agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2015, 20:56   #2311
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Dikkat et bitkilerini yakmasın...Güvercin gübresinin kullanımı biraz riskli.Tecrübeyle sabittir)))

muratgudek beğendi.
ibogel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2015, 10:15   #2312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2015
Sanırım çiçeklenme süreci sıcaklıkla ilgili. Havalar ısınınca(insanları pişirme derecesinde) tomurcuklanma başladı. gözle görülür biçimde acaip tomurcuklanma var şu an kamkatlarımda.

ozgur32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 11:54   #2313
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2015
Ve sonunda; bitti, 78 sayfa forumu komple okudum, ama güzel bilgiler ve resimler, yetiştiren ve bilgi paylaşımı yapan herkese teşekkür ederim. ve bende bir kumkat sahibi olarak aranızdayım çiçekçimin sadece bir adet meyvesini bana yedirmesi ile başladı herşey kendisinde ücreti ne ise istedim oda sağolsun bir tane hediye getirdi, şimdi özenle bakıyorum resmini yarın çekip hemn koyacağım tabi yorumlarınızı hevesle bekleyeceğim.

recrec_0342 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 20:34   #2314
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recrec_0342 Mesajı Göster
Ve sonunda; bitti, 78 sayfa forumu komple okudum, ama güzel bilgiler ve resimler, yetiştiren ve bilgi paylaşımı yapan herkese teşekkür ederim. ve bende bir kumkat sahibi olarak aranızdayım çiçekçimin sadece bir adet meyvesini bana yedirmesi ile başladı herşey kendisinde ücreti ne ise istedim oda sağolsun bir tane hediye getirdi, şimdi özenle bakıyorum resmini yarın çekip hemn koyacağım tabi yorumlarınızı hevesle bekleyeceğim.
evet heman eve geldim ve fotoladım tavsiye için acaba balkonların fotolarını bilerek çektim biri güneş almıyor şuanki yeri üst balkondan dolayı ve biraz geride diğer balkonda 11:00 den güneş batana kadar görüyor güney batı yönü acaba bu balkona alsam kamkatım yüksek sıcaklığa güneşe maruz kalır mı İzmir güneşi malum yoksa daha mı iyi olur kışında orada kalacak ve güneş görecek ? ve

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2015, 10:54   #2315
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2014
Selamlar arkadaşlar,

Bir kamkatımda sanırım sorun var. Üzerinde beyaz tüylü böcekler var sanırım.

Arap suyu ile fısfıs kullanarak 1 hafta önce toprağı koruyarak yıkamıştım. Çok faydası olmadı. Sizce ne yapmam gerekiyor.

Ke®eM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 13:19   #2316
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Merhaba Ke®eM
Bu görünenin koşnil olduğunu düşünüyorum. Eğer yaprakların üzerinde yapışkan bir sıvı da varsa varsayımımı güçelndirir. Ben de bu canlıyla sorun yaşamıştım zamanında. Zirai ilaç kullanmadan uygulanan mücadeleyle başarılı olamadım. Az su vererek bitkinin öz suyunu ve doğal olarak koşnilin besin kaynağını azaltıp her gün yaprak ve dalları temizlemiştim. Şu sayfada ilaçlı ve doğal mücadele tarifleri var:
Koşnil Nedir ?

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 17:48   #2317
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Merhabalar,
Benim kamkat üzerinde de Kerem beyin bahsettiği böcekler var. Çiçekler yakın zaman önce meyveye dönmeye başlamıştı. Bu lanet böcekler, çoğu meyveyi kurutup öldürmüş. Ekte böceklerin detaylı gözüktüğü fotoğraf var.
Emre beyin paylaştığı linkte gözüken koşnil zararlısına pek benzemiyor.
Nasıl mücadele ederim acaba?

Eklenen Resimler

schweps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 21:40   #2318
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2007
http://www.organikoop.com/arap-sabunu

muratgudek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 21:41   #2319
Yeni Üye

bunu denedim şimdilik oldu gibi

Eski 10-08-2015, 22:05   #2320
Ağaçsever

Yarın deneyeceğim, teşekkürler.

Eski 11-08-2015, 14:50   #2321
Yeni Üye

Buda sonunda çiçek açan benim kumkat

Eklenen Resimler

Eski 12-08-2015, 21:45   #2322
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2015
acil yardımmmm

resimdeki kamkatım hala çiçek açmadı ve açıcak gibide gözükmüyor ve hemde boyu çok uzun işaretledigim yere hawai köklenme işlemi yapıp 2 kamkatım olsa nasıl olur sonradan aşılama yapmam gerekiyomu peki havai köklendirme yaptıgım yeri yardımınıza ihtiyacım var acil

Eklenen Resimler

hasan_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2015, 07:39   #2323
Yeni Üye

Hasan bey;
ağacınız baya güzel görünüyor, aşılımı anlaşılmıyor, işaretlenen bölgenin altında aşı yeri varmı?

