agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Sulama suyundaki tuz oranı nasıl düşürülür? (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/11058.htm)

mhnemutlu 31-10-2008 20:09

Sulama suyundaki tuz oranı nasıl düşürülür?

Merhablar,
geçen yıl biz 80 dekarlık bir kiraz bahçesi oluşturduk. sondaj yaptırdık. sondajdan çıkan suyumuzun iletkenliği 2100 Ms çıktı. araştırmalarımıza göre tuzlulukta bu rakamı 0,64 ile çarpımıyla hesaplanıyormuş buna göre 1,318 tuzlu bir suyumuz var. sulama suyuu olarak kullanılmaması gerektiği söylendi. olması gereken maksimum tuzluluk 0,75 imiş. buna karşılık 2. bir kuyu açtırdık bu kuyudaki iletkenlik 1600 lerde buda 1 tuzluluğa geliyor. tuzluluğu alabilmek için ya osmoz sistemi kurmayı önerdiler. maliyetli olduğu için kaçındık. **** iyon tutucu kimyasalları kullanmamız gerekiyor bu da elbette daimi bir külfet sonuçta. suyun tuzlu olması zamanla toprakta birikerek ağaça zarar verebileceği kurutabileceği ve meyve miktarında düşüşlere neden olacağı yazmakta.bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımlarına ihtiyacımız var. ne yapmalıyız. şimdiden teşekkürler

siyim 13-02-2009 20:24

merhaba; bende bu konuyla ilgili araştırma yapıyordum. Bizim de sulama suyumuz tuz oranı yüksek olduğundan uygun görülmedi. Herhangi bir bilgiye ulaşabildiniz mi acaba?

Mine Pakkaner 13-02-2009 22:00

Tuz yetiştiricilikte önemli bir kısıtlayıcı etmendir. Bitkiyi tuza adapte edemezsiniz. Sürekli stres altında bırakamazsınız. Zaten ölecektir. Suyu arıtmaktan başka şansınız yok. Yoksa toprağınızı da tuzlandıracaksınız.

Selahattin Yılmaz 13-02-2009 22:41

Aslında tuzluluk anlamında bitkiler 2100 (2.1 EC) mikro siemense gayet rahat dayanır olabilecek sorun sizin gayet kontrollü ve sürekli toprak tuzluluğnu azaltacak uygulamalara yönelmeniz olur.

Bence mücadele etmeniz gereken sorun toprağınızın tuzluluğu ve bu tuzun hangi tür tuz olduğu. Sonuçta iyi ve bol bir bir organik gübreleme (humusifikasyonla besin alımını teşvik eden bir mekanizma yaratmak, tuzluluğu gidermeye yönelik biyolojik parçalayıcı gübreler kullanmak ), belki sadece yapraktan gübreleme ile toprak ıslahına yönelik uygulamalarla suyun toprakla birleştirerek oluşturacağı EC değerini de ölçerek oluşabilecek EC değerini düşürmeye yönelik uygulamalara yönelmek gerek diye düşünüyorum. Suyun içindeki tuzların da ne tür tuz olduğu da önemli tabi.

Birde toprağınızı hacmi belirli bir kaba alın ve üstten suyu verin ve aşağıdan süzülen suyun EC değerini ölçün. Rakam aşağıdaki değrlere doğru fırlıyorsa geçekten toprağınız sos veriyordur.

Bu uygulama yaklaşımını sizin suyunuz tuzlu diye düşündüm genel bir yaklaşım değil ******.

