agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni86Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2010, 19:58   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Lale Hanim,Havalarin biraz sogumasi gerekli, mutlaka cicek verecektir.Birden ciceklenir.
Almira, cok guzel gozukuyorlar,yerlerini sevmisler.

astor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 21:23   #32
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Sayın Astor; size ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu güzelikle beni tanıştırdınız. Rosellelerim bir süredir çiçekleniyor. Şimdiye kadar sanırım beş çiçek açtı. Çiçek rengi açık pembe. Çiçek ömrü bir gün sürüyor. Üzerinde bol miktarda tomurcuk var.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 21:30   #33
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Roselle(Sudan Bamyası) çiçekleri.

Eklenen Resimler

sibelim, mrduran ve _Esin_ beğendi.
Eski 30-10-2010, 15:17   #34
Ağaç Dostu

lale76's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Roselle-Sudan Bamyası nın son hali

Name:  canon 554.jpg
Views: 1044
Size:  33.7 KB

Name:  canon 555.jpg
Views: 1093
Size:  69.8 KB

Name:  canon 558.jpg
Views: 1062
Size:  47.3 KB

lale76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 15:18   #35
Ağaç Dostu

lale76's Avatar

Sevili Almira; sizinkiler ne güzel açmış.
Roselle üzerlerinde bir sürü çiçek var, sabırsızlıkla bekliyoruz .

Eski 05-11-2010, 11:41   #36
Ağaç Dostu

lale76's Avatar

Çiçekleri göründü

Eski 05-11-2010, 20:40   #37
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Harika Umarım tohum yapar.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2010, 14:45   #38
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
arkadaşlar bu bitkiyi bende tesadüfen nette gezerken gördüm. hem serinletici hem faydalı bir bitki. sanırım türkiyenin akdeniz ve ege bölgelerinde rahatlıkla yetiştirilir. Bende tohum getirtmeyi düşündüm. Tohum almak isteyen arkadaşlar ortak siparişler bölümünden katılırlarsa daha fazla getirtebilirim. saygılar.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 14:09   #39
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Yetiştirdiğim üç bitkiden ikisi tamamen kurudu. Üçüncüsü can çekişiyor. Çok az miktarda tohum alabildim. Çiçekler Kasım'da Meyve Aralık'ta oluşuyor. Soğuklardan çok fazla etkileniyor. Mersin için bile ancak örtü altında yetiştirilebilir.

Eski 07-01-2011, 17:09   #40
Yeni Üye

EmreERDEM's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
Bu bitki bizim aktarda nar çiçeği diye sattığımız bitki. Bamya çiçeği,hibiscus olarak da bilinir. Çok güzel rengi ve tadı vardır . Kışın sıcak yazın da soğuk olarak tüketmeye uygundur. Susuzluğu giderir . Diabet hastalarına olumlu etkisi kanıtlanmıştır . C vitamini bakımından da baya baya zengin bir bitki . Maddi değeride oldukça yüksek . Piyasada kg fiyatı 30 tl..

selis ve mrduran beğendi.
EmreERDEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 19:17   #41
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bütün bu anlatılanlara bakılırsa serada birkaç saksıda yetiştirebilirim.

Astor'dan bakalım yeni haber gelecek mi?

Uzak batıdan bu foruma katkı yaptığı için ve yeni yıl da sevgi ve saygılarımı sunar sağlık ve mutluklar dilerim.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 21:00   #42
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EmreERDEM Mesajı Göster
Bu bitki bizim aktarda nar çiçeği diye sattığımız bitki. Bamya çiçeği,hibiscus olarak da bilinir. Çok güzel rengi ve tadı vardır . Kışın sıcak yazın da soğuk olarak tüketmeye uygundur. Susuzluğu giderir . Diabet hastalarına olumlu etkisi kanıtlanmıştır . C vitamini bakımından da baya baya zengin bir bitki . Maddi değeride oldukça yüksek . Piyasada kg fiyatı 30 tl..
Sizce bir kilogram çiçek elde etmek için kaç bitki dikmek gerekir. Benim üç kökten çıkan çiçek kuruyunca ancak 5-10 gr. gelir. Kök başı ortalama 10 çiçek(meyve) verdi. Onlarında hepsi aynı kalitede değildi. Tabi bunda benim bitkileri sakıda yetiştirmiş olmam da etken olabilir. Belki gübrelemeyi de gereğince yapamamışımdır.

