agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen mcbush
  • 1 Gönderen mcbush
  • 1 Gönderen mcbush

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2009, 15:33   #1
Ağaçsever

mcbush's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Galeri: 2
mcbush / Bahçe

Bunlarda bahçeden görüntüler

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
mcbush Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 15:47   #2
Ağaçsever

mcbush's Avatar

fikirler uygulaması

Arkadaşlar;
3. resimdeki ayakkabıların içine torf doldurdum sardunya ektim ama tutmadı ,sonra başka bir sarkan çiçek denedim,oda olmadı kuruduen sonunda bu yapma çi,çekleri geçici süre ayakkabının içine yerleştirdim.Yeni bir çiçek bulup ayakkabıya aktarana dek bu yapaylara katlanacağım.
4.resimdeki şarap torbalarınada torf doldurdum sardunyalar burdada tutmadı galiba sezonunu geçirdim.Sarmaşık sarıncaya dek bu duvar biraz dağınık görünecek.Tırnaklı yürüyen sarmaşık istiyorum ama adını bi,lmediğim için bu sarmaşık türünün özelliklerini araştıramıyorum.bilen varsa ltf bana mesajlarda yazsın

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 31-05-2009, 20:57   #3
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Sanırım istediğiniz sarmaşık Hedera Helix. Kolay gelsin
Bence bahçenizde harika kaya bahçesi köşeleri oluşturabilirsiniz.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 22:14   #4
Ağaçsever

mcbush's Avatar

Teşekkürler sevgili Coyote bir kez denedim ama hiç begenmedim yaptığım kaya bahçesini çok eğreti durdu o yüzden kaktüsleriçıkardım sarmaşık belki duvarı sarsa o kadar kötü durmayacak.Fikir alırsam belki yönlenebilirim yeni bir çalışma yapmak için.Ama eklediğim resimdeki çalışmada çakılları yerleştirirken elleirm çok parçalandı şimdi yeni cesaretim yok

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 11-06-2009, 10:00   #5
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Kaya bahçesi denince yalnızca kaktüsleri düşünmeyin. Kaya bahçesi başlığında da örnekler olduğu gibi güzel çiçekli ya da güzel yapraklı bitkiler de kullanılabiliyor.

Bahçenizdeki köşeleri güzel hazırlanmış buldum. Bitkilerle ve biriki değişiklikle gayet hoş olabilecekler. Duvardaki sardunyaları da beğendim.

Güzel bitkilerin yetiştiği iklimdesiniz. Gördüğümüze göre alanınız, yeni şeyler deneme cesaretiniz ve yaraları geçmişte kalmış elleriniz var.

Güzel köşeler yaratacağınıza eminim.

Köşeleri sırayla ele alıp, konumu hakkında bilgi verip, arkadaşların önerileri ile geliştirebilirsiniz.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 10:10   #6
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Oldukça büyük bir bahçe sanırım. Bir köşede çilek yetiştirmek hoş olurdu diye düşündüm.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 14:05   #7
Ağaçsever

mcbush's Avatar

Teşekkür ederim yorum için arkadaşlarBu alanı değiştirdim kaldırdım tüm taşları çimledim o bölgeyi .Kaya bahçesi için alan keşfetmem lazım koca bahçede bulamadım desem şaşırmayın.Alanımız çok müsait sanırım netleşemiyorum diye böyle oluyor..Sevgili Sabah duvardaki sardunyalarım tutmadı yenden yapmak zorunda kaldım .Duvarda sulama işi çok kirletti duvarı o yüzden yapma çiçek le tanzimledim.Bu arada sevgili Koyu yeşil Güzel bir sera yaptık çileklerimiz orada var ama henüz 3 adet tam tadında çilek yiyebildik çok olmadılar...resimleri yakında eklerimsevgilerimle...

Eski 24-06-2009, 14:43   #8
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Galeri: 4
sayın Mcbush

Kullanım alanı uygunmu değilmi bilemiyorum ama Ben ikinci mesajınızın ilk fotoğrafındaki Alanı şelale ve göl yapımı için çok uygun buldum.resim çizmeyi hiç bilmiyorum ama en azından yazı yazarım resmin üzerine. bahçeniz çok hoş. bahçenizde hoş vakit geçirmeniz dileğiyle.

