agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Limon aşılama (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/22627.htm)

omerr 03-03-2012 10:59

Aşagıda linkleri incelersen size yardımcı olur

Greffer un cognassier
Greffer des agrumes en janvier

Size kolay gelsin

ciftcibası 03-04-2012 15:55

Merhaba,
Bölgemdeki tecrübeli arkadaşlar, limonve narenciye aşılama zamanı konusunda yardımcı olabilir misiniz?Bir arkadaşımın bahçesinde (uzun araştırmalar sonucu) tahminen lime olduğunu düşündüğüm bir limon cinsi var.Göz aşısı ile 2-3 kez denememe rağmen başarılı olamadım.Sanırım tek kusurum zamanlama.Eğer bu konuda yardımcı olabilirseniz müteşekkir olacağım.Saygılar...

Sakızana 28-03-2013 17:42

Merhaba arkadaşlar, bahçemde 2 adet mandalin, 2 adet limon ağacı var. Biri çok güzel çekirdeksiz, diğer kalın kabuklu ve çekirdekli. Çekirdeksiz olandan diğerine aşı yapabilir miyim? **** başka bir öneriniz var mı? İyi günler.

djtunc 30-08-2013 17:05

Arkadaşlar Yardımınıza İhtiyacım Var :'(

2 Eklenti(ler)
ben 5 sene evel askere giderken bu küçük limoncuğum toprağın altından bana minicik bi selam vermişti ve 5 sene sonunda bu boyutlara ulaştı. 5 sene içerisinde hep kendi halinde büyüdü herhangi bir aşılama vitamin mineral takviyesi yapılmadı. şu anki boyutları kökü parmak kalınlığında. boyu ise 81 cm ye ulaştı. ben bu ağacıma limon verdirmek istiyorum ama henüz çiçek falan açmadı sadece yeni yapraklar çıkıyor ve dikenleride var. ankarada baya bi araştırdım bu aşılama işini ama kimse bilmiyor. daha evel benim taktiğimle limon yetiştirip aşılama yapan arkadaşlarım varsa sizden acil yardımlarınızı bekliyorum. limon ağacımı çok seviyorum her gün yapraklarını parlatıyorum fısfısla yapraklarını suluyorum. büyük bir de saksıya aldım. bu ağaç limon verene kadar elimden ne gelirse yapacağım :)

tekrar teşekkür edip , en kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum :)

djtunc 06-09-2013 16:13

arkadaşlar 5 senelik çekirdekten bir limon ağacım var yaklaşık 85 cm boyunda . köküde parmak kalınlığında. ben bunu aşılamak için limon vermiş olan bir ağaçtan 3 tane 20 cm uzunluğanda dal aldım ama aşının nasıl yapılacağını bilmiyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim..

djtunc 06-09-2013 23:27

dostum bana yardımın gerekli. 5 yaşında bir liomn çekirdeğinden çıkma turuncum var. ve ben bunu aşılamak istiyorum . şimdi limon veren bir ağaçtan 3 tane 20-25 cm boylarında aşı için dal aldım ama nasıl yapılacağını bilmiyorum beni aydınlatabiirsen çok sevinicem..

djtunc 07-09-2013 13:51

ben 5 sene evel askere giderken bu küçük limoncuğum toprağın altından bana minicik bi selam vermişti ve 5 sene sonunda bu boyutlara ulaştı. 5 sene içerisinde hep kendi halinde büyüdü herhangi bir aşılama vitamin mineral takviyesi yapılmadı. şu anki boyutları kökü parmak kalınlığında. boyu ise 81 cm ye ulaştı. ben bu ağacıma limon verdirmek istiyorum ama henüz çiçek falan açmadı sadece yeni yapraklar çıkıyor ve dikenleride var. ankarada baya bi araştırdım bu aşılama işini ama kimse bilmiyor. daha evel benim taktiğimle limon yetiştirip aşılama yapan arkadaşlarım varsa sizden acil yardımlarınızı bekliyorum. limon ağacımı çok seviyorum her gün yapraklarını parlatıyorum fısfısla yapraklarını suluyorum. büyük bir de saksıya aldım. bu ağaç limon verene kadar elimden ne gelirse yapacağım

tekrar teşekkür edip , en kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum

vıolet 21-11-2013 17:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi djtunc (Mesaj 1196878)
ben 5 sene evel askere giderken bu küçük limoncuğum toprağın altından bana minicik bi selam vermişti ve 5 sene sonunda bu boyutlara ulaştı. 5 sene içerisinde hep kendi halinde büyüdü herhangi bir aşılama vitamin mineral takviyesi yapılmadı. şu anki boyutları kökü parmak kalınlığında. boyu ise 81 cm ye ulaştı. ben bu ağacıma limon verdirmek istiyorum ama henüz çiçek falan açmadı sadece yeni yapraklar çıkıyor ve dikenleride var. ankarada baya bi araştırdım bu aşılama işini ama kimse bilmiyor. daha evel benim taktiğimle limon yetiştirip aşılama yapan arkadaşlarım varsa sizden acil yardımlarınızı bekliyorum. limon ağacımı çok seviyorum her gün yapraklarını parlatıyorum fısfısla yapraklarını suluyorum. büyük bir de saksıya aldım. bu ağaç limon verene kadar elimden ne gelirse yapacağım

