agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2018-2019
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni17Beğeniler
  • 11 Gönderen dobipa
  • 2 Gönderen okaytoltay
  • 2 Gönderen TCM
  • 2 Gönderen dobipa

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2019, 04:15   #1
Ağaçsever

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
dobipa / Tohum paylaşım sonrası çalışmalar (2019)

Tohum paylaşım etkinliğinden edindiğim tohumların ilk tur ekimini tamamladım. Çimlenme sorunu veya bir başka türde sorun yaşanması halinde ikinci ve üçüncü tur ekim yapabilecek kadar tohum ayırdım.

Tüm tohum paylaşımcılarına teşekkürler.

Name:  20190315_040145.jpg
Views: 94
Size:  41.2 KB

Ekim tarihi: 15 Mart 2019

- 1 çeşit biber
- 1 çeşit altın çilek
- 1 çeşit salatalık
- 1 çeşit acur
- 22 çeşit domates (biri etkinlik dışı doğal ticari tohum)
- 1 çeşit fesleğen (etkinlik dışı)

8x13 toplamda 104 göz viyole ekildi.
Ekim için sadece eser miktarda perlit ve cocopeat katkılı hazır ambalajlı torf kullanıldı.

Torf sadece su ile nemlendirildi.

Tohumlar ekim öncesi suda bekletilmedi ve her hangi bir tohum kaplama materyali kullanılmadı.

Çimlenmeler başladığında, türler ve gelişimleri hakkında resimler ekleyeceğim.

Buda bonus.. (Geçen seneden fesleğen)
Name:  20190315_044856.jpg
Views: 96
Size:  73.6 KB

Viyole ektiğim fesleğenler resimdeki ile aynı soydan fakat resimdekine ait tohumlardan değil. Malesef resimdeki fesleğenin tohumlarını alamadan dönüş yapmak zorunda kalmıştık.

Name:  20190315_044925.jpg
Views: 98
Size:  68.7 KB

Boyut kıyaslama için, fesleğenin sırasında önündekiler kısa süre önce ekilen kapya biber arkasındakiler de patlıcan..

dobipa Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 08:05   #2
Yeni Üye

okaytoltay's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2018
Fesleğen müthiş! Emeğinize sağlık.

g.c. ve dobipa beğendi.
okaytoltay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 08:42   #3
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Bu kadar küçük ve çok gözlü viyol uğraştıracak sizi. Üstelik çok farklı tohumlar aynı yerde. Kimi erken çıkacak, kimi geç, çıkmayanı spreylemek, çıkanı sulamak gerekecek. Umarım nereye ne ektiğinizi not almışsınızdır Ben böyle viyollere ayçiçeği ekmiştim, pratik oluyor gerçi de...

g.c. ve dobipa beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2019, 02:20   #4
Ağaçsever

dobipa's Avatar

Evet viyollerin çok gözlü olması birazda mecburiyetten oldu. Çünkü yer birinci problem nakliye ise ikinci problem. Ekim boyutuna geldiklerinde 250 km gibi yolculuğa çıkmamız gerekecek.

Resimdeki viyolde paylaşımdan edindiğim türlerden ancak ikişer tohum ekebildim. Sadece tadımlık ve tohumluk/paylaşımlık olarak düşünüyorum. Daha fazlası şu aşamada mümkün değil gibi gibi..

Sebebi de ilerleyen süreçte bonus olarak ekleyeceğim resimlerde ortaya çıkacak

Viyolde spreyleme ve erken çıkanlara özel sulama zahmetini dert etmiyorum, yeterki engelleyemeyeceğim şekilde boylanma sorunu yaşanmasın.

Gözlerde yer alan türleri not aldım ve resimde gözükmeyecek şekilde işaretledim. Yani hepsinin yerleri belli.

Bakalım ilk kim çimlenecek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bu kadar küçük ve çok gözlü viyol uğraştıracak sizi. Üstelik çok farklı tohumlar aynı yerde. Kimi erken çıkacak, kimi geç, çıkmayanı spreylemek, çıkanı sulamak gerekecek. Umarım nereye ne ektiğinizi not almışsınızdır Ben böyle viyollere ayçiçeği ekmiştim, pratik oluyor gerçi de...

TCM ve mutlu_inan beğendi.
Eski Bugün, 00:53   #5
Ağaçsever

dobipa's Avatar

İlk çimlenme beklendiği üzere, Gergana salatalıkta başladı. Burun farkı ile birkaç saat sonrasında gorkok topan acur harekete geçti. Bir gün sonra İri pembe domates çimlendi. Ve sonraki günler sıraya girmiş gibi hemen hemen hepsi çimlenmeye başladı.

Toplamda bir tür (altın çilek) dışında diğer tüm türlerde çimlenme oranı %100 fakat bir tanesi yaşamayacak gibi gibi Boşnak biberleri torfu kabarttı fakat henüz filizlerini göstermedi.

Özet ilk çimlenmeler,
18 Mart - Gergana salatalık
18 Mart - Gorkok topan acur
19 Mart - İri pembe domates
20 Mart - Altın çilek ve boşnak biberi dışındaki tüm türler çimlenmeye başladı

Şu anda ki halleri ise aşağıdaki gibi,

Name:  20190325_011032.jpg
Views: 2
Size:  67.9 KB
Yukarıdaki resimde, orta alt sırada diğerlerinden biraz daha iri görünenler salatalık ve acur (2+2 toplam 4 adet). Bunlarında sağ tarafında kalanlar etkinlikten edinilen tohumlar ve çimlenme durumları..

Sol tarafta kalanlar ise etkinlik dışı fakat bize ait fesleğenler. Ama bayağı çimlenmeyen eksik var

Name:  20190325_011502.jpg
Views: 3
Size:  34.7 KB
Buradaki resimde ise, fideciklerin boylarını çekmeye çalıştım. Olması gerekenden uzun fakat şimdilik baş edilebilir gibi görünüyor.

Name:  20190325_011951.jpg
Views: 2
Size:  49.6 KB
Burada etkinliğe ait tohumların çimlenme durumlarına genel bir bakış..

Buda bonus
İlginç bir hikayesi var

Name:  20190325_012939.jpg
Size:  33.9 KB
Geçen sene çok geç bir vakitte ekim yapmak zorunda kalmıştık. Doğal olarak hasatta çok geçe kaldı. Ama neredeyse kışa kadar tek tük domates yiyebildik. Bir gün kahvaltıda domates yerken, bu domateslerden hiç tohum almadığımız lafı geçti. Babam da sağolsun tabakta doğranmış domateslerden bir dilim çıkardı git bunu ek dedi

İşte yukarıdaki resimde yer alan Marmande türü domateslere ait fidecikler, kahvaltı tabağından pet bardağa dilim şeklinde ekilen ve zamanla büyüyüp sağ kalan tohumların şimdiki halleridir. 4 şaşırtılabilir durumda fide ve 2 adet ufacık yeni yeni filizlenmiş toplamda 6 adet sağ kalabildi.

Buda başka bir bonus
Etkinlik dışı hibrit olmayan ticari Biber viyolü

Name:  20190325_014443.jpg
Size:  55.4 KB
Toplamda 7 türde, Yalova ve standart Çarliston, dolmalık, acı ve tatlı kıl biber, demre ve sarı çorbacı biber ekimi yapıldı.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019