agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2009, 19:40   #31
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Galeri: 4
Bahçemin genel resimlerini çekip yapacaklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum en kısa zamanda fotoğraflarla krokisini çizip sizlerle paylaşacam.Ama öncelikle şelale yapmak istediğim bir bölge var ve işin içersinden çıkamıyorum. önce onun fotoğrafını paylaşmak istiyorum. bu günlerde pek uğraşmıyorum.Çimlerim var onlarla vakit geçiriyorum. birde bonsai için bişeyler yapmaya çalışıyorum inşalah olur.Değerli yorumlarınız beni çok mutlu etti.Çok teşekkür ederim..

Lithi-um Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 20:17   #32
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Ahşap konusunda yaratıcı ve becerikli olduğunu gördük. Benim önerim, yaptığın bir masa ya da sehpada renk kullanma açık renk astar olacak bir boyanın üzerine, desenli bir peçeteyi fırça ile üzerinden sürerek yapıştır. Üzerine renksiz vernik sür. Bakalım beğenecek misin ?

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 20:35   #33
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Verdiğiniz fikir için teşekkür ederim daha önce hiç böyle birşey yapmadım hiç ahşap işleriyle uğraşmadım. ama söylediğinizi yapıp fotoğraflıyacam.Yaptığım masada vernik sürmüştüm verniğin üzerine desenli peçete yapıştırıp, tekrar vernik geçsem hoş durur sanırım.

Eski 24-06-2009, 20:48   #34
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

verniğin üzerine yapışmaz sanırım. Eğer hepsi verniklendiyse yeni bir çalışmada deneyebilirsin.Peçeteyi yüzeye koyup, ortasından kenarlara doğru üzerinden peçete tutkalına batırılmış fırçayla yapışacak. Hava kabarcığı kalmamasına dikkat edilecek.

Düzenleyen Vildan Sönmez : 25-06-2009 saat 08:06
Eski 24-06-2009, 20:56   #35
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Vildan hanım, malzemeleri tamamlayıp dediğinizi yapıcam. lila olabilir aslında çok açık mor. onun üzerine peçete yapıştırıp verniklesem kalan yerlerinide eflatun rengi boyasam harika olur Hiç aklıma gelmezdi peçeteyi yapıştırmak. Yardımlarınız için teşekkür ederim. aklınızda daha başka düşünceleriniz olursa lütfen paylaşın

Eski 24-06-2009, 21:02   #36
Ağaç Dostu

Ülkü's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 59
Kanepenin sırta gelen kısmına aşağı tarafa bir sıra daha tahta ile kapatıp peçeteyi o tahtaya uygulayabilirsin. Birde yan tarafa kol koymak için uygulanan dalın alt kısmına üçgen şekilde yani o aradaki boşluğu kapatacak şekilde ahşap ile kapatıp peçeteyi yine oraya uygulayabilirsin.

Ülkü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 21:26   #37
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Peçete yapıştıracağın yeri mümkün olduğu kadar açıkrenk boya diğer kısımları giderek koyulaştır.

Eski 24-06-2009, 21:47   #38
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ülkü Mesajı Göster
Kanepenin sırta gelen kısmına aşağı tarafa bir sıra daha tahta ile kapatıp peçeteyi o tahtaya uygulayabilirsin. Birde yan tarafa kol koymak için uygulanan dalın alt kısmına üçgen şekilde yani o aradaki boşluğu kapatacak şekilde ahşap ile kapatıp peçeteyi yine oraya uygulayabilirsin.
diğer yaptığım bank çok az kaldı bitmesine ve onun üzerine vernik atmamıştım. ona peçete uygular sizlerle paylaşırım

Eski 24-06-2009, 21:48   #39
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Peçete yapıştıracağın yeri mümkün olduğu kadar açıkrenk boya diğer kısımları giderek koyulaştır.
Amerikan tutkalı dediğiniz nasıl bişey ? vernik gibi fırçayla sürüyormuyuz ? ve nereden bulabilirim hırdavatçıdan mı ? yoksa mobilyacıdanmı ?

