agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2020-2021 Tohum Paylaşım
(https)

Beğeni Düzeni1314Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-11-2020, 18:58   #151
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
İsterseniz ben karakafes kökü (Russian Comfrey - Bocking 14) paylaşıma koyabilir. Kurşunkalem kalınlığında
5 cm uzunluğunda kökleri bu sene deneme amaçlı küçük saksılara dikmiştim. %90 a yakın köklenme oldu.

Diğer karakafeslerimden kök çeliği hazırlayabilirim.
Çok memnun olurum. Sanırım kök kullanarak daha kolay köklenme sağlanabilir. Muhtemelen bu benim için daha iyi bir yöntem olur. Teşekkürler.

halcur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-11-2020, 20:45   #152
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Çok memnun olurum. Sanırım kök kullanarak daha kolay köklenme sağlanabilir. Muhtemelen bu benim için daha iyi bir yöntem olur. Teşekkürler.
Bir diğer artısı steril olması (etrafında çapalama veya belleme işlemi yapılmaması şartıyla).

sernur beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-11-2020, 13:54   #153
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Bir diğer artısı steril olması (etrafında çapalama veya belleme işlemi yapılmaması şartıyla).
Doğrusu bunu anlamadım. Açıklayabilirseniz sevinirim.

Eski 07-11-2020, 13:58   #154
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Genel prensiplere uyma sorunu

Kıymetli Arkadaşlar,
Bu gün benden tohum talep edenleri inceledim ve istekler kurallara uygun mu diye bir baktım. Şaşırdım. Neden? Burada bulunan ve tohum talep eden birçok insan/forum üyesi maalesef kuralları okumamış. Aşağıya eklediğim fotoğrafta görülen her bir madde bu etkinliğin amacı ve uygulanışı ile ilgili bilgi veriyor. Talep ve arz kuralları bu linklerde. Özellikle “2020-2021 Tohum Paylaşım Etkinliği Genel Prensipleri” bölümü…Lütfen okuyun.
Name:  2020-11-07 (1).jpg
Views: 391
Size:  37.6 KB
Benden tohum talep eden üyelerimizin belirlenen kurallara uyup uymadığını inceledim.(Tabii ben tün kuralları gözlemleyecek yetkiye sahip değilim. Ulaşabildiğim bilgilere göre değerlendirdim.)
Sonuç: 36 talep geçersiz.
Ben sadece şu iki maddenin incelemesini yaptım.
Alıntı:
2. agaclar.net Tohum Paylaşım Etkinliğinin Paydaşları

30 Eylül 2020 tarihi itibarıyla tüm aktif üyeler

3.4. Tohum talep edenlerin rolü
………………..
…………………
…………………

Önemli: Etkinliğe tohum paylaşmadan talep eden olarak katılabilmek için üyenin kendini tanıttığı mesajla beraber en az 10 adet, makul mantıklı mesajı bulunmalıdır. "Ben İstanbuldan Ahmet yaş 35" tarzı mesajlar tanıtım için yeterli sayılmayacaktır. Kendinizi tanıttığınız mesajda en azından, yaşınız, mesleğiniz, bitkilerle olan ilişkiniz, mevcut yetiştirme ortamınız vr büyüklüğü, bu konudaki özet deneyiminiz vb. bulunmalıdır. Sadece alış veriş bölümünde mesajı bulunması yeterli değildir. Talep geçerliliğinin analiz edildiği günde 10 taneden az makul mantıklı mesajı bulunmayan talep sahiplerinin talepleri iptal edilecektir. Makul mantıklı mesaj derken, "harika", "teşekkür", "elinize sağlık" vb. mesajlar sayılmayacaktır. Çift üyelikle tohum talebi kabul edilmeyecektir.
Sadece bu maddelere göre yaptığım değerlendirmede 36 talep geçersiz çıktı. Bir de şu maddelere göre inceleme yapılırsa -ki yöneticiler yapacak- geçersiz talepler daha da artabilecek.

Alıntı:
3.4. Tohum talep edenlerin rolü

Önemli: Bir katılımcı iki yıl üst üste sadece talep eden olarak etkinliğe katılamaz. Örnek: Geçen yıl paylaşmadan tohum talep eden bir katılımcının bu yıl etkinlikten tohum talep edebilmesi için mutlaka tohum da paylaşması gereklidir.

