agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni32714Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2012, 17:55   #2221
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
Abla cevizlerde son durum nasıl? Meyveli resimlerini çekip ekleyebilirmisin?
Cevizlerde son durum.

Name:  ceviz.JPG
Views: 1310
Size:  50.7 KB

Önümüzdeki hafta bademler toplanır.

Name:  badem.JPG
Views: 1425
Size:  65.0 KB

Üzümler pekmez olacaklar.

Name:  çekirdekli karalar.jpg
Views: 1402
Size:  56.0 KB

Name:  çekirdekli karalar1.JPG
Views: 1459
Size:  55.0 KB

Name:  çekirdeksiz kara.JPG
Views: 1488
Size:  32.0 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 18:02   #2222
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Ağustos kır çiçeği.

Name:  kır ç..JPG
Views: 2421
Size:  39.2 KB

Horoz ibiği çiçeğini büyütüyor.

Name:  horoz ibiği.JPG
Views: 2689
Size:  42.1 KB

Oya ağacım tomurcuklanmış. Bu sene açacağını sanmıyordum, sürpriz oldu.

Name:  oya.JPG
Views: 1405
Size:  38.6 KB

Sayın tturt'un gönderdiği tohumlardan açan sabah sefasının değişik bir rengi.

Name:  sabah s..JPG
Views: 1541
Size:  39.3 KB

Eski 27-08-2012, 18:17   #2223
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

İncirimiz bu sene çok döktü yine de ağırlıktan dalı kırılmış. Meyveleri de bozuk olmuş, nazarlık olsun diyelim.

Name:  incir a..JPG
Views: 1734
Size:  64.8 KB

Name:  incir.JPG
Views: 1329
Size:  45.4 KB

Kirazların aşıları büyümüş.

Name:  kiraz-aşı.JPG
Views: 1530
Size:  40.5 KB

Son görüntümüz, bulutsuz bir havada gün batımı. Herkese... Huzurla... Sağlıkla...

Name:  günbatımı.JPG
Views: 1407
Size:  23.8 KB

Eski 27-08-2012, 20:09   #2224
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn SDurul

Bahçenizi gezerken acıktım, iyi mi
Elinize sağlık.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 21:30   #2225
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Yani haksızmıyım, tam bir Bereket bahçesi, maşallah.
Pekmez bile var bu bahçede

PH konusunda yazdıkların çok önemli, ben PH konusunun bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum.
En kısa zamanda suyumuzun PH derecesini öğrenmeye çalışacağım.
Ellerine sağlık canım.

Yer kirazına gelince, dış kabukları iyice sararıp kuruduğunda içi de olgunlaşmış demektir, ne yazık ki, hepsi birden olgunlaşmıyor, toplayıp kapsüllerin içinde muhafaza edebilirsin.
Eylül ve Ekim en verimli zamanı, onun da reçelini yapabilirsin, çok güzel reçeli oluyormuş.

Keşke yakın olsaydık Durul'cuğum, pekmez kaynatmaya bayılırım, pişerken taze pekmez kokusu çok hoşuma gider.
Bereketli bahçende kolaylıklar diliyorum.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 22:45   #2226
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster

..........Üzümler pekmez olacaklar.

Eklenti 327558

Eklenti 327559

Eklenti 327560

Merhaba efendim,

Pekmez yaparken bastık/pestil de deneseniz lütfen.

Cüretimi mazur görün, bir çok şeyi bilfiil yapan biri olarak algıladığımdan dolayı size öneriyorum.

Dün(26.08.2012), TRT2 ' de ''Anadoluda Zaman'' programında ''Eğil pestilinin'' yapımı vardı.

Oğlum, şu anda kendi bilgisayarının ağırlaştığını söylediğinden dolayı araştırıp linkini veremiyorum(müşterek kullanımdan dolayı).

Diyarbakır sayfası elimin altında, izniniz ile ekliyorum.

Sağlıkla kalın inşallah, eşinize selâmlar.

Saygılarımla lütfen.

İpe dizili cevizler ile de sucuk yapımı....,Şıraya bir çok kez daldırılıp çıkarılarak.

