agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Limon aşılama (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/22627.htm)

Oguzboylu 06-12-2006 20:32

Limon aşılama

Merhaba,

Aşılama ile ilgili bir sorum olacaktı izin verirseniz.
Limon fidanım var onu aşı yapmak istiyorum
Hangi ağaca nasıl bir aşı yöntemi yapmam gerekiyor??
Yardımcı olursanız sevinirim

Oguzboylu 10-02-2007 12:06

Bahçemde 75cm boyunda bir limom fidanım var. Edindiğim bilgilere göre limon ağaçları aşılanmadığı zaman meyve vermiyormuş. Ben de aşılamaya karar verdim ancak ne zaman ve nasıl bir aşı yapmam gerektiğine karar veremedim. Limon aşıları ne zaman hangi mevsimde ve hangi tür aşı ile aşılanıyor bilgiverirseniz sevinirim.

Todor 10-02-2007 12:08

Bahsettiğiniz fidan eğer limon fidanı ise zaten aşılıdır. Aşısız ise trunç verecektir.:)

caploonba 02-03-2007 17:02

aşı

Ben aşılamaya örnek bir video buldum.
http://www.youtube.com/watch?v=VyO5zPSMhqI

Limon tohumlarımı ektikten 1-2 sene sonra ins. bende aşılama yapıcağım.
Bende öğreneyim diye böyle bir video buldum.

muhammed altan 09-08-2007 12:05

farklı aşılama..

Mine hanım merhaba .Aşı yerinden itibaren kurumuş limonum var.Yani artık limon değil turunç galiba..Geçen hafta bir kumkuat fidanı aldım dallı budaklı maaşallah çok güzel.Çok eskiden, birinden,şunu duymuştum; aşı yapılacak ağacın gövde kısmından 4-5 mm matkapla delinip aşı yapılacak saksılı fidanı yanına yanaştırıp dalının birini deldiğimiz delikten sıkıca sokarak(dalın girdiği kabuk soyulacak - delik genişliği dalın çapı kadar olacak)ve kenarlarıda hava almayacak şekilde macunlanıyor.Bu aşılamayı biliyomusunuz.?****** 1-2 ay sonra dal kesilip ayrılacakmış.Böylelikle diğer aşılara göre zamandan kazanılmış oluyor.yani aşılı dal ortaya çıkıyor.Bu doğru bir aşılama olurmu ağaca zarar verirmi.?deneyebilirmiyim.

Todor 09-08-2007 12:15

Mine Hanım'a sormuşsunuz ama bende bilgilerimi paylaşayım.

Bu civarda bahsettiğiniz aşı yöntemi üzümsü meyveler için kullanılıyor. Mesela duta üzüm, incire üzüm aşılamak için. Böylece incir kökünden beslenen üzüm asması elde ediliyor ki, bu da meyve kalitesinde ve miktarında artışa sebep oluyor.

muhammed altan 09-08-2007 12:34

Öncelikle sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Peki ben bunu denesem .Nasrettin hoca misali ...ya tutarsa..Ne dersiniz?

Todor 09-08-2007 12:49

Denerken resimler ve bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.:)

muhammed altan 09-08-2007 13:23

****** resimleyip gönreceğim.1-2 ay sonrasınıda inşallah belgelerim..

deniz-kızı 27-04-2008 19:28

arkadaşlar ben mesela limon çimlendiriyorum acaba bu limonu daha önce limon vermiş bir ağaçla mı aşılamalıyım :S

sukru56 08-06-2008 11:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oguzboylu (Mesaj 57187)
Merhaba,

Aşılama ile ilgili bir sorum olacaktı izin verirseniz.
Limon fidanım var onu aşı yapmak istiyorum
Hangi ağaca nasıl bir aşı yöntemi yapmam gerekiyor??
Yardımcı olursanız sevinirim

Kısa olarak cevap vermek gerekirse önce meyve veren bir limon veya turunçgil ağacından bir göz alarak temmuz ayının sonuna dogru durgun göz aşısı yapabilirsiniz. Kolay gelsın

Doğa dostu crn 06-12-2008 00:33

sorumu nereye yazacagımı bilemedim.o yüzden buraya yazıyorum.
benim büyümeyen bir mandalina ağacaım var.sanırım 3 yaşında..şimdi onu limon agacına çevirmek istiyorum.limon çeliğini hangi tarihte almalıyım , nasıl saklamalıyım ve mandalina ağacıma ne zaman ve ne tür bir aşı yapmalıyım. cevaplarsanız çok memnun olurum.
şimdiden teşekkürler - vıolet

orcanöbekçi 06-12-2008 01:11

Sayın Doğa dostu crn,
Bakınız bir kaç mesaj geride sayın Tekin'in hazırlayıp yüklediği linki bir inceleyin,önceki mesaj
ları bir inceleyin,yapacağınız yarma kalem aşısı için her şey anlatılmış durumda.Buna rağmen
yine sorularınız olursa,Sanırım sayın Tekin ve diğer ustalar size yol göstereceklerdir.
Saygılar.

