agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Alışveriş > Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 4 Gönderen SeydaBaz
  • 1 Gönderen AkisSoftware
  • 1 Gönderen malina
  • 1 Gönderen sagenit

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2019, 08:04   #1
Yeni Üye

SeydaBaz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2019
ÇAM FISTIĞI TOHUMU arayışı

Selamlar,

Bir arama motoru üzerinden araştırma yaparken sizin forumu buldum.
İnceledikten sonra çok başarılı ve değerli bir çalışma yürüttüğünüzü gördüm. Takdir ediyorum...
Tabii hemen üyelik yaptırdım

Ben, son birkaç yıldır Batman'da yaşıyorum.

Tarihi Hasankeyf ilçesi şehrin kendisinden daha ön plana çıkmış durumda.
Ve genelde çevre yerleşim birimlerinden hafta sonları piknik amaçlı kullanılan küçük-şirin bir ilçemizdir.
Ve içler acısı bir durum şu ki, yıllardır bu kadar ziyaretçi almasına rağmen, gölgesinde oturulabilinecek birkaç tane ağaç bulamazsınız.
Şehrin çevresini sarmalayan Raman dağı (Türkiye'de ilk petrolün bulunduğu dağ), Batı Raman, Kıra dağı, daha ilerisinde Mereto dağı (yaklaşık 3 bin metre yüksekliğinde), şöyle çıplak gözle baktığınızda çorak-verimsiz çöl gibi dururlar karşınızda.

Bu birkaç şeyi şundan dolayı anlatmaya çalışıyorum;
Yaklaşık olarak 4-5 yıldan bu yana bunu farketmemle birlikte gezip-dolaştığım piknik alanlarında topladığım tohumları oturduğum teras kat'ın balkonunda viyollerde çimlendirip, ardından boy boy saksılara aktarıp yetiştirmeye, belli bir boya geldikten sonra gidebildiğim tüm boş tepelere-dağlara ekmeye çalışıyorum.

Şöyle bir sorunum var; çevrede çam ağaçları neredeyse yok denecek kadar az.
Topladığım bir kısım kozalakların büyük oranda çürümüş olduklarını farkettim.
Ve de, ''Madem böyle bir şey yapıyorum, çevre köylülerine bir katkısı da olsun'' düşüncesiyle ÇAM FISTIĞI tohumu arayışına girdim son zamanlarda.

Gerek ücretli, gerekse de başka türlü nasıl edinebileceğim hususunda özellikle sizden yardım bekliyorum.

Şimdiden teşekkürlerimi sunarım...

Mehmet Mustafa Öztekin - E-Mail: seydabaz@hotmail.com

SeydaBaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2019, 09:18   #2
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bende olsaydi emin olun bedelsiz sekilde paylasirdim. 1-2 sene evvel hepsini diktim isin kotusu cok pahali fiyata satiyorlar ve bulmasi (islem gormemis) cok zor. Orman bakanligi sube mudurluklerine basvurun onlarda mutlaka vardir

SeydaBaz beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2019, 09:35   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Bende bir avuç kadar (yaklaşık 15 tane kadar) olacaktı, eğer bulabilirsem kargo ücreti karşılığı gönderebilirim seve seve.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2019, 01:09   #4
Yeni Üye

SeydaBaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Bende bir avuç kadar (yaklaşık 15 tane kadar) olacaktı, eğer bulabilirsem kargo ücreti karşılığı gönderebilirim seve seve.
Elif hanım, çok teşekkür ederim, mail adresim üzerinden size kargo adresimi vermek isterim.
Doğrusu, ben çok daha büyük ölçekte düşünüyorum.
Hayatımın ikinci önceliği haline getirmek istiyorum fidanlar yetiştirip doğaya katkı sunmayı.

Eski 22-02-2019, 18:00   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Çam ağacı tohumları

İlginizi çekerse...

SeydaBaz beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2019, 00:09   #6
Yeni Üye

SeydaBaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Çam ağacı tohumları

İlginizi çekerse...
Her türlü desteğe ihtiyaç duyuyorum, gerek eski üyelerden ve gerekse de konunun uzmanları var ise forumda, elbette ilgilenirim. Teşekkürler...

Eski 26-02-2019, 12:55   #7
Ağaçsever

sagenit's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2015
sevgili SeydaBaz; öncelikle size takdirlerimi sunmama izin verin. çok kutsal bir iş yapıyorsunuz.
babamın çiftlik evindeki bahçesinde çok yaşlı 2-3 tane çam fıstığı var. nasıl tohum elde edilir, ne yapmak gerekir bilmem ama yol gösterirseniz seve seve yardımcı olabilirim. bu bahçede nardan tutun da bademe, zeytinden tutun da defneye kadar çok çeşitli ağaçlar var; başka tür ağaç tohumu lazımsa onda da elimden geleni yaparım. siz direkt babamla da iletişim kurabilirsiniz, o bu konularda benden çok daha bilgili ve tecrübe sahibidir. kendisi de buraya üye, mst adlı kullanıcı. yardımlarını sizden esirgemeyecektir. sevgiler...

Zekoş beğendi.
sagenit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2019, 00:22   #8
Yeni Üye

SeydaBaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagenit Mesajı Göster
sevgili SeydaBaz; öncelikle size takdirlerimi sunmama izin verin. çok kutsal bir iş yapıyorsunuz.
babamın çiftlik evindeki bahçesinde çok yaşlı 2-3 tane çam fıstığı var. nasıl tohum elde edilir, ne yapmak gerekir bilmem ama yol gösterirseniz seve seve yardımcı olabilirim. bu bahçede nardan tutun da bademe, zeytinden tutun da defneye kadar çok çeşitli ağaçlar var; başka tür ağaç tohumu lazımsa onda da elimden geleni yaparım. siz direkt babamla da iletişim kurabilirsiniz, o bu konularda benden çok daha bilgili ve tecrübe sahibidir. kendisi de buraya üye, mst adlı kullanıcı. yardımlarını sizden esirgemeyecektir. sevgiler...
İlginize çok teşekkür ederim,
Siz sadece bana o çam ağaçlarındaki kozalakları toplayıp karton bir kutuda (karton olmasının sebebi, tohumların nemlenmesini önlemek) biriktirmeniz yeterli benim için.
Mail üzerinden size kargo adresimi verebilirim.

Eski 06-03-2019, 09:41   #9
Ağaçsever

sagenit's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SeydaBaz Mesajı Göster
İlginize çok teşekkür ederim,
Siz sadece bana o çam ağaçlarındaki kozalakları toplayıp karton bir kutuda (karton olmasının sebebi, tohumların nemlenmesini önlemek) biriktirmeniz yeterli benim için.
Mail üzerinden size kargo adresimi verebilirim.
evet adres bilgilerinizi ulaştırın lütfen. ne zaman gönderebilirim bilmiyorum ama mutlaka göndereceğim, bir kaç ayı bulabilir (umarım bulmaz). kargoya vermeden önce size özelden yazıp her ihtimale karşı teyit alacağım. sevgiyle kalın...

sagenit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çam, fıstık çamı, orman, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024