agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/)
-   -   ibrahimbaykal/Tohum Paylaşım sonrası 2020 (Ankara) (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/43878.htm)

ibrahimbaykal 21-03-2020 15:06

ibrahimbaykal/Tohum Paylaşım sonrası 2020 (Ankara)

5 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Öncelikle ürettikleri tohumları paylaşan ve bu tohumların bize ulaşmasını sağlayan arkadaşlara saygılarımı sunuyorum.

Ben bir internet üzerinden aldığım bir torf karışımına 6 Mart günü ektim tohumlarımı. İlk gün ve tohum ektikten 10 gün sonra bir kez daha olmak üzere püskürtme yöntemi ile suladım. Karanlık ortamda beklettim bugün çıkardım. Ancak öyle sanıyorumki ikinci sulamam bir hata olmuş aşağıda çoğunluğu domates olan tohumların şu anki hali vardır. Bana göre biraz fazla cılız ve enerjisini boya vermiş gibi gözüküyor. Bu tohumlarım kurtulur mu ne dersiniz? Bilen arkadaşlar ne yapabileceğimi anlatırsa sevinirim.

(Tohumların çoğunluğu domates bir miktar biber ve salatalık var)

TCM 21-03-2020 15:28

@ ibrahimbaykal, hep hatalar yapıyoruz da 'ektikten sonra 15 gün karanlıkta bekler' diye nerede okudunuz? Sürekli yazılıyor, anlatılıyor çimlenirken tohumlar nem, sıcaklık ister ancak çimlendikten sonra ışık gerekli diye. Işığı göremeyen fidecikler ışığı bulmak için sürekli uzuyorlar. Çok uzun olanlara pek yapacak bir şey yok gibi ancak beli bükülmemiş olanların etrafına biraz torf vs. ile destek verip ışığa alın. Tabi ışığa alın deyince direk güneş ışığı sıkıntı yaratabilir, her ne kadar güneş çok yakıcı olmasa da yine gözünüzü üstünden ayırmadan bol ışık alsınlar. Kolay gelsin çalışmalarınız, bir sonraki sefer perliti biraz daha arttırın.

Jasmine Tea 21-03-2020 18:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1584039)
@ ibrahimbaykal, hep hatalar yapıyoruz da 'ektikten sonra 15 gün karanlıkta bekler' diye nerede okudunuz? Sürekli yazılıyor, anlatılıyor çimlenirken tohumlar nem, sıcaklık ister ancak çimlendikten sonra ışık gerekli diye. Işığı göremeyen fidecikler ışığı bulmak için sürekli uzuyorlar. Çok uzun olanlara pek yapacak bir şey yok gibi ancak beli bükülmemiş olanların etrafına biraz torf vs. ile destek verip ışığa alın. Tabi ışığa alın deyince direk güneş ışığı sıkıntı yaratabilir, her ne kadar güneş çok yakıcı olmasa da yine gözünüzü üstünden ayırmadan bol ışık alsınlar. Kolay gelsin çalışmalarınız, bir sonraki sefer perliti biraz daha arttırın.

Sanırım okuldaki bilgilerden akılda öyle kalmış. Genelde fasulye çimlendirirdik pamukta onu da karanlık bir yere koyardık :D

WindWild 21-03-2020 20:55

Tohumları karanlıkta bırakmak çimlenmeyi hızlandırır ama çimlendiği an yani tohum çatlayıp içinden filizini çıkardığı an filiz toprak içinden yüzeye doğru uygun yoğunlukta ışık bulana kadar uzar. Ne kadar uzarsa o kadar enerji kaybeder, çok uzarsa ölür. Toprağın içine karanlık ortama ekilen tohumun üzerini kapatmanızdaki amaç karanlık ortam olsun diye değil ortamın nemini artırmak içindir çünkü tohumun içine giren su değil nemdir. Ama tohum filizlendikten itibaren uzattığı kökler nem değil doğrudan su kullanır o yüzden çimlenme gerçekleştikten sonra üzerini kapatmanız fayda değil zarardır. Tohumun içinden beyaz bir dil çıkmasıyla tohum çimlenmiş olur. Çimlenmeyi fide haline gelmesi olarak algılamayın.

