View Single Post
Eski 26-04-2019, 00:39   #13
dobipa
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Merhaba bereketli olsun. 22 çeşit domates tohumu ekmişsiniz. Bunlar çapraz tozlaşma yapmayacak mı? ben 4 çeşit korkarak ektim.
Merhaba

İyi dilekleriniz için teşekkürler.

Evet etkinlikten edindiğim tohumların 22 çeşidi domates.
Bu sene üzerinde çalıştığım çeşitlere ait istatistiği sezon sonunda yayınlamayı planlıyorum.

Keşke hepsi toplam 22 çeşit olsaydı ama değil malesef biraz daha fazla.

Dikkat etmişsinizdir tohumlardan ikişer adet çimlendirdim.

Önceki mesajımda belirttiğim üzere sadece tadımlık ve tohumluk üzerinde çalışmayı planlıyorum.

Azar azar ekmemin bir diğer sebebi de, bahçe üzerinde kurmayı planladığım kontrol. Topluca ekip, nasılsa illa birileri yaşar meyve verir demektense, kısıtlı sayıda ekip biraz daha özel ilgi gösterebilmek.

Sizin sorunuz, çapraz tozlaşma için önlemim ise forumda gördüğüm tomurcukları nikah şekeri fileleri ile meyveye duruncaya kadar koruma altına almak. Meyveye durduktan sonrada işaretleyip tohumluğa ayırmak. Kalanları da afiyetle tüketmek.

Tabi benzer çeşitlerin arasına farklı türler ekmek ve mesafe bırakmakta bir diğer küçük önlemim olacak. Ama alan kısıtlı mesafeyi çok fazla açmam mümkün değil.

Domates, biber ve patlıcan için tomurcuk/çiçek döneminde nikah şekeri kesesi uygulayabileceğimi düşünüyorum fakat bazı türlerde henüz net karar veremedim.

Örneğin salatalıkta, çiçeklerin çoğu yalancı oluyor. Gerçek çiçeklerde zaten meyvesiyle birlikte ortaya çıkıyor.

Galiba salatalık gibi çekindiğim türlerde de tüm bitkiyi belli bir süre file altına alabilirim.

Aslında saksılarda da tohumluk yetiştirme planım vardı fakat şimdilik ondan vazgeçtim.

Eğer yetiştirmeyi başarabilirsem, planlar bu şekilde..

Yani hayaller paris ama gerçekler ne olacak göreceğiz

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön