agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/)
-   -   Bilenyum / Tohum Paylaşım Sonrası 2020 (Ankara) (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/43853.htm)

İhsanÇelik 02-10-2020 20:21

Apartman bahçesinde genelde zor oluyor ben denedim olmadı küçük çocuklar falan sebzeleri büyütmüyordu ama babam emekli oldu köyde bahçemiz var oraya ekmeyi düşünüyorum takipte olacağım sizi etkinlik başladığında şimdiden teşekkürler.

bilenyum 05-10-2020 13:01

2 Eklenti(ler)
Bahsettiğim Afrika domatesleri kizardi bazıları. Yogunlugum sebebiyle ilgilenmedim onlarla bu nedenle fazla tohum ve ürün alma şansım olmadi. Değişken boyutta ürünleri oluyor. Çeri gibi bazen, bazende yumurta büyüklüğü gibi. Lezzeti asit orani düşük tatlı bir domates. Çeri formunun lezzetini çok beğendim. Bu yıl paylaşmak zor olabilir çünkü henüz 20 civarı tohum alabildim.

zgs garden 07-11-2020 07:35

Elinize sağlık. Benim Ankaradaki domates yetiştirme denemelerim hep hüsranla sonuçlandı. 3 yıl önce Ordudan aldığım domates fideleri hariç, genel olarak verim alamıyorum. Bu sene portatif bir sera yaptım 1m2 civarında. Bekli farklı bir sonuç alabilirim.

bilenyum 21-11-2020 09:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zgs garden (Mesaj 1598771)
Elinize sağlık. Benim Ankaradaki domates yetiştirme denemelerim hep hüsranla sonuçlandı. 3 yıl önce Ordudan aldığım domates fideleri hariç, genel olarak verim alamıyorum. Bu sene portatif bir sera yaptım 1m2 civarında. Bekli farklı bir sonuç alabilirim.

Umarım istediğiniz gibi geçer bu sezon. Ankara da tohumdan fideye dönüştürme aşaması biraz zor geçiyor :(

bilenyum 17-03-2021 13:11

Bu yıl plastik bardağa ekip devam edeceğim. Yeni sezon bereketli geçer umarım

bilenyum 17-03-2021 13:12

3 Eklenti(ler)
Ön hazırlıklar

bilenyum 30-03-2021 10:29

1 Eklenti(ler)
Neredeyse tamami filizlendi şükür bu yılda

bilenyum 15-07-2021 19:19

2 Eklenti(ler)
Garip gelişen İran domatesi 😁

bilenyum 06-08-2021 13:25

2 Eklenti(ler)
Garip gelişen ve forumda bazı arkadaşlara dagittigim afrika domatesi 😁 Yetistirenlerin yorumunu merak ediyorum

gaseker 08-08-2021 15:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1594999)
İkinci soru; göstermez diyorsanız seneye o domatesten 100 tane tohum aldık diyelim, peki 100 tohumun 100 ü de aynı özellikleri göstermez mi...

Geçen sene sarı kabağımdan tohum almıştım, türünün özelliklerini gayet iyi gösteren meyveden aldığım tohumlardan sarı kabak, girit kabağı, sakız kabağı ve kara kabak veren bitkiler çıktı:confused: Sadece girit kabağı ile tozlaşmış olma ihtimali olabilir geçen sene uzaktan da olsa diğerleri iki türde bulunan çekinik genlerden falan mı çıktı yoksa tozlaşma mesafesi düşündüğümden çok çok uzak da göremediğim bahçelerden mi taşındı fikrim yok.

Portakal Rengi 09-08-2021 09:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gaseker (Mesaj 1609509)
Geçen sene sarı kabağımdan tohum almıştım, türünün özelliklerini gayet iyi gösteren meyveden aldığım tohumlardan sarı kabak, girit kabağı, sakız kabağı ve kara kabak veren bitkiler çıktı:confused: Sadece girit kabağı ile tozlaşmış olma ihtimali olabilir geçen sene uzaktan da olsa diğerleri iki türde bulunan çekinik genlerden falan mı çıktı yoksa tozlaşma mesafesi düşündüğümden çok çok uzak da göremediğim bahçelerden mi taşındı fikrim yok.

Katkıda bulunayım.
Tohum paylaşımında edindiğim domates tohumlarının (Hafize Baliç Pembesi-İpek-Tigerella-Alakır Etlisi) hiçbiri türünün özelliğini gösteren meyveleri vermedi. Karışık domates veren de oldu (fide farklı tohumdan elde edilmiş gibi) . Çizgili hiç domatesim olmadı. Çeşitli tiplerde ve büyüklüklerde pembe domateslerim oldu. Tohumlarını sürdürmeyi düşünmüyorum.
Tohum aldığımız ürünün hibritlenmiş olup olmadığını öğrenmenin bir yolunu öğrenebilsek iyi olurdu.

elifaydin 09-08-2021 09:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi (Mesaj 1609517)
Katkıda bulunayım.
Tohum paylaşımında edindiğim domates tohumlarının (Hafize Baliç Pembesi-İpek-Tigerella-Alakır Etlisi) hiçbiri türünün özelliğini gösteren meyveleri vermedi. Karışık domates veren de oldu (fide farklı tohumdan elde edilmiş gibi) . Çizgili hiç domatesim olmadı. Çeşitli tiplerde ve büyüklüklerde pembe domateslerim oldu. Tohumlarını sürdürmeyi düşünmüyorum.
Tohum aldığımız ürünün hibritlenmiş olup olmadığını öğrenmenin bir yolunu öğrenebilsek iyi olurdu.