MeyveliTepe 21-03-2020 23:31

Yeniden tohum ekmekte fayda var. Bunların pek şansı yok. Bu defa viyolleri bol ışıklı, ılık bir yere koyun, topraklarını kurutmayın, hep hafif nemli olsun.

Portakal Rengi 22-03-2020 08:03

Deneyimlilerin söylediklerine ek olarak, hepsini yok etmeyin.
Öğrenmek için bir fırsat olsun. Geçmiş yılların "tohum paylaşım sonrası" bölümlerinde benzer durumlar var. onlara göz atın.
Çok uzun olmayanları yeniden hazırlayacağınız karışıma derince dikin. Destek olması için kürdan yerleştirin, gövdenin yakınına. Bol ışık, az sulama yaparak büyütmeye çalışın. Kurtarabildiklerinizi şaşırtırken, gövdenin bir kısmını daha toprağa gömün. Kürdan ile destekleyin. Alıştırmak için dışarıya çıkarırken, rüzgarsız havaları seçin.
Yeniden çimlendirebiliyorsanız aradaki farkları gözlemlersiniz.
Asıl öğretici durumlar hatalar. Acemiliği böyle böyle atıyoruz. Pes etmezseniz, bitkinin yaşamak için ne kadar çabaladığını göreceksiniz. Hatalarımıza karşın ürün de veriyorlar.

bilenyum 22-03-2020 10:05

Oldum olası tohumları hep ışık alan yere koyuyorum ve gölge bölgeye göre daha çabuk filizleniyorlar. Eğer imkanınız varsa viyolleri cam önüne uygun kesip koyun (tabi biraz gün ışığı alan bir cam olursa iyi olacaktır). Benim tohumlarda boyuna gidiyormuş gibi görünüyordu ama toparladılar şükür.
Birde geçen yıl zamansız ektiğim tohumlar bu şekilde süzülüp çürümeye başlamıştı. Bende ümidi kesip bahçeye dökmüştüm toprağını. İnanır mısınız hepsi yeniden filizlendiler ve domateslerinden bile yedim :)

ibrahimbaykal 22-03-2020 10:29

3 Eklenti(ler)
Sayın meyvelitepe açıcası ikilemde kalmıştım, tohumlarımın bir kısmını saklamıştım tavsiyenize uyup hiç değilse 50 viyole ekmeye karar verdim. Sayın Portakal Rengi,WindWild ve bilenyum kıymetli bilgilendirme cesaretlendirmeleriniz için teşekkür ederim elimden geldiğince kurtarmaya çalışacağım. Yeni tohumlar için pencerenin önündeki bölüme sığacak şekilde viyolü keseceğim iyi fikir oldu.

Şimdilik şu şekilde güneşe çıkardım.

MeyveliTepe 22-03-2020 12:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimbaykal (Mesaj 1584072)
Sayın meyvelitepe açıcası ikilemde kalmıştım, tohumlarımın bir kısmını saklamıştım tavsiyenize uyup hiç değilse 50 viyole ekmeye karar verdim. Sayın Portakal Rengi,WindWild ve bilenyum kıymetli bilgilendirme cesaretlendirmeleriniz için teşekkür ederim elimden geldiğince kurtarmaya çalışacağım. Yeni tohumlar için pencerenin önündeki bölüme sığacak şekilde viyolü keseceğim iyi fikir oldu.

Şimdilik şu şekilde güneşe çıkardım.

