agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen beingobserver
  • 1 Gönderen sulukök

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2013, 13:50   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2013
Besin Eriği ve EC değeri hakkında bilgi

Merhaba
Hep istediğim bir şeyler yetiştirme arzuma kavuştuğumu düşünmek bile keyif veriyor. Sayenizde çokşey öğreniyorum
Gerekli malzemeleri aldım sistemi bu akşam kuracağım

Merak ettiğim konular

1- EC değeri olarak konuştuğumuz aslında sudaki besin miktarımıdır yani basit bir oranla 10 litre suya 50 ölçü besin eriği karıştırısak EC değeri 2,5 oluyor ise
yine 10 litre suya 75 ölçü besin eriği karıştırısak EC değeri 2,5 üstünde 2,8 – 2,9 gibi mi olur **** tam tersi daha az 25 ölcü besin eriği karıştırırsak 1,8 gibi mi olur

2- EC değeri
domates için 2,5
biber için 2,4
salatalık için 2,0 ise
aynı sistemde bu 3 ürünü yetiştirmek mümkünümüdür yoksa domates ile biber olur , salatalık için ayrı bir sistem mi yapmak gerekir

3- Yeni başlayan biri olarak EC metre almalı mıyım yoksa sık sık besinli suyu değiştirmem yeterli olur mu

Vereceğiniz bilgiler için teşekkürler

ucloy1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 15:12   #2
NRS
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-10-2012
Bu soruların cevabını bende çok merak ediyorum.

Umarım birleri bizi bilgilendirir.

NRS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 19:01   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Bu soruların cevabı onlarca defa verildi; biraz gezinti bütün cevaplarınıza derman olacaktır.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 14:01   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2012
Merhaba arkadaşlar, bende bir amatörüm fakat bildiğim kadarıyla sorularınıza cevap vermeye çalışayım, yanlışımı tecrübeli arkadaşlar düzeltsin.

1. EC = Electrical Conductivity yani elektrik taşıma kapasitesi. Tuzlu su (örnek deniz suyu) saf sudan (saf su teorik olarak elektrik taşımaz) elektriği daha hızlı taşır. Dolayısıyla EC ile suyun tuzluluğunu ölçüyoruz. Siz besin eriyiği olarak kullanacağınız suya, sofra tuzu bile koysanız yüksek EC alabilirsiniz. Yani doğru EC her zaman doğru besin değeri demek değildir.

2. Önceki soruda açıkladığım gibi EC değeri suyun içindeki kimyasal değerleri ölçmez. Toplam tuzluluk oranını verir. Fakat her bitki farklı karışımlara ihtiyaç duyar. Dolayısıyla aynı eriyikle farklı bitkiler yetişse bile renginde, tadında vs. eksiklikler olacaktır. Yani her bitki için farklı karışım hazırlamak gerekiyor denilebilir. Ve hatta, bitkilerin farklı büyüme dönemlerinde dahi gereksinimleri farklı oluyor. Fakat denemek isterim derseniz neden olmasın.

3. Fideleriniz küçükken çok sık su değiştirme ihtiyacınız olmayacak, hatta belki de çok sık su değiştirmek bitkileriniz için stres bile oluşturabilir (emin değilim). Bence EC metre temin edin. AliExpress.com' da 10 dolar civarında (ortalama 1 ayda gelir) ya da kudret beyden 50 tl' ye temin edebilirsiniz. Kudret bey'in EC metreleri kalibrasyon gerektirmediği için bence tercih sebebi. Ama ilk sırada ben varım ona göre

Tabi EC metre yanında PH metre de edinmelisiniz.
Not: PH sık sık yükselir, ben düşürmek için limon tuzu kullanıyorum.
İdel PH aralığı her bitki için değişebilir fakat bildiğim kadarıyla 5.5 - 6.5 aralığı genel olarak uygun.

Saygılar

coşkun61 beğendi.

Düzenleyen beingobserver : 26-05-2013 saat 13:55
beingobserver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 10:07   #5
Yeni Üye

Teşekkürler Beingobsever

Eski 27-05-2013, 20:19   #6
NRS
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-10-2012
bende limon tuzu kullanıyorum. Hocam ne sıklıkla limon tuzu kullanıyorsunuz?

