agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni146Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2016, 13:15   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Epeydir burayı ihmal etmişim yine. Bizim sera tavana kadar domates ile doldu. Her tarafa dal budak saldılar. Ben de bilerek pek koltuk almıyorum. Arka tarafa geçecek yer kalmadı. Çoğunluk üç, bazılarında dört nesil domates var ve çiçekler açmaya ve ve meyve bağlamaya devam ediyor. Son soğukları da hasarsız atlattık. Çiçekler boş geçmedi, hepsi meyve bağladı. Tabii gelişme biraz yavaş, o kadar. Biraz da resimler anlatsın son durumu...

Ben Mart sonuna hasat yaparız diye umuyordum ama son iki ısınma denemesi tutmadı havanın, serin geçti, herhalde Nisan ilk hafta sonu hasat yaparız. Tohumları 4 Aralıkta dikmişim, yaklaşık 120 gün olacak, tohumdan hasada, pek de fazla ısıtmadan, kış günü.

Eklenen Resimler

sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 11:05   #32
Ağaç Dostu

Domatesler traş oldu

Önceki resimlerde görüldüğü gibi seranın içi ormana dönmüştü. Alt yaprakları budamak için havaların ısınmasını bekliyordum. Bugünden sonra ısınacak. Hemen alttan iki üç nesil yaprağı budadım. Artık meyveler daha iyi beslenecek. Hava da alacaklar. Nem çok artmaya başlamıştı, o da azalır. Sanırım ona bağlı bazı yapraklarda çürüme gibi belirtiler başlamıştı, umarım onlar da yok olur.

Havalar ısınınca sanırım bir hatfada ilk domatesler kızarmaya başlar. Tanesi 50 grama yaklaşanlar var, olunca tartar bakarız artık. İşte henüz kızarmamış yeşil domatesler...

Eklenen Resimler

Eski 31-03-2016, 08:35   #33
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Maşallah çok güzel gözüküyorlar. İzmir'in gözünü seveyim biz Ankara'da hala beklemedeyiz hava düzelsin diye

sulukök beğendi.
efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 12:56   #34
Ağaç Dostu

Teşekkürler Sayın Efe,

Bu sera Denizlide. Ankarayı pek aratmıyor. Dışarıda eksi beşleri gördük. Alttan elektrikli battaniye, üstten radyatör ile ısıtma var. Çok soğuklarda donmayacak kadar ısıttım, meyve bağladıktan sonra da 15 C derecenin altına düşürmemeye çalıştım. Biraz pahalı oldu yani bu domatesler...

Resulgur beğendi.
Eski 04-04-2016, 13:45   #35
Ağaç Dostu

Domatesler kızarmaya başladı.

Bugün 4 Nisan. Çekirdekleri 4 Aralıkta dikmiştim. 120 gün oldu. İlk domatesler kızardı. Birçok salkımbaşı domates sarardı veya kızardı. Kışı kalorifere yakın geçirenler ilk kızaranlar. Daha çok büyüyenler biraz daha uzakta olanlar.

Domateslerin büyüme ve kızarmasında biraz yavaşlama hissettim. Yaprakları erken mi budadım acaba dedim. Değilmiş. Serayı fazlaca ihmal etmişim. Birçok damlama memesi tıkanmış, depo yemyeşil yosun olmuş. Pompa öyle, ara borular öyle. Ben sözde beslenme saatlerini artırdım, ama beslendikleri falan yokmuş son zamanlarda.

Dün epeyce bir temizlik yaptım. Tıkanan memeleri temizledim. Depoyu yıkadım. Pompayı ve boruları yıkadım. İlk günkü gibi olmasa da rahatça besin akışı sağlayacak duruma geldiler. Tabii şimdi havalar ısındı, daha çok kontrol etmek gerekecek.

Bugün taze stok besin de hazırladım. Şu an günde 25 litre yani bitki başına bir litre kadar besleniyorlar. EC 3.0 civarında. Çiçekler tavana yapıştı. Daha fazla askı işi ile uğraşamayacağım. Bir yerlere uzanacaklar. Tepedeki 4 ve 5inci nesiller de meyve bağladı. Onlar da büyüsün, yeter.

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2016, 10:51   #36
Ağaç Dostu

Yazmayalı yine epey olmuş. Seranın son durumunu fotoğrafladım. Resmi açılış yaparken, yani ilk hasatta resim çekip paylaşacaktım, ama epey oldu, ucundan köşesinden tırtıklarken biz birkaç kilo domatesi çoktan bitirmişiz.

Son ani yüksek sıcaklar serayı kötü vurdu. Havalandırma için 3 4 pencere var ama tavan çok alçak. Zaten dışarıda sıcaklık 32 33 C dereceyi buldu. İçerisi fırın oldu. Tavana yakın yapraklar çiçekler de kavruldu.

Bir de erken sıcaklara paralel başka bir açmaz gündeme geldi. Birkaç haftaya kadar yazlığa gideceğiz ve bu sera böylece kalacak. Yani herkes sezon açarken ben kapamış olacağım. Artık olanları toplayıp, kalanı bırakacağım. Çelik alıp belki hızll üretim düşünebilirim yazlıkta ama değer mi bilmiyorum.

Kışa çilek denemeyi düşünüyorum. Yine erken bir kapanış olacak gibi bu yıl da...

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2016, 22:42   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2016
Paylaşımlar için teşekkürler
emeğinize sağlık

Culture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2016, 03:29   #38
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sn sulukök
dometesleri tespih yapmış sallaıyormuşsun
eline emeğine sağlık yazlıktan gelmni dört gözle bekliyeceğiz

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024