Eski 13-08-2015, 16:38   #2324
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recrec_0342 Mesajı Göster
Hasan bey;
ağacınız baya güzel görünüyor, aşılımı anlaşılmıyor, işaretlenen bölgenin altında aşı yeri varmı?
aşı yeri altta işaretledigim yer çift çatal var kagıdın oldugu yerde

Eklenen Resimler

Düzenleyen hasan_26 : 13-08-2015 saat 16:47 Neden: resim ekleme
Eski 14-08-2015, 08:13   #2325
Yeni Üye

Merhaba,

Çatal dediğiniz yer aşının bulunduğu yer. o yüzden dikkat etmeniz gerekiyor. Normalde aşı tuttuktan sonra kesilir ama bir neden den kesmeyip destek olarak bırakıyorlar.

Eski 14-08-2015, 08:25   #2326
Yeni Üye

Meyve dökmeye başladı

Kamkatım meyve veriyor ve büyümeye başladı diye sevinirken meyvelerinin biri bir döküyor 3 günde %80 meyve dökülmüş ne yapmalıyım Azot falan mı eksik

Eski 14-08-2015, 14:33   #2327
Yeni Üye

çok neden olabilir. bitkide aşırı sulama, eksik sulama, çok sıcak, cok rüzgar foto koyarsan bişiler sallarız hep beraber

Eski 14-08-2015, 16:56   #2328
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgur32 Mesajı Göster
Merhaba,

Çatal dediğiniz yer aşının bulunduğu yer. o yüzden dikkat etmeniz gerekiyor. Normalde aşı tuttuktan sonra kesilir ama bir neden den kesmeyip destek olarak bırakıyorlar.
Aşı yeriyle işim yok benim ztn çok uzun oldugu için yarısından hawai köklendirme yapmak istiyorum sonucunda meyve verirmi olurmu onu soruyorum????

Eski 14-08-2015, 17:00   #2329
Yeni Üye

ve olgunlaşan meyveler

ibogel ve recrec_0342 beğendi.
Eski 16-08-2015, 08:53   #2330
Yeni Üye

Maşallah meyveleriniz olmaya başlamış, inşallah yemesine nasip olur ?

muratgudek beğendi.
Eski 18-08-2015, 17:45   #2331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
KIRMIZI VE SARI KABUKLU BİTLER
Turunçgillerin meyve, yaprak, sürgün, dal ve gövdelerinde emgi yaparak beslenen kahverengimsi, kırmızı veya sarımsı kahverengi renkte, toplu iğne başı büyüklüğünde olan ve sabit halde yaşayan böceklerdir. Bu böcekler iklim koşullarına bağlı olarak yılda 3-4 kez döl verirler. İlk hareketli larvalar Akdeniz ve Ege bölgesinde mayıs, Karadeniz bölgesinde Haziran ayından itibaren görülmeye başlar ve bu dönemden sonra kabuklu bitler bahçede oldukça yoğun olarak bulunurlar. Bu kabuklu bitler turunçgillerin meyve, yaprak, sürgün, dal ve gövdelerinde bitki özsuyunu emerler. Bu nedenle meyveler küçük kalır, yapraklarda bulunduğu yerlerde klorofil oluşamaz, gözenekleri kapattığı için özümlemeye engel olur ve çok ileri zararlanma durumunda dalları hatta ağacı tamamen kurutabilirler. Tavsiye dışı ilaç uygulamalarının yoğun olarak yapıldığı bahçelerde söz konusu zararlıların arttığı görülür. Gerekli kültürel önlemlerin alınması ve bu zararlılarla mücadelede başarıyı arttırır. Zararlının varlığı ve yoğunluğu kışın yapraklarda, ilkbaharda fındık büyüklüğüne ulaşan meyvelerde, sürgün veya yapraklarda, daha ileri dönemlerde ise iri meyvelerde yapılan kontrollerle belirlenerek, mücadele zamanına karar verilir. Kabuklu bit mücadelesinde aralık şubat ayları arasında ağaçlar meyvesizken yazlık beyaz yağlarla yapılacak bir kış ilaçlaması yazın oluşacak zararlıların azaltılması açısından çok önemlidir. Birinci ve ikinci dönemlerinin çoğunlukta olduğu mayıs sonu, haziran başında yine yazlık beyaz yağlarla bir ilaçlama yapılmalıdır. Kontrollere devam edilerek gerekirse 25-30 gün sonra ilaçlama tekrarlanmalıdır. Yazlık beyaz yağ uygulamasından hemen önce veya sonra bahçe sulanmalı ve gölgede 32 derecenin üzerindeki sıcaklarda ilaçlamaya ara verilmelidir.