Düzenleyen mrduran : 27-08-2012 saat 22:47 Neden: son cümle
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2012, 11:13   #2227
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
(Suyun pH sını düşürmek için piyasada birçok ürün satılmaktadır.Ancak sitrik asit (limon tuzu),fosforik asit, nitrit asit, sülfirik asit gibi asitler de yaygın olarak kullanılmaktadır.Bunların seçiminde ise;kullanımının kolay,ucuz ve güvenli olmasına dikkat edilmelidir.Sitrik asit hariç diğer asitler aynı zamanda bitki besini(fosfor,azot ve kükürt) sağlarlar.Sitrik asit hem ucuz olması hemde güvenli olması nedeniyle bunların içinde en iyisidir.
Detaylı açıklamanız için teşekkürler Osman bey.

Mesajınızın koyulaştırdığım bölümünü şöyle anladım;

pH düşürmek için kullanılan ürünlerden, "fosforik asit, nitrik asit, sülfirik asit, fosfor, azot ve kükürt sağlarlar" diyorsunuz.
"Ucuz ve güvenli olması nedeni ile" Sitrik asiti tavsiye ediyorsunuz.

Sitrik asit dışındaki ürünleri kullanmak, toprağa sağlayacağı fayda göz önüne alındığında daha iyi gibi anladım, yanılıyor muyum?

Sanırım bu konuda açılmış bir başlık yok, ya da ben bulamadım.
Konuya hakim olan üyelerimiz(siz de) böyle bir başlık açabilirlerse, çok faydalı olur kanaatindeyim.
Sevgiler, selamlar.

tturt, Sevgi Durul ve Fatoş beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 13:52   #2228
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Sevgili arkadaşım, uzun süre bahçeleri dolaşamamıştım. Bahçemden ,çiçeklerimden de uzak kalmıştım. Bahçeni dolaşmak bana çok iyi geldi. Kış hazırlığını da bitirmek üzeresin, bahçen her zaman çok güzel . Meyvalar, sebzelerden yaptığın konserveler hoşaflar salçalar çok güzel görünüyor, ellerine sağlık. Selam ve sevgilerimle.

Sevgi Durul beğendi.
Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 20:58   #2229
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Merhabalar,

Bilgilerinizden faydalanmak adına gene size başvuruyorum, özelinize yazamadığım için sayfanıza yazmak zorunda kaldım.

Antep Fıstığı ağaçlarına bir defa ilaçlama yaptık ve yeterli oldu gibi. Bu zamana kadar

meyve alamayışımızın nedeni ilaçlama yapılmamasıymış. Meyveleri toplarken olgun olanları

artık ayırabiliyoruz. Ancak;

* Meyvelerin hep olmuşlarını tek tek mi toplayacağız? Zeytin gibi hepsi bir anda

olgunlaşmıyor mu?

*Meyvelerin bazıları kabukları çatlamış olarak çıkarken, çoğu çatlamamış oluyor. Bu

topladığımız meyveleri hangi işlemlerden geçirmeliyiz?

Şimdiden çok teşekkürler.

mrduran beğendi.
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 16:00   #2230
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sayın serkanhoca, sorunuz tam da Antep fıstıklarının olgunlaşmışlarını topladığımız güne denk geldi. Olgunlaşanları dün eşim toplamış, hemen kabuklarından ayırdık. Toplandıktan sonra kabuklu halde beklememesi gerekiyor.

Tereddüte düştüğünüz bir konu olursa yine sorabilirsiniz.

Name:  fıstık.JPG
Views: 1313
Size:  48.1 KB

Name:  fıstık1.JPG
Views: 1428
Size:  40.7 KB

Herkesin faydalanabilmesi için burada cevapladım. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Cuma günü pekmezimiz oldu, hikâyesini ve arkadaşların mesajlarını zamanım olduğunda cevaplayacağım. Antep fıstığı ile ilgili sorunun aciliyeti olduğu için hemen yazdım. Olgunlaşanlar kabuğunda uzun süre kalırsa, bozuluyor çünkü.

