agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/)
-   -   Ocimum basilicum (Fesleğen - Sweet basil) (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/1314.htm)

elek 02-05-2011 15:19

Devrilenlerin boğazlarını toprakla destekleyip yetiştirmeye devam edin. Güneşli yere koyarsanız problem kalmaz.

aslı1 02-05-2011 15:42

evet dün bi tanesini dediğiniz yapmıştım kurtuldu sanırım..toprağı kuru ama su verince bi kaç tane devriliyo,su vermeye korkar oldum..neyse bakalım öğrenecez yavaş yavaş..teşekkürler .)

1999kartal 31-07-2011 12:49

fesleğen kaç günde çimlenir

1999kartal 31-07-2011 12:50

lütfen hemen söyleyin

nrş 31-07-2011 18:50

1 Eklenti(ler)
Affedersiniz benim kafam bayağı karıştı.Ama sonra konuyu okuyunca ve biraz araştırınca daha iyi anladım.
Yanlış anlamadıysam düzeltin lütfen. Fesleğen ailesi geniş bir aile;
bunlardan en bilineni evde balkon önünde ya da masamızda bulunan aklımıza geldikçe elimizi sürüp kokusunu içimize çektiğimiz minik yapraklı top fesleğen. Bir diğeri top fesleğenden az biraz daha büyük yapraklı olan bir tür.
Daha sonra büyük yapraklı reyhan geliyor sırada... Sonra onu diğer büyük yapraklı türler izliyor...
Şimdi bu fesleğen türleri arasında kullanım farkı var mı? Bütün türler yemeğe katılbiliyor mu ya da hepsi sivrisinek kovucu özelliğe sahip mi? Hangileri bir yıllık hangileri çok yıllık vs...
Ve bir foto sorum olacak ; bahçede uzun süredir bildiğim bitki.Çileklerin arasında yetişiyordu. Bayağı bir çoğaldı. Özellikle çilek gibi sürgün kolları ile yayılma özelliği de var. Kokusu keskin.Acaba bu fesleğen mi? Fesleğen ise bu şekilde sürgün kolları ile çoğalır mı? Eğer fesleğen ise hangi tür ?
Saygılarımla...

üzüm 31-07-2011 20:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 1999kartal (Mesaj 842472)
fesleğen kaç günde çimlenir

Sayın 1999kartal, fesleğen tohumu 18-30º'de 1-2 haftada çimlenir.

üzüm 31-07-2011 20:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nrş (Mesaj 842563)
Affedersiniz benim kafam bayağı karıştı.Ama sonra konuyu okuyunca ve biraz araştırınca daha iyi anladım.
Yanlış anlamadıysam düzeltin lütfen. Fesleğen ailesi geniş bir aile;
bunlardan en bilineni evde balkon önünde ya da masamızda bulunan aklımıza geldikçe elimizi sürüp kokusunu içimize çektiğimiz minik yapraklı top fesleğen. Bir diğeri top fesleğenden az biraz daha büyük yapraklı olan bir tür.
Daha sonra büyük yapraklı reyhan geliyor sırada... Sonra onu diğer büyük yapraklı türler izliyor...
Şimdi bu fesleğen türleri arasında kullanım farkı var mı? Bütün türler yemeğe katılbiliyor mu ya da hepsi sivrisinek kovucu özelliğe sahip mi? Hangileri bir yıllık hangileri çok yıllık vs...
Ve bir foto sorum olacak ; bahçede uzun süredir bildiğim bitki.Çileklerin arasında yetişiyordu. Bayağı bir çoğaldı. Özellikle çilek gibi sürgün kolları ile yayılma özelliği de var. Kokusu keskin.Acaba bu fesleğen mi? Fesleğen ise bu şekilde sürgün kolları ile çoğalır mı? Eğer fesleğen ise hangi tür ?
Saygılarımla...

Sayın nrş,
- Fesleğen ailesi çoğunluğu tek yıllık olan geniş bir ailedir. Çapraz döllemeye yatkındır.