Katılıyorum, çarliston biberden seçerek belirlediğim tohumluktan aldığım tohumlardan bazılarında sivri biber ile çarliston karışımı ama oldukça acı biberler elde ettim. Aynı meyvede başka başka neticeler elde etmek ne kadar karmaşık.

bilenyum 10-08-2021 09:27

geçen yıl benimde başıma geldi maalesef. Mutasyon pembe koydum bu nedenle adını ama ilginç bir şekilde lezzeti harika ve verimliydi. Bu yıl şansıma ürün alamıyorum genel olarak. Bir çok domatesim durmadan çiçek döküyor, domatese dönmediler hala :(
Bu konuda da desteğe ihtiyacım var.

@portakal rengi, size hafize baliç ben göndermiştim galiba. Nasıl bir farklılaşma gördünüz?
15 civarı yetişkin kendi türü ile iç içelerdi hep. En yakın rus domatesi vardı oda 2 fideydi sadece

bilenyum 10-08-2021 09:39

1 Eklenti(ler)
İran domatesi gelişmeye devam.

Portakal Rengi 11-08-2021 08:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1609542)
geçen yıl benimde başıma geldi maalesef. Mutasyon pembe koydum bu nedenle adını ama ilginç bir şekilde lezzeti harika ve verimliydi. Bu yıl şansıma ürün alamıyorum genel olarak. Bir çok domatesim durmadan çiçek döküyor, domatese dönmediler hala :(
Bu konuda da desteğe ihtiyacım var.

@portakal rengi, size hafize baliç ben göndermiştim galiba. Nasıl bir farklılaşma gördünüz?
15 civarı yetişkin kendi türü ile iç içelerdi hep. En yakın rus domatesi vardı oda 2 fideydi sadece

Hafize Baliç : 12 fide diktim. Dördü pembe yıldız domatese benzer domates verdi. Beş fide çizgili domates, üç fide çok az çizgili domates verdi. Birbirlerine genel olarak benziyorlardı. İlk kez yetiştirdiğim için hangisi doğru ürün anlayamadım.
Tigerella hatasız pembe domatesti. Kaplan çizgisi görmedim.
İpek benzer domatesler verdi. İkisi farklı idi.
Alakır için üzüldüm doğrusu. Onda da farklı domates veren oldu. (Altıda bir farklı idi )
Hava durumu da bitkilere uygun olmadı bu yıl. (Yetişmesine karşın hiç salatalık yiyemedik. Biber tek tük oldu. Yok yılı oldu bu bölgede)

its_just_a_ride 11-08-2021 16:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi (Mesaj 1609545)
Hafize Baliç : 12 fide diktim. Dördü pembe yıldız domatese benzer domates verdi. Beş fide çizgili domates, üç fide çok az çizgili domates verdi. Birbirlerine genel olarak benziyorlardı. İlk kez yetiştirdiğim için hangisi doğru ürün anlayamadım.
Tigerella hatasız pembe domatesti. Kaplan çizgisi görmedim.
İpek benzer domatesler verdi. İkisi farklı idi.
Alakır için üzüldüm doğrusu. Onda da farklı domates veren oldu. (Altıda bir farklı idi )
Hava durumu da bitkilere uygun olmadı bu yıl. (Yetişmesine karşın hiç salatalık yiyemedik. Biber tek tük oldu. Yok yılı oldu bu bölgede)

Hafize baliç aşağı yukarı şu şekilde meyveler veriyor. Sn. TCM paylaşmış forumda. Meyveler yarım kiloyu geçince klasik köy domatesleri gibi katlanmalar kardeşlenmeler başlıyor.

bilenyum 12-08-2021 08:17

Hafizeler bende genelde aynı boyda ve irilikte, şu şekilde oldu. Geçen yıl hiç bahsettiğiniz özelliklerde domates yetiştirmediğim için tozlanma durumuyla mı alakalı emin olamadım :(

Tam tartmadım ancak 300 g üzeri olduklarını düşünmüyorum domateslerin. Orta büyüklükte, pembe, temiz görünümlüler. Dalda fazla kaldığında hızla yumuşuyor
http://www.agaclar.net/forum/1595468-post149.htm

its_just_a_ride 12-08-2021 11:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1609563)
Hafizeler bende genelde aynı boyda ve irilikte, şu şekilde oldu. Geçen yıl hiç bahsettiğiniz özelliklerde domates yetiştirmediğim için tozlanma durumuyla mı alakalı emin olamadım :(

