agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 4 Gönderen Gök Bahçesi
  • 4 Gönderen Gök Bahçesi
  • 7 Gönderen Gök Bahçesi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-08-2020, 16:13   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-12-2019
Gök Bahçesi / Terasta Topraksız Domates Denemem

Name:  1.jpg
Views: 332
Size:  63.9 KB

Name:  2.jpg
Views: 312
Size:  69.8 KB

Name:  4.jpg
Views: 300
Size:  62.2 KB

Name:  5.jpg
Views: 313
Size:  64.3 KB

Herkese selamlar,bol bereketli sezonlar diliyorum.Bu sene foruma katıldım.Forumu incelerken topraksız tarıma denk geldim.Uzun yıllardır terasımda amatör olarak topraklı sebze yetiştiriyorum zaten,bu sene topraksız tarım denemesi yapmaya karar verdim.Forumu elimden geldiğince okuyup bilgi edinmeye çalıştım. Sağ olsun Kudret Bey in yardımlarıyla destekleriyle bu işe girdim. Fidelerimi haziran başında cocopeat ve pelit karışımına diktim.36 lt'lik dikdörtgen saksılara 3 er kök şeklinde toplamda 4 saksı 12 kök fide diktim.Şu anda 2 ayı geçtiler.Damlama sistemin döşedim.Her bitki başına 1 adet 2 lt/saat debili damlatma nozülü taktım.Depo olarak biraz tecrübesizlikten dolayı 35 litre kapasiteli olarak almış bulundum.Depo hacmi biraz küçük gelmekte.Sistemimi açık sistem olarak yaptım.Drenaj suyunu kullanmadım.Başlangıçta ec 1,9 olarak sulamaya başladım.Şu anda ec 2,5 olarak ayarlıyorum.pH ayarını ise konsantre halde sülfirik asit temin ettim.Onu 1/10 oranında seyreltiyoum.Yaklaşık olarak 10 litre besinli suya 10 cc seyreltik asitten ekleyince suyum ortalama bir ph değerine geliyor.Sulama rejimini kademeli olarak artırdım.Şu anda sabah 6 da başlayıp akşam 6 da sonlanacak şekilde 2 saatte bir 7-10 dk arası sulanmakta.Bitki başına günlük yaklaşık 1,9 lt sıvı gitmekte.Ancak bitki boyları 2 metreye yaklaştığından ve ortam şartlarından da kaynaklı buharlaşma da olduğundan sanırım bu sulama rejiminde bu günlerde alttan pek drenaj alamamaktayım. Bu da saksıdaki tuzluluğu artırıyor sanırım.Bunun içinde haftada 1 kere bol çeşme suyuyla alttan bol drenaj gelecek şekilde sulama yapıyorum.En son bu şekilde yaptığımda drenajın ec'sinin 5 civarlarında olduğunu gördüm.1 gün daha bol su ile sulamaya devam ettim. Kontrol drenaj ec'sinin 1-2 aralığına indiğini gördüm. Umarım sezon sonunu hayırlısıyla getiririz bakalım.Bu arada nasip olursa önümüzdeki yaz kendi besinimi kendim hazırlamam için gerekli teorik bilgileri okuyorum.Bu konuda bilgilerini esirgemeyen değerli forum üyelerine çok teşekkür ederim.Çalışmalarımın resimlerini ekliyorum.Değerli yorumlarınızı bekliyorum.Yanlış yaptığım yerler noktasında tavsiyelerinize açığım.Herkese hayırlı günler.

Gök Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2020, 16:16   #2
Ağaçsever

Name:  7.jpg
Views: 288
Size:  74.5 KB

Name:  13.jpg
Views: 297
Size:  71.4 KB

Eski 13-08-2020, 07:11   #3
Ağaçsever

Bunlar da en son çektiklerim.Teras ortamında saksılarda domateslerin bu kadar büyüyebileceği şaşırttı beni gerçekten.Topraksız tarımın mucizesi sanırım.Elimde tuttuğum domates tam yarım kilo gelmekte.Darısı diğerlerine inşallah.Birde domatesleri askıya aldığım yerin tepe noktasına ulaştılar.Yaklaşık 6-7 salkım çiçek açtı totalde.Üst salkımların çiçekleri tutmuş,domatesler gozüküyor ama irileşemiyorlar.Muhtemelen daha 1 ve 2. Salkımdaki domatesler tam kızarmadığı için üstlere kuvvet gitmiyor diye düşünuyorum.Herkese iyi gunler diliyorum.Name:  IMG-20200813-WA0004.jpg
Views: 294
Size:  49.1 KB

Name:  IMG-20200813-WA0003.jpg
Views: 278
Size:  77.8 KB

Name:  IMG-20200813-WA0001.jpg
Views: 294
Size:  71.7 KB

Name:  IMG-20200813-WA0000.jpg
Views: 292
Size:  56.9 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024