agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler
  • 12 Gönderen uss
  • 3 Gönderen malina
  • 3 Gönderen uss
  • 12 Gönderen uss

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-12-2014, 18:01   #1
uss
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2013
USS / Tohum Paylaşım Sonrası (Ankara-Kırşehir)

Merhaba,
Etkinlikten gelen tohumları yetiştirmeye henüz başlamadım, sadece sonbahar çeliklerini aldığım birkaç süs bitkisi ve başka yerden temin ettiğim kışı dışarıda geçirecek Ayı üzümü v.b. tohumların ekimini yaptım. Ama geçen yıl yaptığım denemelerden öğrendiklerim doğrultusunda planlamalara şimdiden başladım.

Geçtiğimiz yıl tohum paylaşım etkinliğini kaçırdığımız için başka kaynaklardan temin ettiğimiz yaklaşık 80 çeşit tohumu Ankara'daki evimizin bir odasında tek kullanımlık alüminyum tepsilerde, hazır gıda plastik kaplarında ve 45 li viyollerde üzerlerine folyo geçirerek nemli tutmaya çalışarak yetiştirmeyi denedim. Bu sayıdaki tohumu güneş alacak şekilde odaya sığdırabilmek için saç profil raflı kitaplık tarzı dolaplar aldım ama onlarda yeterli gelmedi. Sonunda odanın tamamını tohumlara ayırmak zorunda kaldık.

Ancak evdeki oda kuzey cepheli olduğu için istediğim şekilde güneş almadı. Özel sebeplerle iki hafta kadar evde bulunamadık ve çimlenen çiçekleri kaybettik. Sonrasında fide durumuna gelenleri Kırşehir'deki hobi evinin bahçesine taşımak sorun oldu yolda aşırı sarsıntıdan fideler zarar gördü bir de güneşe çıktıklarında çoğu canlanamadı. Güneşe alışmaları için hobi evinin balkonuna bıraktıklarım iki haftalık bulunmadığımız dönemde bakımsız kaldılar ve kurudular. Bahçeye aktarabildiğimiz az sayıdaki fidemizde yaz boyunca oluşan susuzluk nedeniyle istediğimiz verimi alamadık. Anlayacağınız geçtiğimiz yıl ilk defa denediğimiz hobi bahçesi çok başarılı olmadı.