Tam tartmadım ancak 300 g üzeri olduklarını düşünmüyorum domateslerin. Orta büyüklükte, pembe, temiz görünümlüler. Dalda fazla kaldığında hızla yumuşuyor

700 g gördüm tek meyvede ama çiçeklerinde izolasyon sıkıntısı yaşadım. Biraz nazlı gibi geldi bana o konuda. Alt dökümleri izole etmekte fayda var her zaman. Aşırı sıcaklar çiçek falan bırakmadı.

bilenyum 13-08-2021 09:03

İşte bu tohum paylaşım sonrası çalışmaların paylaşılması çok önemli. Kim ne ekti, neler üretti, orijinalliğini koruyor mu görmemize yardımcı olabilir. Hafize baliç alan örneğin diğer arkadaşlarda durumu bildirse bir gözlem yapabilirdik.

köpük_bahçesi 13-08-2021 12:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1609588)
İşte bu tohum paylaşım sonrası çalışmaların paylaşılması çok önemli. Kim ne ekti, neler üretti, orijinalliğini koruyor mu görmemize yardımcı olabilir. Hafize baliç alan örneğin diğer arkadaşlarda durumu bildirse bir gözlem yapabilirdik.

Bendeki domatesler sizin paylaştığınız fotoğraflardaki domateslere hiç benzemiyor acaba yanlış mı biliyorum diyordum. Müsait olunca resimleri yüklerim siteye inşallah.

bilenyum 13-08-2021 18:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi (Mesaj 1609590)
Bendeki domatesler sizin paylaştığınız fotoğraflardaki domateslere hiç benzemiyor acaba yanlış mı biliyorum diyordum. Müsait olunca resimleri yüklerim siteye inşallah.

siz böyle deyince acaba benim o yıl ektiğim hafize Baliç tohumunda damı sorun vardı? Bilemedim. En yakınındakiler su gören (3 fide) 2 fide de russian cossacs vardı. Başka da yoktu. :/

Portakal Rengi 14-08-2021 11:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1609596)
siz böyle deyince acaba benim o yıl ektiğim hafize Baliç tohumunda damı sorun vardı? Bilemedim. En yakınındakiler su gören (3 fide) 2 fide de russian cossacs vardı. Başka da yoktu. :/

Çok yakın olması gerekmiyor bence. Böcekler de taşıyabilir.
İzolasyon önlemi alınmadığı sürece hibritlenme olanaklı. Sizin edindiğiniz tohum da hibrit olabilir. Sizde görülmeyen bize ulaşmış olabilir.
Tohum saflığı korumak, amatörce yapılabilecek bir olgu değil gibi görünüyor. Disiplin konusu gözardı ediliyor. Büyük yetiştiriciler çok miktarda aynı ürünü ektikleri için amatörlerden daha fazla koruma şansına sahip oluyorlar.

Portakal Rengi 14-08-2021 11:23

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1609563)

Son anlarını yaşayan domatesin meyveleri. Çeri büyüklüğünde ama fikir verir düşüncesi ile aktarıyorum.

Eklenti 720923

Sarı benekler çizgi şeklinde başlayıp, küçülüyordu.

bilenyum 16-08-2021 10:31

Aslında çok uzaklaşmamış şeklinden. Belki de bölgesel etkiler de değişime sebep oluyor ya da tozlandı bilemiyorum. Halbuki o kadar dikkat ettim. TCM'nin ektiği ile benim ektiğim arasında da bariz farklılıklar var. En azından son hali yakın görünüyor. Bu yıl da hafize diktim. Eğer meyve alabilirsem paylaşacağım. Maalesef çiçek dökme sorunundan bir türlü meyve tutumu olmadı

* Tadı peki?

köpük_bahçesi 16-08-2021 10:50

Bendekiler sizin fotoğrafdaki domateslere benzemiyor Sn. TCM'nin domateslerini andırıyor.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...453ad7fddf.jpg

its_just_a_ride 16-08-2021 12:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi (Mesaj 1609635)
Bendekiler sizin fotoğrafdaki domateslere benzemiyor Sn. TCM'nin domateslerini andırıyor.

Eklenti 720961

İkisi de aynı domates. Sıkıntı yok. Ancak sizin eklentiniz açılmıyor.

köpük_bahçesi 16-08-2021 12:29

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride (Mesaj 1609636)
İkisi de aynı domates. Sıkıntı yok. Ancak sizin eklentiniz açılmıyor.

Bende telefondan gözüküyor. Eklenti 720962

bilenyum 16-08-2021 21:33

Bendekiler daha kibar görünümlüydü. Dediğim gibi bölgesel farklılıklar sanırım, toprak durumu, güneş alma vs değiştiriyor gelişimini.

bilenyum 16-08-2021 21:36

Benim hafizeler böyleymiş
http://www.agaclar.net/forum/attachm...830_163724.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...928_141157.jpg
Çokta farklı görünmüyor

bilenyum 17-08-2021 09:05

1 Eklenti(ler)
Çeri serisi
Sungold ( mutlaka dalinda uzun dursun. Bal gibi oluyormuş)
Afrika domatesi
Fahrenheit

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024