agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita') (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/2151.htm)

bimsef 29-06-2018 15:09

[quote=cooler;1544011]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bimsef (Mesaj 1543992)
Bu arada dün akşam kumkuatlarıma bakarken, bir yaprağında şöyle bir şey gördüm. Bunun ne olduğunu bilen var mı acabasanırı

Yapraklar daha filiz aşamasında iken bulaşan ve yaprağın özünü emen bi tür böcek. Filiz aşamasında iken tüm yapraklara bulaşailir .Tarın ilacı satan yerlerden ilaç temin edin fıs fıs ile yapraklara uygulayın

Bir Ziraat Mühendisi arkadaşıma gösterdim yaprakları, külleme var dedi. Birazdan iş çıkışında ilaç almaya gideceğim. Siz böcek dediniz, aynı mı oluyor küllemeyle acaba ?

Bu ilaç acaba kıvrılan yaprakları düzeltiyor mu ? yoksa kıvrılanlar öyle kalarak düzgün yapraklara bulaşmasını mı engelliyor acaba ?

alperdemircan 29-06-2018 17:53

Yakın zamanda sonunda görebildiğim meyve. :)

irfann38 02-07-2018 21:37

2 Eklenti(ler)
Eklenti 677536

Eklenti 677537arkadaşlar bunun türü nedir ? kamkatta diken olmaz diyorlar aşılı ağaçEklenti 677536

Eklenti 677537

gamzegulsun 03-07-2018 15:19

Herkese merhaba,
Siteye yeni üye oldum ve tahmin edersiniz ki kamkatla ilgili bir sorum var sizlere:)

Ben 4 sene kadar önce bir kamkat satın aldım, o zaman meyveleri vardı üzerinde. Daha sonraki senelerde sadece bitki olarak baktım, aşılama filan yapmadım yaptırmadım. Hatta aşılama yapılması gerektiğini de yeni öğrendim siteden okuduklarımdan.

Benim kamkatımın yaprak ve dallarının üzerinde kahverengi kabuklu böcekler ve yapışkanlıklar vardı. İnternetten araştırınca kabuklu bit olduğunu anladım. Bir tarım ilaççısından gülümdeki unlu bit için satın aldığım ilacı kamkata sıktım, sonrasında da sirkeli suyla tüm yaprak ve dallarını sildim. Saksısını değiştirdim büyük bir saksıya aldım.

Benim kamkatımın yaprakları 2 boğumlu; dala yakın kısımda küçük, diğer kısımda büyük yaprağı var. Dalları da dikenli. Forumda benzer paylaşılan bir resimde o kısmın yabani sürgün olduğu yazıyor. Kesip atın ya da aşılayın denmiş. Benim de seçeneklerim sadece bunlar mı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim, sayın deneyimli kamkatçılar :)

blick 03-07-2018 15:31

Merhabalar

aldığınızda üzerinde meyveleri olduğuna göre ağacınız zaten aşılıymış o yüzden tekrar bir aşı yapmanıza gerek olmaz.

Eğer birkaç fotoğrafını çekip yükleyebilirseniz daha kolay yardım edilebilir.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gamzegulsun (Mesaj 1544210)
Herkese merhaba,
Siteye yeni üye oldum ve tahmin edersiniz ki kamkatla ilgili bir sorum var sizlere:)

Ben 4 sene kadar önce bir kamkat satın aldım, o zaman meyveleri vardı üzerinde. Daha sonraki senelerde sadece bitki olarak baktım, aşılama filan yapmadım yaptırmadım. Hatta aşılama yapılması gerektiğini de yeni öğrendim siteden okuduklarımdan.

Benim kamkatımın yaprak ve dallarının üzerinde kahverengi kabuklu böcekler ve yapışkanlıklar vardı. İnternetten araştırınca kabuklu bit olduğunu anladım. Bir tarım ilaççısından gülümdeki unlu bit için satın aldığım ilacı kamkata sıktım, sonrasında da sirkeli suyla tüm yaprak ve dallarını sildim. Saksısını değiştirdim büyük bir saksıya aldım.

Benim kamkatımın yaprakları 2 boğumlu; dala yakın kısımda küçük, diğer kısımda büyük yaprağı var. Dalları da dikenli. Forumda benzer paylaşılan bir resimde o kısmın yabani sürgün olduğu yazıyor. Kesip atın ya da aşılayın denmiş. Benim de seçeneklerim sadece bunlar mı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim, sayın deneyimli kamkatçılar :)