tekrar teşekkür edip , en kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum

araştırdıklarıma göre söylüyorum..
öncelikle internette durgun göz aşısı nasıl yapılır onu izle. .el becerini geliştirirsen çok kolay. eylül ayında durgun göz aşısı yap. aşıya başlamadan önce anaç üzerindeki diken sürgün gibi fazlalıkları kes. aşılama yüksekliği 25-30 cm den olmalı. aşılanan gözlerin çabuk sürmesi için, 15-20 gün sonra aşı noktasının 5 cm üzerinden tepe kesilir. aşılanan gözden çıkan sürgün 60 cm.boya ulaştığında. bırakılan 5 cm.lik tırnak kesilip atılır. aşı sürgünleri 80-100 cm.ye ulaştığında 75 cm.den tepesi vurulur(kesilir) kesim yapılan bu yere taçlandırma yüksekliği denilir.kesim yerinin altında birçok göz sürer. tepeden itibaren 10 cm.lik kısımdan çıkan sürgünlerden 3 tanesi ana dalları oluşturmak üzere bırakılır ve diğerleri kesilir

limon_sever 12-04-2014 19:39

2 Eklenti(ler)
Akşama doğru 7-8 yaşındaki tohumdan yetişme turunç fidanına kabuk aşısı yaptım. İnşallah tutar.

Eklenti 482769

Eklenti 482770

En alttaki yaprağın tamamını kestim. Üstteki 2 büyük yaprağında yarısını kestim.

copur 09 13-04-2014 17:36

Sayın Limon Sever, bence kalem aşısı yapmaya çalışmışsınız. Tutma şansı çok düşük. Yaprakların ortalarından 2/3 bölümünü kesin. Keşke biraz yukardan yapsaydınız. Alt tarafına göz aşısı yapardınız. Eğer kalemin ters köşesinden anaçtan patlama olursa koparmayın. İleride aşı yapma şansınız olur. Veya uygun yükseklik varsa kabukta veriyorsa şimdi de yapabilirsiniz.

Yenisu 13-04-2014 19:33

Merhaba;1 ay evvel yaptığım kalem limon aşılarım tutmadı,geçen yazdan kalan 2 göz aşım yeşil ama filiz vermedi,ne yapabilirim acaba?

copur 09 13-04-2014 20:07

Sayın Yenisu; Aşının bir karış yukarısından fidanı kesin. Kesmeden önce patlayacak göz olduğundan iyice emin olun. Veya aşının 1 - 2 cm. üzerinden kabuğu çizip kaldırın.

limon_sever 13-04-2014 20:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi copur 09 (Mesaj 1270336)
Sayın Limon Sever, bence kalem aşısı yapmaya çalışmışsınız. Tutma şansı çok düşük. Yaprakların ortalarından 2/3 bölümünü kesin. Keşke biraz yukardan yapsaydınız. Alt tarafına göz aşısı yapardınız. Eğer kalemin ters köşesinden anaçtan patlama olursa koparmayın. İleride aşı yapma şansınız olur. Veya uygun yükseklik varsa kabukta veriyorsa şimdi de yapabilirsiniz.

Şimdilik dal ve yapraklar canlı duruyor. Evet dal ölmeye meyilli olursa dediğiniz gibi bir dal oluşursa büyümesine müsade edeceğim ve göz aşısını deneyeceğim.

hakansqr 28-04-2014 08:53

herkese merhabalar.çiçek tomurcukları çıkmış mandalinadan limon ağacını aşılayabilirmiyim?

carizma_009 29-04-2014 09:27

mandalina portakal ve limon aşısı yapmayı düşünüyorum ne zaman uygundur.

limon_sever 29-04-2014 11:26

39. mesajdaki aşım malesef tutmadı. Gövdeden bir tomurcuk patlamış. Biraz gelişsin, göz aşısı deneyeceğim.

carizma_009 01-05-2014 09:44

Göz aşısı ne zaman yapılıyor acaba.

limon_sever 01-05-2014 09:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi carizma_009 (Mesaj 1277970)
Göz aşısı ne zaman yapılıyor acaba.