Önemli: Etkinlikten bu yıl paylaşım yapmadan tohum talep eden katılımcının tohum talebi sayısı 25 ile sınırlıdır. Daha fazla sayıda talep yapan katılımcıların ilk talep ettikleri 25 geçerli sayılacak, fazlası geçersiz sayılacaktır.
“Nasıl olsa elenecekler, sorun ne peki?” diyebilirsiniz. Tohum dağıtan gönüllü dağıtıma koyduğu tohum paketlerine ister istemez sınır getiriyor. Örnek: Uzun Salatalık 11 pk Bu tohumdan faydalanmak isteyen ama dağıtımdaki paket sayısının aşıldığını gören üye talep etmekten vaz geçiyor. Bu bir mağduriyet. Bir başka nokta talepleri toplayan kişilere ek iş yükü binmesi.
Beni ilgilendirmeyen-uzun-bir yazı olmuş olabilir ama sadece kurallara uyarak bu sorunları düzeltebiliriz.
Okuyalım lütfen:
http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...2021/44304.htm

Eski 07-11-2020, 15:37   #155
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Ben de Karakafes otu tohumu ya da kökü paylaşacak olanları bekliyorum.

EK:
Unutmuşum bir de SİYEZ buğdayı arayışındayım. Az da olsa istiyorum bu buğday türünden.

En eski buğday: Kavılca (çatal siyez veya gernik) buğdayı

Asoo beğendi.
Eski 07-11-2020, 17:14   #156
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2020
Ben de o iş yüküne sebep olacaklardan bir tanesiyim forumun acemisi olduğum için bir hevesle bir kaç talepte bulundum sonra kuralları fark ettim ama kimlerden talep ettigimi not almadığım için geri alamadim. Şimdiden özür dilerim. :/

cemilsisik beğendi.
EmineYıldız Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-11-2020, 18:32   #157
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EmineYıldız Mesajı Göster
Ben de o iş yüküne sebep olacaklardan bir tanesiyim forumun acemisi olduğum için bir hevesle bir kaç talepte bulundum sonra kuralları fark ettim ama kimlerden talep ettigimi not almadığım için geri alamadim. Şimdiden özür dilerim. :/
--En üstte Hoş geldiniz yazan yerin sağındaki isminize (EmineYıldız) tıklayın.(Böylece profilinize girersiniz.)
--Daha sonra sağ alttaki Beğendiklerim yazısına tıklayın.
--Orada mesajlara tıklayarak Taleplere Ekle'nenleri iptal edebilirsiniz.

Ya da kısaca bu linke tıklayın ve taleplerinizi iptal edin.(İsterseniz)
http://www.agaclar.net/forum/members...en#likes_given

Eski 07-11-2020, 19:21   #158
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2020
Tesekkur ederim. Taleplerimi kaldırdım seneye inşallah

EmineYıldız Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-11-2020, 21:31   #159
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
EK:
Unutmuşum bir de SİYEZ buğdayı arayışındayım. Az da olsa istiyorum bu buğday türünden.

Dört sene önce siyez buğdayı temin edip, şantiye bahçesinde 10 m2 kadar alana dikmiştim. Bir miktar hasat etmiş, hatta bir porsiyon kadar bulgur da yapmıştım.

Hesapta Hayalbağ'da kendi bulgurumu bu tohumlardan üretecektim. Ama yoğunluk mu, kişisel problemler mi, tembellik mi, ne derseniz artık, bir türlü bu işe el atamadım.

Mesajınızı görünce, dolaptır, tohum kasalarıdır aramadığım yer kalmadı. Genelde olduğu gibi en olmadık yerde tohumluk siyezlerimi buldum. Bodrumda takım taklavatın arasında.

Birazdan paylaşıma koyacağım inşallah.

Bir yerlerde hayat bulup işe yarayacaklar diye pek sevinçliyim.

Asoo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-11-2020, 22:59   #160
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Dört sene önce siyez buğdayı temin edip, şantiye bahçesinde 10 m2 kadar alana dikmiştim. Bir miktar hasat etmiş, hatta bir porsiyon kadar bulgur da yapmıştım.

Hesapta Hayalbağ'da kendi bulgurumu bu tohumlardan üretecektim. Ama yoğunluk mu, kişisel problemler mi, tembellik mi, ne derseniz artık, bir türlü bu işe el atamadım.

Mesajınızı görünce, dolaptır, tohum kasalarıdır aramadığım yer kalmadı. Genelde olduğu gibi en olmadık yerde tohumluk siyezlerimi buldum. Bodrumda takım taklavatın arasında.

Birazdan paylaşıma koyacağım inşallah.