gamzegulsun 05-07-2018 08:38

2 Eklenti(ler)
kamkatımın fotoğraflarını yükledim, umarım yardımcı olabilirsiniz

mustafa_myb 05-07-2018 16:03

Gamze hanım merhaba,

Sitemize hoşgeldiniz. Ağacınız için 3 yıl boşuna beklemiş gibi görünüyorsunuz, daha önce müdahale edebilirdiniz. Resimleri tam aşı yerinden çekebilirseniz daha iyi olur. Ayrıca gövdenin önüne denge çubuğu geldiği için aşı yerini göremiyoruz.
Ama tahminlerime göre sizin kumkuatınız bir çeşit limon ya da portakal çöğürü üzerine aşılanmış galiba, daha sonra uç kurumasına yakalanıp aşılı dallar kurumuş gibi görünüyor. Alttan aşısız yerden çıkan yeni sürgün tabi ki gelişerek hakim dal olmuş. Şu an yapılması gereken hangi narenciyeyi istiyorsanız üzerine onu aşılamak gibi görünüyor. Dediğim gibi aşı yeri net görünen bir resim çekip eklerseniz tahminde bulunduğum konu netleşecektir.

İyi günler.

tawsan 06-07-2018 14:26

yardım lütfen

MErhaba. Kumkat ımın yapraklarında bir böcek var. tüm aramama rağmen bulamadım. yaprakların üzerinde tren yolu gibi yol yapıyorlar. Bazı yaprakları ters bükerek koza gibi yapışkan bir yuva yapıyorlar. NE böceğidir nasıl engellenir bilmiyorum. 2 yıldır sürekli meyve veren kumkatımda 1 tane yaprak kalmamıştı. Şimdi tüm yapraklarını yeniledi ama bu böcek yine durmuyor. yaprakları da eskisi gibi güçlü değil, zayıf ve solgunlar. Lütfen bilen biri yardımcı olabilir mi?
resimleri eke koyuyorum.

http://i.hizliresim.com/oV74m2.jpg

http://i.hizliresim.com/vP4WGR.jpg

http://i.hizliresim.com/MDJAGQ.jpg

tawsan 06-07-2018 15:38

[quote=cooler;1544011]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bimsef (Mesaj 1543992)
Bu arada dün akşam kumkuatlarıma bakarken, bir yaprağında şöyle bir şey gördüm. Bunun ne olduğunu bilen var mı acabasanırı

Yapraklar daha filiz aşamasında iken bulaşan ve yaprağın özünü emen bi tür böcek. Filiz aşamasında iken tüm yapraklara bulaşailir .Tarın ilacı satan yerlerden ilaç temin edin fıs fıs ile yapraklara uygulayın

böceğin adını? doğal yollardan nasıl kurtulabileceğimizi biliyor musunuz?

anarius 07-07-2018 16:03

İngilizce kaynaklarda leaf miner diye geçiyor bu böcek, yaprak madencisi.

Güne bakan 07-07-2018 17:04

Kamkat

1 Eklenti(ler)
Aynı dertten muzdaribim.. bu yıl çok salyangoz geldi bahçeme .. ben salyangozdan oluştuğunu düşünüyordum

tawsan 09-07-2018 00:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anarius (Mesaj 1544511)
İngilizce kaynaklarda leaf miner diye geçiyor bu böcek, yaprak madencisi.

Evet "madenci güve" diye geçiyor. Ben de sayenizde öğrendim. Ancak internette çok az bilgi var. nasıl kurtulacağımızı bilmiyoruz halen?

fatihh06 11-07-2018 17:08

Kamkatım çiçeklerini döküyor

2 Eklenti(ler)
Merhaba kamkat ağacim çiçek açtı ancak günde ikişer üçer çiçek tomurcuğu ile birlikte kuruyup dökülüyor :(

anarius 11-07-2018 19:23

Çiçeklerin bir kısmını dökmesi doğal. Ama aynı zamanda unutulmamalıdır ki çiçek döneminde suya daha çok ihtiyacı olur. Ben bu dönemde her sabah suluyorum.

fatihh06 11-07-2018 21:08

****** ben kışın almıştım bu yaz ilk kez çiçek açmasina şahit oluyorum acaba hepsi dökülecekmi diye endişelendim. Bende iki günde bir suluyorum acaba çokmu suluyorum diye düşünmüştüm

fatihh06 11-07-2018 21:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anarius (Mesaj 1544830)
Çiçeklerin bir kısmını dökmesi doğal. Ama aynı zamanda unutulmamalıdır ki çiçek döneminde suya daha çok ihtiyacı olur. Ben bu dönemde her sabah suluyorum.

Acaba hergün mü sulamaliyim

anarius 11-07-2018 22:54

Saatlerce güneşte kalıyorsa ve toprağın su geçirme özelliği orta/iyi ise evet bu dönemde her gün sulayabilirsiniz. Tabi saksı altında delik olduğu şartıyla.

fatihh06 11-07-2018 23:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anarius (Mesaj 1544843)
Saatlerce güneşte kalıyorsa ve toprağın su geçirme özelliği orta/iyi ise evet bu dönemde her gün sulayabilirsiniz. Tabi saksı altında delik olduğu şartıyla.