Eski 04-09-2012, 09:39   #2231
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Pekmez yapmak en sevdiğim işlerden biridir, bir ritüel gibi; önce beyaz toprak buluruz, sonra bağa gider üzümleri toplar, sonra da yapım aşamaları başlar. Herşey çok güzel de üşüşen arılar rahat vermiyor insana. Bizde 10 gün sonra yapacağız inşallah. Resimlerinizi bekliyoruz Sdurul Abla. Özellikle kullandığınız toprağı, ilave şeker kullanıp kullanmadığınızı merak ediyorum. Pekmezin kıvamının olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 12:15   #2232
Ağaç Dostu

sibelim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2010
sevgili sdurul bahçe maşallah güzel ve bereketli . allah ağız tadı, sağlık, huzur versin inşallah. bu güzelim hasadı toplamak yorar insanı. karın tokluğuna çalışmaya gelirim herşey öyle nefis görünüyor ki

sibelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 16:38   #2233
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sayın Sdurul,

Buradan yazmak durumunda kaldım kusuruma bakmayın. Size mesaj göndermeye çalıştım gönderemedim. Size nasıl ulaşabilirim özelden yazarmısınız.

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 04:04   #2234
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Antep fıstığı konya ikliminde yetişirmi fidesini nereden bulurum bilgilendirirmisiniz

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 09:52   #2235
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sevgili nazlı hilal, Konya ikliminde menengiç yetişiyorsa Antep fıstığı da yetişir. Menengice aşılanıyor çünkü.

Fidanını satan yerle ilgili link vermek istedim, öyle çok satan yer var ki yanlış yönlendirmek istemedim. Googledan araştırırsanız, size en uygun gelecek satıcıyı bulabilirsiniz.

mrduran beğendi.
Eski 06-09-2012, 09:59   #2236
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sibelim Mesajı Göster
sevgili sdurul bahçe maşallah güzel ve bereketli . allah ağız tadı, sağlık, huzur versin inşallah. bu güzelim hasadı toplamak yorar insanı. karın tokluğuna çalışmaya gelirim herşey öyle nefis görünüyor ki
Sevgili sibelim, teşekkürler... Yorucu kısmını hiç sormayın, bizi sonuçları dinlendiriyor.

Hiç karın tokluğuna çalıştırır mıyız sizi, buyrun meyveleri dalından yemeye gelin.

Eski 06-09-2012, 11:02   #2237
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Yani haksızmıyım, tam bir Bereket bahçesi, maşallah.
Pekmez bile var bu bahçede

Yer kirazına gelince, dış kabukları iyice sararıp kuruduğunda içi de olgunlaşmış demektir, ne yazık ki, hepsi birden olgunlaşmıyor, toplayıp kapsüllerin içinde muhafaza edebilirsin.
Eylül ve Ekim en verimli zamanı, onun da reçelini yapabilirsin, çok güzel reçeli oluyormuş.

Keşke yakın olsaydık Durul'cuğum, pekmez kaynatmaya bayılırım, pişerken taze pekmez kokusu çok hoşuma gider.
Bereketli bahçende kolaylıklar diliyorum.
O gün pekmez kaynarken mis gibi kokusunu aldıkça, hep aklımdan geçtiniz Adalet hanım. Keşke yakın olsaydık.

Bu sene pekmezi kendimiz yapmaya karar vermiştik, kesin olarak kendimiz yapacaktık.

Çarşamba günü kara üzümleri toplayarak, suyunun sıkılması için dünürlere götürdük. Onların üzüm suyunu sıkacak mengeneli bir aletleri var. Perşembe günü üzüm suyunu almaya gittiğimiz dünürlerin bahçesinde bizim pekmez ocağa yerleşmiş, neredeyse kaynamaya başlamıştı. Size zahmet oluyor desek de, ne kadarcık şey zahmet olmaz dediler. Anlayacağınız biz yine hazıra konmuş olduk. Yapılış aşamalarını pek görüntüleyemesem de bir kaç görüntü aldım.

Ama daha üzüm çok, yapımını öğrendik, bir posta da kendimiz yapıp pekiştireceğiz inşallah.

Name:  pekmez.JPG
Views: 1028
Size:  50.8 KB

Name:  pekmez1.JPG
Views: 1035
Size:  65.8 KB

Name:  pekmez2.JPG
Views: 999
Size:  56.1 KB

Altın çileklerin bir tanesi dalından düşmüş ve biz onu ikiye bölerek tadına baktık. Değişik ve hoş bir tadı vardı.

