agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2020-2021 Tohum Paylaşım
(https)

Beğeni Düzeni1314Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-10-2020, 10:34   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2020
merhaba,
bildiğim ve kullandığım bir site olmasına rağmen siteye yeni üye oldum. büyük şehirde yaşıyordum. kendi memleketime dönmemle birlikte uzun yıllardır işlenmeyen toprağımızı doğal tarım(başarabilirsem) yoluyla işleme düşüncesindeyim. işe kışlık birkaç sebze ile başlamak istiyorum. marul, brokoli, pırasa vs. ziraat'tan tohum almak istemiyorum. toprak tertemiz, uzun zamandır ilaç ve dahi gübre bile kullanılmamış. böyle temiz bir toprağı atalık tohumlarla şenlendirmek isterim. zaman ilerledikçe ve ben de tohum aldıkça paylaşmaktan mutluluk duyacağım. atalık kışlık sebze tohumu konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlar var mıdır? şimdiden teşekkürler. bereketli olsun.

aysenco Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2020, 16:44   #122
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-07-2012
merhaba bende yeni üyeyim 2-3 talebim oldu. Lojistik merkezine adres yazın diyor mesajlarda, hangi başlık altında orası? Saygılar

ozlem39 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2020, 19:07   #123
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozlem39 Mesajı Göster
merhaba bende yeni üyeyim 2-3 talebim oldu. Lojistik merkezine adres yazın diyor mesajlarda, hangi başlık altında orası? Saygılar
Parola ve kullanıcı adıyla giriş yaptıktan sonra, sağ üstte isminizin altında Özel Mesajlarınız yazıyor. Ona tıklayınca açılan sayfanın sol alt kısmında Yeni Mesaj Gönder yazısına tıklayın. Açılan mesaj gönderim panelinde Alıcı Kullanıcı(lar) yazan yerin yanındaki kutuya LojistikMerkezi yazıp mesajınızı doldurup gönderin.

Ya da tıklayın --->

http://www.agaclar.net/forum/private...newpm&u=142392

halcur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-10-2020, 21:08   #124
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Etkinlik prensiplerinden bir tanesi eğer tohum paylaşım etkinliğine 30.09.2020 tarihine kadar üye olanlar ancak tohum paylaşımına katılabilirler. Tabi tohum paylaşımına etkin olarak katılınması halinde tohum gönderip alınabilir.

Muda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2020, 09:59   #125
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Parola ve kullanıcı adıyla giriş yaptıktan sonra, sağ üstte isminizin altında Özel Mesajlarınız yazıyor. Ona tıklayınca açılan sayfanın sol alt kısmında Yeni Mesaj Gönder yazısına tıklayın. Açılan mesaj gönderim panelinde Alıcı Kullanıcı(lar) yazan yerin yanındaki kutuya LojistikMerkezi yazıp mesajınızı doldurup gönderin.

Ya da tıklayın --->

http://www.agaclar.net/forum/private...newpm&u=142392
çok sağolun, peki birden fazla kişiden talebim varsa tek tek mi gönderiliyor yoksa toplu haldemi? malum ödeyeceğimiz bir kargo bedeli var, birden fazla kargo alıcıyı yorar ona göre talep edelim. Saygılar,

ozlem39 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2020, 10:04   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozlem39 Mesajı Göster
çok sağolun, peki birden fazla kişiden talebim varsa tek tek mi gönderiliyor yoksa toplu haldemi? malum ödeyeceğimiz bir kargo bedeli var, birden fazla kargo alıcıyı yorar ona göre talep edelim. Saygılar,
Etkinlik talep ettiğiniz tüm tohumların tek kargoda gelmesine yönelik bir organizasyon. Lojistik merkezine sadece adresinizi göndereceksiniz.

