Eski 05-09-2015, 00:49   #3710
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Çizmeler ayağımdan hiç çıkmıyor ki sevgili aleydi.

Uzun çengelli sopayla dolaşmak mı, o olmaz işte. Görünce; sopa bir tarafa, ben bir tarafa, o bir tarafa.

Biraz sonra törenle gidiyorum bakalım. Otlar da temizlenmiş, hayırlısı.

Sevgiyle...
Yazmanızın üzerinden çok zaman geçmiş, yeni gördüm. Bizde de yılan çoktur, hemen hemen hergün bir tane görürüm. Evin giriş kapısının 4-5 metre ötesinde 1,5 metrelik yılan derisi bulmuşluğumuz vardır. Köpekler de var ama iyi geçiniyorlar herhalde Hepsi hazer yılanı. Ben korkmam ama eşim birden bire karşılaşmaktan hoşlanmıyor. Bu yüzden eşim çizmelerinin konçlarına maşa gibi sıkıştırılan birer küçük çıngırak taktı, yürüdükçe çıngır çıngır ötüyor. Yılanlar da geldiğini anlayıp hiç görünmeden yoldan çekiliyorlar. Yılanların sağır olduğu söylenir ama bir şekilde algılıyorlar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2015, 12:20   #3711
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yazmanızın üzerinden çok zaman geçmiş, yeni gördüm. Bizde de yılan çoktur, hemen hemen hergün bir tane görürüm. Evin giriş kapısının 4-5 metre ötesinde 1,5 metrelik yılan derisi bulmuşluğumuz vardır. Köpekler de var ama iyi geçiniyorlar herhalde Hepsi hazer yılanı. Ben korkmam ama eşim birden bire karşılaşmaktan hoşlanmıyor. Bu yüzden eşim çizmelerinin konçlarına maşa gibi sıkıştırılan birer küçük çıngırak taktı, yürüdükçe çıngır çıngır ötüyor. Yılanlar da geldiğini anlayıp hiç görünmeden yoldan çekiliyorlar. Yılanların sağır olduğu söylenir ama bir şekilde algılıyorlar.
Çene altlarında, başları yerdeyken topraktaki titreşimleri algılamasını sağlayan bir tür organ mevcutmuş. Çıngırağın titreşimi çizmeye, oradan da toprağa geçiyor olabilir (?)

Bilhassa gece vakti arazide yürümem gerekirse ayaklarımı yere hızlıca vurarak yürüyorum ki büyükbaş bir hayvan olarak düşünsünler beni, ezilmemek için kaçsınlar yolumdan Bizim buralarda da gündüzcü hazer yılanları çok, alıştık onlara ama yaz aylarında gececi olan engerekler de mevcut.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2015, 16:29   #3712
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Nerdeyse sut beyazi olan alttan ikinci resim cok guzel gozukuyor. Taze cevizi nasil ozledim anlatamam. Tam mevsimi.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2015, 17:29   #3713
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:

Ablacım bahçeye dalasım geldi. Bu meyveler ne böyle çok güzel görünüyorlar. Kabağı geç ektiğim için hiç kabağım olamadı bu sene. Oysa çok arsız kolay yetişir. Tadı bir başka oluyor, bahçede yetişenin.

Sabah sefası çok güzel olmuş.Zinnialarda rengarenk, harika bir görüntü oluşturmuş. Kolay gelsin ablacım, bahçe kış hazırlıkları derken, baya yoğun günler. Sevgilerimle.

Aleydi'cim, buyur gel beraber yiyelim.

Antep fıstıkları olgunlaştıkça toplanıyor.

Name:  antep fıstığı.jpg
Views: 528
Size:  29.6 KB

Aslında bu yıl hava şartlarındaki olumsuzluk meyveleri de etkiledi, önceki yıllar daha güzel ve bol olurdu.

Kabaklarını da tadı tuzu yok, haylan lezzetli bir çeşit fakat pek meyve dökmedi. Şimdi de mantar olmuş, meyvesini büyütemedi. Allahtan ilk iki dev kabağı tohumluk olacak.

Name:  haylan.jpg
Views: 589
Size:  37.8 KB

Diğer cins büyüyor.

Name:  kabak.jpg
Views: 521
Size:  43.6 KB

Kış hazırlıkları olanca hızıyla devam ediyor. Biberlerin bazıları kurudu kaldırdık. Bazıları kuruyor.

Name:  kuruyan biberler.jpg
Views: 521
Size:  47.7 KB

Bunları da bugün dizdim.

Name:  biberler bugün dizilen.jpg
Views: 618
Size:  56.4 KB

Bizimki biraz da zorunlu hazırlık. Olanları değerlendirmek gerekiyor. Biber ve domateslerle boğuşmaya devam.

Eski 15-09-2015, 18:03   #3714
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe, son günlerde güzel yurdumuzda yaşananlardan yılanı unutmuştuk, keşke her taraf yılan kaynasa da yurdun dört bir yanında zarar veren, buna sebep olan iki ayaklı yılanlar olmasaydı.

Şimdiye kadar eşim değişik türlerde yılanlarla bahçede çok karşılaşmış. Ben sadece iki kez gördüm. Boz yörük ikinci karşılaştığım yılandı. İlki şeritli engerek. Nedense ondan korkmamıştım. Havalar serinledikçe sanırım daha rahat hareket ederim.

Çizmelere küçük çıngırak iyi fikirmiş fakat çok sık karşılaşmıyorum.

Düzenleyen Sevgi Durul : 15-09-2015 saat 23:34 Neden: Fotoğrafı sileceğimi belirtmiştim.
Eski 15-09-2015, 19:41   #3715
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:

Bunları da bugün dizdim.