Bu yıl tohum yetiştirmek için, geçen yıldan edindiğim tecrübe ile, planladıklarımı anlatayım;
  1. Tohum ekimine mart ayında başlayacağım ancak iki aşamalı olacak nisan ayında ekmek için bir miktar tohum ayıracağım. Kış boyu kar yağmayan ve don olmayan bahçeye geçtiğimiz yıl 30 Mart'ta don vurmuştu.
  2. Yetiştirme işlemini hobi evinin balkonunda veya bahçesinde yapacağım.
  3. Balkon serası diye camlı bir dolap aldım sebze tohumlarını bu balkon serasında yetiştireceğim. Sadece sabah güneşini görecek şekilde yerleştirmeyi düşünüyorum sürekli güneşte kalmayacak.
  4. Eğer balkon serası yeterli olmazsa, paket servislerde kullanılan kapaklı plastik derin salata kaplarını gözüme kestirdim onları da kullanmayı düşünüyorum. Ayrıca bahçede bir fide serası yapma düşüncem var, ihtiyaca göre hemen yapabilirim.
  5. Özel bir durum olurda bir süre ilgilenemezsem diye komşularımın ilgilenebilecekleri şekilde ulaşılabilir olacak.
  6. Fasulye, mısır, nohut, kavun, karpuz, kabak, balkabağı, salatalık ve çiçek tohumlarını direk bahçedeki yerlerine ekmeyi planlıyorum. (Geçtiğimiz yıl sn. İsmail Kuzucu'dan aldığım balkabağı tohumlarından fide yapmaya çalıştım ama çok başarılı olamadım.)
  7. Tüm ekimleri plastik fide poşetlerine ve viyollere yapmayı düşünüyorum. (Artık alüminyum tek kullanımlık tepsileri kullanmıyorum.)
  8. Ekimlerde geçtiğimiz yıldan kalan yanmış hayvan gübresi, ithal torf ve bahçe toprağı karışımı kullanmayı düşünüyorum bu karışım hakkındaki önerilerinize açığım. Perlit te ekleyebilirim.
Gelelim dikim ortamına;
  1. Yaklaşık 600 m^2 bahçemiz var, bahçenin bir bölümünde 10 adet 2.40 X 1.50 boyutlarında sebze adası yaptım.
  2. Adalarda 1/3 oranlarında cocopeat, yanmış hayvan gübresi ve bahçe toprağı karışımı var. Herhangi bir gübre uygulaması yapılmadı diyebilirim, sadece adaları oluştururken her adaya bir iki avuç pelet organik gübre atmıştım.
  3. Geçtiğimiz yıl adalardan birkaç tanesine damlama sulama borularını döşedim, bu yıl tamamına damlama sulama borularını döşeyeceğim.
  4. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız su sorununu çözmek için baya uğraştım, sonunda sadece sulama amaçlı depoyu ve sulama pompasını hazırladım sadece otomatik sulama ünitesi alıp kurmam gerekiyor.
  5. Geçtiğimiz yıl sebze adalarının üzerlerine malç naylonu serdim. Bu yıl yine zarar gören adaların malç naylonunu yenilemeyi düşünüyorum. Malç naylonun zararlı otlar ve sulama açısından çok faydasını gördüm, bilmiyorum belki de suyu tutan malç naylonu değildi, cocopeat suyu tutuyordu.
  6. Bu yıl sulama deposundan EM kullanmayı düşünüyorum. Anacak piyasada EM aktif madde olarak satılıyor bu konuda önerileriniz varsa mesajlarınızı bekliyorum.
  7. Ayrıca 1.20 yükseklikte 0.70x0.70 boyutlarında iki gözlü ahşap kompost ünitesi yaptım ve geçtiğimiz yaz sonunda oluşan bahçe atıklarından, evdeki atıklardan, kağıt atıklarından ve atölyeden çıkan talaştan kompost yapmaya çalışıyorum. Sıcaklığını takip etmiyorum, umarım başarılı olurum. Eğer başarılı olursam bu kompostu da bahçede kullanmayı düşünüyorum.
  8. Geçtiğimiz yıl hiç ilaç kullanmadım, bu yıl şimdilik sadece kükürt kullanmayı düşünüyorum. Birde sulama ile yumurta kabuğu kullanmayı düşünüyorum, geçtiğimiz yıl domateslerin uçlarında kararma olmuştu.
  9. Çapraz döllemeye karşı bir önlemim yok zaten ağırlıklı olarak domates tohumum var. Çapraz dölleme olabilecek türlerim sanırım biber ve kabak tohumları olabilir. Çok farklı biber tohumu talep etmedim hatta hiç acı biber yetiştirmeyi düşünmüyorum.

Biraz uzun olmuş olabilir elimden geldiğince yapmayı düşündüklerimi yazdım. Her türlü önerilerinize açığım bu işi bilmiyorum ve forumdan okuduklarımla yapmaya çalışıyorum.

Düzenleyen uss : 10-04-2015 saat 10:02 Neden: Tohum talep listesi çıkarıldı
uss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 20:36   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uss Mesajı Göster
Biraz uzun olmuş olabilir elimden geldiğince yapmayı düşündüklerimi yazdım.
Hiç uzun olmamış, teşekkür ederiz, elinize sağlık

Muda, aaligul ve Murat_Gezer beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2015, 16:31   #3
uss
Ağaçsever

Güncel Ekim Listesi

Biraz geç kaldım ama ekimini yaptıklarımı, elime geçenleri ve notları gösteren güncel tohum listesi bu şekildedir;