Perde arkasından güneş alıyor ancak ceyranda kalmasın diye pek cam açamıyorum cam balkon olduğu için havasızlıktan olmuş olabilirmi malum çok sıcak bu ara

anarius 12-07-2018 08:53

Gelişmesi için fotosentez şart ve belli bir sıcaklığın altında ve üstünde bu süreç yavaşlıyor. Ortamın ne aşırı sıcak, ne aşırı soğuk olmasına dikkat edilmeli. Tam sayı veremiyorum ama 20-30 arası uygun.

fatihh06 12-07-2018 12:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anarius (Mesaj 1544848)
Gelişmesi için fotosentez şart ve belli bir sıcaklığın altında ve üstünde bu süreç yavaşlıyor. Ortamın ne aşırı sıcak, ne aşırı soğuk olmasına dikkat edilmeli. Tam sayı veremiyorum ama 20-30 arası uygun.

Cevaplariniz için ******

fatihh06 12-07-2018 12:36

Cevaplarınız için teşekkürler

gamzegulsun 17-07-2018 10:30

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mustafa_myb (Mesaj 1544380)
Gamze hanım merhaba,

Sitemize hoşgeldiniz. Ağacınız için 3 yıl boşuna beklemiş gibi görünüyorsunuz, daha önce müdahale edebilirdiniz. Resimleri tam aşı yerinden çekebilirseniz daha iyi olur. Ayrıca gövdenin önüne denge çubuğu geldiği için aşı yerini göremiyoruz.
Ama tahminlerime göre sizin kumkuatınız bir çeşit limon ya da portakal çöğürü üzerine aşılanmış galiba, daha sonra uç kurumasına yakalanıp aşılı dallar kurumuş gibi görünüyor. Alttan aşısız yerden çıkan yeni sürgün tabi ki gelişerek hakim dal olmuş. Şu an yapılması gereken hangi narenciyeyi istiyorsanız üzerine onu aşılamak gibi görünüyor. Dediğim gibi aşı yeri net görünen bir resim çekip eklerseniz tahminde bulunduğum konu netleşecektir.

İyi günler.

Mustafa bey merhaba
Kamkatın en alt dalından itibaren olan fotoğraflarını yükledim. Son yüklediğim fotoğrafla önceki mesajımdaki fotoğraf karşılaştırıldığında kamkattaki olumlu gelişme görülmüş oluyor aslında, bir sürü yeni yaprak verdi fakat meyve namına hiç bir ilerleme yok :confused:

mustafa_myb 17-07-2018 12:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gamzegulsun (Mesaj 1545136)
Mustafa bey merhaba
Kamkatın en alt dalından itibaren olan fotoğraflarını yükledim. Son yüklediğim fotoğrafla önceki mesajımdaki fotoğraf karşılaştırıldığında kamkattaki olumlu gelişme görülmüş oluyor aslında, bir sürü yeni yaprak verdi fakat meyve namına hiç bir ilerleme yok :confused:

Gamze hanım merhaba,

Daha önce bulunduğum tahminin doğru olduğunu bu resimlerde görebiliyoruz.
Uç kurumasından kuruyan aşılı kısım hala orada duruyor. Şimdi ilk yapmamız gereken kuruyan kısmı dibinden yani kurumanın sonundan kesmek, sonrasında bunun gibi kuruyan dallar var ise kurumanın 2 cm altından yeşil yerden kesmek ve bu parçaları saksıdan uzaklaştırmak. Uç kuruması bulaşıcı bir hastalıktır.

Temizliğini yaptıktan sonra hemen bir kaç dalına istediğiniz narenciye cinslerinden sürgün göz aşıları yaptırmanızı tavsiye ederim. Çevrenizde ki bildiğiniz meyve veren narenciye ağaçlarından faydalanabilirsiniz. Tabi aşı yapmak için yine tanıdık birilerini bulursanız ücretsiz bir şekilde aşı yaptırabilirsiniz.

Sürgün göz aşısı zamanı biraz geçti sanırım ama yine de denemenizde fayda var. Sizin bölgenizde belki yine şu zamanda tutma ihtimali var, zaten ağacın gelişimi de görüldüğü kadarı ile devam ediyor.
Ayrıca narenciye ağaçları da diğer bir çok meyve ağacı gibi ilk baharda çiçeklenir ve yılda bir kez meyve verir.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

İyi günler dilerim.

bimsef 17-07-2018 13:00

Meyve dökme

Merhabalar,

Benim kamkatlardan bir tanesi meyve vermeye başladı, üzerinde yaklaşık 40 tane küçük zeytin büyüklüğünde meyve var. Ancak bir kaç gündür meyveleri düşüyor. Çok aşırı değil ama 2-3 gündür 7 tane meyvesi düştü. Bunun sebebi ne olabilir ?

