agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Türkiye ve Dünyada Gündem

Reklam

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-11-2008, 13:57   #1
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Galeri: 4
Tasarruf için "Oda Termostatı"

Merhabalar,

Malumunuz % 22,5 doğalgaz zammından sonra hamdolsun elektirik zammıda kapıda.

Doğalgazla ilgili tasarruf araştırması yaparken oda termostatıyla karşılaştım. Oda termostatı kullanan dostlarımın oda termostanının eksileri,artılarını ve tavsiyelerini rica ederim.

Saygılarımla

İlker

Düzenleyen ilker_eroglu : 03-11-2008 saat 15:51 Neden: Kelime düzeltme
ilker_eroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 14:29   #2
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 5692
İlker Bey bizim bir termostat var duvarda ama yıllardır kullanılmıyor. Anlayan birini de bulamadım. Kazan ayarlarını kendim manuel olarak yapıyorum. Kullanılmayan ve bir de çevresinde salon bitkilerinin olduğu petekleri kapatıyorum ..

Ayşe Özdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 15:02   #3
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
İlker Bey, biz 1991 yılından itibaren (doğalgaza geçtiğimiz günden beri) en çok kullanılan alan olan salonumuzda termostatı kullanıyoruz ve çok ta memnunuz. Evimiz triblex ve tamamen kuzey cephe olmasına rağmen biz termostatla orta derceye ayarladığımızda o kendisi sıcaklık düşüp yükseldikçe devreye giriyor veya kapanıyor. Çevremdeki aynı ayarda olan komşularıma göre bizim faturamız daha uygun geliyor. Bu arada bizim eviimiz aynı zamanda köşebaşı Yani diğerlerine göre üç cepheside açıkta. Bu arada 1996 yılında dış cephe kaplamasını yaptırdıkYapan iyi bir ustaydı ve gerçektende 2 yıl içinde masrafımızı çıkarttı..Kombimiz Ferroli marka ve bodrum katta. Biz hiç inipte oradan sıcaklık ayarı yapmayız. Bir örnek vermek gerekirse geçen sene en soğuk aylarda komşuların doğalgaz faturası ile bizim aramızda 50- 80tl mutlaka fark oluyordu. Şunu belirtmekte fayda var. biz öyle 10-15 dercede ısınabilen bir aile değiliz, yani bayağı bayağı yakanlardanız.

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 02:50   #4
ide
Ağaç Dostu

ide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Sevgili Şükran
termostatınızın markası nedir?
saygılar

ide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 01:55   #5
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Galeri: 11
Yıllardır İstanbul'da oda termostatı kullanıyorum. Çok fazla bir verim elde edemedim. Ancak bunda petek alanının olması gerekenden daha az olmasının sebeb olduğunu düşünüyorum.

Son 2 yıldır Yalova'da kullandığım kombinin oda termostatı ise sabit değil. Yani bir çeşit uzaktan kumanda. Bu kumandadan ise çok memnunum. Kumandayı sürekli olarak bulunduğumuz yere taşıyoruz. Böylece en soğuk ortama göre değil bulunduğumuz mekana göre sıcaklık sağlanıyor. Zaman ayarıda aynı kumanda ile yapıldığı için gereksiz yüksek sıcaklık oluşmuyor. Geceleride yatak odasına alıyoruz.

Tasarruf için esasen Meyvelitepe'nin kurduğu gibi toprak kaynaklı ısı pompası kullanımı en verimli olanı. Şimdi bunun hava kaynaklı olanıda çıkmış. Fakat maaliyeti benim kaldırabileceğimden çok fazla olduğu için kullanmayı düşünemedim.

Bu kış başında aklıma kombi sistemine güneş enerjisini entegre ederek kombi destek sistemi oluşturmak geldi.

Araştırdığımda bu işi yapan çok fazla firma olmadığı, bir kaç tanesinin Almanya'dan komple sistemi ithal ederek böyle bir destek sistemi kurduğunu öğrendim. %50- %80 tasarruf sağlıyabilecek bir sistem için yaklaşık 20.00 Ytl civarıda (30.000 Kcal lik kombi sistemine destek) fiyat verdilerki; buda neredeyse hava kaynaklı ısı pompasına denk bir fiyat.

