agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2007, 05:45   #1
Ağaç Dostu

TaFLaN's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2006
Galeri: 12
Meyankökü (Piyan)

Meyankökü / Süssholz / Réglisse / Licorice / Piyan / Boyan / Glycyrrhiza / Licorice

Meyan kökü ne yazık ki ülkemizde çok yetişmesine rağmen sağlıklı hayat için önemi ve yeri tam olarak bilinmediği için veya önemsenmediğinden önemli bir bölümü ihraç edilmektedir. İhraç edilmesi güzel bir şey olup bizi mutlu etmesi gerekirken bizim bundan hayıflanmamız hoş değildir biliyorum. Ancak bizim rahatsızlığımızın sebebi, neredeyse tek başına bir sağlık memuru gibi olan meyan kökünün bizim insanımız tarafından yeterince bilinmemesi ve sağlıklı bir hayat için kullanılmaması.

Meyan , haziran-temmuz ayları arasında sarı-mavi veya kahverengi çiçekler açan, 0,4-2 m yüksekliğinde, çok yıllık çalımsı bir bitkidir. Yaprakları parçalı, yaprakçıklar 4-7 çiftlidir. Çiçekler başak şeklinde durumlar yapar. Taç ve çanak yaprakları iki dudaklı ve üst dudak iki kısa dişli, alttaki üçü uzun dişlidir. Meyveleri düz ve salgı tüylüdür. Meyan bitkisinin 6 türü Türkiye’de yetişmektedir. Daha çok Güney, Orta ve Doğu Anadolu’da yaygınlık gösterir. Bir kısmının kökleri tatlı, bir kısmının ise acıdır.

Meyan kökünün içerisinde % 10 kadar doğal bitkisel şekerin yanında balgam ve idrar söktüren benzoatlı madde ve ayrıca kortizona benzeyen maddeler ile nişasta da bulunmaktadır.

Tatlı meyan (Glycyrrhiza glabra): Anadolu’da iki çeşidi bulunur. Bu türün çiçekleri mor ve tüysü yapraklıdır. Meyvelerinin üzeri çıplaktır veya tüylüdür. Bazı yerlerde piyan olarak da bilinir. Bitkinin kökleri, meyan kökü olarak tanınmakta ve kullanılmaktadır. Köklerinin kabuğu soyulduktan sonra veya soyulmadan güneşte kurutularak piyasaya sürülür. Bileşiminde nişasta, sekerler, zamk, rezin, glisirrizin vardır. Glisirrizin şekerden daha tatlı bir bileşiktir. Köklerdeki miktarı, bölgeden bölgeye değişir ve köklerin de etkili maddesidir. Kökler, göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, idrar çoğaltıcı ve tat düzenleyici özelliğe sahiptir. Eczâcılıkta toz hâlinde, hapların hazırlanmasında şekil vermede kullanılır. Sigara ve plastik sanâyiinde de kullanılan ilkel maddedir. Kola türü içeceklerin terkibine de girer. Ayrıca taze veya kuru kökleri kaynar su ile işlem gördükten sonra alçak basınçta yoğunlaştırılarak meyan balı elde edilir. Toz veya kalıplar hâlinde satılır. Parlak siyah renkli, tatlı lezzetlidir. Suda kolaylıkla erir. Meyan balındaki glisirrizin miktarı daha fazladır. Meyan balının göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, yara iyi edici özellikleri vardır. Mide hastalıklarında özellikle de gastritte faydalıdır. Meyan köküsuda eritilerek meyan şerbeti elde edilir. Daha çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde bilinir ve kullanılır. Meyan şerbeti koyu esmer renkli ve tatlı lezzetlidir. Göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, öksürük kesici ve serinletici özelliktedir.

Her türlü Öksürükte

Her türlü öksürükte meyan kökü çok etkilidir. 50 gram kadar meyan kökünü 1 litre suya atıp 10 dakika kadar kaynatın. Bu çayı akşamdan yapın ve bir gece bekletin. Gün boyunca aç veya tok karnına iki üç bardak içebilirsiniz.

Ayrıca Meyan Kökü Çayı

Bu çayla yapılan gargara ağız içi yaralarını iyileştirir.

Nezleyi tedavi edici özelliği vardır.

Balgam söktürür.

Güzel bir sese sahip olunmasını sağlar. (özellikle mesleğinde sesini kullananlar bu çayı sabahları içmelidirler )

Mide ve on iki parmak ülserinde ve gastritte faydalıdır. (Bu durumda yemeklerden sonra içine bir parça tarçın katılmış meyan kökü çayı içilmelidir.)

Meyan Kökü Tozu

Yemekten sonra alınacak bir çay kaşığı meyan kökü tozu bağırsakları rahatlatır.

Yine aynı miktar meyan kökü tozu idrar söktürücü vazifesi görür.

Meyan Kökü Balı

Meyan kökü bitkisinden elde edilen bu bal suda kolayca çözülür ve özellikleri meyan kökü ile aynıdır.

Buna Dikkat

Meyan kökü fazla kullanılırsa potasyum miktarını düşürüp tansiyonun yükselmesine yol açabilir.

kaynak: http://www.minyaturk.com/default.asp?PG=225

Eklenen Resimler

TaFLaN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 23:38   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Meyan kökü Çukurova'da bilinen ve sevilen bir içecektir "aşlama" adını taşır. Bozacıların sırtlarında taşıdıkları güğüm içinde "aşlamacılar" sokak sokak gezerek satışını yaparlar. Yaz içeceğidir. Serinletir, ferahlık verir.