Name:  altın ç.1.JPG
Views: 940
Size:  26.6 KB

Name:  altın ç..JPG
Views: 962
Size:  31.8 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Özellikle kullandığınız toprağı, ilave şeker kullanıp kullanmadığınızı merak ediyorum. Pekmezin kıvamının olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Sevgilisakdag, pekmez toprağı buralardan bir yerden kazılıp getiriliyor. Yukarda anlattığım gibi o aşamalarını ben de görmediğim için ekleyemiyorum.

Şeker ilâve edilmiyor, sadece üzüm suyu ve pekmez toprağı. Kıvamı ise bir tabağa çok az pekmez dökülüyor, ortasına parmakla bir çizik atılıyor. Oluşan çizgi pekmezle birleşmezse olmuş demek oluyor.

Bir de kaynarken oluşan sarı köpüklerin renk değiştirerek biraz kızarması gerekiyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Pekmez yaparken bastık/pestil de deneseniz lütfen.

İpe dizili cevizler ile de sucuk yapımı....,Şıraya bir çok kez daldırılıp çıkarılarak.
Pekmezi bir alnımızın akıyla halledelim, sırada onlar da var.

İpe dizili cevizli sucuk tarifini arkadaşımdan almıştım, ipe dizmek zor gelirse tepside de olabiliyormuş. Zaman bulup denemek lâzım.

Hatırlatma için teşekkürler, sayın mrduran.

Eski 06-09-2012, 11:04   #2238
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
birkaç gün önce zamansız bir ani ziyaretle bahçenize baskın gerçekleştirdik, bahçenizi eşiniz gezdirdi,çok memnun olduk, çoluk çocuk hep beraber gezdik yedik, eşinizden teknik bilgiler aldık, bir de bahçenizde hazır tuttuğunuz poşetlere meyve sebzelerimizi doldurduk döndük istanbula, üzümleri hala yiyoruz, acı biberler çok fazla geldi gerisini turşu yaptık, çok teşekkür ederiz

Sevgi Durul ve mrduran beğendi.
attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 10:15   #2239
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sayın attar, elimde olmayan sebeplerle bu ziyaretinizde bulunamadım. Yine de bahçemizi ziyaretinizden memnun oldum. Eşim ve ben bir sonraki gelişinizde, ailenizle birlikte sizi ağırlamak isteriz.

Üzüm ve biberler için teşekküre değmez, afiyet olsun. Eşim, konservelerden vermek aklına gelmediği için üzüldü. Biz de, bıraktığınız ballı bitkisel karışım için teşekkür eder, yine bekleriz.

Eşinize selâmlar...

Eski 07-09-2012, 10:44   #2240
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Açan sabah sefalarım,

Name:  sabah s 1.JPG
Views: 916
Size:  33.1 KB

Name:  sabah s.5.JPG
Views: 898
Size:  32.8 KB

Views: 927
Size:  40.3 KB

Name:  sabah s.1.JPG
Views: 927
Size:  30.2 KB

Name:  sabah s.3.JPG
Views: 906
Size:  30.6 KB

Eski 07-09-2012, 10:47   #2241
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Sayın SDurul,

Eğer altın çilekleriniz bu şekildeyse rengi biraz daha kavuniçine kaçınca hemen hasat yapabilirsiniz. Sarı ve Kavuniçi olunca tamamdır.

Sevgi Durul beğendi.
Eski 07-09-2012, 10:49   #2242
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Sabah sefalarınız maşallah çok renkli ve keyifli. Lütfen tohumlarını alın ki tohum paylaşımı yapabilelim.

Sevgi Durul beğendi.
Eski 07-09-2012, 11:13   #2243
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sayın tturt, altın çileklerimiz sadece bir kök ve birkaç meyvesi sararmış. Seneye kesinlikle daha çok ekilecek.

Bu güzel sabah sefalarının tohumlarını gönderdiğiniz için bir kez daha teşekkür ederim. Hepsinin isimlerini etiketlemiştim fakat karıştılar. Elbette, tohumları Tohum Takas Etkinliğinde paylaşıma açılacaklar.

Bir kaç renk daha...

Name:  sabah s.2.JPG
Views: 1214
Size:  32.4 KB

Name:  sabah s.4.JPG
Views: 1268
Size:  34.8 KB

Name:  sabah s.6.JPG
Views: 1113
Size:  26.6 KB

Name:  s. sefası.JPG
Views: 1159
Size:  27.9 KB

Eski 07-09-2012, 11:30   #2244
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Sabah sefalarınız çok muhteşemler sevgli Sdurul. Bana gönderdiğiniz tohumlar bu sene annemin bolkonunu şenlendirdiler. Bu vesileyle tekrar teşekkür etmek istedim.