Pencereden gelecek ışık da yeterli olmayabilir. Garanti olmasını istiyorsanız viyollerin 35-40 santim kadar yukarısına 3-4 tane beyaz tasarruflu veya led ampul sallandırın.

ibrahimbaykal 23-03-2020 11:41

Maalesef evde bunu yapabilecek malzemem yok, karantina biterse belki bir düzenek kurabilirim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1584073)
Pencereden gelecek ışık da yeterli olmayabilir. Garanti olmasını istiyorsanız viyollerin 35-40 santim kadar yukarısına 3-4 tane beyaz tasarruflu veya led ampul sallandırın.

Portakal Rengi 24-03-2020 05:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimbaykal (Mesaj 1584137)
Maalesef evde bunu yapabilecek malzemem yok, karantina biterse belki bir düzenek kurabilirim.

Karantina sizi evden çıkmanıza engel olabilir. Ancak, ürünlere ulaşmanıza engel olamayabilir. :)
İnternetten satın alabilirsiniz. 6.500 K beyaz ışık en çok önerilen. Hem led hem fluoresan armatürleri var. (Sitede özel forum bölümleri de var. ) Elektrikten anlamam derseniz, led armatür alın. Bir fiş ve ucundaki kabloya gerek olacak. Onları da internetten alabilirsiniz. Asmak için ise tahta benzeri malzemeleri birbirine bağlayarak (Çakma, vidalama, iple bağlama) sorun çözebilirsiniz. Satış amaçlı kurulmayınca, göze hoş görünmese de işe yarar şeyler yapılabiliyor.
Korona'yı hafife alan çok ama Çin'e bakarsak, yıl sonu normale dönersek iyidir gibi görünüyor.
Hobilerimizle uğraşarak zamanımızı değerlendirmiş oluyoruz. Yaptığımız her deneme bir şeyler öğrenmemizi sağlıyor. Bir bölümünü ışıksız bıraksanız bile aradaki farkı gözlemleyebilirsiniz.
Pes etmedikçe bir şeylerin olduğunu, yaşamın sürdüğünü gözlemek şansı doğuyor.

ibrahimbaykal 25-03-2020 12:29

Sayın MeyveliTepe 'nin önerisinden sonra aklıma direk kapalı kutu içi folyo ile kaplı yukarıda bir duy içeriyi aydınlatacak şekilde takılmış gibi bir düzenek aklıma geldi açıkçası ve bunu yapamayacağımı düşündüm. Şimdilik basit bir çözüm olarak abajurlara 6500K lamba takıp viyolün yanına koyacağım. İnternetten siparişlerim gelince biraz daha uygun bir şey yapabilirim belki. Açıkçası el işlerinde kendime pek güvenmiyorum ama dediğiniz gibi denemekte fayda var sayın Portakal Rengi.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi (Mesaj 1584180)
Karantina sizi evden çıkmanıza engel olabilir. Ancak, ürünlere ulaşmanıza engel olamayabilir. :)
İnternetten satın alabilirsiniz. 6.500 K beyaz ışık en çok önerilen. Hem led hem fluoresan armatürleri var. (Sitede özel forum bölümleri de var. ) Elektrikten anlamam derseniz, led armatür alın. Bir fiş ve ucundaki kabloya gerek olacak. Onları da internetten alabilirsiniz. Asmak için ise tahta benzeri malzemeleri birbirine bağlayarak (Çakma, vidalama, iple bağlama) sorun çözebilirsiniz. Satış amaçlı kurulmayınca, göze hoş görünmese de işe yarar şeyler yapılabiliyor.
Korona'yı hafife alan çok ama Çin'e bakarsak, yıl sonu normale dönersek iyidir gibi görünüyor.
Hobilerimizle uğraşarak zamanımızı değerlendirmiş oluyoruz. Yaptığımız her deneme bir şeyler öğrenmemizi sağlıyor. Bir bölümünü ışıksız bıraksanız bile aradaki farkı gözlemleyebilirsiniz.
Pes etmedikçe bir şeylerin olduğunu, yaşamın sürdüğünü gözlemek şansı doğuyor.