lilyum 16-08-2009 12:30

Geçen yıl saksıya ektiğim limon çekirdeği filizlendi, şu anda 60 cm civarında. Sanırım meyve verebilmesi için aşı yapılması gerek. Ancak limonun gövdesi şu anda çok ince baharda aşıya hazır olması için yani gövdenin daha kalınlaşması için eylülde üstten budama yapmam doğru olur mu?

limoncu 11-01-2010 14:20

Topraktan 10-15 cm kadar yukarıdan aşılanmış bir greyfurt fidanım var. Ben bu fidana aynı anda başka bir turunçgil aşılamak istiyorum. Mayer limon, Mandalina, Portakal olabilir. Yaptığım hatalı mı olur yoksa başarılı olma şansı var mıdır? Bir taraf başka bir taraf başka?

Cevaplarınız için peşinen teşekkür ederim.

A.Şahin 11-01-2010 17:32

Tek bir ağaca bütün hepsini aşılayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken dal kalınlıkları. Yanı aşının altındaki tür aşı yaptığınız türden az gelişen dal yapısında olmamalı sonra alttaki ince gövde yukardaki kalın gövdeyi besleyemiyor ya da taşıyamayıp kırılıyor.

limoncu 11-01-2010 19:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A.Şahin (Mesaj 561681)
Tek bir ağaca bütün hepsini aşılayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken dal kalınlıkları. Yanı aşının altındaki tür aşı yaptığınız türden az gelişen dal yapısında olmamalı sonra alttaki ince gövde yukardaki kalın gövdeyi besleyemiyor ya da taşıyamayıp kırılıyor.

Sayın A.Şahin cevabınıza teşekkür ederim. Böyle bir deneyim edinmek istedim; bir dal ayrı diğer dal ayrı meyve veren bir fidan görmek büyüleyici doğrusu. Dal kalınlıkları da bilmediğim; ama sizden öğrendiğim önemli bir nokta, buna dikkat edeceğim. Hangi ay aşı yapacağımı tam bilmemekle beraber bir ay kadar sonra yapmayı düşünüyorum.

Saygılar.

Estergon80 23-11-2010 22:16

Limon aşılama

Mandalina ağaçlarım var bahçemde ve oldukça fazlalar bende bunlardan 1 tanesini limon 2 tanesini portakal ağacına çevirmek istiyorum mümkünmüdür nasıl olur?

buyukcoban 24-11-2010 21:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Estergon80 (Mesaj 718444)
Mandalina ağaçlarım var bahçemde ve oldukça fazlalar bende bunlardan 1 tanesini limon 2 tanesini portakal ağacına çevirmek istiyorum mümkünmüdür nasıl olur?

Mümkün, bunların tümü birbirine uyar...zamanına göre göz aşısıyla yapılıyor. Ben bu yıl başından sonra aşı makasıyla kalem olarak deneyeceğim. Sonuçları paylaşalım...

Estergon80 25-11-2010 21:02

Nasıl olacağına dair ayrıntılı bilgi verirmisiniz?

vıolet 06-12-2010 23:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi estergon80 (Mesaj 719302)
nasıl olacağına dair ayrıntılı bilgi verirmisiniz?

bende merak ediyorum.umarım bilgilendiren bir arkadaşımız bulunur

sevyaşa 29-12-2010 18:11

portakal ağaçlarım donuyor don olayından nasıl koruyabilirim?

buyukcoban 29-12-2010 20:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Estergon80 (Mesaj 719302)
Nasıl olacağına dair ayrıntılı bilgi verirmisiniz?

Göz aşısının ve kalem aşılarının çeşitli yapılış şekilleri aşı başlığında var...Buradan ayrıntılarıyla inceleyebilirsiniz...

Jezebel 29-12-2010 20:30

Ben de bahçemdeki mandalinaya limequat aşısı yapmayı düşünüyorum.
Ancak hiç tecrubem yok.
Mandalinam daha küçük, ilk bu sene meyve verdi.
Aşı yapılacak ağaçlar için bir yaş veya kalınlık sınırı var mı?

ayseldeniz 22-02-2012 09:02

Selahattin Bey sorum size.Bahçemizde turunç ve limon ağacı var.Ne zaman ve ne ile aşılanırsa iyi sonuç verir?budaması ne zaman yapılmalı ?Konu ile ilgili bilgiler vardır belki internete sık giremediğim ve bütün sayfaları incelemeye fırsatım olmadığı için sordum kusura bakmayın.Teşekkürler.

Selahattin Yılmaz 29-02-2012 12:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayseldeniz (Mesaj 915100)
Selahattin Bey sorum size.Bahçemizde turunç ve limon ağacı var.Ne zaman ve ne ile aşılanırsa iyi sonuç verir?budaması ne zaman yapılmalı ?Konu ile ilgili bilgiler vardır belki internete sık giremediğim ve bütün sayfaları incelemeye fırsatım olmadığı için sordum kusura bakmayın.Teşekkürler.