Lithi-um Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 14:44   #9
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Galeri: 4
resim kötü oldu idare edin

Eklenen Resimler

Lithi-um Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 16:38   #10
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
İşiniz zor size kolay gelsin derim öncelikli olarak. Sonra da sitede ki bahçeleri, balkonları, terasları dolaşmanızı öneririm. Sonra da nereye ne yapacaksanız onu belirleyip işe koyulmalısınız derim. Acele etmeden, hiç bir şey hemen olmuyor deyip sabırla (size diyorum ama kendim sabırsızım orası başka) ufak ufak başlamalısınız. Öncelikle sardunya (ki laf aramızda benim için bile kolay bir bitki ise herkes için de emin olun kolaydır) üretimi, bakımı, büyütülmesi kolay bir bitkidir. Yılmayın tekrar denetin.
Sonra sardunyalar duvarda çok çok güzel durmuşladı ama duvarı kirlettiyse oraları en iyi sarmaşıklar kapatır. Sitede sarmaşıklarla ilgili çok sayfa var onları inceleyin. Çiçekli olsun derseniz benim gözdem pasiflora ve clematis var.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 17:04   #11
Ağaçsever

mcbush's Avatar

sevgili Lithi-um zahmetlerin için çok teşekkür ederim iyi bir fikir oldu bu denemeye çalışacağım.Dediğiniz gibi ben ailem dostlarım ve sokak canlılarım bahçede mutlu vakitler geçiriyoruz darısı herkese olsun.Sevgili Sema sarmaşık benimde çözüm fikrim oldu ama duvara tırmamam (hedera felix )denilebn türü ektim fakat duvarı tutmuyor benim onu desteklemem lazım galiba istediğim sarmaşık o cins değil peyzajcılarda o sarmaşığı anlattığımda hederayı öneriyor ektim ama olmadı hala bakalım deneye deneye olucask sanırım ama en kötüsü sabretmek çiçeklileri düşünmedim sadece duvara tırmanan yapışan bir cins var Mersinde Valinin evinde var yetişmiş en sonunda gidip ordan isteyeceğim sanırım onlarda adını bilmiyorlarmış güvenliğe sordum ama maalesef Sevgilerimlee...

Eski 30-06-2009, 17:13   #12
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Mcbush, öncelikle kolaylıklar dilerim, bahçeniz büyük. Yorucu olacak ama bir o kadar da güzel olacak eminim.

Hedera darmaşık duvara tutunuyor ama bunun için biraz zaman gerekiyor. Duvara önce siz tutturun ( kablo çivileri ile tutturmuştum), böylece rüzgardan da az etkilenirler. Büyüme dönemlerinde duvara değen yerlerden tırnaklar vererek tutunurlar.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 17:28   #13
Ağaçsever

mcbush's Avatar

Sevgili Kiraz bu hedera peki zamanla tutunacak ama ,duvara tam yapışıyormu?Çünkü ben onları havada kalıcak ve bu yüzden de yanlış sarmaşık seçtim sanıyorum galiba...

Eski 30-06-2009, 18:06   #14
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Şu anki mevcut dallar yapışmaz, bunları bir şekilde duvara tutturabilirsin ama sonraki sürgünler yapışarak uzar. Benimkiler ilk dikildiğinde, içindeki bambu çubuktan, duvarın üzerine ip germiştik ama rüzgar fazla olduğu için çok savrulup tutunamıyordu, kablo çivileri tutturduktan sonra yapışmaya başladı. Bu yaz sonu yapışmazsa bile seneye mutlaka yapışır yeter ki önceden sağlam dursun.

Yalnız bir hatırlatma yapayım; duvarın boyası kabaracak gibiyse, tutunan hedera boyayla beraber düşebilir. Böyle olunca da kablo çivisi kullanıyorum. Kablo çivilerini mümkün olduğu kadar büyük çaplı seçin, hederayı boğmasın.

Bir pratik fikir daha; tüm duvarı kaplamasına gerek yok ama çıtalardan yapılan kafesler var, duvara bunlardan birkaç adet takarak, sarmaşıkların kolay tutunmasını da sağlayabilirsiniz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 18:13   #15
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sn.Mcbush ;
merak etmeyin ,hedera duvara öyle bir tutunuyor ki çıkarmak için güç kullanmanız gerekiyor.Toprak seçimi de yok , susuzluğa da dayanıklı.Tek kusuru hızlı büyüyen bir sarmaşık değil.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 23:47   #16
Ağaçsever

mcbush's Avatar

Ya canım arkadaşlarım siz böyle yazdıkça rahatlıyorum ama benim desteğe tutturduğum yapraklarda düştü.dilerim ölmez bitkim...biraz yetişirse size resmini yollayacağım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024