KategoriTürPaylaşımcının Verdiği AdTakas EdenNOTEkim ZamanıEkim YeriEkim
SebzeAcurAcurheyyamolaİlk meyvelere kadar sulama  BAHÇE
Süs BitkisiAğaçAğaç Hatmisevoş 5 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeAlabaşKolhrabi - Alabaşakçabardak 8 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBalkabağıBal kabağıakçabardak   BAHÇE
SebzeBalkabağıBal kabağıhanımeli   BAHÇE
SebzeBalkabağıKestane kabağıhanımeli   BAHÇE
SebzeBalkabağıAvustralya Balkabağıİsmail Kuzucu   BAHÇE
SebzeBalkabağıYerli Bal Kabağıİsmail Kuzucu   BAHÇE
SebzeBalkabağıButternut Waltham Kabakbahcedenn   BAHÇE
SebzeBamyaBamyaAndoraBüyüme çok hızlı  BAHÇE
SebzeBamyaUrla Bamyasıguppy   BAHÇE
SebzeBamyaAmasya (Taşova) çiçek bamyasıincirliMayıs ekim çiçekleri ile toplanacak  BAHÇE
SebzeBamyaBarbunya BamyankutsaySulama Yapılmayacak  BAHÇE
SebzeBiberTatlı Sivri biberakçabardak 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberKandil Dolma BiberiAtilgan 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberMehmet'in Tatlı Türk Biberibirnefestoprak 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberÇarliston Biberİsmail Kuzucu 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberDemre Biberiİsmail Kuzucu 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberDolmalık Biberİsmail Kuzucu 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberSarı Dolmalık Biberİsmail Kuzucu 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberÜç Burun Biberİsmail Kuzucu 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberKapyaoma1453 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberYeşil Tatlı Sivri Biberoz26 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberPeynir biberi (gül biber)pares 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberTatlı kıl biberpares 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberYeşil tatlı biberpares 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberDolmalık tatlı mor bibersevoş 6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBiberTurşuluk bibersevoşAyrı bir yere dikilmeli6 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeBörülceArşın Börülceguppy   BAHÇE
SebzeBrokoliRomanesco Brokoliheyyamola 8 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeÇıbrıkaÇıbrıka - Summer Savoryesgül73   BAHÇE
Süs BitkisiÇiçekAster Çiçeğiakçabardak 5 Nisan 15Arka BahçeEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekAteş çiçeğiakçabardak 29 Mart 15Çiçek TarhıEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekHazeran çiçeğiakçabardak    
Süs BitkisiÇiçekLavatera trimestris-Pamuk çiçeğiakçabardak    
Süs BitkisiÇiçekPenstemon Barbatusakçabardak    
Süs BitkisiÇiçekpetunyaakçabardak 7 Nisan 15ViyolEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekSedef çiçeğiakçabardak    
Süs BitkisiÇiçekYer açelyasıakçabardak    
Süs BitkisiÇiçekYıldız çadırıakçabardak    
Süs BitkisiÇiçekBoylu Kadife Çiçeği (Tagetes Erecta)Andora 5 Nisan 15Arka BahçeEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekFransız kadife çiçeği ( Tagetes patula )AndoraKendi tohumlarımı da ektim29 Mart 15Ön ve Arka BahçeEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekGazanya (Karışık renklerde)Andora    
Süs BitkisiÇiçekKırmızı Horoz İbiğiAndora    
Süs BitkisiÇiçekZinnia (Karışık renklerde)AndoraKendi tohumlarımı da ektim5 Nisan 15Arka BahçeEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekGaillardiabahcedenn    
Süs BitkisiÇiçekHeliotropium arborescens-Esin-    
Süs BitkisiÇiçekŞebboyh_dogan    
Süs BitkisiÇiçekSellukah_dogan    
Süs BitkisiÇiçekKına Çiçeğiheyyamola    
Süs BitkisiÇiçekÇan Çiçeğiİsmail Kuzucu    
Süs BitkisiÇiçekHaseki Küpesiİsmail Kuzucu    
