agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni32714Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-12-2011, 17:06   #1741
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Sevgili Sdurul Cemo nerdeyse bana da sukulent aldıracak onun sayfasına baktıkca iştahlanıyorum sonra bırakıp geliyorum diye hevesim çöküyor.
Neyse ben bugidişle bir tır alacağım artık ben nerde çiçeklerim orda gidip geleceğiz.

Bizde kompost işlemi yapıyoruz kağıt şişe vs. hariç diğer çöpleri hepbiryerde toplayarak gübreye dönüştürüyoruz. Böylece çöpe daha az gidip geliyoruz.

Bahçeler artık kış uykusuna yattılar tabi sahipleride biraz dinlensin diye bahar da daha enerjik şekilde uğraşmak dileğiyle hoşca kal...

fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2011, 17:47   #1742
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatma sunay Mesajı Göster
Sevgili Sdurul Cemo nerdeyse bana da sukulent aldıracak onun sayfasına baktıkca iştahlanıyorum sonra bırakıp geliyorum diye hevesim çöküyor.
Neyse ben bugidişle bir tır alacağım artık ben nerde çiçeklerim orda gidip geleceğiz.
Al canım al seen sukulent. Ne olacak ki, ayak altına koyarsın giderken)
Naılsa yemelikler otobüste)

Doyulur mu, doyulur mu
Sukulent e doyulur mu
Sukulenti olmayan
dünyada durur mu)

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 20:10   #1743
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili fatma sunay, bilmem bu kaçıncı cevap yazışım, her seferinde gönderemeden kapı çalındı gelen oldu. Geciken cevabım için kusura bakmayın.

Cemo'nun sukulentlerini görünce, bitkilerle alakası olmayan birisi bile heveslenir. Hiç durmayın sukulentler ayrı bir dünya. Nasılsa bir yolunu bulursunuz, sizinle gelip giderler.

Sizin de söylediğiniz gibi bahçeler kış uykusuna yattı. Dün, şöyle bir dolaşıp gelelim dedik. Issız, sessiz garip kalmış bahçe. Baharda ve yazdaki kuş cıvıltıları yerini sessizliğe bırakmış. Çok duramadık, anahtarı da evde unutmuşuz, çabucak geri döndük. Sevgiyle...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 21:12   #1744
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Sevgili Sdurul keşke imkanım olsa bolca sukulent yetiştiririm ama malesef Cemonun sukulentleriyle kendimi avutuyorum.

Güle bindim gülmedim
Gülden düştüm ölmedim
Cemo'nun bahçesine girdim
Sukulent kıymeti blmeden..<<<<<

mrduran beğendi.
fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 10:04   #1745
Ağaç Dostu

ayhan219's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2011
merhabalar
sizlerin mesajlarını peşpeşe okuyunca sanki verendada birlikte çay içiyor ve sohbet ediyorsunuz gibi bir hava çıkıyor ortaya ve ben istemeden kulak misafiri olmuşum gibi bir duyguya kapılmadan edemiyorum
Allah muhabbetinizi artırsın
saygılarımla

mrduran beğendi.
ayhan219 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 11:29   #1746
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Güzel arkadaşım, kompostumuz hayırlı ve verimli olsun. Sevgiler.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2011, 09:47   #1747
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatma sunay Mesajı Göster
Sevgili Sdurul keşke imkanım olsa bolca sukulent yetiştiririm ama malesef Cemonun sukulentleriyle kendimi avutuyorum.

Güle bindim gülmedim
Gülden düştüm ölmedim
Cemo'nun bahçesine girdim
Sukulent kıymeti blmeden..<<<<<
Sevgili fatma sunay, imkanınız olsa çok güzel sukulentler yetiştireceğinizden adım gibi eminim. Ben de saksılarda yetiştirmek için uğraşıyorum. Ama nerede cemo'nun sukulentleri gibi asla olmuyorlar. Artık biz de bol bol onunkileri seyretmekle yetiniriz.

Manilerinize, zaman zaman arkadaşlarla tatlı atışmalarınıza bayılıyorum bu arada.

Eski 29-12-2011, 10:00   #1748
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhan219 Mesajı Göster
merhabalar
sizlerin mesajlarını peşpeşe okuyunca sanki verendada birlikte çay içiyor ve sohbet ediyorsunuz gibi bir hava çıkıyor ortaya ve ben istemeden kulak misafiri olmuşum gibi bir duyguya kapılmadan edemiyorum
Allah muhabbetinizi artırsın
saygılarımla
Sayın ayhan219 kardeş, bahçemize hoş gelmişsiniz. Buradaki ortamı, dostluk kardeşlik mesajlarını algılamamak ve bundan etkilenmemek mümkün değil. Aynen söylediğiniz gibi sanki komşuyuz ve zaman zaman gerçek hayattaki gibi sohbetlerimiz, bilgi alışverişlerimiz oluyor.

