agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Sulama suyundaki tuz oranı nasıl düşürülür? (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/11058.htm)

mhnemutlu 31-10-2008 20:09

Sulama suyundaki tuz oranı nasıl düşürülür?
 
Merhablar,
geçen yıl biz 80 dekarlık bir kiraz bahçesi oluşturduk. sondaj yaptırdık. sondajdan çıkan suyumuzun iletkenliği 2100 Ms çıktı. araştırmalarımıza göre tuzlulukta bu rakamı 0,64 ile çarpımıyla hesaplanıyormuş buna göre 1,318 tuzlu bir suyumuz var. sulama suyuu olarak kullanılmaması gerektiği söylendi. olması gereken maksimum tuzluluk 0,75 imiş. buna karşılık 2. bir kuyu açtırdık bu kuyudaki iletkenlik 1600 lerde buda 1 tuzluluğa geliyor. tuzluluğu alabilmek için ya osmoz sistemi kurmayı önerdiler. maliyetli olduğu için kaçındık. **** iyon tutucu kimyasalları kullanmamız gerekiyor bu da elbette daimi bir külfet sonuçta. suyun tuzlu olması zamanla toprakta birikerek ağaça zarar verebileceği kurutabileceği ve meyve miktarında düşüşlere neden olacağı yazmakta.bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımlarına ihtiyacımız var. ne yapmalıyız. şimdiden teşekkürler

siyim 13-02-2009 20:24

merhaba; bende bu konuyla ilgili araştırma yapıyordum. Bizim de sulama suyumuz tuz oranı yüksek olduğundan uygun görülmedi. Herhangi bir bilgiye ulaşabildiniz mi acaba?

Mine Pakkaner 13-02-2009 22:00

Tuz yetiştiricilikte önemli bir kısıtlayıcı etmendir. Bitkiyi tuza adapte edemezsiniz. Sürekli stres altında bırakamazsınız. Zaten ölecektir. Suyu arıtmaktan başka şansınız yok. Yoksa toprağınızı da tuzlandıracaksınız.

Selahattin Yılmaz 13-02-2009 22:41

Aslında tuzluluk anlamında bitkiler 2100 (2.1 EC) mikro siemense gayet rahat dayanır olabilecek sorun sizin gayet kontrollü ve sürekli toprak tuzluluğnu azaltacak uygulamalara yönelmeniz olur.

Bence mücadele etmeniz gereken sorun toprağınızın tuzluluğu ve bu tuzun hangi tür tuz olduğu. Sonuçta iyi ve bol bir bir organik gübreleme (humusifikasyonla besin alımını teşvik eden bir mekanizma yaratmak, tuzluluğu gidermeye yönelik biyolojik parçalayıcı gübreler kullanmak ), belki sadece yapraktan gübreleme ile toprak ıslahına yönelik uygulamalarla suyun toprakla birleştirerek oluşturacağı EC değerini de ölçerek oluşabilecek EC değerini düşürmeye yönelik uygulamalara yönelmek gerek diye düşünüyorum. Suyun içindeki tuzların da ne tür tuz olduğu da önemli tabi.

Birde toprağınızı hacmi belirli bir kaba alın ve üstten suyu verin ve aşağıdan süzülen suyun EC değerini ölçün. Rakam aşağıdaki değrlere doğru fırlıyorsa geçekten toprağınız sos veriyordur.

Bu uygulama yaklaşımını sizin suyunuz tuzlu diye düşündüm genel bir yaklaşım değil ******.

Aşağıda topraktaki tuzlulukta bitkiler için örnek değerler var:

Tuzluluk, E.C. (25 0C’de mmhos/cm) Bitki Tepkisi
0-2 Çok az tuzlu Tuzluluğun etkisi genelde ihmal edilebilir
2-4 Az tuzlu Çok duyarlı bitkilerin ürün verimleri düşebilir
4-8 Tuzlu Bir çok bitkinin ürün verimi düşer
8-16 Çok tuzlu Tuza dayanıklı bitkiler normal ürün verebilir
> 16 Aşırı tuzlu Tuza çok dayanıklı birkaç bitki ürün verebilir

k0900 20-05-2009 22:10

Toprağın tuzlanması, islahı ; http://www.khgm.gov.tr/kutuphane/MAKALE/makale006.htm


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020