Eski 25-06-2009, 06:55   #40
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Peçete dekupaj tekniği
Malzemeler:
peçeteler
akrilik boyalar(açık renk boya)
peçete tutkalı
fırça
zımpara
obje
vernik
İşlem basamakları:
1-Ahşap obje önce zımparalanır.Açık renge boyanır (beyaz veya krem)kurutulur.Tekrar zımparalanır.İkinci kat boya uygulanır.Peçete tekniğinde resmin belirgin olması icin açık renge boyanması gerekmektedir.
2-Objede yapıştırılacak yer belirlendikten sonra, peçetedeki uygulanacak desen makasla kesilir.tek kat kalacak şekilde katlara ayrılır.
3.Yapıştırılacak yüzey üzerine yerleştirilir.Üzerine peçete tutkalı ortadan kenarlara doğru dikkatlice sürülür.Kıvrım yapmamaya özen gösterilir.Peçete tekniği uygularken peçetede bir miktar esneme olabilir.Hava kabarcıgı olmamasına özen gösterin.
4-Peçete kuruduktan sonra fırçayla resim tamamlamaları yapılır.(arzuya göre)
5-Mat veya parlak iki kat vernik uygulanır.
İpuçları:zemin mutlaka açık renk olmalı,peçete katlara ayrılarak tek kat haline getirilmeli,geniş uçlu,yumuşak, suyla ıslatılmış(nemli)fırçayla tutkal sürülmelidir.
Peçete tekniğinde peçeteyi yapıştırdıktan sonra 2-3 dakika her yerini aynı şekilde tamponlarsanız tutkalı üstüne sürdüğünüzde buruşma yapmaz.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 08:02   #41
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Sabah kalktım bu işte bir hata var diye. Amerikan tutkalı macun gibidir peçeteyi yırtar. Ayrıca peçete katlardan oluşur, yapıştırmadan önce katlarına ayrılır.
işe gelene kadar merak ediyordum ben düzeltene kadar forumda düzeltecek biri çıkacak mı diye .
Sağolsun jineop hem düzeltmiş hem de kısacık bilgileri de vermiş.

Sevgili lithi-um özelden adresini yollarsan sana peçete tutkalı ve fırça göndermek istiyorum.

Eski 25-06-2009, 09:38   #42
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Lithi-um, yeteneğinizi gördükten sonra bahçenizin de muhteşem olacağını şimdiden söyleyebilirim.
Çimlerin üstüne yerleşmiş, eflatun minder ve yastıkların süslediği bankınızın üstünde, oturduğunuz günleri de göreceğiz.
Çiçekler için hiç endişe etmeyin, hepimiz seferber oluruz.
Vatan borcunuzu ödeyip döndüğünüzde biz bahçenizde bekliyor olacağız.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 09:53   #43
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Askere gitmeden bahçene birşeyler ekeceksin değil mi. Hayırlısı ile döndüğünde seni ne güzel karşılarlar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lithi-um Mesajı Göster
askerliğim için belgeler istediler. ağustosta ayrılıyorum sizlerden oysa yeni bulmuşken

Eski 25-06-2009, 12:53   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lithi-um Mesajı Göster
O büyük ağacın olduğu fotoğrafın içersine tavuklar yumurtluyor yüksekte olmasına rağmen oraya çıkıp onun içersine yumurtluyorlar. şu anda tavuk yumurtaların üzerinde yatıyor civciv çıkacakç çıktıktan sonra fotoğrafları aktarırım sizlere.
Hem hergün taze yumurta yiyor, hem de tımanarak spor yapıyorsun, ne güzel Ahşap çalışmaların çok yaratıcı, devam edersen geliştiğini göreceksin.
Ellerine sağlık

Düzenleyen bennur : 25-06-2009 saat 12:54 Neden: imla
bennur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 13:59   #45
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Sevgili Jineop,
Ne kadarda güzel herşeyi detaylı anlatmışsınız. Ben bu anlattıklarınızla bu işi kavrarım sanırım Paylaşmak beraber düşünmek ne güzel. ağaçlar.net'e sadece öğrendiğim şey bilgi toplamak değil. Aksine burada herşeyi paylaşmayı öğreniyorsun. iyiki de buradayım.