- Bildiğim kadarıyla yenmeyen çeşidi yok, tabi ki kararında kullanılmak kaydıyla.

- Fesleğenin çeşit ayrımı yapmadan sivrisinek kovucu özelliği olduğu söylenmekle birlikte ben top fesleğenin iri yapraklı fesleğene göre daha etkili olduğunu gözlemledim.

- Yanılmıyorsam fotoğraftaki bitki fesleğen değil.

ismail seyrek 31-07-2011 21:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nrş (Mesaj 842563)
Saygılarımla...

Bahçenizdeki bitkinin nane olduğunu sanıyorum.

Toprak.boga 01-08-2011 09:24

Merhaba, Ben de bir mağazadan dün 2 tane fesleğen aldım. Yenebileceği veya diğer faydalarını bilmediğim halde sadece görüntüsünden hoşlandığım ve şirin durdukları için almıştım. Şimdi bunları okuyunca daha da hoşuma gitti. Sorum şu. Bu tarihte aldığım bu fesleğenlerimin artık tohumlanma veya çiçek açma süresi geçmiş midir? Bu aldığım bitkiler solmak zorunda mı? Bu tarzda sorularımı cevaplarsanız sevinirim. Bir de eğer bu bitkiler ölürse bana istanbuldan tohum veya filiz verebilecek arkadaşlar olursa çok sevinirim. Sağlıklı bir fesleğenim olsun istiyorum. Aslında hayatımda hiç bitki yetiştirmedim. Bu yüzden başka bitkiler de olabilir. Destek bekliyorum. Teşekkürler.

üzüm 01-08-2011 10:00

Sayın Toprak.boga,

Bendeki fesleğenler henüz çiçek açmaya başlamadı. Bitkiniz sağlıklıysa çiçek açmasına biraz daha zaman var.

nrş 01-08-2011 21:04

Yorumlar ve bilgiler için teşekkürler. Evet bir çeşit nane olabilir. Saksıya biraz kökledim. Bakalım tutar mı?

merlict 01-08-2011 21:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nrş (Mesaj 842937)
Yorumlar ve bilgiler için teşekkürler. Evet bir çeşit nane olabilir. Saksıya biraz kökledim. Bakalım tutar mı?

Sayın nrş.

Evet resimdeki nane ve yayılmayı aynı çilekler gibi gerçekleştirir.Attığı kollar vasıtasıyla yayılır ve çok suyu severler.Saksıda yetişirler ama yerdeki gibi gür ve sağlıklı olacaklarını sanmam

Mehmet

cekmece 07-09-2011 23:24

feslegen tohumları baya bir kücük bunlar torfamı ekilir tohumunu nasıl ekecegiz bunun... birde top fesleğenin yapraklarıda yeniyormu

esra34 08-01-2012 15:23

saksıda feslegen nasıl yetiştirebilirim

canannuman 10-01-2012 11:43

Kışı atlatan fesleğen olduğunu ilk kez duydum ve gördüm teşekkürler.
Onunda yaprakları yeniyor herhalde. Acaba Dış mekanda da yaşarmıymış kışı atlatan fesleğen.

denizakvaryumu 10-01-2012 11:56

Çok yıllık çalı reyhan da var.

Nette fideleri satılıyor.

Kiraz Ağacı 08-02-2012 13:57

Marul yapraklı fesleğen almışım saksıda yetiştirmek için. İri yapraklı diye almıştım ama internette resimlerine baktığımda marul yapraklı fesleğenin her bir kökünün koca bir bitki olduğunu gördüm. Saksı için uygun bir bitki olmayabileceğinden şüphelendim :)
Marul yapraklı fesleğen konusunda tecrübesi olan varsa bana bu konuda bilgi verebilir mi?

vulcano 02-04-2012 23:32

Şok markete gelmiş tohumları, sweet basil cinsi, 1.25 krş :) Almak isteyenlere duyurulur.