Amin, teşekkür ederim. Saygıyla...

Eski 29-12-2011, 10:09   #1749
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lir Mesajı Göster
Güzel arkadaşım, kompostumuz hayırlı ve verimli olsun. Sevgiler.
Sevgili lir, bu kompost işini daha önce yapmadığım için pişmanım. İyi ki hatırlattın. Her gün bir koca poşet ilave ediliyor, yakında komşulardan da toplamazsam iyidir. Daha önce çöpe gidiyordu, yazık... Sevgiyle...

Eski 29-12-2011, 13:51   #1750
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Sonbahar görüntüleri ,insanın içini sızlatıyor..Ama Ayva ağacının sarı yaprakları çok hoştu...Artık baharda sizden bahardalı fotoğraflarına kadar sabır edeceğiz...

Bahar resimlerinizin harika olacağından eminim...Bilhassa; armut,şeftali ve ayva çiçekleri harika olur...Bu arada bademi de sayalım..kokusuda güzeldir badem çiçeklerinin.....

Ne yapalım sevgili S.durul bahara kadar sabır edeceğiz) Ellerinize sağlık...Bu arada yeni yılınızı da kutluyorum...Sevdiklerinizle beraber, hayırlı sağlıklı ,bol ürünlü bir yıl dilerim...Sevgiler ..Selamlar..)

berrinb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2011, 13:09   #1751
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Merhabalar,
Olgunlaşmadan topladığınız altın çilekleri nasıl değerlendiriyor sunuz?
Paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.
Bu arada, mutlu yıllar dilerim.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2011, 17:16   #1752
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2011
s.durul abla bahçeniz gerçekten çok güzel.Emeğinize yüreğinize sağlık. Güzel iltifatları bence en çok eşiniz hakediyo. Ama erkekler hep arka planı tercih ediyolar. Rabbim inşallah bu güzellikleri daim kılar. Ve umarım bu çabaları çocuklarınız torunlarınız destekler sizlerin izini takip ederler. Zira dalından koparılarak yenen bir meyvenin sebzenin hazzı tarif edilemez. Sanırım artık eşiniz oldukça yorulmuş olcakki ceviz lerin altındaki yaprakları toplama **** yakma zahmetinde bulanamadı. Ben zararını gördüm de onun için söylüyorum . Yaprakları yakarsanız mantar için geçit vermemiş olursunuz. Sevgiyle kalın yeni yılda mutluluklar ve sağlık dilerim.

mrduran beğendi.
Mesut Karakaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 12:45   #1753
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Olgunlaşmadan topladığınız altın çilekleri nasıl değerlendiriyor sunuz?
Sayın serkanhoca, altın çilekleri diğer bazı meyveler gibi toplandıktan sonra
olgunlaşırlar mı diye beklettim. Olgunlaşmadılar, büyük ihtimalle komposta ilave edilecekler. İyi yıllar...

Eski 02-01-2012, 12:55   #1754
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Karakaş Mesajı Göster
s.durul abla bahçeniz gerçekten çok güzel.Emeğinize yüreğinize sağlık. Güzel iltifatları bence en çok eşiniz hakediyo. Ama erkekler hep arka planı tercih ediyolar. Rabbim inşallah bu güzellikleri daim kılar. Ve umarım bu çabaları çocuklarınız torunlarınız destekler sizlerin izini takip ederler. Zira dalından koparılarak yenen bir meyvenin sebzenin hazzı tarif edilemez. Sanırım artık eşiniz oldukça yorulmuş olcakki ceviz lerin altındaki yaprakları toplama **** yakma zahmetinde bulanamadı. Ben zararını gördüm de onun için söylüyorum . Yaprakları yakarsanız mantar için geçit vermemiş olursunuz. Sevgiyle kalın yeni yılda mutluluklar ve sağlık dilerim.
Sayın Mesut Karakaş kardeş, bahçemizi beğendiğiniz için teşekkür ederim.

Evet, bütün güzel iltifatları eşim hak ediyor, hepsi onun eseri. Buradan ben de kendisine teşekkür ediyorum. Ama arka planda değil, sadece forumda yazmıyor.

Önceki yıllarda yapıyorduk, bu yıl yaprakları toplayıp yakmadık. Ağaçlar büyüdükçe yapılacak işler ve yorgunluklar artıyor. Umarım zararını görmeyiz.

Ben de size huzurlu sağlıklı bir yıl diliyorum.