UNLU BİT
Unlu bitler uzunca, oval biçimde olup, bazen tek başına, çoğunlukla da koloni halinde; çanak yaprakların altında, bitişik meyve ve yaprak aralarında, göbekli portakallarda göbek kısımlarında bulunurlar. Zararlı kışı, çoğunlukla gövde çatlakları arasında geçirir. Mayıs ayı başlarından itibaren meyve çanak yaprağı arasına giren zararlı, boğaz kısmından meyveye giden besini emerek meyvenin zayıf kalmasına ve dökülmesine neden olur. Çıkardıkları tatlı maddeler üzerinde fumajin mantarları gelişerek ağaçlar isli bir görünüm alır. Turunçgil bahçelerinde unlu bitle beslenen çok sayıda doğal düşman bulunur. Bunlar geniş etkili böcek öldürücü ilaçların kullanılmadığı ve kültürel önlemlerin yerine getirildiği bahçelerde önemli bir baskı unsuru olabilir. Zararlının mücadelesi için bahçe Mayıs ayından itibaren her ayın ilk ve son yarılarında kontrol edilir. Mayıs ayının son yarısında yüzde 5, Haziran ayının son yarısında yüzde 8, Temmuz ayının son yarısında yüzde 20 oranında ağaç ve meyve bu zararlıyla bulaşıksa mevcut doğal düşmanlar unlu biti kontrol etmeye yeterli değil demektir. Bu durumda böcek üretme merkezlerinde üretilen parazit ve preditör böceklerin salınması gerekir. Parazit ve preditörlerin bahçede başarılı olabilmesi için bunların faaliyetine engel olabilen karıncalarla iyi bir mücadele yapılması da büyük yarar sağlar.

arkadaşlar yapacağınız arap sabunu size yardımcı olmaz bakın yaprak bitleri kırmızı örümcek unlubit kabuklubit kışın yumurtalarını toprağa bırakır bunlar gözle görülmeyecek kadar ufaktır havaların ısınması ile tekrar bitkide yaşamlarını devam ettirler siz ne kadar yaparsanız yapın kimyasal ilac kullanmanız lazım yanlız kimyasal ilaç kullandıktan sonra 15-20 gün sonra meyvesini toplayın vede kimsayal ilacı 1 sefer değil 15 ara ile 3 sefer yapmanız lazım lütfen insanları yanlış bilgilendirmeyelim varsa yardım isteyen özelden mesaj atabilir

schweps beğendi.
dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2015, 10:52   #2332
Yeni Üye

Benim ağaçların biri yeni çiçek açıyor diğer yeni döktü bit kadar meyveleri. yukardaki arkadaşın yicek kıvama gelmiş Hava sıcaklığı ile mi ilgili acabağ

Eski 27-08-2015, 08:23   #2333
Ağaçsever

Sn. dussokagi,
Verdiğiniz bilgiler için kendi adıma teşekkür ederim.
Bendeki kamkat balkonda saksıda olduğu için, mekanik yolla mücadelede biraz sonuç aldım gibi. Tabi topraktaki yumurtalar için geçerli değil bu dediğim. Meyvelerin hasadından sonra kimyasal ilaçlama yapmayı düşünüyorum. Ne tavsiye edersiniz?