Bu ph uzun süre sabit tutmanın bir yolu var mı acaba.

NRS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 20:29   #7
Ağaçsever

PH metreyle ölçüp, yükseldiyse kullanıyorum. Ölçmeden kullanımının çok zor olacağını tahmin ediyorum. Çay kaşığının ucuyla bile atsanız hemen etkiliyor.

Uzun süre sabit tutmanın yolu yok bildiğim kadarıyla.

Eski 28-05-2013, 09:55   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Ben limon tuzunu şöyle kullanıyorum:

20 gr limon tuzunu 1 lt şişe suyunda (EC=0.0'a yakın, pH=7.0'ye yakın olmalı) eritiyorum. Bu çözeltinin 1ml. si benim artezyen suyu (EC=0.5, pH=8.0-8.5) ile hazırladığım domates besininin 1 litresini 6.0-6.5 arasına getiriyor. Salatalık için biraz daha çok gerekiyor, çünkü salatalık pH=5.5 istiyor. Daha az limon tuzu daha çok suda eritilerek daha hassas kontrol sağlanabilir.

13 litrelik besin tankım var. pH hergün en az 1 - 1.5 kadar yükseliyor. Ben de 10-12 ml kadar ekliyorum.

pH değişmesi ile ilgili olarak biryerlerde havadaki CO2'nin pH'ı yükselttiğini okumuştum. Doğru mudur bilmiyorum ama kapaklı şişedeki besinin pH'ı pek değişmiyor, açık besin tankındaki çok net bir şekilde ve çok hızlı olarak yükseliyor.

pH sabitleyici tampon madde denen kimyasallar var. Maliyeti nedir, bize uyar mı, nasıl kullanılır bilmiyorum ama sanırım yaygın kullanılıyor.

hcgo beğendi.
sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 10:33   #9
Yeni Üye

EC değerinin yükselmesi hakkında yardım

Herkese Merhaba

Siteden öğrendiklerimle balkonda domates biber salatalık yetiştirmeyi deniyorum.

Sorunum

20 litrelik kovayı rezervuar olarak kullanarak 6 kök biber ve 1 kök salatalık besliyorum ve hergün yeni hazırlanmış 2,5 EC kovaya 5-10 litre arası takviye yapıyorum. Son günlerde kovadaki EC ölçmedim gün ölçüdüğümde EC 4,5 ye çıkmış sistemi su ile yıkadım bu EC deki yükselme sık besin vermemden olabilir mi 08:00 ile 20:00 arası her saat başı 15 dakika besleme yapıyorum.

EC 4,5 e cıkan bu besini seyrelterek kullanabilirmiyim.

bir sorumda tek kök yine 20 litre kova ile ayrı sistemde olan domates için
6. çiçek ve meyveye vermesine ragmen ilk domatesler mandalina kadar oldu ama hiç kızarma yok bu ilk domatesler çıkalı nerede ise 1 ay oldu bu sistemde
EC 3,5 hazırlıyordum dünkü ölçümde 5,2 ye çıkmıştı. yüksek EC den olabilirmi

Değerli görüşlerinizi bekliyorum

Selamlar

Eski 18-05-2015, 15:23   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2015
Arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katıldım daha doğrusu uzun zaman takip ettikten sonra öğrendiklerimi uygulamaya geçtim ve bir konuda yardımınıza başvurma gereği duydum;
45 litrelik bir kab içerisinde 6 adet domates fidem var, durgun su kültüründe yetiştirmeye başladım, başlangıç değeri olarak besin eriyiği ile suyun EC sini 1,5 ve pH ını 6 civarı ayarladım. bugün 6. gün olmasına rağmen EC değerinde hiç azalma olmuyor fakat pH hergün yaklaşık 1,5 değerinde artıyor. fidelerde gözle görülen bir kötü durum yok fakat gelişimi çok yavaş. hatta birlikte aldığım ve hala viyolde bekleyen fideler daha büyük. Ec değerinin neden düşmediği ve suyu nekadar sürede değiştirmem gerektiği hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

karadumannn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 15:53   #11
Ağaçsever

Su tankınıza hava taşı koydunuz mu?
EC'nizi nasıl ölçüyorsunuz ve sıcaklık farklarını hesap ediyor musunuz?
Suyunuzda azalma var mı?
Eğer EC düşmüyorsa besin alımı yok demektir, ya da çok azdır, dolayısıyla besin değerlerinizde bir dengesizlikte oluşmamış demektir, su değişimi için bence biraz daha bekleyin.