Süs BitkisiÇiçekGündüz sefasıkaknus 29 Mart 15Ön BahçeEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekNikotin ÇiçeğiMeyveliTepe 29 Mart 15Ön BahçeEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekHorozibiginkutsay    
Süs BitkisiÇiçekÜçüz Çiçeğioz26 7 Nisan 15ViyolEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekEzan çiçeğisakagun    
Süs BitkisiÇiçekHüsnüyusufSDurul 29 Mart 15Çiçek TarhıEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekKaranfilSDurul    
Süs BitkisiÇiçekKarışık Renkli CosmosSDurul 5 Nisan 15Arka BahçeEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekSabah SefasıSDurul 29 Mart 15Ön BahçeEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekŞebboySDurul 29 Mart 15Çiçek TarhıEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekAynısefasevoşKendi tohumlarımı da ektim29 Mart 15Ön Bahçe ve Çiçek TarhıEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekKatlı kırmızı gül hatmisevoş 29 Mart 15Yan BahçeEKİLDİ
Süs BitkisiÇiçekHercai MenekşeTCMGelmedi   
Süs BitkisiÇiçekAkşam SefasıTilki Mete 29 Mart 15Ön BahçeEKİLDİ
SebzeÇörekotuÇörekotuesgül73   BAHÇE
SebzeDomatesSırık çeri domatesakçabardakGelmedi   
SebzeDomatesYumurta çeri domatesakçabardakSırık / Sarmaşık Tipi Bahçe1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesAbu Rawan DomatesbahcedennOturak 30 Mart 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesAladdin's Lamp DomatesbahcedennOturak? Askıya Alınmalı1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesArkansas Marvel DomatesbahcedennOturak? Askıya Alınmalı1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesBlack Cherry DomatesbahcedennSırık Tipi Bahçe30 Mart 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesBlack Vernissage DomatesbahcedennSırık Tipi Bahçe30 Mart 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesDoochova Yellow Pepper DomatesbahcedennSırık Tipi Bahçe1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesEva Purple Ball DomatesbahcedennSırık Tipi Bahçe30 Mart 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesIsparta Kurak DomatesbahcedennSulama Yapılmayacak30 Mart 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesJapanese Black Trifele DomatesbahcedennOturak? Askıya Alınmalı30 Mart 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesLimon DomatesbahcedennSırık Tipi Bahçe30 Mart 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesNebraska Wedding DomatesbahcedennOturak? Askıya Alınmalı30 Mart 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesOrange Strawberry DomatesbahcedennOturak 30 Mart 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesPaul Robeson DomatesbahcedennSırık Tipi Bahçe1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesPineapple DomatesbahcedennOturak? Askıya Alınmalı1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesRosso Sicilian Domates (Russo Sicilian Togetta)bahcedennOturrak ?1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesSasha's Altai DomatesbahcedennOturrak ?30 Mart 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesThessaloniki DomatesbahcedennSırık Tipi Bahçe30 Mart 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesTobolsk DomatesbahcedennOturak? Askıya Alınmalı30 Mart 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesPembe domates (Sugören)Coskun4216 1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesmaniye domateseforGelmedi   