esinruzgar 13-04-2012 17:15

Bugün ilk kez tohumdan bitki yetiştirme çalışmalarımı başlattım. Çok heyecanlıyım. Daha önce sadece bir kez tohumdan biber yetiştirmiştim o da babamın yardımıyla. Çok araştırdım, okudum, sordum, soruşturdum ve tohumlarımı bugün toprağıyla buluşturdum ama içim bir tuhaf. Onlara en doğru ortamı hazırlamaya çalıştım ama bir türlü emin olamıyorum.
Fesleğen ve reyhan tohumları çok minikti. Minik tohumların üstü örtülmez deniliyor ama bazı yerlerde de bir cm'e ekiliyor diyor. Ben de Islak torfun üstüne serpiştirip, üzerine de yine torf serpiştirdim. Ne çok örtüldü ne de açık kaldı. Sonra da fısfısladım, biraz fazla suladım galiba.
Birileri bana yardım etsin. İçeride mi tutayım, üstüne streç film mi kapatayım, biraz daha torf koymalı mı, vs. vs. Fesleğen tohumları çimlenmek için neyi sever. Burayı da okudum ama net bir şey bulamadım. Bu ilk denememin başarıyla sonuçlanmasını çok istiyorum. Şimdiden teşekkürler...

mutter 13-04-2012 18:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vulcano (Mesaj 946203)
Şok markete gelmiş tohumları, sweet basil cinsi, 1.25 krş Almak isteyenlere duyurulur.

Şok'a çoktandır uğramıyordum, bitki tohumları için en kısa zamanda uğramam lazım. Sweet basil'i kaçırmak istemiyorum.

vulcano 13-04-2012 23:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi esinruzgar (Mesaj 946179)
Bugün ilk kez tohumdan bitki yetiştirme çalışmalarımı başlattım. Çok heyecanlıyım. Daha önce sadece bir kez tohumdan biber yetiştirmiştim o da babamın yardımıyla. Çok araştırdım, okudum, sordum, soruşturdum ve tohumlarımı bugün toprağıyla buluşturdum ama içim bir tuhaf. Onlara en doğru ortamı hazırlamaya çalıştım ama bir türlü emin olamıyorum.
Fesleğen ve reyhan tohumları çok minikti. Minik tohumların üstü örtülmez deniliyor ama bazı yerlerde de bir cm'e ekiliyor diyor. Ben de Islak torfun üstüne serpiştirip, üzerine de yine torf serpiştirdim. Ne çok örtüldü ne de açık kaldı. Sonra da fısfısladım, biraz fazla suladım galiba.
Birileri bana yardım etsin. İçeride mi tutayım, üstüne streç film mi kapatayım, biraz daha torf koymalı mı, vs. vs. Fesleğen tohumları çimlenmek için neyi sever. Burayı da okudum ama net bir şey bulamadım. Bu ilk denememin başarıyla sonuçlanmasını çok istiyorum. Şimdiden teşekkürler...

esin hanım merhaba,

1 hafta önce 30 kadar, dün de 20 kadar sweet basil cinsi fesleğen tohumu ektim. Geçen hafta ektiklerim 5. gün çıktılar, boyları şu anda 0,5 cm kadar. Daha önceki ekimlerimde 10 günde çıkanlarda olmuştu.

Balkonda bulunan seramın içinde bahçe toprağı ile karıştırdığım torfa ekim işlemini yaptım, tohumları 0,5 - 1 cm kadar derine gömdüm ve sanırım şu anda firesiz olarak çıkıyorlar. Toprağı nemli tutabilmek için de toprak kurudukça fısfısladım. Size tavsiyem suyu fazla vermeyin, amacınız toprağı nemli tutmak. Zira birçok tohum çimlenebilmek için suya değil neme ihtiyaç duyarlar. Bunun için streç filmi kullanabilir ve toprağın kuruyarak nem kaybetmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca balkonumda bulunan seram sabahtan öğlen 1'e kadar güneş görebilen bir ortamda. Antalya'da hava sıcaklığı 10 derecenin üstünde gittiği için, biraz büyüdükten sonra içeri almayı düşünmüyorum. 8-10 cm kadar boylanınca da sağlıklı olanları daha büyük saksılara alacağım.