Eski 26-05-2015, 15:37   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2015
beingobserver evet hava taşı var, 15 dk hava veren 15 dk kesen zaman rölesiyle havalandırma yapıyorum.
ADWA AD12 ile PH, ADWA AD32 ile EC yi ölçüyorum. bildiğim kadarıyla bu cihazlar sıcaklık düzeltmesi yapıyor. Suda çok fazla azalma yok haftada 1 litre civarı idi. EC yi ilk ölçtüğüm değer 1.53 ise 1 hafta sonra ölçtüğümde yine 1.53 yani virgülden sonraki 2. basamak dahi değişmiyor. cihazı kontrol ettim bir hata yok. şu anda 12 mayısta diktiğim fideler 24 mayısta tamamen dalları ve yapraklarıyla cansızlaştı bugün yarın ölürler heralde, garibime giden yaklaşık 20 cm iken diktiğim fideler 10 günde en fazla 2 - 3 cm büyüdüler yani hala çok küçükler ama hemen hepsinin tepesinde çiçek açtı.
Yukarda söylediğim gibi EC değeri hiç değişmiyor ama günlük 1.5 puan pH yükselmesi oluyor onuda limon tuzu suyuyla ayarlıyorum. Ağaçlar.net ten araştırdığım kadarıyla herşeyi doğru yaptım ama tahminen 2 durumdan dolayı fidelerim soldu;
1- suyun sıcaklığı gece ve gündüz arasında yaklaşık 10 derece değişiyor,
2- Gittigidiyordan aldığım hazır domates besin eriyiğinde bir sıkıntı var.
aklıma başka bişey gelmiyor.

karadumannn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 16:07   #13
Ağaçsever

EC ölçümü yaparken suyunuzun sabit olması gerek buna dikkat ediyorsunuz değil mi?
Yani önce eksilen suyunuzu tamamlayın, sonra ölçüm yapın.

Bitkileriniz yeterince güneş alıyor mu?
Bitki kökleriniz suyla yeterince temas ediyor mu?
Suyunuzun sıcaklığını ölçüyor musunuz?
Su ısındıkça içindeki oksijen değerleri azalıyor, hatta bildiğim kadarıyla oksijen tutma kapasitesi de düşüyor, dolayısıyla hava taşı bile seviyeyi yükseltemeyebilir.

Eski 31-07-2018, 19:29   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2018
besin değeri ölçümü

eğer su ilave ederek besin değeri ölçerseniz ilave ettiğiniz suyun besin değeri düşük olacağından otomatikmen toplamda ec değeriniz düşmüş görürsünüz ama suyunuz eksiliyor ama ec niz sabit duruyorsa ec eksiliyor demekdir örnekleme gerekirse 0,9 gr suya 100 gr şeker ilave ederseniz bu 10/1 şeker demekdir eger kaynatıp 500 gı suyu buhar yapıp ucurursanız suyun içindeki şeker oranı 10/2 olur ki bu da ec değeri yükseldi anlamı cıkarılır ec de aynı dır bence eğer 10 litre suyun içinde 5 ec gösteriyorsa bir hafta sonra 8 litre suda hala 5 ec görülüyorsa orda bir ec eksilmesi vardır ucan 2 litre suyun ec si nerede sakın yazdığımla kimsenin bilgisini ölcmüyorum bu sitenin en cahili benim sadece düşüncemi belirttim

coşkun61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2019, 01:01   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2019
Çeşme suyunun ec değeri yüksekse nasil bir yol izliyoruz

Yilmaz yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2019, 22:58   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
ters ozmoz cihazı kullanmak gerekiyor

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024