Bir yerlerde hayat bulup işe yarayacaklar diye pek sevinçliyim.
Doğrusu bu kadar hızlı cevap beklemiyordum. Hemen taleplerime ekliyorum.
Bu yıl ekstra iki talepte bulundum. İkisine de çok hızlı cevap/yardım aldım. Son zamanlarda başıma gelen en güzel şey bu forum.
Çok teşekkür ederim.

Eski 08-11-2020, 14:16   #161
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Doğrusu bunu anlamadım. Açıklayabilirseniz sevinirim.
"Bocking 14" (Symphytum x upplandicum) tohum vermeyen, steril varyete. Yanlış hatırlamıyorsam siz tohumdan(symphytum officinale) denemeler yapıyordunuz. Forumda ilgili başlıklara göz atın.

halcur beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-11-2020, 16:10   #162
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
EK:

Bu buğday türü siyez değil sayın Halcur.Bir sitede denk geldim tanesini 5 liradan almıştım 5 tane.Elimde 2 tane tohum kaldı ama çoğaltamadım malesef.Nedir ne değildir araştırdım yabancılar mucize buğday diyor bizdekilerse höyük buğdayı diyor,cam şişede kazıda bulunmuş bir sürü hurafe hikaye var farklı farklı.Araştırdığıma göre olgunlaşma süresi çok uzunmuş diğer buğdaylar hasat edildiğinde bu buğday daha yeşilmiş o yüzden çok tutmamış sanırım ama oldukça verimli ben geçen sezon tohum elde edemesemde bir tek kök 11-12'ye kardeşlendi ve her kardeşlenen bu şekilde buğday başağı verdiğini düşünürseniz.Başaklar ağırlıktan eğiliyormuş.Ben elde edemedim saksıda hastalandı buğday pası oldu.Ancak buğdayın geç olgunlaşma süresi her yer için uygun olmayabilir daha çok güney taraflarda belki hasat edilebilir.

İhsanÇelik beğendi.
devrann Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-11-2020, 16:30   #163
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Bu buğday türü siyez değil sayın Halcur.Bir sitede denk geldim tanesini 5 liradan almıştım 5 tane.Elimde 2 tane tohum kaldı ama çoğaltamadım malesef.Nedir ne değildir araştırdım yabancılar mucize buğday diyor bizdekilerse höyük buğdayı diyor,cam şişede kazıda bulunmuş bir sürü hurafe hikaye var farklı farklı.Araştırdığıma göre olgunlaşma süresi çok uzunmuş diğer buğdaylar hasat edildiğinde bu buğday daha yeşilmiş o yüzden çok tutmamış sanırım ama oldukça verimli ben geçen sezon tohum elde edemesemde bir tek kök 11-12'ye kardeşlendi ve her kardeşlenen bu şekilde buğday başağı verdiğini düşünürseniz.Başaklar ağırlıktan eğiliyormuş.Ben elde edemedim saksıda hastalandı buğday pası oldu.Ancak buğdayın geç olgunlaşma süresi her yer için uygun olmayabilir daha çok güney taraflarda belki hasat edilebilir.
Anladım. Kullandığım link/referans yanlış.

Aslında ismi ne olursa olsun organik/eski/modern olmayan bir buğday cinsi edinmek istiyorum. Amacım bu.
Bizim buralarda Karakılçık denen bir buğday cinsi var. Kozan-Feke-Kadirli-Karaisalı'nın dağlık bölgelerinde ekilirdi eskiden. Önce verimi düşük diye ekilmedi. Sonra üç katı para edince ekmek istedi insanlar ama bu sefer de Karakılçık'ın olgunlaşma döneminin diğer buğdaylardan farklı olması sorun çıkardı. Karakılçık hasada geldiğinde bölgede hiç biçerdöver kalmıyor. Bu durumda insanlar orakla kesip patos ile buğday elde etmek zorunda kalıyor. Bu da hem zahmetli hem de masraflı. Bu nedenlerle artık pek ekilmiyor. Ekilenlerden de ben şüpheleniyorum. Biz eskiden beri sadece karakılçık bulguru yeriz ama son zamanlarda yediklerimden hoşlanmadım. Bu nedenle şüpheye düştüm. Yine bu nedenle de orijinal bir buğdaya arayışım oldu.
Üretebilirsem elimden geldiğimce devam ederim. İşin hakkını veremeyeceğimi görürsem dar alanlarda ekip benim gibi tohum arayanlara ulaştırırım.
Her durumda bu yoldan devam. Niyetim bu.

Bilgilendirme için teşekkürler.