Tabi
Adresimi Nasıl Göndereceğim başlığına bakıp burada gösterilen biçimde göndermeniz önemli mesajı.

gaseker Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2020, 13:57   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2020
Etkinlik hayırlı olsun. Bir yıldır bu anı bekliyordum. Pandemiden dolayı olmayacağını düşünüyordum. Başlığı görünce sevindim ama 10 mesaj kuralını görünce hevesim kursağımda kaldı. Etkinlik bitimine kadar inşallah kuralın gereğini sağlayabilirim.

gökhan b. Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2020, 17:49   #128
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bir kaç sorum olacak, şu ana kadar cevabını bulamadım ve forumda da okumadığımı sanıyorum...

Tohum alınacak misal domatesler var karşımızda. Mümkünse çaprazlaşma olma ihtimalini azaltmak için ilk meyvelerden farklı türlerden uzak duran meyvelerden, türünün örneğini en güzel yansıtan en sağlam ve güzel domateslerden tohum alıyoruz. Buraya kadar tamam.

Bu özelliklere uyan 10 tane domatesimiz oldu, karşımıza dizdik. Üstteki özellikleri karşılıyorlar ama bir kaç tanesi de çok güzel. 10 taneyi birden 10 a kadar puan verdik kağıt üzerinde ve hepsinden 100 er tane tohum aldık. Elimizde toplamda 1.000 tane tohum oldu. Bunların 100 ünü dağıtacak olsak bir kısmı kendimize bir kısmı foruma eşe dosta vs.

Bu 100 tohumu nasıl seçelim. 10 puan verdiğimiz en güzel domatesten mi almalı diğerlerini es geçerek, Yoksa ilk beş domatesten 20 şer tohum alıp karıştırarak mı saklayacağımız tohumları elde etmeli. Yoksa her domatesten 10 ar tohum alıp karıştırarak mı 100 tohumu elde etmeli.

Ben şimdiye kadar en güzelinden tohum aldım, misal üç yıldır birer kg. gelen bulgar domateslerinden tohum aldım. Ancak sanırım hatalı bu uygulama, çünkü tek domatesten tohum alarak çaprazlaşma riskini de arttırmış olmaz mıyız?
Eğer belli bir özellik için tohum seçimi yapmayacaksanız, bütün tohumları karıştırıp içinden aldıklarınızı yetiştirmeniz, başkalarına verirken de o karışımdan vermeniz daha iyi olur. Bu şekilde bitkinin genetik çeşitliliğini daha iyi korumuş olursunuz. İri meyveli olanları daha çok seviyor olabilirsiniz ancak o karışım içinde daha ufak meyveli olup daha erken olgunlaşan meyveler de vardır.

birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2020, 18:09   #129
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Hemen diğer soru, üsttekiyle de ilgili; geçenlerde bir yerde geçti ve yorum yaptım ama devamı gelmedi. Nedir bu çaprazlaşma, ne zaman oluşur ve ne zaman yani hangi tohumda çaprazlaşan genlerin özelliği ortaya çıkar. Bir de çaprazlaşan tek domatesin bütün tohumları aynı özelliği mi gösterir.

Fazla olmayan deneyimlerimden çıkardığım sonuçlar; Dediğim gibi genelde tek ve en güzel domatesten tohum aldım hep, bu yıl ektiğim Hafize Baliçlerin (20-25 adet) iki tanesi çeri kadar olmasa da iri ceviz kadar küçük ve çeri gibi sık oldu. Demek ki mantıklı olmasa da tek bir domatesin tohumları bile farklı özellik gösterebiliyor. Buna diğer örnek; bu yıl bir veya iki karpuzdan aldığım tek bir çeşidin (Bradford karpuz, uzun yeşil renkte, daha koyu yeşil bantlarla uzunlamasına çevrili, açık sütlü kahve renginde küçük çekirdekleri olan şeker gibi baklava gibi [bu yorumu az önce tadına bakan komşum yaptı] beyaz tarafı bile tatlı ağızda dağılan bir çeşit) tohumlarını ektim. Çıkan karpuzlara baktığımda; önceki yıllarda ektiğim ay yıldız karpuzun desenlerini gördüm üç dört tanesinin üzerinde, yine daha önce ektiğim küçük karpuzun iri çekirdeklerini, başka bir yerli karpuzun dış kabuk rengini gördüm. Ben yine de her açıdan Bradforda benzeyen karpuzların tohumlarını aldım. Peki aynı türün çekirdek yapısı farklı olabilir mi?