Sevgili Vildan Sönmez,
Hepimiz hatalar yapıyoruz. Sakın bunu sorun yapıpta Yanlış yönlendirdim diye canınızı sıkmayın. Bakın söylediklerinizle ortaya çıkabilecekler ne kadar huzur verici çalışmalar. inşallah benimde sizin bahçeniz üzerinde bir emeğim dokunur. Evet Vildan hanım askere gitmeden beni karşılıyacak çiçekler ekmek istiyorum. Ne olacaklarına hep beraber karar veririz olmazmı ?

Sevgili ülker,
Evet hep o günleri hayal ederek uğraşıyorum: Aklımda Bahçemin ne olacağı hakkında bir şema var çiçekleri gölü şelaleyi hayal ediyorum. Sizinde dediğiniz gibi çimlerin üzerindeki peçetelerden desenler bırakılmış eflatun banklarımın üzerinde huzurla çay içtiğimi.Şelaleden akan su sesleri kuşların cıvıltısını aklıma getirdikçe daha bi hırsla çalışıyorum. inşallah o günleri göreceğiz.

Sevgili bennur,
Hoşgeldiniz bahçeme sizlerin bahçelerinden gördüklerimi alıntı yapacagım. Ve yaptıklarımın saksılarımın bahçemin köşelerine kimden alıntı yaptığımı yazacağım söz veriyorum

Eski 25-06-2009, 18:56   #46
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Bu gün bi tutkal aldım ama dekopaj tutkalı yazıyor. doğrumu bilmiyorum. Satan kişi bununla yapılıyor dedi.

Eski 25-06-2009, 19:43   #47
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Lithi-um a, sevgilerimle...

Name:  lilium asiatik.jpg
Views: 481
Size:  47.7 KB

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 19:48   #48
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Çok mutlu oldummm.. mükemmel çok güzel..Duygulandım.. Çoooook teşekkür ederim Adalet hanım ne kadar mutlu oldum tahmin edemezsiniz..

Eski 25-06-2009, 20:18   #49
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Eski 25-06-2009, 20:29   #50
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Liliumlarımı bu siteden almıştım.

Eski 25-06-2009, 20:40   #51
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Liliumlarımı bu siteden almıştım.
Vallahi siteyi kaydettim Bahçeyi düzenleyim hazır hale getireyim. birkaçtane spariş ederim. bu arada bir çiçek daha kestirdim gözüme Çalla yazıyor ismi. turuncu ve sarısını çok beyendim

Eski 25-06-2009, 20:50   #52
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Motorsikletimle Dolaşıyordum bu gün. Dağlara çıktım Bonsai için ağaç baktım.Tertemiz orman havasını içime çektim dolaştım ve yolun kenarındaki bir kaç çiçeği sizinle paylaşmak istedim. o kadar çok vardı ki çok fazla duramadım..

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2009, 20:51   #53
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Şelale projesi

Şelale yapmak için hangi malzemeleri kullanacaksın, sn. Lithi-um?

1- Oyulmuş ağaç kütüğü,
2- Menemen çömlekleri,
3- Polistren köpük ,

Birini seçebilirsin...
Çıkma bir pompa; çamasır ya da bulaşık makinasından,
Gerisini sen bilirsin...
Haydi kolay gelsin...

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 20:53   #54
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Astilbeler gözünüzden kaçtı mı?
Baharda mor ve eflatun rengini de getirirlerse astilbe seferberliği başlıyor demektir, bu sene kaçırdım seneye söz aldım astilbeler için.