Mantıken bu fiyatın çok daha düşük olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu sistemleri daha ziyade LPG kullanan yerler için kurduklarından, yerli alternatiflerinin olmamasından, vb gibi nedenlerle fiyatın yüksek olduğunu zannediyorum.

Sistem Kapalı havalarda dahi belli bir miktar ısı üretebilen güneş kollektörlerinin bir depodaki suyu ısıtarak sının depolanmasına ve bu ısıtılan suyun kalorifer sistemindeki suyu ısıtmasına dayanıyor.

Bence bu başlıkta bu tür alternatif sistemlerinde nasıl ucuz bir şekilde kurulacağınıda tartışmalıyız.

Sinan9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 07:23   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Isıtma sistemlerinde özellikle doğal gaz kullanılan kombilerde sistem sonundaki oda en geç ve en az ısınandır. Eğer siz o son odada vaktinizi geçiriyorsanız termostatı oraya koyduğunuzda diğer odalarda gereksiz bir ısınma olacaktır. Bu da fazla yakıt demek. Sayın Sinan ın dediği gibi sabit olamayan oda termostatları daha uygun gibi geliyor.

Ama bunların ötesinde mutlaka ısı yalıtımı yaptırmak gerekiyor. Isı yalıtımı itinalı yapılmış bir konutta termostat v.s. tedbirler bayağı bir geride kalıyor.

Isı yalıtımında da çeşitlilik söz konusu. Ama ben bir inşaatçı olarak esas dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntının işçilik olduğunu düşünüyorum. Hangi yalıtım sistemini kullanırsanız kullanın mutlaka iyi bir ekibe yaptırmalısınız. Yoksa astarı yüzünü geçer.

Doğal Doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 08:57   #7
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Kullandığım oda termostatında program yapılabiliyor. Yani günün değişik saatlerine ve haftanın günlerine göre istenen ısıyı ayarlayıp, her zaman el atmak zorunda kalmıyorsunuz. Tek bir programa bağlı kalmadan bir kaç program hazırlanabiliyor, eğer şartlar çok farklıysa, mevcut programlar o an için uygun değilse sadece istenen ısıyı değiştirmek yeterli.

Doğal Doğa, dediğiniz gibi ısı yalıtımının itinalı yapılması çok önemli. Maalesef çok kişi yapabilirim diyor, ama teknik olarak çok hatalar yapılıyor ve kontrol etmezseniz malzemedeki kalitede sizi yanıltabiliyorlar. Yalıtım yaptırmadan önce(yetkili servise bile olsa), izoder.com.tr 'yi okumanızı tavsiye ederim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 09:26   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Nurbahar bu tür siteler genel anlamda fikir veriyor ancak yapılar farklılık arzattiklerinden dolayı uygulama yeri ve zamanında çözümlenmesi gereken ayrıntılar var. Esasen işçilik anında profesyonel yardım önemli. Bu ayrıntılar küçük gözüksede izolasyon bir bütündür iğne deliği kadar boşluk izolasyonu etkisiz bırakır.

Doğal Doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 11:50   #9
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Kesinlikle katılıyorum Doğal Doğa. Bu konudaki tecrübemi paylaşayım. İzolasyon aşamasında genel bilgilenme için biraz araştırma yapmıştım, zaman zaman da inşaata gidiyordum. Uygulama yapan firma, bariz hata olarak gözüken noktalarda "hata yok" diye itiraz edince, konu beni aştığı için bir uzmandan yardım aldım; uzman geldi, kullanılan malzemeyi kontrol etti, uygulama şekline hakkında uyarılarını yaptı ve nedenlerini açıkladı. Bunun için de benden ücret talep etmedi.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 13:29   #10
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Sevgili İde mesajı yeni gördüm. Termostatın markası HANOYWEL miş. Fiyatı 65 YTL Eşim almak isterseniz ışıklısını tercih etmenizi önerdi. Çalışıp çalışmadığını görmeniz açısından daha pratik oluyor.