Sevgi Durul beğendi.
Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 11:30   #2245
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatoş Mesajı Göster
Sevgili arkadaşım, uzun süre bahçeleri dolaşamamıştım. Bahçemden ,çiçeklerimden de uzak kalmıştım. Bahçeni dolaşmak bana çok iyi geldi. Kış hazırlığını da bitirmek üzeresin, bahçen her zaman çok güzel . Meyvalar, sebzelerden yaptığın konserveler hoşaflar salçalar çok güzel görünüyor, ellerine sağlık. Selam ve sevgilerimle.

Sevgili arkadaşım, uzun bir aradan sonra bahçemize hoş geldin.

Bahçenden ve çiçeklerinden uzak kaldın ama dünyanın en güzel çiçeğine kavuştun. Fotoğraflarını bekliyoruz.

Geçenlerde bahçede börek yaptık. Sizin Kozak yaylalarında da köy fırınları vardır sanırım. Belki sana eskileri hatırlatır. Börek elde açılmadı, hazır yufkadan.

Name:  fırın1.JPG
Views: 1584
Size:  45.0 KB

Name:  fırın2.JPG
Views: 1291
Size:  53.1 KB

Name:  börek.JPG
Views: 1566
Size:  42.2 KB

Name:  börek1.JPG
Views: 1183
Size:  42.1 KB

Eski 07-09-2012, 11:34   #2246
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Hazır yufka farketmez ben sonuca bakarım. Böyle fırınlar artık köylerde bile azaldı gibi. Ancak nostaljik yaşamak isteyenlerin evlerinde veya eski usulden sıyrılmak istemeyenlerin evlerinde mevcut. Bu da çok az..

selis ve Sevgi Durul beğendi.
Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 12:55   #2247
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

2305 Numaralı mesajda ki 3. fotoğrafta ki ve 2308 numaralı mesajda ki 2. fotoğraftaki sabah sefaları Japon Morning Glory (japon sabah sefası) bunlar özel türler bunlardan benim için bir kaç tohum ayırmanızı rica edeceğim.

Yine 2305 Numaralı mesajda ki 2. fotoğrafta ki sabah sefası hariç diğerleri de özel türlerdir.

Kısmet olursa size seneye ekmeniz için farklı renklerde sabah sefası tohumlarıda göndermek isterim.

Sabah sefaları da hibiscuslar gibi özel ilgi gösterdiğim bir bitkidir. Bu nedenle çevremizde sitemizde ne kadar çok bahçede ne kadar çok çeşidini görürsem o kadar mutlu oluyorum.

Plumeri'nın durumu nasıl eğer sorun varsa size tutmuş çeliklerden tekrar gönderebilirim.

Sevgi Durul ve smnunal beğendi.
Eski 07-09-2012, 21:28   #2248
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sevgili arkadaşım, uzun bir aradan sonra bahçemize hoş geldin.

Bahçenden ve çiçeklerinden uzak kaldın ama dünyanın en güzel çiçeğine kavuştun. Fotoğraflarını bekliyoruz.

Geçenlerde bahçede börek yaptık. Sizin Kozak yaylalarında da köy fırınları vardır sanırım. Belki sana eskileri hatırlatır. Börek elde açılmadı, hazır yufkadan.

Eklenti 330210

Eklenti 330211

Eklenti 330212

Eklenti 330213
Sevgili arkadaşım, sitemize şöyle girip kaçıveriyorum, bu gün Kozak burnumda tütmüştü, İzmir'de olsaydım bu akşam orada olabilirdim Şimdi kucağımda tatlı bir cadıcık uyumakta. Onu nasıl bırakıpta İzmir'e döneceğim diye kara kara düşünüyorum Dediğin gibi bebekler dünyanın en güzel çiçekleri