Eski 02-01-2012, 14:04   #1755
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Teşekkürler verdiğiniz bilgi için.
Benimkiler de bir türlü olgunlaşmadılar, kıyamadım dışarıda kalmalarına ve yeşilken topladım. İnternette olgunlaşmayan altın çileklerin yenmemesi gerektiği gibi bir bilgi okumuştum, o nedenle sormak istemiştim.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 16:15   #1756
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sevgili SDurul,sağlıklı nice yıllara inşallah ailenizle birlikte bir ömür boyu.
Sevgiler

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 11:37   #1757
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sevgili hanndan, teşekkürlerimizle...

Name:  yılbaşı.JPG
Views: 719
Size:  36.5 KB

Her şey dilediğinizce olsun. Sevgiler...

berçin ve Maviş beğendi.
Eski 16-01-2012, 18:15   #1758
Bilgilendirilen Üye

S.durul abla sanırım cevizleriniz kaman cevizi. Takip ettiğim kadarıyla antraknoza hassas . Zira mantar ilaçlaması yapıyosunuz. Peki cevizleriniz kaç yaşında ağaç başı verimleri ne kadar paylaşabilirmisiniz acaba?

Eski 16-01-2012, 18:31   #1759
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Bizim ceviz ağaçlarının, on kadarı kaman. On iki yaşındalar ve eşimin kabaca hesaplamasıyla, kamanlardan ağaç başı 7kg. verim aldık. Eşime göre verim az ve cins değişikliğine gideceğiz.

berçin beğendi.
Eski 16-01-2012, 20:26   #1760
Bilgilendirilen Üye

kamandan başka neler var acaba sdurul abla. az da görünse allah bereket versin. Sanırım kurda kuşa çok kaptırdınız. Cevizin aslında bu bakımla kabuklusunun 20 tl olması lazım...

Eski 16-01-2012, 20:47   #1761
Bilgilendirilen Üye

Valla abla kaman cevizi fidanı satanlar ve internette anlatanlar kaman cevizinin 10 yaşında 30 kg verdiğini söylüyorlar. Ya bu arkadaşlarda var sorun ya da biz ceviz yetiştirmesini bilmiyoruz...

mrduran beğendi.
Eski 16-01-2012, 21:03   #1762
Bilgilendirilen Üye

abla acizane tavsiyem - çok bilmemekle beraber- mart ayında iştahlı sürgün uçlarını eşiniz bağ makası ile vursun cevizlerin. Akıl vermek değil amacım sakın yanlış anlamayın... Aşağıdaki link te öyle dediği için . Ben gecen sene yaptım faydasını gördüm. Yoksa cevizler kavak gibi uzayıp gidiyo... Yeni ceviz ekecek olan arkadaşlarada verdiğiniz rakamlar umarım yol gösterici olur. Şimdilerde Türkiyenin 4 bir yanında ceviz ekimi yapılıyo. Bu kadar uğraş ve çabaya 12 yaşında 7 kilo alınıyorsa ancak bu işi sevmek kesinlikle maddiyatı düşünmemek ten kaynaklanmış olsa gerek. Saygılarımı ve hürmetlerimi arz ederim...

Eski 16-01-2012, 21:04   #1763
Bilgilendirilen Üye

Ceviz Fidanl11 Ceviz Ceviz Yeti_tirme Ceviz Fidanlar1 Ceviz Fotoraflar1

Eski 19-01-2012, 13:32   #1764
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sayın Mesut Karakaş kardeş, bizde Kamandan başka, Şebin, Bilecik, Yalova1, Yalova2 cinsleri ve birkaç adi ceviz var. Aslında en iyi verimi bu sene aldık. Önceki yıllarda görülen güneş yanıklığından da kaolin kili sayesinde kurtulduk.

Biz bahçeyi oluştururken işin maddi getirisini pek düşünmedik. Bahçe kendi masraflarını karşılasa bizim için yeterli olacaktı. Fidanlar dikildikten sonraki yıl gördüğümüz tek cevizler bile bizi oldukça sevindirmişti. Ağaç yetiştirmek, öğretmenlik gibi, sevgisiz asla olmaz.

Kabuklusu 20L. nerede, biz cevizleri 8 ve 9L. olarak elden çıkardık. O kadar çok soran oldu ki, bir o kadar daha olsa gidecekti. Kendimize bile kalmayacaktı neredeyse.

Eşim sürgün uçlarını hep alıyor, bir de İnegöl'e gittiğinde, uzun ve ayarlanabilir galiba, ağaç budama aleti aldı. Zaten Chandler ve Pedro cinsi aşılanacak ağaçlar güzün işaretlenmişti. Aşamalı olarak cins değişikliği yapılacak.