Farklı farklı yerdeki biberlerimde iki yıl önce ektiğim siyah biberin rengini, üç yıl önce ektiğim habanero biberin tadını ve uç kısmındaki kıvrıklığı gördüm. Nasıl oluyor bu işler...

Biberimiz tatlı çarliston tohumundan ekildi, büyüdü ve kendi çiçeklerini verdi. Peki çarliston biberimizin üzerindeki iki adet olgun çiçeğin birinin dişi organına kendini bilmez bir bumble arısı sivri acı biberin erkek polenlerini kondurdu. Bir başkası da yanındaki çiçeğe küçük süs acı biberinin erkek polenlerini kondurdu. Peki bu meyve tutan çiçeklerde o yıl çaprazlaşmış farklı türlerin çıkması gerekmiyor mu? Bir arkadaş o yıl çıkmaz farklı özellikler demişti geçen bana mantıklı gelmese de tamam peki yukarıda örneğini verdiğim habanero biberdeki gibi niye üç yıl sonra ortaya çıkıyor özellikleri.

Kafanız karıştı di mi... Şu fıkraya benzedi; Temel yatakta bir sağa bir sola oflaya puflaya dönüp dururken karısını da uyutmamış. Ula Temel ne oflayıp pufluyorsun deyince Temel de söylemiş 'bizim komşu Dursun a borcum vardı ya, işte ödeyemedim onu daha'. Açmış telefonu Dursun a bizim Fadime 'ula Dursun benim adamın sana borcu vardı ya' ... 'He vardı' ... 'İşte o borcu ödemeyecek benimki' deyip kapatmış telefonu Dursun un suratına, kocasına da dönüp yat artık demiş, şimdi o düşünsün...
Domates, biber, karpuz gibi bitkilerde çaprazlanma etkisini çaprazlanmanın olduğu mevsimde göremezsiniz. Saflığı mesafeyle korumak istiyorsanız şöyle bir başlık var: http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...2021/40860.htm

Diğer yol elle tozlamak (karpuz) ya da kendi tozlaşan bitkilerde (domates, biber) tohumluğa yetecek sayıda çiçek örtmek. Özellikle biberlerde tozlaşma ev bahçecilerinin tahmin ettiğinden çok daha sıklıkla görülen bir olay. Örneğin sizin geçen sene etkinliğe Boşnak Biberi adıyla gönderdiğiniz çeşit sizlere ömür

Her çeşit için yetiştirdiğiniz kök sayısı da azsa, eğer olduysa, çaprazlanmayı daha net şekilde görürsünüz. Bu konu, yaşadığınız yerdeki tozlayıcı vektör yoğunluğuna (örneğin arıların birim alandaki sayısı) ve diğer çevresel faktörlere de bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda da tozlaşma olmaz da çevresel faktörlerden dolayı mutasyon olabilir. Fasulyelerde bile çevresel faktörlerin etkisiyle saflık bozulmasının o çeşide ait bitki popülasyonu içinde %13'e kadar çıktığı biliniyor. Bunun dışında domateslerde patates yapraklı çeşitler modern çeşitlere göre daha eskidir ve stigmaları görünür olduğu için çaprazlanmaya daha müsaittir.

Bu konuda alınacak bir başka önlemse her sene yetiştirdiğiniz çeşit sayısını azaltmak. Tek senelerde bir grup çeşidi, çift senelerde başka bir grup çeşidi ekmek.