Eski 08-11-2020, 17:06   #164
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
San marzano domates paylaşabilecek olan varmıdır bu yıl elinde olup,pazarda satılanlar var ne güzel bir çeşit yapmışlar sert etli bir domates biz taze olarakta çok beğendik, rio domates hibritte olsa çoğu sulu sera domatesinden güzel san marzano'ya benziyor sanki.Alakır belki daha iyi bir çeşit san marzano'dan benimkisi merak,varsa makbule geçer.

Serdars1 beğendi.
devrann Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-11-2020, 19:07   #165
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-10-2020
Teşekkür ediyorum

Serdars1 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-11-2020, 10:50   #166
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bu kadrodan çok eksik var gibi geldi bu sene. Bu arkadaşların yokluğu tohum paylaşımında ciddi bir eksiklik oluşturuyor. Tohum paylaşım adetlerine bakıldığında sadece sayın TCM'nin yokluğu bile büyük bir sorun.
Ne yaptık ne ettik de küstürdük biz bu dostları.
Name:  Gecen_yil.jpg
Views: 372
Size:  70.4 KB

Eski 12-11-2020, 17:20   #167
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Bu kadrodan çok eksik var gibi geldi bu sene. Bu arkadaşların yokluğu tohum paylaşımında ciddi bir eksiklik oluşturuyor. Tohum paylaşım adetlerine bakıldığında sadece sayın TCM'nin yokluğu bile büyük bir sorun.
Eklenti 714276
Ne küscekmişim ki...Birazdan atacağım iban a herkes üçer beşer ateşlesin, ondan sonra TCM yi görün siz. Her sene bedava bedava nereye kadar. 'O şey' 8,55 i görmüş, 'öteki şey' 10 u geçmiş, hayat pahalı...

'CIVIK MODE' ON

TCM Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-11-2020, 00:31   #168
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Selamlar;
''Hulya10'' nickli üye sağlık sorunları nedeniyle takas etkinliğinden çekilmiş (geçen sene de etkinlikte dağıtacağım tohumları kaybettim diyerek özel mesaj yoluyla özür dilemişti).
Neyse, bu sefer ''kendim'' erkenden fark edip hakkımı yakmadım. Bu mesajımla hanımefendiden tohum talep eden üyelere de bilgilendirme yapmış olalım.
Bu arada, etkinlikte kiwano tohumu paylaşan birileri olursa çok sevinirim...

nazlı06, Zekoş, TCM ve 2 kişi beğendi.
obabilgesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-11-2020, 07:45   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Alıntı:
Eklenti 714276
Küsmedik sayın Halcur. Ama 2020 gerçekten her açıdan çok sıkıntılı bir yıl oldu. Sağlık sorunları, iklim şartları sanırım çoğumuzu olumsuz etkiledi. Gelecek yıl her açıdan iyi olur diye temenni ederek kaldığımız yerden devam ederiz inşaaallah.

ciminli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-11-2020, 14:25   #170
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciminli Mesajı Göster
Küsmedik sayın Halcur. Ama 2020 gerçekten her açıdan çok sıkıntılı bir yıl oldu. Sağlık sorunları, iklim şartları sanırım çoğumuzu olumsuz etkiledi. Gelecek yıl her açıdan iyi olur diye temenni ederek kaldığımız yerden devam ederiz inşaaallah.

Bizimki latife.
Allah daha beterinden saklasın. Hiçbir şey sürekli değildir. İnşaAllah bu günler de çok güzel günlerin başlangıcı olsun.

Eski 17-11-2020, 11:00   #171
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Forumda bu konu hiç dile getirilmedi...

Tekrar özetleyeyim:
Çok sayıda kargo geliyor; kargolar bir kuaför dükkanında bekliyor, oradan alınıyor. yüzlerce tohum poşeti... Bunlar açılıyor tekrar kapatılıyor. Zarflara dağıtılıyor. 3-5 gün boyunca 6-7 saat burun buruna, yakın temas...

Güler sorun olmaz diyor. Zafer İnandıklı zaten eyvallah diyen bir arkadaşımız.
Bu arada en gencimiz Zafer, o da 1954 doğumlu
Süreç boyunca farklı şeyler söylendi, o ilacı kullan, öteki maskeyi tak, elini bununla yıka, şu kadar mesafede dur vs. Hastalık yeni olunca (bununla da ilgili farklı söylentiler var) her kafadan (otoriteden) bir ses çıkması normal. Az çok işin içinde olan biri olarak tohumun toplanma, ayrıştırma ve dağıtım aşamasında yönetimin sağlık açısından güvenliği için katkıda bulunmak isterim. Daha sonra eksik bıraktığım yer olursa tamamlarım.