bimsef 25-07-2018 09:35

Kumkuatlarımın şimdiki durumları

4 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,
kamkatlarımdan iki tanesi meyvelendi. Son hallerini paylaşmak istedim sizlerle.

tucc 25-07-2018 11:16

4 Eklenti(ler)
merhaba arkadaşlar.
Geçen sene almıştım kumkatımı. Aldığımda 3 meyvesi vardı üzerinde. Aldıktan sonra 2-3 kere çiçek açtı ve sadece 2 tane meyve verdi.
son zamanlarda üzerinde reçine gibi yapışkan bir sıvı var. yaprakları büküldü.
ve bazı yapraklarında kahverengi benekler oluşmaya başladı.
kumkatımın sağlıklı olup daha çok meyve vermesi için neler yapabilirim tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

cooler 26-07-2018 11:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güne bakan (Mesaj 1544520)
Aynı dertten muzdaribim.. bu yıl çok salyangoz geldi bahçeme .. ben salyangozdan oluştuğunu düşünüyordum

yukarıda yazan arkadaşlarında cevabı aynıdır
sizin yapraklarınıza bulaşan böcek aynı böcek yaprak güvesi arkadaşlar
Bu böcek yapraklar daha filiz aşamasında iken yaprağın özünü emerek beslenir. yaprak hafi büyüdüğünde takip edin kıvrılmaya başlayınca kıvrılan yeri açın ilaç sürün. Ben ilaç olarak biberlerde kullanılan mavi renkli toz vardır. Suya karıştırılıp fısfıslanır onu kullanıyorum.
Adını maalesef bilmiyorum Zirai ilaç satan yerlere sorup alabilirsiniz. Çiçeklere de zarar vermiyor.
Bir de yapraklarda ve ağaç gövdesinde zaman zaman yapış yapış bir madde oluşuyor. renksiz. Elinize sirkeli veya sabnlu su alıp yaprağı gövdeyi silin.
Kışın başında yaptım bu sene böceklerden özellikle unulu bit denilen böcekten eser kalmadı.
Çiçeklerin dökülmesine gelince her çiçek meyve verecek olursa ağaçlarımız 2 seneye kalmaz ölür gider. Bir takım ilaçlar satılıyor meyve tutumu için ama ben kullanmıyorum.
Ağaç ortalama güneş alan ve havalandırması iyi olan bir ortamda bulunsun yeter.
Sulama konusuna gelirsek; toprağın cinsine geçirgenliğine göre sulama yapınız. Torf ağırlıklı ve hava allan toprak ise 4-5 günde bir (tabi güneş çok alıyorsa gün aşırı- benim gibi klimanın motorunun olduğu yerde olursa hergün) sulayın. Sert toprakta olan bir bitkiniz varsa toprak üstü kuruyunca sulayın.
Gecen sene çok verimli olan kamkat ve limonum (bir iki sayfa geride fotoları mevcut) sanırım bu sene biraz dinlenme aşamasında.
limonum oldukça form tuttu. yaprakları gövdesi kendini epey yeniledi.

Her zaman giremiyorum siteye unutuyorum açıkcası.
Ama elimden geldiğince yine yazmaya çalışırım gün içinde

kamkamsever 28-07-2018 11:17

Kamkatlarımın Yaprakları kahverengi oluyor ve çok hızlı döküküyor

5 Eklenti(ler)
Yaklaşık iki aydır iki adet kamkatım var. Bugün baktığımda birinin yaprakları kahverengileşip dökülmeye başlamış, Yaprakların üçte biri dökülmüş, yaprakların ve kamkatın fotosu bunlar. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

kamkamsever 28-07-2018 11:21

Dİğer kamkatın da yaprakları şerbetlenmiş ve dallarında beyazlıklar var.

2 Eklenti(ler)
Diğer kamkatın da yaprakları şerbetlenmiş ve dallarında beyazlıklar var. İkisi de balkonda duruyor(Ankaradayım), haftada 2-3 defa suluyorum. Ne tavsiye edersiniz?

cooler 31-07-2018 13:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kamkamsever (Mesaj 1545858)
Diğer kamkatın da yaprakları şerbetlenmiş ve dallarında beyazlıklar var. İkisi de balkonda duruyor(Ankaradayım), haftada 2-3 defa suluyorum. Ne tavsiye edersiniz?

beyaz böcekler için sabunlu su karışımı hazırlayın ve dallarını yapraklarını silin ben öyle kurtuldum geçen sene benim ağaçlarımda da vardı. Kışın bir güzel sildim. Bugün itibarii ile hala yoklar.
Ağacınızı çok suluyorsunuz. Köklerde çürüme yapmış olabilir.
Su verme sıklığını haftada 1 e düşürün
Toprağın üzeri iyice kurusun ondan sonra sulayın.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024