Bu zamanlarda yapabilirsiniz.

hakansqr 02-05-2014 09:04

son mesajları okuuduguma göre tomurcuk patlamamış kalemden aşı yapabilirim sanırım.**** yine patlamamış gözlerden göz aşısı yapabilrim.merak ettiğim elimdeki limon ağacı dikenli sanırım yaban yani turunc buna mandalina aşı yapabilirmiyim yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler

serdars 05-09-2015 09:55

yardım

2 Eklenti(ler)
Merhaba, ismim Serdar siz uzman arkadaşlardan yardım almak için bu güzel foruma kaydoldum. İstanbul'da evimde çekirdekten yetişme bir limon fidanım mevcut. 1 ay önce aşı yaptırdım, bandı da aşıdan 15 gün sonra çıkarmam söylenmişti. Bandı çıkardım ve çıkardıktan 10 gün sonra kalem gibi çıplak olan fidan yanlardan çok hızlı bir şekilde dallanmaya ve yapraklanmaya başladı. Ancak aşı yerinden yaprak filan çıkmadı kurumuş gibi görünüyor. Aşağıdaki resimlere göre sizden yardım bekliyorum. Acaba aşı tutmuş mudur? Bir de genel olaran fidan nasıl görünüyor, bir işlem yapmak gerekir mi? Teşekkürler.

Turunçgil 06-09-2015 13:06

Maalesef aşınız tutmamış Sn serdars,Aşının yapıldığı göz kurumuş yani tutmamış.Şu sıralar durgun göz aşısı olarak tekrar deneyebilirsiniz.

serdars 06-09-2015 15:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Turunçgil (Mesaj 1406344)
Maalesef aşınız tutmamış Sn serdars,Aşının yapıldığı göz kurumuş yani tutmamış.Şu sıralar durgun göz aşısı olarak tekrar deneyebilirsiniz.

Sn Turunçgil cevabınız için teşekkürler. Ben de burada bir fidancıya yaptırmıştım. Çelik bulmak için fidancılar yardımcı olur sanırım. Bu sefer kendim yapmayı deneyeceğim forumda bulabilirim sanırım. 30 tl vermiştim o da tutmamış.

Turunçgil 06-09-2015 16:33

Rica ederim.Tutmadığını söyleyin fidancıya, tekrar denesin ya da ücretinizi geri alın bence. 30 tl çok fazla bir aşı için, göz aşı diye arayın internette bulursunuz. Videolarıda var zaten. Kolay gelsin :)

serdars 06-09-2015 16:43

Açıkçası bana da çok gelmişti ücreti ama acemi olunca birşey de diyemedik. Sonra internetten bakınca kolay bir işlem olduğunu anladım. Tekrar arayıp söyleyeceğim bakalım. Teşekkürler

sahin 06-09-2015 21:24

ağacınız oldukça diri duruyor. aşı yapmaya elverişli. bugünlerde aşılarsanız başarılı olabilirsiniz. ancak aşı yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan bence en önemlisi gözü alırken arkasında odunsu dokudan küçük bir parça kalması gerekir. fotoğrafı olsa yüklerdim ama bende yok. denemekten de korkmayın sakın.

serdars 07-09-2015 12:53

Şahin Bey fidancıyla görüşeceğim tekrar yapmasını isteyeceğim. Videolarda bahsettiğiniz odunsu kısmı gördüm, dikkate alacağım. Aşıladıktan sonra balkonda veya içerde bırakmak arasında fark var mı acaba? Teşekkürler

serdars 09-09-2015 14:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serdars (Mesaj 1406512)
Şahin Bey fidancıyla görüşeceğim tekrar yapmasını isteyeceğim. Videolarda bahsettiğiniz odunsu kısmı gördüm, dikkate alacağım. Aşıladıktan sonra balkonda veya içerde bırakmak arasında fark var mı acaba? Teşekkürler

Aşı yapan Ümit Bey'i birkaç gündür arıyordum açmıyordu, bugün eşi cevapladı Ümit Bey kalp krizinden vefat etmiş :( Rabbim rahmet etsin...

mustafa_myb 28-10-2015 15:51

Limon Sevdası

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serdars (Mesaj 1406792)
Aşı yapan Ümit Bey'i birkaç gündür arıyordum açmıyordu, bugün eşi cevapladı Ümit Bey kalp krizinden vefat etmiş :( Rabbim rahmet etsin...

Sn. Serdars, Allah rahmet eylesin ümit beye. son mesajınızdan yaklaşık 2 ay geçmiş ama ben yinede yazmak istedim. Aşılama yaptınızmı merak ettim doğrusu. Ama eğer yapmadı iseniz, ben bu konuda yardımcı olabilirim. aşı alacak çeliği çevrenizden araştırarak bulabilirsiniz. Ayrıca bende de var limon, mandalina, portakal ağaçları hemde balkonumda. Aşılama ise çok kolay. Deneyerek öğrenebilirsiniz.:rolleyes: Haberlerinizi bekliyorum. Siteye çok sık giremiyorum ama ara sıra fırsat buldukça bakmaya çalışıyorum. Kolay gelsin.

mr.muhendis 03-11-2015 21:40

Limon Aşılama

Buda benden olsun:

https://www.youtube.com/watch?v=2sheCALHxAY

pascalium 31-08-2016 08:20

Cekirdekten yetiştirdiğim limon portakal ve mandalina fidanlarim var ancak 1 hafta tatile çıktıktan sonra bi çoğu diken çıkardı aşı için erken dendiği için onceden akıl edemedik konuyla ilgili yrdimci olabilecek var mi? Resimleri de yukleyebilirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024