Yıl sonunda çiçek başlarının kurumasına izin vererek tekrar tohumunu toplayabilir ve tekrar ekebilirsiniz. Yetiştiğinde diğer bitkilerinize yakın tutun, fesleğenin uçucu yağları sayesinde birçok böcek ve sinekten kurtulma imkanınız var. Özellikle Antalya'da sivri sineklerden kurtulmada oldukça etkili. Ayrıca fesleğen bol bol okşanmayı sever, okşandıkça koku saçar. Susuz kalırsa yapraklarını eğmeye başlar, bu sayede de su ihtyacının olup olmadığını anlayabilirsiniz. Son olarak bol güneş ve sık budamayı unutmayın.

Hemen hemen her yıl yetiştiririm fesleğeni, siz de yetiştirin sonra size bir de kiremitte fesleğenli alabalık tarifi yazayım. :D

esinruzgar 14-04-2012 13:23

Sayın Vulcano,

tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Sürekli kontrol halindeyim, nemli mi, ıslak mı, çıkmış mı :)
demek hemen çimlenmiyorlar. Üzerine streç geçirmemiştim, sanırım tavsiyeniz üzerine streçleyip, içeri alacağım.

Fesleğeni çocukluğumdan anneannemin bahçesinden hatırlarım. o koku benim hayatımda çok özel ve farklı bir yere sahiptir. Her yıl saksıda alırdım, kışa solar, kururdu. Şimdi ilk defa kendim yetiştireceğim. Umarım başarılı olur, büyütürüm ve de sizin alabalık tarifinizi uygulayabilirim :rolleyes:

sardunyadervis 24-04-2012 23:56

celiktende oluyormus Fesleğen ve Reyhan (Ocimum basilicum) | Süs Bitkileri ve Çiçek Bakımı

bcandar 25-04-2012 06:53

1 Eklenti(ler)
Ektiğim onlarca tohumun için bugüne kadar yaşatabildiğim sadece bu oldu. Nerede hata yapıyorum, neden büyümüyor anlayamadım

Eklenti 286750

limon_sever 01-05-2012 12:55

2. Yıla Terfi

2 Eklenti(ler)
Fesleğen sayfasını yeni gezebildim. Tek yıllık olduğundan bahsediliyor. Geçen sene komşumuzun verdiği 3 kök fesleğeni domateslerin aralarına dikmiştim. Sonbaharda orayı güzelce bellemiştim. Geçen ay tekrar alt üst edeyim derken 10-15 cm 3 iri kök şeklinde yapraksız morumsu bir bitki dikkatimi çekti. Söktüm. Güneş gören bir yere diktim. Merakımdan ne olacaklar diye her gün düzenli suladım. Sonuç ise fesleğen oldular. Sanırım kışı gübre ve toprak altında korunaklı geçirdiler ve tek yıllık olmaktan çıktılar.

Eklenti 289548

Eklenti 289549

kelebek çalısı 01-05-2012 14:21

African blue basil ve Thai basil (aynı zamanda holy basil, anise basil adları ile de anılır) çok yıllık olan fesleğen türleridir.

Sweet Genovese Basil olarak geçen tür ise tek yıllıktır.

limon_sever 01-05-2012 14:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 957220)
African blue basil ve Thai basil (aynı zamanda holy basil, anise basil adları ile de anılır) çok yıllık olan fesleğen türleridir.

Sweet Genovese Basil olarak geçen tür ise tek yıllıktır.

Benim fesleğen African blue basil'e oldukça benziyor.

serdarulusoy 17-05-2012 06:27

Bu fesleğen hala büyümedimi acaba .?

bcandar 23-05-2012 20:10

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serdarulusoy (Mesaj 967515)
Bu fesleğen hala büyümedimi acaba .?

Büyüdü nihayet :p

Eklenti 299593

serdarulusoy 24-05-2012 07:40

Çok boylu geldi bana cinsinden olmalı..**** başka bir sorunmu var acaba,gölgede büyümüş gibi..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024