Verdiğiniz bilgilere teşekkür etmek istiyorum. KOAH hastasıyım, ilacım elli yıldır bildiğim aşlama imiş :=)). Sayenizde öğrenmiş oldum. Yarın gidip bir kilo alcak ve deneyeceğim.

Evlerimizde de yaparız aşlamayı ama kaynatarak değil. Bir miktar meyan kökü göz kararı, bir sürahi dolusu olabilir, suda yarım saat bekletilir, sonra süzülür, içime hazırdır.

Kullanma tarifiniz biraz aklımı karıştırdı: Acaba kaynatılırsa mı dediğiniz yararlar ortaya çıkıyor? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2007, 18:06   #3
Ağaç Dostu

TaFLaN's Avatar

Sayın tiya, öncelkikle geçmiş olsun. Açıkcası meyankökü (piyan) hakkında detaylı bilgiye sahip değilim. Bir siteyi incelerken tesadüfen okudum. Sitemiz de bu konuyla ilgili detay göremeyince, bir konu açarak sitede paylaşmak istedim.

Belki aşağıdaki kaynaklar işinize yarabilir. Tekrar geçmiş olsun.

kaynak:

http://www.yemekicmek.com/yararlibitkiler.php?ID=86
http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGos...3EAE2E6CAE5690

Eski 23-01-2007, 09:27   #4
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Meyanla ilgili bir kullanım alanı daha...
Bir yıldır sigarayı bıraktırmak için sattığım bir ürün var. Pastil şeklinde yapılmış, ana madde meyan balı. İçine değişik baharatlar eklenmiş, "fazla" aromatik bir pastil haline getirilmiş. Sigara içme isteği olduğunda bir pastil alınıyor önce, sonra sigara içiliyor, tabi içilebilirse... Sigara ile birleştiğinde kötü bir koku ve tad oluşuyor ağızda.
Meyan balının bulunduğu en anlamsız yer coladır. Kola içmememin nedeni de içinde meyan balı bulunmasıdır zaten

Farelerin en çok sevdiği bitkilerden birisi de meyan kökü malum

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 11:48   #5
Ağaç Dostu

TaFLaN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
Meyanla ilgili bir kullanım alanı daha...
Bir yıldır sigarayı bıraktırmak için sattığım bir ürün var. Pastil şeklinde yapılmış, ana madde meyan balı. İçine değişik baharatlar eklenmiş, "fazla" aromatik bir pastil haline getirilmiş. Sigara içme isteği olduğunda bir pastil alınıyor önce, sonra sigara içiliyor, tabi içilebilirse... Sigara ile birleştiğinde kötü bir koku ve tad oluşuyor ağızda.
Meyan balının bulunduğu en anlamsız yer coladır. Kola içmememin nedeni de içinde meyan balı bulunmasıdır zaten

Farelerin en çok sevdiği bitkilerden birisi de meyan kökü malum
Müjgan hanım bu linkde hem meyan köküyle ilgili bilgiler hemde cola içmemenizin arkasındaki gerçek sebebler var

Eski 15-12-2008, 17:02   #6
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Bizde de neredeyse yaz günlerinin içeceğidir. Ben sevmesem de babam ve annem çok severek tüketirler. Kilis'te Boyam Şerbeti olarak satlır. Bende kaynatılarak içildiğini hiç duymamıştım. Tiyanın söylediği gibi şerbetciler sokaklarda satarlar sürekli.

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 12:04   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Bende meyankökünün kristalize halini yani katı halini kışın öksürükte kullanıyorum.Küçük bir parça kırıp ağzıma atıyorum.Ve emiyorum zamanla öksürüğümü azaltıyor herkese tavsiye ederim.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 20:24   #8
Ağaç Dostu

hazan-z's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Diabetim olduğu için,yara ve kesikler çok geç iyileşiyor.Açık yara ve kesiklerin üzerine steril ılık suya batırdığım meyan balını sürüyorum.Kuruyunca işlemi tekrarlıyorum.Yara üze
rinde oluşan tabaka hava temasını da kestiğinden iyileşme süreci oldukça kısalıyor.Ayrıca kronik faranjit ve bronşit için tavsiye ederim.

hazan-z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 13:36   #9
Yeni Üye

Samoyed's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2010
Galeri: 3
Diyabet ve meyankökü...

Bu konu benim epeydir ilgimi çekiyor. Diyabet olduğum için "meyankökü şekerleme" tüketme huyumdan vaz geçmek zorunda kaldığımdan beri
Şeker kullanmadan bu "şekerlemeleri" hazırlama yollarını arıyorum. Bilen varsa bana da yazsın

Samoyed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 20:48   #10
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Ben de diyabetliyim. 3 yıl kadar önce arazi tesviyesinde çıkan meyan köklerinin kabuklarını soyup ağzımda çiğniyordum. İki üç gün sonra şekerim baya yükselmişti.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2010, 16:10   #11
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Mide rahatsızlığı yaşadığım dönemlerde kullandım. midemde yanma ve gaz sorunu vardı. hatta geceleri ağrıdan dolayı uyuyamıyordum. meyan kökü kullandım. 3 gün gibi kısa bir sürede etkisini göstermeye başladı. bu sayede kurtuldum mide sorunumdan. ara ara kullandığım olur. tavsiye ederim.

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2013, 15:20   #12
Ağaç Dostu

TaFLaN's Avatar

Meyan Kökü Şerbeti Tarifi

Meyan Kökü Şerbeti Tarifi - YouTube

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024