Düzenleyen birnefestoprak : 26-10-2020 saat 14:27
birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-10-2020, 15:58   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2020
yenı bır bahçe oluşturuyorum arkadaşlar çok heyecanlıyım ogrenmeye açım lakın uye oldugum tarıh bugun tohum senlıgıne katılamıyormuyuz?

emirto Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-10-2020, 06:37   #131
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Sevgili arkadaşlar. Gönül ister ki herkes etkinliğe katılabilsin, herkes istediği tohumu elde edebilsin ama bazen şartlar yeterli olmayabiliyor. Burada bulunduğum yıllar boyunca mutlun oldum. Şartlar gereği bazen bulunamadım bazense yeterli şartlar oluşmayınca paylaşımlar yeterli sayıda olamadı ama amaç her daim iyi niyet ve paylaşım oldu. Üyelerimizin ve emek veren yönetim kademesinin verdiği kararı olumlu buluyorum. Hayatta kurallar mutlaka olmalıdır.

Sayın Emirto etkinlik katılım takvimi açıklandı ,bu takvim kurallarını takip ederseniz katılma şansınız elbette vardır. Tabi ki bunun için sizin de çabanız lazımdır. Zamanınız var devam edin ,öğrenmek geçte olmak gerektir. Ama zamanı kendimize göre ayarlama zamanımız vardır. Hayatta hiç bir şeye geç kalmış sayılmayız. Yeter ki bir ucundan tutalım ve yola revan olalım.

elifaydin beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2020, 19:19   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Bu sene kırmızı dağ ıspanağı tohumu (magenta atriplex hortensis) paylaşabilecek birisi var mı? Yeşili agaçlar.net sayesinde öğrendim ve her sene yetiştiriyorum.

nazlı06 beğendi.
istcallst Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2020, 20:29   #133
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Ben de Karakafes otu tohumu ya da kökü paylaşacak olanları bekliyorum.

obabilgesi beğendi.

Düzenleyen halcur : 07-11-2020 saat 14:38
Eski 26-10-2020, 22:15   #134
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Bir de, Sn. Kaktüs'ün geçen yıl paylaştığı Dinozor Kavun'un akıbeti ne oldu acaba? Çok istediğim halde bana denk gelmemişti Belki bu sene paylaşan olur diye umuyordum..

nazlı06 beğendi.
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-10-2020, 09:31   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şeftali çiçeği Mesajı Göster
Bir de, Sn. Kaktüs'ün geçen yıl paylaştığı Dinozor Kavun'un akıbeti ne oldu acaba? Çok istediğim halde bana denk gelmemişti Belki bu sene paylaşan olur diye umuyordum..
Ben koyabilrim paylaşıma

istcallst Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-10-2020, 19:23   #136
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Ben koyabilrim paylaşıma

Sn İstcallist, çok teşekkür ederim

nazlı06 ve istcallst beğendi.
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-11-2020, 18:32   #137
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-10-2020
Tohum talep etme

Bu sene kurallar gereği tohum talep edemediğimi biliyorumAma 16 yaşındayım öğrenciyimBana bu sene müsaade ederseniz seneye ben de paylaşım yapmak için elimden geleni yapacağım lütfen

Serdars1 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-11-2020, 19:09   #138
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serdars1 Mesajı Göster
Bu sene kurallar gereği tohum talep edemediğimi biliyorumAma 16 yaşındayım öğrenciyimBana bu sene müsaade ederseniz seneye ben de paylaşım yapmak için elimden geleni yapacağım lütfen
İstediğiniz tohumları bana mesaj atarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

devrann Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-11-2020, 19:27   #139
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Ben de elimdekilerden bir şeyler gönderebilirim.

Nelere ihtiyacınız var?

