agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni225Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-07-2010, 11:15   #151
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Bir sorunum var

Arkadaşlar.

Yaklaşık 3 yaşında 2 büyük ve bu sene daldırmadan çogalttığım 3-4 lavanta fidem var.
Şuan yaşlı bitkilerimden biri ve fidelerden birtanesinde bir sorunum var.

Bitki henüz çiçekliyken bazı dalları kurumaya başladı. Kuruyan dalları ayıklayarak bitkiyi rahatlatmaya çalıstım. Ancak yaşlı bitkimde dalların %80 i ortadan kalmış oldu. Kuruyan dalların tamamı eski dallar ve bitkinin tam orta kısmı taç dalları diyeceğimiz kısımlar. Yan sürgünler henüz hala canlı.

Bitkinin saksısı geçen sene değişti. Açık terasta olduğundan aşırı yağıştan etkilenmiş olabilirmi diyorum ancak diger bitkimde hiç sorun yok.

Yaprak üstü parazitler, belirgin küf pas isi zok. Bitkilerimi suni gübrelemem. Bu sene zaten hiç gübrelemedim. Topragını çıkarıp incelemedim. Ancak üstten kontrolde yosunlanma ve ya alkalileşme olduğunuda sanmıyorum.
Tek ihtimal kısır dişi kedimin hışmına uğrama ihtimali. Malum kedi idrarı . Ancak onuda ispat edemem:=)

Acaba bu lokal kurumanın sebebi ne olabilir?

fikirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2010, 13:00   #152
nby
Ağaçsever

nby's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Eylül, ekim aylarında çelikten yetiştirdigim lavantalar 10 ad dikmiştim.
Sonbahar aylarında dikilen lavanta çelikleri tutma şansı daha yüksek.
Çelik isteyen arkadaşlara eylül aylarında gönderebilirim
bahçede çit bitkisi olarak lavanta dikmek istediğim bir yer var teklifiniz hala geçerliyse eğer bol çiçek açanından çelik talep edebilirim. Bornovada oturuyorum sizin için uygun olursa gelip alabilirim de...

Düzenleyen nby : 19-07-2010 saat 14:43
nby Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 01:19   #153
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sn nby, bu aylarda lavantalar çelikten tutma şansı varsa alabilirsiniz. Özelinize adres bilgilerimi yazıyorum.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 05:58   #154
nby
Ağaçsever

nby's Avatar

sn cihan as bu ayda köklü alıp diktiğim çiçekler bile zor tutuyor. eylül -ekim aylarında alıp diksem daha iyi bence de. paylaşımınız için teşekkürler.

Eski 22-10-2010, 12:26   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2010
Lavanta yetistiriciligi yapiyorum. Yaklasik 20 dönüm de 20000 inin üzerinde dikili lavantam var. Tohumdan yetistirme konusunda da deneyim sahibiyim. Her türlü sorunuzu cevaplayabilirim.Ayrica sitemde lavantanin üretilmesi ve yetistirilmesi ile ilgili detaylara da ulasabilirsiniz.
www.lavantamerkezi.com

Osman Tugrul YILDIRIM

Baykoca ve ddmk beğendi.
osmantyildirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 13:19   #156
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2010
selamlar.
bir kaç senedir terasımda lavanta yetiştiriyorum. Ancak Bir türlü tohum alamadım. Buişin sırrı nedir ...

fikirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 17:12   #157
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Sn osmantyildirim, bahçede yetişen lavantalar çiçek açıyor ama içinde tohum oluşmuyor, bunun sebebi nedir.
Yetiştirmiş olduğunuz lavantalarınızın birkaç fotoğraflarını ekliyebilirmisiniz.

Eski 23-10-2010, 10:54   #158
Yeni Üye

Değerli Arkadaşlar;
Lavanta yetiştirmenize rağmen tohum alamadığınızı belirtmişsiniz. Acaba elinizdeki lavantanın cinsini biliyor musunuz? Eğer elinizdeki lavanta intermedia denilen cins ise tohum alamazsınız. Diğerlerinden alabilirsiniz. Ben size L. angustifolia cinsini tavsiye ederim. Tohumdan çimlendirme içinde sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Saygılar
http://www.lavantamerkezi.com

Eski 23-10-2010, 10:55   #159
Yeni Üye

Değerli Dostlar;
Yetiştirdiğim lavantalarla ilgili şu anda Kars ta bulunduğum için cep telefonumdakiler hariç elimde resim yok. Kasım başında döneceğim. O zaman en iyilerinden resimlerimi sizlerle paylaşmak isterim.
Saygılar

Eski 23-10-2010, 14:35   #160
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Önceki diktiğim çelikler susuz kaldılar, unutulmuş. Yeniden yine Malatya'dan çelik getirdim onları poşetlere diktim. 20 gündür durumları iyi.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 19:52   #161
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmantyildirim Mesajı Göster
Eğer elinizdeki lavanta intermedia denilen cins ise tohum alamazsınız. Diğerlerinden alabilirsiniz. Ben size L. angustifolia cinsini tavsiye ederim. Tohumdan çimlendirme içinde sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Saygılar
http://www.lavantamerkezi.com
Sn osmantyildirim, bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.
28 nolu mesajlarda fotoğrafını eklediğim lavanta cinslerini biliyorsanız isimlerini ekliyebilr misiniz.
üç ayrı cins lavantalardan tohum alamadım çelikten köklendiriyorum.