SebzeDomatesİldi Salkım DomatesheyyamolaSırık Tipi Bahçe1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesKırmızı Armut DomatesheyyamolaYarı Sırık Tipi Bahçe1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesMikrop DomatesheyyamolaSaksı Tipi Eve Dikilecek Asılacak1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesPembe DomatesheyyamolaYarı Sırık Tipi Bahçe1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesSarı Armut DomatesheyyamolaSırık Tipi Bahçe1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesTinny Tim DomatesheyyamolaSaksı Tipi Eve Dikilecek1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesRio Grande Domatesİsmail KuzucuSırık Tipi Bahçe1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesAlis' Pembe KirazMeyveliTepeÇalı Tipi Destek Gerekiyor Koltuk Budaması gerekli1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesSan Marzano DomatesMeyveliTepeSırık Tipi Bahçe1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesSarı Salkım Domatesoma1453Sırık Tipi Bahçe1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeDomatesBüyük turuncu domatessakagunSırık Tipi Bahçe1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeFasulyeŞenberber FasulyesiheyyamolaSırık ve Sarmaşık 5,7 m boylanabilir  BAHÇE
SebzeFasulyeBarbunya FasulyeMeyveliTepeSırık Tipi  BAHÇE
SebzeFasulyeİspir Şeker FasulyeMeyveliTepeSırık Tipi  BAHÇE
SebzeFasulyeBeyaz barbunyaTCM   BAHÇE
SebzeFasulyeKısa barbunyaTCMSırık Tipi  BAHÇE
SebzeFasulyeKuru fasulyeTCM   BAHÇE
SebzeFesleğenCeneviz Fesleğeniİsmail Kuzucu   BAHÇE
SebzeFesleğenFesleğen ?Muda   BAHÇE
SebzeFesleğenLimon kokulu fesleğenMuda   BAHÇE
MeyveGilaburuGilaburuheyyamola 1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeIspanakİstanbul ıspanağıakçabardak 12 Nisan 15Bahçe Adalar ile çit arasındaEKİLDİ
SebzeIspanakMalabar Ispanağı (Kırmızı)bahcedennSırık Tipi Bahçe Çiti Kenarına ekilecek12 Nisan 15Bahçe çit kenarınaEKİLDİ
SebzeIspanakKalıcı Ispanak - Perpetual SpinachCoskun4216 12 Nisan 15Patates Kasası YanınaEKİLDİ
SebzeKabakDolmalık KabakAndora   BAHÇE
SebzeKabakKızartma KabağıAndora   BAHÇE
SebzeKabakKızartma Kabagı "Black Beauty"Atilgan   BAHÇE
SebzeKabakBennings Green Tint Scallop Kabağıbahcedenn   BAHÇE
SebzeKabakSakız Kabakbahcedenn   BAHÇE
SebzeKabakUzun KabakMudaSarılıcı Tip Çit Kenarına Ekilecek  BAHÇE
SebzeKabakKara kabakpares   BAHÇE
SebzeKabakMarina Di Chioggia KabakparesTatlı Kabağı  BAHÇE
SebzeKabakKara kabaksakagun   BAHÇE
SebzeKarnıbaharMor Sicilya Karnıbaharheyyamola 8 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeKarpuzyerli karpuzdagsa reklam   BAHÇE
SebzeKarpuzAlaca Karpuzİsmail Kuzucu   BAHÇE
SebzeKarpuzDeşti KarpuzMudaSulama Yapılmayacak  BAHÇE
SebzeKarpuzAy-yıldız karpuz tohumuTCM   BAHÇE
SebzeKarpuzYerli orta boy karpuzTCM   BAHÇE
SebzeKavunYeşil Çizgili Düvelek Kavunubahcedenn   BAHÇE
SebzeKavunkırkagaç kavundagsa reklam   BAHÇE
SebzeKavunKavunMudaGeç Toplanacak  BAHÇE
SebzeKavunTop / cantaloupe kavunTCM   BAHÇE
SebzeKudret NarıKudret Narıesgül73 1 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeMarulYedikule Marulakçabardak    
SebzeMarulKıvırcık MarulbahcedennGeç Dikime Müsait   
SebzeMarulKırmızı Kıvırcık MarulheyyamolaGeç Dikime Müsait   
SebzeMarulKırmızı Salata (Red Salad Bowl)heyyamolaGeç Dikime Müsait   
SebzeMarulMarulpares    
SebzeMısırMısırpares   BAHÇE
SebzePatlıcanpatlıcan aswadAtilganGelmedi   
SebzePatlıcanEdirne Patlıcanıpares 7 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzePatlıcanTopan patlıcanpares 7 Nisan 15ViyolEKİLDİ
SebzeReyhanMor Reyhanheyyamola   BAHÇE
SebzeSalatalıkSalatalık WautomaAtilganOturak  BAHÇE
SebzeSalatalıkHıyarharuSırık Tipi  BAHÇE
SebzeSalatalıkBulgar SalatalıkheyyamolaOturak  BAHÇE
SebzeSalatalıkÇengelköy SalatalıkheyyamolaOturak  BAHÇE
SebzeSalatalıkSalatalıkparesSırık Tipi  BAHÇE
Süs BitkisiSarmaşıkNakkaş Sarmaşığı (Cymbalaria Muralis)Selçuk Boz 5 Nisan 15ViyolEKİLDİ
Süs BitkisiSarmaşıkKırmızı çiçekli kardinal sarmaşığıTilki Mete 5 Nisan 15ViyolEKİLDİ
MeyveYer KirazıYer Kirazı (physalis peruviana)MeyveliTepe 8 Nisan 15ViyolEKİLDİ