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2008, 09:24   #11
ide
Ağaç Dostu

ide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
teşekkür ederim sevgili Şükran, son zamlardan sonra sanırım almamız gerekecek

ide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 01:14   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Peki en tasarruflu kombi hangisidir?

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 23:01   #13
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Tasarruflu kombi demek çok doğru olmaz diye düşünüyorum.

Petek sayısı, ısıtılacak alan, petek çeşidi hatta tesisatın içindeki suya kadar birçok faktör verimi etkiler. (ısıtılacak binanın ısı kayıpları ayrı bir konu)

Esasen tüm kombilerde aynı verimden bahsediliyor: Yanlış hatırlamıyorsam %92 idi. Tabi bu test verisi yani kombi tarafından tüketilen gazın ne kadarının ısı enerjisine dönüştüğü ne kadarınında baca vs. gibi yerlerden kaybolduğunun değeri sanıyorum.

Kombi alırken araştırdığımdan aklımda kaldığı kadarı ile; kullanım esnasında Tasarruf sağlıyacak bir kombinin tam alev modülasyonu olması tesisata gönderdiği suyun sıcaklığını hassas bir şekilde ayarlaması gerekiyor.

Birde yoğuşmalı kombiler var. Bunlarda bacadan çıkan ısıyıyıda değerlendiriyorlar. Standart olrak hepsinin kataloglarındaki verim % 107 olarak geçiyor. Ancak yoğuşmalı kombinin fiyat farkı nedeni ile bahsedilen verimleri gerçekten alsanız bile ekonomik değil. (en azından ben kombi alırken hesapladığımda öyle idi) Bu verim farkı ile kombinin fiyat farkının amorti edilmesi bir kaç seneyi geçiyordu.

Ben derimki iyi yalıtım, doğru tesisat, bilinçli kullanım olduktan sonra en kalitesiz kombi bile tasarruflu olur.

Eski 09-11-2008, 15:04   #14
Ağaç Dostu

Malum Dogalgaz zammı %100 olmak üzere, faturalar ikiye katlandı. Kombi'yi değiştirmeyi düşünüyorum. Şu yoğuşmalı kombi aklımı karıştırıyor. Kimine göre faydası var kimine göre farkı yok. Tavsiyeleri olanlar paylaşırsa sevinirim.

Eski 09-11-2008, 16:57   #15
Ağaçsever

acineton's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Galeri: 1
Hamdolsun termostat yerine battaniyemiz var gazı ayarlamak yerıne açmıyoruz

acineton Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 17:07   #16
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaju Mesajı Göster
Malum Dogalgaz zammı %100 olmak üzere, faturalar ikiye katlandı. Kombi'yi değiştirmeyi düşünüyorum. Şu yoğuşmalı kombi aklımı karıştırıyor. Kimine göre faydası var kimine göre farkı yok. Tavsiyeleri olanlar paylaşırsa sevinirim.

Mutlaka faydası var. Ancak ortalama yıllık gaza ödediğiniz paranın %15 ini hesaplayın. Yoğuşmalı ve normal kombi arasındaki fiyat farkını bulun. %15 le bu farkı nekadar zamanada geri alacağınızı öğrenin ona göre karar verin.

Eski 09-11-2008, 20:44   #17
Ağaç Dostu

Peki marka tavsiyesi olan var mı?

Eski 09-11-2008, 22:11   #18
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Bütçe değişkeninden bağımsız olarak benim sıralamam 1. Vıessmann 2. Buderus 3. ECA - Demirdöküm.

Eski 15-12-2008, 20:55   #19
Ağaç Dostu

Bugün kombi alıcaktım ki yine görüştüğüm firmalar aklımı karıştırdı. Bir firma kalorifer tesisatı plastik borulardan olursa yoğuşmalı kombi diğer kombiler kadar gaz harcar, tesisatınız bakır değilse boşuna yoğuşmalı kombi almayın dedi. Bu doğru mudur?
Her satıcı farklı birşey söylüyor. Kime inanacağımı şaşırdım.