Aşağıda topraktaki tuzlulukta bitkiler için örnek değerler var:

Tuzluluk, E.C. (25 0C’de mmhos/cm) Bitki Tepkisi
0-2 Çok az tuzlu Tuzluluğun etkisi genelde ihmal edilebilir
2-4 Az tuzlu Çok duyarlı bitkilerin ürün verimleri düşebilir
4-8 Tuzlu Bir çok bitkinin ürün verimi düşer
8-16 Çok tuzlu Tuza dayanıklı bitkiler normal ürün verebilir
> 16 Aşırı tuzlu Tuza çok dayanıklı birkaç bitki ürün verebilir

k0900 20-05-2009 22:10

Toprağın tuzlanması, islahı ; http://www.khgm.gov.tr/kutuphane/MAKALE/makale006.htm

Lukocak 09-12-2020 16:08

Merhaba, yeni konu açmamak için eski konuyu biraz hortlatmış oldum. Artezyen suyumuzda tuz oranları biraz yüksek çıktı. Fakat baktığım araştırmalarda kimisine göre asla kullanılamaz değerler mevcutken(iletkenlik), bazı sınıflamalara göre uygun(sar), bazılarına göre de ortalama(%na) çıkıyor. Neyi dikkate almam gerektiği konusunda fikir yürütemedim. Ağırlıklı olarak bahçemize bir kaç meyve, çok sayıda ladin dikeceğiz. Kalan kısımları da çim yapmayı ve ufak bir sebze bahçesi yapmayı düşünüyoruz. Yazın 4 ay kadar su kullanacağız, yılın 4-5 ayı da yağmur alan bir bölgedeyim. Toprakta biriken tuz yağmur suları ile yıkanır ve tuzluluk biraz düşer diye umuyorum. İlgilenen ve bilgi sahibi olanlar için değerleri de kısaca yazayım.

İletkenlik 2800, Na:13 Na%52, Ca:5, Cl:10, Mg:7,SAR:9, Rsc:-5. Tavsiyelerinizi bekliyorum

Doku_Kültürcü 09-12-2020 19:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lukocak (Mesaj 1600386)
Merhaba, yeni konu açmamak için eski konuyu biraz hortlatmış oldum. Artezyen suyumuzda tuz oranları biraz yüksek çıktı. Fakat baktığım araştırmalarda kimisine göre asla kullanılamaz değerler mevcutken(iletkenlik), bazı sınıflamalara göre uygun(sar), bazılarına göre de ortalama(%na) çıkıyor. Neyi dikkate almam gerektiği konusunda fikir yürütemedim. Ağırlıklı olarak bahçemize bir kaç meyve, çok sayıda ladin dikeceğiz. Kalan kısımları da çim yapmayı ve ufak bir sebze bahçesi yapmayı düşünüyoruz. Yazın 4 ay kadar su kullanacağız, yılın 4-5 ayı da yağmur alan bir bölgedeyim. Toprakta biriken tuz yağmur suları ile yıkanır ve tuzluluk biraz düşer diye umuyorum. İlgilenen ve bilgi sahibi olanlar için değerleri de kısaca yazayım.

İletkenlik 2800, Na:13 Na%52, Ca:5, Cl:10, Mg:7,SAR:9, Rsc:-5. Tavsiyelerinizi bekliyorum

Fiyatı konusunda hiçbir fikrim yok ama deniz suyundan içme suyu üretme amaçlı yapılmış ters ozomoz (Reverse Osmosis, RO) cihazları var. Bu sistemler denenebilir:
https://www.aritimsan.com/deniz-suyu...e-osmosis.html

Lukocak 11-12-2020 14:41

Evet araştırdım bunları. Yıllık 2000₺ +15 bin kurulum maliyeti var. Ben de bu maliyetten kaçabilir miyim düşüncesindeyim açıkçası

MeyveliTepe 11-12-2020 16:58

Bu sistemin kapasitesi nedir? Günde kaç ton suyu artabiliyor?

Lukocak 16-12-2020 16:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1600480)
Bu sistemin kapasitesi nedir? Günde kaç ton suyu artabiliyor?

Bu söylediğim kaliteli bir sistem, günlük 6-10 m3 arası su arıtıyor zaten en az miktar buymuş. Yüzde 50 de su kaybı oluyormus yani. 12m3 su harcıyor 6m3 safa yakın su elde ediyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024