sakagun, Sfy ve aaligul beğendi.
Eski 13-04-2015, 17:04   #4
uss
Ağaçsever

Ekimlerden birkaç kare

Balkon serası düşündüğümden küçük çıktı sadece 20 çeşit domatesi balkon serasına koyabildim. Bunlar Ankara ofiste ektiklerim, kabaca ekimin 3 te biri bu resimlerdekiler.

Ekim toprağı torf ve perlit karışımı genelde 28 ve 45 lik viyoller kullandım. Az sayıda yetiştirilenler için 9 luk karton viyol kullandım. Her gün sulama yapıyorum üzerleri kapalı değil çıkan viyolleri ışık alan bir yere taşıyorum.

Biraz fazla tohum talep etmişim, taleplerime kendi elimdekileri de ekleyince çok yorucu oldu.

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2015, 08:44   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2015
Çok başarılı bir çalışma olmuş inşallah hepsi çimlenir. Bende evde kendim 10 çeşit kadar domates, 3çeşit salatalık, 3 çeşit kavun,3 çeşit karpuz, tek çeşit biber ektim. Biberlerimi şaşırtma zamanı geldi 104 lü viyolü küçültüp 80 li hale getirip ektim tabi biberler büyüyünce küçük gelir diye düşünüyorum. bu viyolleride arkadaştan almıştım elinde bunlar vardı. Ankara da viyol temin edebileceğim biryer varmı.

oguz006 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 13:09   #6
uss
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oguz006 Mesajı Göster
Çok başarılı bir çalışma olmuş inşallah hepsi çimlenir. Bende evde kendim 10 çeşit kadar domates, 3çeşit salatalık, 3 çeşit kavun,3 çeşit karpuz, tek çeşit biber ektim. Biberlerimi şaşırtma zamanı geldi 104 lü viyolü küçültüp 80 li hale getirip ektim tabi biberler büyüyünce küçük gelir diye düşünüyorum. bu viyolleride arkadaştan almıştım elinde bunlar vardı. Ankara da viyol temin edebileceğim biryer varmı.
Ankara'da viyol ve diğer tarım ürünlerini ben Ekodoğa'dan alıyorum Pursaklar'da Havalimanı tarafındaki şehir kapısından içeri girdiğinizde bir kaç km sonra tabelaları var. İnternet üzerinden de satış yapıyorlar.
Biber ve patlıcan konusunda sıkıntım var (**** perlit karışımına ektiğim çeşitler diyeyim). Sanırım perlit miktarını fazla katmışım çimlenme olmuyor bir türlü. Bu konuda neyi yanlış yapmış olabilirim. Sanırım perlit sulama sırasında hareket ediyor bu nedenle biber, patlıcanları dört çeşit domates ektiğim viyollerde çimlenme yok. Ama aynı karışıma ektiğim brokoli, karnabahar ve alabaşlar çimlendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024