Eski 15-12-2008, 21:22   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Buderus kombi. bakır boru ve termostata rağmen, bu ay ki fatura geçen yılın faturasının üç katı!

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2008, 09:16   #21
Ağaç Dostu

Dün az kalsın Ferroli yoğuşmalı kombi alıyordum. Firma yetkilisi ile belki 2 saat bu kombiyi konuştuk. Hatta eve gelip baktı. Hatta tam eve bakarken ezan okunuyordu. Ben gönülden inanan adamım bana güvenin bu evi bu kombi çok iyi ısıtır dedi.
Neredeyse alıyorduk ki ben bu gece bir düşüneyim dedim. İyiki düşünmüşüm. Eve geldim internetten baktım. Meğerse bu gönülden inancı kuvvetli olan adam bize yoğuşmalı kombi diye klasik kombi satıcakmış. Belki aynı modelin yoğuşmalısı vardır diye aynı firmanın başka bayisine ısrarla sordum. Yoğuşmalı olmadığını söylediler. Güvenilir kimse kalmamış.

Vaillant satıcısına da madem sizin kombiniz süper baymak demirdöküm yerli üretim olanlar işe yaramaz kombiler. Neden onlar 3 yıl siz 2 yıl garanti veriyorsunuz dedim. Neymiş onlarda ömür boyu garanti varmış. Her ay yeni kombi alır gibi taksit ödersen ömür boyu garanti veriyorlar.

Ve bu ayın doğalgaz faturası tasarruflu yakmamıza rağmen geçen yılın faturasını açık ara geçti.

Afrikaya yerleşmeyi düşünmeye başladım.

Eski 17-08-2010, 08:59   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Oda termostatı

Oda termostatı almak için bir hayli uğraştım.Değerlendirmelerimden sonra Siemens'in bir satıcısından uygun fiyata buldum.İnternet sitelerindede oda termostatlarını anlatan güzel yazılar var.Tavsiye ederim. www.termmarket.com.tr

Aman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 08:24   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Katı yakıtlı kat kalöriferlerinde oda termostatı kullanan var mı acaba?

Deneyimleri neler? Paylaşabilirlerse sevinirim.

Ben iki aydır kullanmaya çalışıyorum ancak bir çok sorun yaşadım.

Kullandığım kalörifer Termodinamik 40000 EKY/S, Oda termostatı da General marka HT300 kablosuz set.

Bu gün arıza olup olmadığı ile ilgli aleti servisine göndereceğim.

Tasarruf bir tarafa, konforu çok iyi olacaktı eğer bahsedilen gibi çalışsa idi.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Düzenleyen sinasi6 : 18-12-2011 saat 19:54
sinasi6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 09:29   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Sinasi6;

Oda termostatı dışında, Radyatör termostatı konusunu ve benim kullandığım cinsi araştırmanızı önerebilirim.

Saygılarımla lütfen.

Düzenleyen mrduran : 13-12-2011 saat 14:26 Neden: fazla linki silme ve link düzeltme
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 13:36   #25
Ağaç Dostu

Sayın Mrduran,

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Radyatör vanalarına bir bakmakta yarar var sanırım.

Saygılarımla.

Düzenleyen sinasi6 : 13-12-2011 saat 14:59
Eski 18-12-2011, 10:19   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2011
Merhaba,
Biraz karşılaştırma yapmak gerekirse,

Termostatik vanalarda konfor yoktur. Oda sıcaklığını arttırmak ya da azaltmak için kalkar vanaları tahmine göre çevirerek ayarlamaya çalışırsınız. Net bir ayarlama olmadığı için tasarruf verimi de iyi alamazsınız. Kimi zaman ayarlar kimi zaman ayarlamaya üşenebilirsiniz ya da unutabilirsiniz.

Oda termostatı bulunduğunuz odanın sıcaklığına göre çalışır, Termostatik vanalar ve kombinizin kendi termostatı ise tesisatınız içinde dolaşan suyun sıcaklığına göre çalışmaktadır. Oda termostatı size konfor sağlar. Haftalık programınızı yapar hangi saatlerde evin hangi sıcaklıkta olmasını istiyorsanız haftalık 7x24 program yapabilirsiniz.
0.5 derece hassasiyetle çalışır. Yani evin sıcaklığını 24derece istiyorsanız 23.5a düştüğünde çalışır 24 olunca kapanır kombiniz. Durmadan aç-kapa yapar tasarruf sağlamaz diyosanız evimde kullandığım, çevremdekilere ve size tavsiye edebileceğim General Markalı oda termostatlarının satıldığı "Termostat Al " adresindeki termostatlar son yarım saatin sıcaklık ortalamasını alarak aç-kapa komutu verir kombiye. Bu da ani hava değişimlerde (örn: kapı,pencere açılması) oda termostatını yanılmasını önlemek için alınmış bir önlem.

Size hiçbir markanın manuel oda termostatını da önermem. Çünkü içinde uyduruk bir metal parçası vardır. Yıllar öncenin teknolojisi kullanılmaktadır ve belli bir süre sonra zaten hassas olmayan cihaz(genelde 1-2 derecelik bir yanılma payları mutlaka vardır.) iyice kendin geçerek sapıtmaktadır. Bu da sizin doğalgaz faturalarınıza yansıyacaktır.

Benden bu kadar . Tercihim oda termostatı yönündedir. Bunu daha önce aldığım, memnun kaldığım kapıda ödeme seçeneği de bulunan TermostatAl.Com : Doğalgaz Faturalarınızda %30a Varan Tasarrufun Adresini öneriyorum size.

Hoşçakalın

ccaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2011, 19:52   #27
Ağaç Dostu

Sayın ccaner,

Yanıtınız için teşekkür ederim.

İki ay kadar önce General marka oda termostatı aldım. HT 300 Kablosuz Set. Kullandım, fakat bir arıza vardı. İstediğim gibi olmadı. Isıpark'taki arkadaşların önerileri doğrultusunda uğraştık. Ancak en sonunda alet iflas etti. Isıpark'a gönderdim. Hemen yenisi ile değiştirdiler. İki gündür kullanıyorum. Çok iyi çalışıyor.

Yenisini bir hafta kullandıktan sonra daha net bişeyler söyleyebileceğim. Şu ana kadar çok iyi.

Oda termostatının çok avantajlı oldğunu düşünüyorum. O nedenle aldım zaten. Kullanım kolaylığı ve rahatlığı, bir de olur ise yakıt tasarrufu.

Benim sorum şu idi. Katı yakıtlı kat kalöriferlerinde kullanan arkadaşlar var ise deneyimlerini ve önerilerini paylaşabilirler mi idi. Kombi kullanmıyorum, doğal gaz da yok. Kömür kullanıyorum.

İyi günler dileği ile.

Eski 18-12-2011, 21:54   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

40 m2 salon düşünelim, 5 x 8 m.

-Termostat odanın neresinde olmalı?
-Konumlandığı yerden en yakın 4 m. uzakta olacak radyatörler, Termostat istenilen sıcaklığa eriştiğinde petekteki sıcaklık kaç derece fazla olacak?
-Tüm yaşam ünitelerinin kapıları açık olduğunda, oda termostatı, hangi bölümün ısısına göre çalışacak, her bölümde oda termostadı olacak mı?
- Her bölümdeki oda termostatlarından birinin bozulması, diğer bölümleri nasıl etkileyecek?

Ben radyotör termostadı kullanıyorum diye, tabii ki sizlerden de aynı tutumu bekleyemem. Ama araştırmanız sizleri sağlıklı sonuca götürecektir.