Öncelikle kutuların içeriye alınma aşamasında; çok farklı şeyler söylense de en az bir gün yolda, bir gün de kuaförde bekleyen kutuların üzerinde sürecin bu aşamasında havaların daha da soğuyacağını düşünürsek virüs kalma ve yaşama ihtimali pek olası değil, yine de kutuları içeriye almak için eldiven kullanılsa iyi olur.

Evin içinde poşetlerle haşır neşir olacağı düşünüldüğünde sürekli eldiven kullanılması sıkıntı yaratır, bu kadar poşetin tasnifi zaten zor ve sıkıcı iken daha da zorlaştırmak uygun olmaz herhalde. Bu aşamada bize iş düşüyor. Tohumların poşetlenmesini mümkün olduğunca tek oturumda ve hijyene dikkat ederek yaptığımızda sorun kalmayacaktır. Bir de birkaç gün evde beklettik mi mis.

Hele bir de kendi yöremize ait bağışıklık sistemini güçlendirici yükte hafif, kaloride yüksek, temizlikte pastörize boyutunda yiyecek içeceklerden bolca ekibe gönderirsek yeme de yanında yat. Bal tutan biraz da parmağını yalamasın mı canım… Parmağı yalarken de dikkatli olmak lazım tabi; el altında dezenfektan tasnif esnasında ağız-burun ile temas etmemek ve elleri temizlemek uygun olacaktır.

Burada en büyük zorluk bir arada kalacak ekibin ne yapması gerektiği…5-6 gün bir arada kalınacağı düşünülürse sürekli maske ile dolaşılması aynı eldiven kullanımı gibi sıkıcı ve zor. En güzeli toplanma öncesi dış ortam ve kişiler ile minimum iletişim sonrası toplanmak. Yani İstanbul a geleceksem mümkünse 14 gün kendimi izole etmeli, teması kesmeli ve temiz bir şekilde yönetimin içine katılmalıyım.

Süre uzun gelirse; belirtilerin görülme süresi genelde 3-5 gün, en azından beş gün izolasyon sonrası toplanılabilir.

Bir diğer tedbir piyasadan temin edilebilecek oldukça yüksek yüzde ile çalışan antikor testleri ile toplanma öncesi kontrolün sağlanması olabilir.

Eski 17-11-2020, 15:25   #172
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Selamlar;
''Hulya10'' nickli üye sağlık sorunları nedeniyle takas etkinliğinden çekilmiş (geçen sene de etkinlikte dağıtacağım tohumları kaybettim diyerek özel mesaj yoluyla özür dilemişti).
Neyse, bu sefer ''kendim'' erkenden fark edip hakkımı yakmadım. Bu mesajımla hanımefendiden tohum talep eden üyelere de bilgilendirme yapmış olalım.
Bu arada, etkinlikte kiwano tohumu paylaşan birileri olursa çok sevinirim...
Listeyi tamamen silmiş olmalı

nazlı06 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-11-2020, 16:37   #173
Ağaçsever

Jasmine Tea's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2019
Ben de bu sene tohum paylaşmak istiyordum ama imkanlar el vermedi önümüzdeki sene paylaşmayı ümit ediyorum

Jasmine Tea Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-11-2020, 19:16   #174
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum Mesajı Göster
........................
örneğin bu yıl konumda bahsettiğim su gören domates fidesinden farklı bir domates elde ettim. Saflığından emin olamadığım için paylaşmamaya karar verdim. Toplamda 4 fide ekmiştim 2 si klasik olduğu gibi, 2 tanesi melez geldi. melezler bahçenin yıldızı oldu çünkü inanılmaz lezzetli bir varyete yakaladı. sanırım onu da kurallar gereği paylaşamıyorum. bu yıl yoğun olarak onun ekimini yapacağım. 10 üzerinden 10 öyle diyeyim :d
bu durumda o 2 tohum farklı iken diğer ikisi neden hiç etkilenmedi? Bir baskınlık durumu mu söz konusu oluyor tozlandığında ya da değerleri ortak mı bölünüyor tam emin değilim.
..................................................
1-(Kırmızı yazılı cümleye yönelik) Madem bu kadar güzel biz de isteriz. Her sene domates tohumu çeşitlerinden bolca talep ediyorum çünkü ağız tadımı bulmaya çalışıyorum. Bahsettiğiniz domates de çok ilgimi çekti.
2-(Mavi yazılı cümleye yönelik) Tozlaşmış tohumların paylaşımı yasak mı? Türün özelliklerini koruma adına tedbirler alınmasını anlarım ama bu günkü domateslerin birçoğu da tozlaşmayla çeşitlenmedi mi? Şöyle bir çözüm mümkün değil mi? Su Görenin adını değiştirip paylaşmak mümkün değil mi? Mesela: Melezgören..?