Eski 07-01-2011, 21:05   #43
Yeni Üye

EmreERDEM's Avatar

O da Ayrı Birşey =) Zaten bunun ticaretini yapan insanlar doğa'dan topluyorlar bildiğim kadarıyla Ama kendi ürününüzün tadı bir ayrı olur

mrduran beğendi.
Eski 07-01-2011, 21:13   #44
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Amatör yetiştirmede ancak arasıra değişik tad için almak için ürün toplanabilir. Onuda bir kavanoza koyarız birazda raflık olmuş olur.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 21:20   #45
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Sayin almira üzülmeyin zaten tek yillik bitki imis.
Bildigim kusburnu hazir caylarin icnide bu bitkininde oldugu . Eksiligi bu yapraklar sagliyor . Babam 1994 yilinda haciliga sudi arabistana gittigi zaman getirmisti . Öyle cokta pahali degildi fiyati ama bizim ülkede fazla ticareti olmadigindan sanirim fiyati yüksek olabilir . Izmirde hemen hemen her aktarda bulunur ama geleneksel cay keyfimizin yerini alamdigindan sadece kisin karisim olarak tüketilir . Wikipedi ye göre Yetistigi afrika ülkelerin bazilarinda sebze olarakta tüketiliyormus . Mali ve kamerunda ulusal icecek olarak tüketiliyormus.

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 21:43   #46
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Doğrusunu isterseniz üzülüyorum. Bu bitki yetiştirmeyi çok istediğim bitkilerdendi. Eğer yeterli başarıyı sağlayabilseydim belkide yöremizde, Türkiyede ilk olarak ticari amaçlı yetiştirme söz konusu olabilirdi. Ben bitkiyi çok yıllık olarak biliyordum. Belki sizin söylediğiniz gibi tek yıllıktır. Açık arazide yetiştirilebilmesi büyük avantaj olacaktı. Belki yöremiz için kimbilir yeni bir kazanç kapısı oluşturabilirdi. Ki Türkiye koşullarında yetiştirilmesi mümkün olabilecek tek yer akdeniz bölgesi. Şimdi diyeceksiniz ki yetiştirdiğiniz üç kökle mi bunları düşündünüz ? Kendim için değil; zaten benim öyle büyücek bir arazim yok. Ama bölge üreticileri teşvik edilebilirdi.

Eski 08-01-2011, 09:09   #47
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Belki yinede olur ,bence vazgecmeyin elinizdeki tohumlardan tekrar deneyin . Ama sanirim gecen sene biraz gec kalmis olabilirsiniz . Bu sene biraz daha erken kapali ve bol günesli alana dikmeyi deneyin bence . Bu bitki sanirim ne kadar cok güneste olursa ona keza saplari o oranda kartlasip direnci artacak . Bilmislik taslamak amacim degil , tahmin ediyorum sadece . Bazi bitkiler havanin soguklugundan degil gün saatinin kisaligindan etkilenebilir . Eger imkaniniz varsa sabah ilk isiklarindan aksamin son isigina kadar günes alabilecegi bir ortamda (örnegin catida örtü altinda ) yetistirmeye deneyin . Bir ciftci arkadasimizdan ögrenmistim bitkiler icin sabahin ilk isiklari cok önemli imis ürün bollugu icin . Benimde kendi bahcemde gözetledigim bir konu bu . Umarim bu sene daha sevindirici haberler aliriz sizden .

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2011, 21:32   #48
Yeni Üye

EmreERDEM's Avatar

Sehnaz hanımın dediğini bir hocamız söylemisti bana sabah gün doğarken ve aksam batarken bitkiler ışıktan maksimum faydalanıyorlarmıs . Bitkilerin verim alabildiği lüx aralığı o turuncu ışıktaymış öyle söylemisti

mrduran beğendi.
Eski 23-10-2012, 20:14   #49
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Benim roselle (1 adettir kendisi) koca yazı geçirdi daha yeni çiçeğe yeltendi de kış da geldi kapıya dayandı, tomurcuklarını tohuma döndürebilecek kadar ömrünün kaldığını sanmıyorum. Benim esas merak ettiğim konu şu Tomurcuklar mı toplanıp kurutuluyor yoksa Çiçekler mi toplanıp kurutuluyor? Tomurcuklarsa pazar günü baktım her yeri tomurcuk doldurmuş birkaç içimlik çıkar sanırım.