Ayrıca kaolinin etkisini gösterebilmek için, ceviz ayıkladığımda iç fotoğraflarını yüklerim. Teşekkürler...

mrduran ve berçin beğendi.
Eski 19-01-2012, 13:50   #1765
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Sn SDurul.
Ceviz cinsleri belirtmişiniz teşekkür ederim.Bunlara tozlayıçı olarak hangisine hangisini kullanıyorsunuz?
Saygılar.

mrduran beğendi.
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 18:19   #1766
Bilgilendirilen Üye

Abla şebin, bilecik cevizi ni 8-9 lira ya hakkaten ucuz vermişsiniz. Siz onları bide makina ile soydunuz iç kararması yapmadan. Seneye bence nasip olursa 12-15 lira arasında verin... 8-9 liraya millet kabuğundan ayrılmayan cevizleri alıyor. Çekirdeğin kilosunu bile 7-8 lira ya alıyoruz. Size sorduğum soruyu lilium ( nail abi) ye de sordum. 5 yaşındaki chandler cevizlerinden 5 er kilo aldım dedi ağaç başı... Dolayısıyla pedro-chandler projenize ben de destek veriyorum. Ama dediğiniz gibi en başta sevgi ve ilgi geliyo...

Eski 21-01-2012, 12:46   #1767
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hk50 Mesajı Göster
Sn SDurul.
Ceviz cinsleri belirtmişiniz teşekkür ederim.Bunlara tozlayıçı olarak hangisine hangisini kullanıyorsunuz?
Saygılar.
Sayın hk50, cevizlerin aslında hepsi birbirinin tozlayıcısı. Eşime yazdırdım, buraya aktarıyorum. Umarım yararlı olur. Saygıyla...

Şebin- Bilecik ve Yalova1 çeşitleri ile,
Bilecik- Şebin ve Yalova3 ile
Kaman- Şebin ile,
Yalova1- Şebin ve Yalova4 çeşitleri ile tozlanır.

mrduran ve berçin beğendi.
Eski 21-01-2012, 12:56   #1768
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Karakaş Mesajı Göster
Abla şebin, bilecik cevizi ni 8-9 lira ya hakkaten ucuz vermişsiniz. Siz onları bide makina ile soydunuz iç kararması yapmadan. Seneye bence nasip olursa 12-15 lira arasında verin... 8-9 liraya millet kabuğundan ayrılmayan cevizleri alıyor. Çekirdeğin kilosunu bile 7-8 lira ya alıyoruz. Size sorduğum soruyu lilium ( nail abi) ye de sordum. 5 yaşındaki chandler cevizlerinden 5 er kilo aldım dedi ağaç başı... Dolayısıyla pedro-chandler projenize ben de destek veriyorum. Ama dediğiniz gibi en başta sevgi ve ilgi geliyo...
Kardeş, az olsun, temiz olsun dedik. Seneye için, sağ olursak tabii bu fiyattan olmaz. Biz memur insanlar olduğumuz için alışmamışız satmaya. Siteden bir arkadaş özelden satın almak için mesaj gönderdiğinde, ona para ile göndermek ağırıma gitmişti.

Bahçeyi oluştururken maddi beklentimiz yok demiştim ama zamanla bahçenin maddi getirisi olacak gibi görünüyor. Örneğin, zeytinlerden şimdilik kendi yağımız anca çıkıyor. Ürün arttıkça fazlası maddi olarak dönecek. Bunları biz görmeyiz, umarım çocukların işine yarar.

berçin beğendi.
Eski 22-01-2012, 13:08   #1769
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Evin bahçesinden bir kaç görüntü çektim. Korktuğumun aksine çoğu canlı ve inadına yaşamışlar. Dahlia, ortanca, potentilla, amaryllisler ve bazılarının yaşayıp yaşamadığı daha sonra belli olacak.

Ne olduğunu bilemediğim bitki. Lale olabilir mi?

Name:  bilinmeyen.JPG
Views: 564
Size:  23.4 KB

Kardelenlerin üç beş tanesi çıkmışlar.

Name:  kardelen.JPG
Views: 824
Size:  19.9 KB

Güzün tohum aldıktan sonra budadığım kına renkli şebboy.

Name:  şebboy.JPG
Views: 792
Size:  43.4 KB

Name:  şebboy1.JPG
Views: 750
Size:  48.8 KB

Eski 22-01-2012, 13:32   #1770
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Arkadaşlar merak ediyorlardı ve tanışma zamanı geldi. Artık 6 aylık olduk.
Torunumuz, yeşeren dalımız, gülümüz sümbülümüz, ayvamız narımız, biriciğimiz...

Name:  sevil.JPG
Views: 1096
Size:  43.3 KB

Etiketler
antep fıstığı, ceviz silkme makinası, ceviz soyma makinası, chandler ceviz, zeytin

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024