Eski 24-10-2010, 21:49   #162
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Bahçemde yetiştirdiğim lavantalar.

Eklenen Resimler

limon_sever beğendi.
Eski 25-10-2010, 16:57   #163
Yeni Üye

Değerli Arkadaşım;
Resimleri inceledim.Bende bu konu üzerinde çalışıyordum. Aslında çiçeklerinide görsek daha iyi bir tespit olabilirdi. Ancak yapraklarına göre bu şekilde de tasnifleyebiliriz.Görebildiğim kadarı ile sana cinsleri söyleyeceğim. 4 lü resmine göre soldan sağa doğru sayacağım. 1 inci sıradaki lavandula latifolia nın bir türevi lavandula intermedia cinsi. 2 nci sıradaki rotondifolia cinsi. 3üncü sıradaki ise lavandula dentata cinsi ve son yani 4 üncü sıradaki lavandula angustufolia cinsidir.
Çok yakında sitemde tüm cinsleri hem yaprak hemde çiçek durumuna göre tasnifleyebileceğiniz bir sayfa ekleyeceğim...
Görüşmek üzere, saygılar...
http://www.lavantamerkezi.com/

Eski 25-10-2010, 17:07   #164
Yeni Üye

Sn.Cihan As;
Çocuk mezarının yakınında yaşadığınızı söylemiş ve oraya lavanta dikmek istediğinizi söylemişsiniz. Eğer müsadeniz olursa kasım başı için hazırladığım çeliklerden dikmek istediğiniz kadar size gönderebilirim. İlginiz ne kadar güzel, sizi tebrik ederim...
Saygılar

Eski 25-10-2010, 20:24   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2007
Merhaba arkadaşlar, burada gördüğüm lavanta ile benim lavantalarım hiç benzemiyor.Benimkiler nane yaprağına benziyor çok güzel kokusu var.Benimkiler lavanta değil mi yoksa? Bilgi verirseniz sevinirim.

lemman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 21:28   #166
Yeni Üye

Değerli Lemman;
Senin elindeki lavanta, Lavandula angustifolia yani ingiliz lavantasının bir çeşidi olan, Lavandula atriplicifolia cinsi olabilir. Resim gönderebilirsen daha detaylı karar verebiliriz. Rus lavantası da diyorlar. Ama dediğim gibi resim olursa daha net birşey söyleyebiliriz.
Saygılar...

Eski 25-10-2010, 22:05   #167
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lemman Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, burada gördüğüm lavanta ile benim lavantalarım hiç benzemiyor.Benimkiler nane yaprağına benziyor çok güzel kokusu var.Benimkiler lavanta değil mi yoksa? Bilgi verirseniz sevinirim.
benim lavantamın yapraklarıda sizinkine benziyor çiçekleride top şeklinde eflatun mu? Ben de türünü bilmiyorum.

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 22:52   #168
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Sn osmantyildirim, sizin verdiğiniz lavanta isimlerini yapraklarının altına ekledim.
Yanlış bilgilendirme yaptıysam düzeltiniz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen cihan_as : 25-10-2010 saat 23:13 Neden: harf hatası
Eski 25-10-2010, 23:00   #169
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Bahçesinde lavantaları olan arkadaşlar, lavanta yapraklarını ve çiçeklerini yakın çekim fotoğraflarını eklerseler, bilgi sahibi arkadaşlar türü ve cinsi hakkında yorum yapabilirler.

Eski 26-10-2010, 12:40   #170
Yeni Üye

Değerli Cihan As;
Evet bu şekilde bir değerlendirme yapılabilir. Daha önce de dediğim gibi çiçeklerinde resmi olsa daha net bir cevap verilebilir.
Saygılar...