Bahçem küçük kızımın dediği doğruysa eşim öğlen sıcağında çiçek ve sebzelerimi üsten suluyormuş oysa temmuz da bahçe yarışmasında birincilik almıştı,( ödülümüde sokak hayvanlarına mama için bağışlamıştım) şimdi ise perperişanmış Ama hiç üzülmüyorum en büyük ödül kucağımda tekrar çalışır eski haline getiririm.
Bahçendeki çalışmalarına özenerek bakıyorum arkadaşım, bu sene tarhana, konserve yapamadım. Birde gecen seneden kalan zeytinyağından sabun yapacaktım, bağdan gelen üzümlerle de pekmez ve pestil yapmayı düşünüyordum. Geldiğimde havalar soğumazsa bahçede bunların bir kısmını yapmayı planlıyorum

Bu gecenin bu vakti senin sayen de canım börek çekti, mis gibi odun ateşinde onun kokusu sinmiş sıcak sıcak yanında odunlu semaverden çay.
Vallahi şimdi Kozakta olsaydım o fırını yakar böreği pişirir yerdik. Ellerine sağlık arkadaşım.

Evet en güzel çiçeğim Sevgi teyzesi'nin elini öpmeye geldi . Sevgiler.

Name:  DSC_0212.jpg
Views: 1144
Size:  22.6 KB

Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 21:40   #2249
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sevgili arkadaşım, yüzümde gülümseme ile, Zeynep'cik sayfama hoş gelmiş, görünce duygulandım. Maşallah, Allah nazardan saklasın, sizlere bağışlasın. O'nu çok öpüyorum.

Aslında şöyle bir bakmak için açmıştım, mesaj falan yazasım yoktu. Çünkü biberlerle boğuşuyorum, biber ayıklayıp dizmekten sıkıldım, mola vermek istedim ve bu güzellikle karşılaştım.

Sevgili Güler hanım'ın kabak görmek istemiyorum sözlerine çok hak verdim bu günlerde. Bir gün turşu, bir gün salça, bir gün dizme, ben de artık biber görmek istemiyorum.

Boş ver bahçeyi falan, diğer işleri de boş ver. En güzel çiçeğiniz kucağınızda, bahçeyi nasılsa yeniden düzenlersin.

Seni ve Elif'i yeniden kutluyor, bebişin maviş gözlerinden öpüyorum. Sevgiler...

Eski 10-09-2012, 17:44   #2250
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tturt Mesajı Göster
2305 Numaralı mesajda ki 3. fotoğrafta ki ve 2308 numaralı mesajda ki 2. fotoğraftaki sabah sefaları Japon Morning Glory (japon sabah sefası) bunlar özel türler bunlardan benim için bir kaç tohum ayırmanızı rica edeceğim.

Yine 2305 Numaralı mesajda ki 2. fotoğrafta ki sabah sefası hariç diğerleri de özel türlerdir.

Kısmet olursa size seneye ekmeniz için farklı renklerde sabah sefası tohumlarıda göndermek isterim.

Sabah sefaları da hibiscuslar gibi özel ilgi gösterdiğim bir bitkidir. Bu nedenle çevremizde sitemizde ne kadar çok bahçede ne kadar çok çeşidini görürsem o kadar mutlu oluyorum.

Plumeri'nın durumu nasıl eğer sorun varsa size tutmuş çeliklerden tekrar gönderebilirim.

Sayın tturt, sabah sefalarının bazıları tohum yapmıyor, sanırım hibrit. Bundan sonra verirlerse ve şimdiye kadar tohum yapmış olanlardan gönderirim.

Göndereceğiniz yeni çeşitler için sevinirim. Sabah sefalarını, çiçek ömrü kısa olsa da ben de seviyorum.

Bunlar da açan diğer renkleri.

Bunu, yüksekte açtığı için bu kadar çekebildim.

Views: 1163
Size:  31.7 KB

Name:  s.sefası1.JPG
Views: 1189
Size:  32.2 KB

Plumeriayı aniden güneşe çıkarınca buradaki yaprakları tam açamadan yandı. Şimdi yeniden yaprak çıkarıyor. Sanırım tuttu, yeniden gönderme teklifinize teşekkür ederim.

Son durumu budur.

Name:  plumeria.JPG
Views: 1122
Size:  25.6 KB

Eşinize Selâmlar... Ege'ye Sevgiler...

Etiketler
antep fıstığı, ceviz silkme makinası, ceviz soyma makinası, chandler ceviz, zeytin

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024