-Isı Mühendisi;
5 kademe var, Şu dereceye tekabûl eden 3. kademe ile başlatın, istenilen sıcaklığa geldimi 2 ye alın, en ekonomiği petekten valfli olandır dedi. (Rahmetli oldu, ALLAH rahmetini esirgemesin ondan inşallah.). çok iyi birisiydi, samimi, esnaf.

Saygılarımla lütfen.

Düzenleyen mrduran : 18-12-2011 saat 21:56 Neden: her- ilave
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2011, 09:36   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2011
Sayın mrduran,

-Oda termostatı yerden 150 cm yükseklikte, kapı ve pencere kenarı gibi hava sirkülasyonunun yoğun olmadığı bir yere takılmalı. Sıcaklık ve soğukluktan etkilenmeyecek merkezi bir yere takılmalı.

-Petekteki sıcaklığı kesin bir cevap veremeyiz. Dış hava sıcaklığı yüksek ise oda termostatınız kısa süreli çalıştıracaktır çünkü istediğiniz sıcaklığa hızlı gelecektir.

-Oda termostatınız konumlandırılan odaya göre çalışacak ve o oda sıcaklığını istediğiniz dereceye getirince kapatacak, derece düşüncede tekrar çalıştıracaktır.

ccaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2011, 18:02   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2011
Merhaba,
Biraz karşılaştırma yapmak gerekirse,

Termostatik vanalarda konfor yoktur. Oda sıcaklığını arttırmak ya da azaltmak için kalkar vanaları tahmine göre çevirerek ayarlamaya çalışırsınız. Net bir ayarlama olmadığı için tasarruf verimi de iyi alamazsınız. Kimi zaman ayarlar kimi zaman ayarlamaya üşenebilirsiniz ya da unutabilirsiniz.

Oda termostatı bulunduğunuz odanın sıcaklığına göre çalışır, Termostatik vanalar ve kombinizin kendi termostatı ise tesisatınız içinde dolaşan suyun sıcaklığına göre çalışmaktadır. Oda termostatı size konfor sağlar. Haftalık programınızı yapar hangi saatlerde evin hangi sıcaklıkta olmasını istiyorsanız haftalık 7x24 program yapabilirsiniz.
0.5 derece hassasiyetle çalışır. Yani evin sıcaklığını 24derece istiyorsanız 23.5a düştüğünde çalışır 24 olunca kapanır kombiniz. Durmadan aç-kapa yapar tasarruf sağlamaz diyosanız evimde kullandığım, çevremdekilere ve size tavsiye edebileceğim General Markalı oda termostatlarını öneriyorum. termostatlar son yarım saatin sıcaklık ortalamasını alarak aç-kapa komutu verir kombiye. Bu da ani hava değişimlerde (örn: kapı,pencere açılması) oda termostatını yanılmasını önlemek için alınmış bir önlem.

Size hiçbir markanın manuel oda termostatını da önermem. Çünkü içinde uyduruk bir metal parçası vardır. Yıllar öncenin teknolojisi kullanılmaktadır ve belli bir süre sonra zaten hassas olmayan cihaz(genelde 1-2 derecelik bir yanılma payları mutlaka vardır.) iyice kendin geçerek sapıtmaktadır. Bu da sizin doğalgaz faturalarınıza yansıyacaktır.

Termostatik vana kalorifer sıcaklığına göre değil üzerinde bulunan rakamların karşılığı olan Oda sıcaklık değerlerine göre çalışır.Oda termostatına göre muazzam üstünlükleri mevcuttur.Oda termostatı ile sadece bir alanın sıcaklığına göre ısıtılacak tüm alan kontrol edilmeye çalışılırken termostatik vana ile tüm alanlar stabil tutulabilir veya bazı alanlar daha sıcak veya ılık tutulabilir.Ancak oda termostatı kullanımında örneğin büyük bir salona takılan termostat daha küçük odaların fazla ısınmasına veya küçük odaya takıldığında büyük odaların ısınmamasına neden olmaktadır.Bu sebep ile termostatik vana her zaman oda termostatına göre daha üstündür.

fatihkösece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2014