Turunçgillerde kalem aşıları radıman vermiyor maalesef, en iyisi yaz sonunda drugun göz aşısıyla aşılamak. Eğer aşı yapacağınız dal kalınsa o zaman anacınızı uygun b,ir yükseklikten kesin ve taze sürgün vermesini sağlayın iyi gelişen sağlıklı bir dal dışındaki sürgünleri budayarak tek veya iki sürgün kalmasını sağlayın ve eylül ayında göz aşınızı yapın.

pesaro 02-03-2012 11:25

Limon Aşısı Yardım

Merhaba, foruma ilk yazışım, umarım doğru yerdir.

Ankara da, çekirdekten yetişen limon ağacıma aşı yaptırmak istiyorum, yıllardır kimseyi bulamadım...
Bu aylar tam zamanı yardımcı olursanız çok sevinirim...
Teşekkürler.

Lunaaa 02-03-2012 11:54

✔ Çok yerinde bi soru olmuş

Benimde çekirdekten yetiştirdigim narenciye agaçlarım var.
Hepsi geniş saksılarda terasımda duruyor düzenli büyümeleri için kendim budamada yaptım ama aşılama konusunda hiç bi bilgim yok
Yardımcı olursanız memnun olurum ...

Teşekkürler

meh12 02-03-2012 12:56

Ankara için daha bu aşıyı yapmak çok erken.Havaların biraz daha ısınmasını bekleyin bence.Turunçgiller aşısı en kolay göz aşısı yapılan türlerden olup tutma oranı çok yüksektir.Yeterki zamanını iyi ayarlayın Nisan ve Ağustosta da yapabilirsiniz

Göz Aşıları
göz aşılarını belirli ağaçlara, genellikle tohumdan elde edilen köke, aşılanacak saplardan alınan tomurcukların (göz) aşılanması suretiyle elde ederiz. Altında odun dokusu bulunan veya bulunmayan küçük bir kabuk parçası ile bunun üzerindeki tek bir göz ile yapılan aşılara göz aşısı denir. Sadece yongalı göz aşısı metodunda,kabuk parçasının altında odun dokusu bulunur.

Göz Aşısı Ne Zaman Yapılır?
Bitkinin kabuk verme zamanı kullanılacak göz aşısı metodunu tayin eder. Zamanlara göre göz aşısı; a) Sonbahar göz aşısı (durgun göz aşısı), b) İlkbahar göz aşısı (erken sürgün göz aşısı), c) Haziran (geç sürgün) aşısı.

T Aşısı (Kalkan Aşısı): 6 mm-2,5 cm çapındaki anaçlara büyüme devresinde uygulanır. Topraktan 5-25 cm yükseklikte yapılır. Anaç T şeklinde kesilir. Göz kalkan şeklinde odunlu veya odunsuz olarak kesilir. Anaçta açılan T içerisine yerleştirilir. Hava almayacak şekilde bağlanır. Macunlanmaya gerek yoktur. Aşı bağı 15 gün sonra kesilir. Ters T Aşısı: Yağmurlu bölgelerde yağmur sularının açılan T içerisine girmemesi ve enfeksiyon meydana gelmemesi için ters T aşısı yapılır. Yama Göz Aşısı: Dikdörtgen şeklinde bir kabuk parçasının anaçtan kesilip çıkarılması ve bunun yerine üzerinde bir göz bulunan ve çoğaltılacak çeşitten alınan aynı büyüklük ve şekildeki bir kabuk parçasının anaç üzerine yerleştirilmesidir. Genellikle T göz aşısının başarısız olduğu tür ve çeşitlerde uygulanır. Bu aşıda başarılı olmak için gece ve gündüz ısı farkının az olduğu dönemler seçilmelidir. Aşı çabuk yapılıp, çabuk bağlanmalıdır.

Flüt Göz Aşısı: Bu aşı esas olarak yama göz aşısına benzer. Ondan farkı anaçtan çıkarılan kabuk parçasının gövdeyi hemen tamamen kuşatacak şekilde büyük alınmasıdır. Yongalı Göz Aşısı: Bu aşı metodu ilkbaharda büyüme başlamadan önce veya yaz aylarında su noksanlığı veya başka bir sebeple büyümenin durduğu hallerde kabuğun odundan kolayca ayrılamadığı zamanlarda yapılır. En önemli nokta anaçta açılan T’ye yongalı gözün çok iyi yerleştirilmesi ve çok iyi bağlanmasıdır.

pesaro 02-03-2012 17:50

meh12

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Ancak esas sıkıntım Ankara da aşılayacak fidan ve bunu yapabilecek birini bulamamak.

İnternette çok araştırsam da bir adrese ulaşamadım. Bu konuda yardımcı olunursa çok sevinirim...

Teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024