Eski 17-11-2020, 19:25   #175
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Süreç boyunca farklı şeyler söylendi, o ilacı kullan, öteki maskeyi tak, elini bununla yıka, şu kadar mesafede dur vs. Hastalık yeni olunca (bununla da ilgili farklı söylentiler var) her kafadan (otoriteden) bir ses çıkması normal. Az çok işin içinde olan biri olarak tohumun toplanma, ayrıştırma ve dağıtım aşamasında yönetimin sağlık açısından güvenliği için katkıda bulunmak isterim.
Katılıyorum ve ekliyorum. Havalandırma çok önemli. Kışın zor olacak ama mümkünse mekan sürekli havalandırılırsa bulaş riski daha az olacaktır. Uzman değilim gerçi ama bu hastalığın bulaşma durumu daha çok hava ve tükürükle oluyor gibi.(Ya da sıvı transferi)
Benim gibi Adanalılar için "Havalandırın mekanı." demesi kolay. İstanbul'un soğuğu ne kadar müsaade eder bilemem.
Allah kolaylık versin.

nazlı06 ve elifaydin beğendi.
Eski 19-11-2020, 22:04   #176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2019
Agaclar.net forumu bugüne kadar bana çok faydalı oldu, umarım ben de başkalarına faydalı olabilirim

Bu yıl ilk defa tohum takasına katılacağım,elimde tohumlar var ancak ilerleyişini fotoğraflayamadım, kısmet olursa seneye de dağıtım için katılacağım

Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

sefasevika Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-11-2020, 22:10   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ne küscekmişim ki...Birazdan atacağım iban a herkes üçer beşer ateşlesin, ondan sonra TCM yi görün siz. Her sene bedava bedava nereye kadar. 'O şey' 8,55 i görmüş, 'öteki şey' 10 u geçmiş, hayat pahalı...

'CIVIK MODE' ON
Merhabalar TCM, tek sorun bu ise talebinizi şahsen kabul ediyorum, tohumlar yok olmasın da elimden geleni yapmaya hazırım

TCM beğendi.
sefasevika Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-11-2020, 23:30   #178
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sefasevika Mesajı Göster
Merhabalar TCM, tek sorun bu ise talebinizi şahsen kabul ediyorum, tohumlar yok olmasın da elimden geleni yapmaya hazırım
Yok hemşerim, 'o şey' de 'öteki şey' de ucuzladı epey, bu yıl da bedavaya yapcez.

Eski 20-11-2020, 00:53   #179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Alıntı:
1-(Kırmızı yazılı cümleye yönelik) Madem bu kadar güzel biz de isteriz. Her sene domates tohumu çeşitlerinden bolca talep ediyorum çünkü ağız tadımı bulmaya çalışıyorum. Bahsettiğiniz domates de çok ilgimi çekti.
2-(Mavi yazılı cümleye yönelik) Tozlaşmış tohumların paylaşımı yasak mı? Türün özelliklerini koruma adına tedbirler alınmasını anlarım ama bu günkü domateslerin birçoğu da tozlaşmayla çeşitlenmedi mi? Şöyle bir çözüm mümkün değil mi? Su Görenin adını değiştirip paylaşmak mümkün değil mi? Mesela: Melezgören..?
Merhaba, epeydir sağlıklı erişim sağlayamadım korona belasına yakalandığım için ve biraz ağır geçti. Şuan iyiyiz şükür. Uygun olursa elbette paylaşabilirim. Bir kaç tohum girdisi daha yapacağım toparlanır toparlanmaz, 2-3 gün içerisinde.

bilenyum Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-11-2020, 09:16   #180
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum Mesajı Göster
Merhaba, epeydir sağlıklı erişim sağlayamadım korona belasına yakalandığım için ve biraz ağır geçti. Şuan iyiyiz şükür. Uygun olursa elbette paylaşabilirim. Bir kaç tohum girdisi daha yapacağım toparlanır toparlanmaz, 2-3 gün içerisinde.
Geçmiş olsun, Allah bir daha göstermesin.

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024