Düzenleyen osmantyildirim : 26-10-2010 saat 15:05
Eski 29-10-2010, 21:02   #171
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Teşekkürler Altınoluk'ta bahçede olduğu için hemen resim gönderemedim. Maalesef çiçeklerini çekemedim annemin bahçesindekiler çiçeklendiler benimkiler çiçek açmadı ama çok yayıldılar hatta küçük bir çelik de almıştım tutmuş. Name:  SP_A2082.jpg
Views: 6405
Size:  36.6 KB

Eski 01-11-2010, 13:05   #172
nby
Ağaçsever

nby's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmantyildirim Mesajı Göster
Lavanta yetistiriciligi yapiyorum. Yaklasik 20 dönüm de 20000 inin üzerinde dikili lavantam var. Tohumdan yetistirme konusunda da deneyim sahibiyim. Her türlü sorunuzu cevaplayabilirim.Ayrica sitemde lavantanin üretilmesi ve yetistirilmesi ile ilgili detaylara da ulasabilirsiniz.
www.lavantamerkezi.com

Osman Tugrul YILDIRIM
sayın osmantyıldırım ben çit bitkisi olarak yetiştirmek istiyorum hangi türü daha uygundur biliyormusunuz. çit bitkisi olarak ne kadar aralık yeterli. sayfanıza baktım normalde bitki arası 50 cm yeterli deniyor. çit bitkisi olarak düşünüldüğünde de 50 cm olarak mı hesaplamak gerekir.nereden tedarik edebiliriz. teşekkürler

Eski 02-11-2010, 16:56   #173
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artemisia10 Mesajı Göster
Teşekkürler Altınoluk'ta bahçede olduğu için hemen resim gönderemedim. Maalesef çiçeklerini çekemedim annemin bahçesindekiler çiçeklendiler benimkiler çiçek açmadı ama çok yayıldılar hatta küçük bir çelik de almıştım tutmuş. Eklenti 177534
Bu eklediginiz kesinlikle lavanta degil, ben naneye benzettim ama emin degilim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 16:58   #174
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Bahcemdeki bir kac lavantayi budamayi unuttum. Burada havalar geceleri 0 bazen -1 bile oluyor. Simdi budasam olur mu? Bahar basinda budarsam ciceklenmesini engellemis olur muyum?

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 20:37   #175
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Evet görünüş olarak yarpuza benzediğini düşündüm bende ama onun keskin bir nane kokusu olur hiç nane gibi kokmuyor veren kişi lavanta demişti sonuçta sanırım ballıbabagiller familyasından kokusu lavantaya benzediği için lavanta diye düşünmüştüm olsun ... Lavanta çeliği de aldım umarım o tutar ...

Eski 14-11-2010, 16:59   #176
Yeni Üye

Syn nby;
çit bitkisi olarak kullanmak istiyorsanız (budama ile şekil verebilmek için) bence 50 cm den daha kısa aralıklarla dikmelisiniz. Örneğin 30 cm bunun için yeterli olabilir.
Sizin için tedarik edebilirim. Sitemdeki telefon numarasından bana ulaşabilirsiniz.
İyi günler dilerim

Eski 14-11-2010, 17:02   #177
Yeni Üye

Sn Çiçeksever70;
budama yapabilmeniz için elinizdeki lavanta cinsi önem kazanır. Eğer angustifolia ise budamanın sorun olmayacağını düşünüyorum. Ancak lavanta için budama mevsimi olarak en iyi sonucu mart ayı içerisinde alabilirsiniz. Eğer resim gönderirseniz elinizdeki lavanta cinsini sizin için tespitde edebiliriz.
İyi günler dilerim.

Eski 14-11-2010, 17:07   #178
Yeni Üye

Bu arada bugün Denizli ilinde 2 dönüm kadar bir yere daha uygulama yaptık. Fotoğraflarını buraya koymayı beceremedim. Kendi siemde yayınlıyorum.Bakmak iserseniz www.lavantamerkezi.com
İyi günler, herkese iyi bayramlar...

Eski 14-11-2010, 20:34   #179
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nby Mesajı Göster
sayın osmantyıldırım ben çit bitkisi olarak yetiştirmek istiyorum hangi türü daha uygundur biliyormusunuz. çit bitkisi olarak ne kadar aralık yeterli. sayfanıza baktım normalde bitki arası 50 cm yeterli deniyor. çit bitkisi olarak düşünüldüğünde de 50 cm olarak mı hesaplamak gerekir.nereden tedarik edebiliriz. teşekkürler
Sn nby, lavanta ile ilgili osmantyildirim arkadaşımız kadar deneyimli olmasam da bahçemde birkaç tür lavantalarım var. İçlerinde geniş yaprakları olan lavanta türü bahçelerde çit olarak kullanmaya daha elverişli.
247 mesajda eklediğim lavanta yapraklarının 2 sıradaki(rotondifolia)lavanta türü çit bitkisine uygun olabilir. Osmantyildirim arkadaşımızın çit bitkisi kullanılmaya elverişli hangi tür lavantanın uygun olacağına yorum getirirse isabetli karar vermiş oluruz.

Eski 26-11-2010, 16:06   #180
Ağaçsever

lepiska's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2010
merhabalar. yaklaşık 1 hafta önce seradan aldığım lavantamın alt dallarında kuruma gözlemliyorum. üst dallar gayet sağlıklı ancak alt taraftakiler kurumuş durumdalar. yazılanlara göre bakımını yapıyorum ancak belli ki bir şeyi eksik ya da fazla yapıyorum.

lepiska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024