Calla(Galla, Gala,Kala)gerçekten güzel, bende beyazı ve pembesi açtı, kırmızı ve turuncu açmak için bekliyor.

Eski 25-06-2009, 21:09   #55
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Sayın zeytinci, Dün gece forumda dolaşırken haxal isimli kullanıcının çalışmasını gördüm.mermer tozu ince tel ve çimento ile şelale yapmışlardı çalışmalarını en ince ayrıntısına kadar okudum. ve yapabileceğimi düşündüm forumdaki çalışmalar bana çok yardımcı oldu. en kısa kısa zamanda bahçemin fotoğrafını çekip photoshop ile üzerinde oynamalar yapmak istiyorum. sonrada sıra paçaları sıvamaya geliyor

aşağıdaki link şelale çalışmalarından
Yapay şelaleler

Eski 25-06-2009, 21:12   #56
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Astilbeler gözünüzden kaçtı mı?
Adalet hanım, evet astilbeleri gözümden kaçırmışım şimdi baktım. Çok müthiş gözüküyorlar adeta çiçek şöleni. mükemmel. fiyatı çokmuş ama bahçe için çok fazla gider. bunlardan. PArdon 2.36 imiş ben 36 tl olarak gördüm mesajı deiştiriyorum

Eski 25-06-2009, 21:32   #57
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Şelale

Lithi-um,

Senin şelale sana özgü olmalı.

Haxal'ın ki mutlaka güzel olmuştur.

Şöyle kütükten çömleğe ya da diğer çömleğe dökülen, sonra taşlarda yosunlar oluşturan bir özgün proje...
Kolçakları dal olan kanapen gibi mesala...

Çimento ve demir kul yapısı.

Eski 25-06-2009, 21:46   #58
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Evet sanırım çok hoş bişey olacak çünkü dut ağacının içi oyuk gölden gelen suyu dut ağacının içersine vereceğim daha sonra ilk önce ağaç oyuklarına sonrada taşların üzerinden yer seviyesine ineceğim.Sonra şelaleden akan suyu 3metrelik uzunlukta yapay dere ile yapay göle akıyacağım. Projem bu ama daha çizmedim çizimlerimi sizlerle paylaşacağım. Çok fazla betonlamak istemiyorum sadece su kaybı olmasın diye taşların aralarına beton dökeceğim gözüken yerlerde büyük kaya parçaları görünecek hiç bir şekilde betonun gözükmesini istemiyorum. inşallah beceririm elimde bir foto var bunuda forumdan buldum sanırım. biraz buna benziyecek şelalem

Herkesin Regaip kandili'nin hayırlara vesile olması dileğiyle.

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2009, 22:22   #59
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Fikrini beğendim. İyiki yer çekimi var. Akışı istediğin gibi yönlendirebilirsin.

Biriken durgun su ayni zamanda risk de taşır. Sivrisinek ve durgun suyla gelen hastalık (lejyoner hastalığı) vs.

Şelale'de hep ayni suyu dolaştırma. Kirlenen suyu bitkileri sulamada kullan. Dolaşan su miktarını buna göre projelendir. Şelalen hep taze suyla aksın.
Belki de zaten böyle düşündün. Ya da daha özgün fikrin mi var?

Eski 25-06-2009, 22:37   #60
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Öncelikle "Çıkma bir pompa; çamasır ya da bulaşık makinasından," fikriniz harika en kısa zamanda çıkma bir pompa bulacam. sanırım işe yarıyacaktır. Ya da dinamo. şelaledeki suyu dolaştırmam gerekiyor çünkü içersinde bitkiler olacak çeşme suları çok kireçli. Suyun içersinde balıklarda olacak. balıklar olunca sanıyorum sivrisinekler larva bırakamıyacaktır. Suyu tabiyki değiştireceğim. ama çok sık değil.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024