Asoo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-11-2020, 21:34   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2020
Merhabalar, tohum paylaşım prensiplerinin belirttiği doğrultuda (30 Eylül öncesi üyelik) üyeliğim bulunmuyor, ne yazık ki bu durumu geç farkettim. Aslında eski üyeliğim de vardı ama bir türlü giriş yapamadım (hatırlayamadım diyelim). Bu sene baharda tohum çoğaltmak ve seneye burada paylaşabilmek amacıyla talepte bulundum. Bir yedek kontenjan oluyor mu bu durumda?
Yanıt verenler için teşekkürler şimdiden.

Palamut_bahçe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-11-2020, 19:13   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2020
Merhaba,
2 yıldır üye olmayı unutarak veya kargolama sürecine denk gelerek kaçırdığım tohum paylaşım etkinliğine, bu yıl zamanında dahil olabildim galiba
Yalniz "10 mesaj" zorunluluğu biraz tedirgin etti beni.Kimseyi tanımıyorum.Hay Allah ben kime ne mesajı yazacağım diye düşünmeye başladım :,)
Neyse toprak sevgimi anlatmaya başlasam 100 mesajı bulurum belki
Toprağı tohumu yeşili seviyorum.Ama bakım konusunda sınıfta kalıyorum. Henüz becerikli bir bahçeci olamadım. Zamanla sizden öğrendiklerimle ben de iyi yerlere gelecegim inşallah.

Bahce_mersin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-11-2020, 19:21   #142
Ağaçsever

Çok mutlu olurum abi

Eski 04-11-2020, 19:23   #143
Ağaçsever

Çok teşekkürler

Eski 05-11-2020, 11:01   #144
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Ben de elimdeki tohumlardan paylaşmak isterim ama eklemek istediğim bazı şeyler de var.

1- Size gönderilecek tohumlar Tohum Paylaşım Etkinliği dışında size ulaşacak. Yani size gelen her tohum paketi kargo parası demek. Bunu dikkate alın.
(Yanlış anlaşılmasın kimsenin işine karışmak değil amacım. Etkinlik kapsamı dışında olduğu için işleyişte fark olacağını belirtmek istedim.)

2- Benim önceliğim forum ahalisi. Etkinlik bittikten sonra (aralık - ilk hafta) elimde kalanlardan gönderebilirim.

Serdars1 beğendi.
Eski 05-11-2020, 17:36   #145
Ağaçsever

Tamam abi çok sevinirim

Eski 05-11-2020, 22:09   #146
Yeni Üye

Arkadaşlar tekrar merhaba
Forumda istediğim sayfaları açamıyorum. Ya da henüz beceremiyorum diyebilirim. Tohum paylaşım etkinliğini bu yıl da kaçırmamak adına, üye olmaktan başka neler yapmam gerekiyor? Adres vermem lazım galiba.. Bir yerde okumuştum ama bulamıyorum. Yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı?

Eski 05-11-2020, 22:29   #147
Yeni Üye

Lojistik merkezine adres bilgilerimi gönderdim sonunda. Inşallah sorun yaşamam.

Eski 06-11-2020, 09:32   #148
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Bende küçük bebeğim olduğundan uzun suredir takip edememiştim paylaşılan tohumları göremedim Hangi başlık altinda acaba yardımcı olur musunuz

habiş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-11-2020, 09:48   #149
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habiş Mesajı Göster
Bende küçük bebeğim olduğundan uzun suredir takip edememiştim paylaşılan tohumları göremedim Hangi başlık altinda acaba yardımcı olur musunuz
2020-2021 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar) - agaclar.net

Eski 06-11-2020, 17:33   #150
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Ben de Karakafes otu tohumu ya da kökü paylaşacak olanları bekliyorum.
İsterseniz ben karakafes kökü (Russian Comfrey - Bocking 14) paylaşıma koyabilir. Kurşunkalem kalınlığında
5 cm uzunluğunda kökleri bu sene deneme amaçlı küçük saksılara dikmiştim. %90 a yakın köklenme oldu.

Diğer karakafeslerimden kök çeliği hazırlayabilirim.

obabilgesi ve halcur beğendi.
saleri Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024