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 09:50   #50
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Konu sönmüş
Bu bitkinin faydalarını düşününce yetiştirmeye karar verdim, çayımı bari kendim yetiştireyim.
Hibiscus sabdariffa'nın 25 tohumunu tekrar aldım ve ciddi cidi bahçeme ekeceğim, şubatta kısmet olursa.
Süs bitkileri güzel hoş da biraz da organik tarım fena olmaz.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 10:07   #51
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Konu sönmüş
Bu bitkinin faydalarını düşününce yetiştirmeye karar verdim, çayımı bari kendim yetiştireyim.
Hibiscus sabdariffa'nın 25 tohumunu tekrar aldım ve ciddi cidi bahçeme ekeceğim, şubatta kısmet olursa.
Süs bitkileri güzel hoş da biraz da organik tarım fena olmaz.
Sayın Jezebel. Konu aslında sönmemiş ancak uğraşan olmayınca orada kalmış. Ben daha önce iki tane yetiştirebilmiştim. Ancak 35 cm civarına geldiğinde kış gelmesi nedeni ile içeride bir yere aldım. Ancak nedense onların ikisi de öldü. Bu yıl yaptığım denemede ise tohumları çimlendiremedim. Tohumlarını kendi içinden çıkanlardan alıyorum. Babamın dükkanında sattıklarından bazılarının içinde tek tek veya açılmamış halde az da olsa tohum çıkıyor. Gittiğim zaman bulduklarımı alıyorum. Şu an elimde vietnamdan gelen hibiskuslar içerisindeki tohumlardan bir miktar var. Ancak mevsim yeterli gelmiyor. Önceden bir kısmını veya üçe dörde bölerek farklı zamanlarda çimlendirerek dış ortama alınırsa belki daha başarılı olunabilir. Benim gördüğüm çiçek kıpkırmızı. Buradaki resimdeki çiçek o şekilde kırmızı değil. Bende çıkan iki tanenin sayın Almiranın birinci sayfasının sonundaki 27 nolu mesajdaki tek bitki gibi idi. Sap kısımları kırmızı tek yapraklı. Bende parçalı yapraklı çıkmadı veya yeteri kadar büyüyemediği için sonraki gelişimini göremedim. Şeker hastalarının şekerini normalleştirmede tarçın ile birlikte veya ayrı ayrı çok etkili. Kış döneminde de vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili bir çay.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 11:48   #52
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sn.Muda bilgiler için sağ olun.
Benim düşüncem de bu yönde mevsimi yeterli kılmak için de şubatta kapalı ortamda çimlendirip nisan sonu bahçeye dikmek.
Önceki denemelerim biraz geç oldu, İzmir iklimine de güven olmuyor,
aniden soğuyabiliyor.
Saygılar.

Eski 08-10-2013, 21:35   #53
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Roselle aynı zamanda Karkade olarak da biliniyor.

Meyveler: Karkade
Hibiscus tea - Wikipedia, the free encyclopedia

Eski 18-03-2014, 09:46   #54
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Her gün bu bitkinin çayını içtiğim için artık yetiştireyim diyorum.
Bu sefer zamanında ektiğimi umuyorum.
Artık çiçek görelim.
24 saat ılık suda bekletip dün akşam ektim.
Hadi bakalım, görelim ne olacak.

Eski 14-04-2014, 16:02   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Merhaba, bu kadar rastlantı olur, bu bitkiyi narçiçeği adıyla alıp sık sık içerim, bu yazıyı okurken de bu narçiçeğini demledim ve aldığım yaprakların içinden birde tohum kapsülü çıktı, buda başka bitkilerin tohumu karışmış bakalım ne çıkacak düşüncesi ile yanımda bulunan teknedeki toprakla buluşturdum, biraz daha okuyunca içtiğim bu yaprakların Sudan Bamyası çiçeği olduğunu diktiğim tohumların da bu bitkinin tohumları olduğu anlaşıldı..

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 12:52   #56
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bu başlık çok sönük kalmış. Yok mu hiç yetiştiren? Ya da yetiştirip beğenen beğenmeyen. Aktarlarda sürekli görüp ara sıra alıp kullanıyorum. Hiç de yabana atılacak bir bitki değil ama. Tohumdan deniyorum ama çimlenmede sıkıntı oldu, sanırım taze değildi tohumlar.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 16:27   #57
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Bu başlık çok sönük kalmış. Yok mu hiç yetiştiren? Ya da yetiştirip beğenen beğenmeyen. Aktarlarda sürekli görüp ara sıra alıp kullanıyorum. Hiç de yabana atılacak bir bitki değil ama. Tohumdan deniyorum ama çimlenmede sıkıntı oldu, sanırım taze değildi tohumlar.
Bu yıl yeniden denedim. Tohumlardan çimlenenler var. Ancak topraktan çıkabilirler mi bilemiyorum.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 16:46   #58
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Hadi inşallah. En azından bitki konusunda biraz daha ayrıntılı bilgilenmiş oluruz.

Muda beğendi.
Eski 05-06-2015, 18:36   #59
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Iki yıldan beri her gün, yaz veya kış fark etmiyor , Roselle Çayı içiyorum.
Tansiyon kontrolünde faydalı olduğunu okumuştum.

Name:  image.jpg
Views: 890
Size:  37.4 KB

Limonla güzel oluyor, tabi ki şekersiz içilmeli
Tohumlar bayat çıktı, çimlenmedi
Tuğba kuruyemişten alıyorum.

Lonicera ve Muda beğendi.
Eski 11-07-2015, 11:50   #60
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sonunda 2 tanesini çimlendirip fide haline getirebildim. Artık çiçeğini görebilir miyiz bilemiyorum. Uçlarını yan dallanma yapıp bir an önce çiçeğe yatsın diye kopardım. Başına bir şey gelmezse soğuklarda içeriye alıp tohum elde etmek istiyorum. En azından 3-5 kişiye taze tohum gönderebiliriz böylece.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024