Eklenti 577493
Aşağıdan yukarıya doğru okuyordum sayfayı, birden tek sıra dizilmiş biberleri görünce "oha dedim, millet ne biber yetiştirmiş, biberden yaprak görünmüyor".
Az daha yukarı çıkınca olayı anladım. Afiyetle yiyin, pek güzel olmuşlar.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2015, 20:32   #3716
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster

Bilhassa gece vakti arazide yürümem gerekirse ayaklarımı yere hızlıca vurarak yürüyorum ki
Bunu ben de uygulamaya çalışıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Nerdeyse sut beyazi olan alttan ikinci resim cok guzel gozukuyor. Taze cevizi nasil ozledim anlatamam. Tam mevsimi.
Kıtalar arası kargo nasıl gider bilemedim ki. Evet taze cevizin tam zamanı, ceviz hasadına da az kaldı.

Bu sene traktörle çalışan silkme makinası aldık, bakalım bu kez memnun kalacak mıyız?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Aşağıdan yukarıya doğru okuyordum sayfayı, birden tek sıra dizilmiş biberleri görünce "oha dedim, millet ne biber yetiştirmiş, biberden yaprak görünmüyor".
Az daha yukarı çıkınca olayı anladım. Afiyetle yiyin, pek güzel olmuşlar.

Teşekkür ederim. Bu sene en sorunsuz biberler. Üç çeşit biberimiz var, tatlı biber, acı biber ve emcelli biberi. Acı kıl biber turşu, diğerleri kurutularak değerlendiriliyor.

Tohumluk bırakılan emcelli biberler.

Name:  tohumluk emcelli.jpg
Views: 599
Size:  47.5 KB

Dalında,

Name:  emcelli dalında.jpg
Views: 594
Size:  44.5 KB

Toplananlar,

Name:  emcelli toplananlar.jpg
Views: 595
Size:  32.4 KB

Tohumluk ekinezyalar.

Name:  ekinezya.jpg
Views: 505
Size:  57.9 KB

Gaura bahardan beri açıyor.

Name:  gaura.jpg
Views: 540
Size:  68.9 KB

Eski 15-09-2015, 21:02   #3717
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Sürüm yapılıp otlar temizlenince gözlerime inanamadığım bir şey gördüm. Traktörün yanlışlıkla söküp attığı kocayemiş tekrar çıkmış.

Eklenti 569546
O gördüğümden sonra kocayemiş tekrar sürülmüştü. Yine çıkmış. Sanırım sonbaharda söküp traktörün zarar vermeyeceği bir yere taşınacak.

Name:  kocayemiş.jpg
Views: 534
Size:  60.9 KB

Vişne aşısı.

Name:  vişne aşı.jpg
Views: 517
Size:  40.9 KB

Bu sene eskisi gibi kelebekler görünmüyor. Onlara da bir şeyler olmuş. Bunu duvarın dibinde bugün gördüm.

Name:  kelebek.jpg
Views: 492
Size:  32.6 KB

Hünnaplar tam olgunlaşmadan da yenebiliyor. Tadı çok ta güzel.

Name:  hünnap.jpg
Views: 568
Size:  54.1 KB

Cosmoslar bile neşeli değil. Yeni açmaya başladılar.

Name:  cosmos.jpg
Views: 532
Size:  33.7 KB

Eski 15-09-2015, 21:13   #3718
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Gelelim domateslere. Toplananların kimisi olgunlaşması için bekletiliyor.

Name:  domates salçalık.jpg
Views: 751
Size:  37.8 KB

Biraz iyileri eve götürülmek üzere ayrılıyor.

Name:  domates yemelik.jpg
Views: 748
Size:  24.4 KB

Bir önceki toplananlar bidona doğranıyor.

Name:  domates-doğranmış.jpg
Views: 734
Size:  33.2 KB

Bir önceki doğranıp geçirilecek hale gelenlerin gök suyu süzülüyor.

Name:  domates-geçirilecek.jpg
Views: 725
Size:  41.8 KB

Ve bidonda iyice yumuşayan domatesler kevgirden geçiriliyor.

Name:  domatesgeçiriliyor1.jpg
Views: 499
Size:  34.9 KB

Eski 15-09-2015, 21:22   #3719
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
SDrul ablacım bahçen herzaman ki gibi şahane gidiyor bereketi bol ellerine sağlık
en doğal domates bir menemen bir şalça ne lezzet verir bahçenin ürünü bol olsun ablacım emeklerinin karşılığını katıyla alasın

Sevgi Durul, aleydi ve Jakin beğendi.
eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2015, 21:22   #3720
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Geçirilen salça.

Name:  domates geçirilmiş.jpg
Views: 736
Size:  33.1 KB

Kalanlar.

Name:  geçirilenden kalanlar.jpg
Views: 755
Size:  32.9 KB

Çekirdek sayısını en aza indirmek için iki kez kevgirden geçiriyorum. İkinci geçirimden geriye kalanlar.

Name:  ikinci geçirimde kalanlar.jpg
Views: 743
Size:  48.4 KB

Doğranan, geçen. Suyu süzülüp, kabuğu çekirdeği ayrılınca bu kadar kalıyor.

Name:  doğranan -geçen.jpg
Views: 778
Size:  27.5 KB

Eve götürülüp güneşte bekletilip olmuş salça. Kaynamış salçaya göre rengi çok daha güzel.

Name:  salça.jpg
Views: 777
Size:  34.2 KB

Etiketler
antep fıstığı, ceviz silkme makinası, ceviz soyma makinası, chandler ceviz, zeytin

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024