Şöyle de bir gelişme yaşadım ve paylaşmak istiyorum.
Şu anda ağacın üzerinde fındık kadar olmuş 5-6 meyve var (1.nesil), pirinçten hallice 30 üzeri meyve var (2.nesil). Bu ikinci nesil çiçekten meyveye dönerken çokça zayiata neden olan unlu biti fark ettim ve mücadeleye başladım. Şimdi, sanki ağaç ödül verir gibi, tekrar çiçek tomurcuklarına büründü (3.nesil).
Bu mümkün müdür?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dussokagi Mesajı Göster
UNLU BİT
Unlu bitler uzunca, oval biçimde olup, bazen tek başına, çoğunlukla da koloni halinde; çanak yaprakların altında, bitişik meyve ve yaprak aralarında, göbekli portakallarda göbek kısımlarında bulunurlar. Zararlı kışı, çoğunlukla gövde çatlakları arasında geçirir. Mayıs ayı başlarından itibaren meyve çanak yaprağı arasına giren zararlı, boğaz kısmından meyveye giden besini emerek meyvenin zayıf kalmasına ve dökülmesine neden olur. Çıkardıkları tatlı maddeler üzerinde fumajin mantarları gelişerek ağaçlar isli bir görünüm alır. Turunçgil bahçelerinde unlu bitle beslenen çok sayıda doğal düşman bulunur. Bunlar geniş etkili böcek öldürücü ilaçların kullanılmadığı ve kültürel önlemlerin yerine getirildiği bahçelerde önemli bir baskı unsuru olabilir. Zararlının mücadelesi için bahçe Mayıs ayından itibaren her ayın ilk ve son yarılarında kontrol edilir. Mayıs ayının son yarısında yüzde 5, Haziran ayının son yarısında yüzde 8, Temmuz ayının son yarısında yüzde 20 oranında ağaç ve meyve bu zararlıyla bulaşıksa mevcut doğal düşmanlar unlu biti kontrol etmeye yeterli değil demektir. Bu durumda böcek üretme merkezlerinde üretilen parazit ve preditör böceklerin salınması gerekir. Parazit ve preditörlerin bahçede başarılı olabilmesi için bunların faaliyetine engel olabilen karıncalarla iyi bir mücadele yapılması da büyük yarar sağlar.

arkadaşlar yapacağınız arap sabunu size yardımcı olmaz bakın yaprak bitleri kırmızı örümcek unlubit kabuklubit kışın yumurtalarını toprağa bırakır bunlar gözle görülmeyecek kadar ufaktır havaların ısınması ile tekrar bitkide yaşamlarını devam ettirler siz ne kadar yaparsanız yapın kimyasal ilac kullanmanız lazım yanlız kimyasal ilaç kullandıktan sonra 15-20 gün sonra meyvesini toplayın vede kimsayal ilacı 1 sefer değil 15 ara ile 3 sefer yapmanız lazım lütfen insanları yanlış bilgilendirmeyelim varsa yardım isteyen özelden mesaj atabilir

Eski 28-08-2015, 21:48   #2334
Ağaçsever

soruma hala cevap veren olmadı kamkatıma hawai köklendirme yapmak istiyorum sizce olurmu bi sıkıntı olurmu

Eski 01-09-2015, 15:56   #2335
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2009
meyve dökülmesi için kül tavsiye etmişti biri.. odun külünü dökebilirsiniz, zararı olacağını sanmam, yararı olursa da buradan yazarsınız...

nacar08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2015, 16:00   #2336
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2009
Ben kamkat fidanımı nisanda aldım, 2 yaşındaydı ve üzerinde 8-9 tane meyve vardı. Eylül ayına geldik ama üzerinde çiçek veya meyve oluşumu olmadı... Gövde kenarından 3 tane dikenli sürgün vermişti, bugün buradaki tavsiyelerle onları kestim. Daha önce meyve veren fidanım şimdi niye vermiyor?

nacar08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2015, 15:25   #2337
Yeni Üye

ankarali's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2015
çok eski bir konu başlığı herhalde değilmiş sonradan farkettim herkese kolay gelsin arkadaşlar

ankarali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2015, 15:27   #2338
Yeni Üye

ankarali's Avatar

Arkadaşlar forumda yeniyim Ankara'da Kamkat fidanı almak isteyenler bana ulaşabilir, bol çiçekli ve üzeri meyveli tüplü fidan çok sayıda mevcuttur

Eski 03-09-2015, 15:43   #2339
Yeni Üye

ankarali's Avatar

Özür dilerim arkadaşlar alışveriş bölümünde yazmam gerektiğini yeni öğrendim oraya yazmaya çalışıcam bakalım yapabilirsem

Eski 03-09-2015, 17:40   #2340
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Kamkatlar sıcağı aşırı şekilde sever.Bu bitkiyi alan insanların çoğunun şikayeti 2.yıl çicek açmaması vs vs.Piyasada satılan kamkatların çoğu sera içinde çiçeklenip güzel meyvelendikten sonra piyasaya sunarlar bu ince ayrıntıyı pek kimse bilmez.Meyve dökümü yaşayan arkadaşlara tavsiyem şudur ki gübre uygulaması muhakkak yapılmalı özellikle çiceklenme dönemlerinde fosforlu gübreler gelişim için azotlu gübreler muhakkak uygulamalıdır.

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024