cemilsisik 04-04-2020 12:09

ışıklandırma

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1584073)

Işıklandırma ilgili yapılabilecek düzenekten hep bahsediyorsunuz fakat kullanımı ile ilgili de biraz daha açıklayıcı bilgi vermenizi rica ediyorum.
Hangi vakit aralığında çalışacak bu ışıklandırma, 24 saat mi yoksa belirli periyotlarda mı açık kalacak ışıklandırmamız. Bilgi verebilirseniz memnun olurum.Teşekkürler:))

Kahraman43 06-04-2020 15:52

Bitkiler için yapay ışık

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...si/1605-19.htm

Bu linkte yapay ışıkla ilgili deneyimler var inceleyebilirsiniz. Son sayfalarda benim deneyimlerimle ilgili paylaşımım da var. Size yardimci olacaktır.

ibrahimbaykal 12-04-2020 20:00

3 Eklenti(ler)
Kivanolarım (5'te 5) ve domateslerim (5'te 5) iyi çıktı , geçen sefer yaptığım hataları bu sefer yapmadım sanırım, inşallah güzel güzel büyürler.

Sayın Kahraman43 çok güzel bilgiler var teşekkür ederiz.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kahraman43 (Mesaj 1585000)
http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...si/1605-19.htm

Bu linkte yapay ışıkla ilgili deneyimler var inceleyebilirsiniz. Son sayfalarda benim deneyimlerimle ilgili paylaşımım da var. Size yardimci olacaktır.

ibrahimbaykal 01-05-2020 15:21

Domateslerin Son Durumu

5 Eklenti(ler)
İki aylık zorlu bir bakım sürecinin ardından domateslerin çoğunu kurtarabildim sanırım. İnşallah büyümeye devam ederler

TCM 01-05-2020 16:21

Çoklu olanları boş viyol gözlerine aktarabiliriz.

bilenyum 01-05-2020 18:53

iyi gelişmişler 2 aylık sürede. Ankara için 7-10 günlük bir zaman kaldı ekime. Umarım bu süreye kadar her şey yolunda giderde ürün alabiliriz :D

ibrahimbaykal 01-05-2020 21:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1586959)
Çoklu olanları boş viyol gözlerine aktarabiliriz.

Sayın TCM ekime kısa bir zaman kaldığı için değiştirmek istemedim

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1586983)
iyi gelişmişler 2 aylık sürede. Ankara için 7-10 günlük bir zaman kaldı ekime. Umarım bu süreye kadar her şey yolunda giderde ürün alabiliriz :D

Sayın bilenyum bu öğle ekimi gerçekleştirdik. Bu süreçte verdiğiniz destek için ayrıca teşekkür ederim.

ibrahimbaykal 01-05-2020 21:37

Bahçe

1 Eklenti(ler)
Babamın her sene ektiği bahçeye bu sene benim tohumları ekiyoruz. Bahçe ekime hazır.

ibrahimbaykal 01-05-2020 21:42

Kivanoların Son Durumu

3 Eklenti(ler)
Sayın telato'dan aldığım Güney ve Orta Afrika kökenli kivanolardan Ankara'da mahsül alabilecek miyiz merak ediyorum, ümidim yüksek.

ibrahimbaykal 01-05-2020 21:46

Meksika Fasulye ve Salatalıklarım

3 Eklenti(ler)
Maalesef balkona koyduğum portatif seram devrildi ve salatalıkların bir kısmını kurtaramadım. Benzer şekilde domateslerde de kayıp yaşadım. Hepsinden öte etiketleyip ayırdığım cinsler bazıları birbirine karıştı.Tohum saflığını korumakta başarılı olamayabilirim.

bilenyum 02-05-2020 00:00

Gelişimi çok iyi bence 2 ay için. Nereyse yarısı kadarlar bendeki fideler :)
Kivanolar çok iyi görünüyor. Bende edindim ve hepsini filizlendirdim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024