agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Kuş (Güvercin) gübresi (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/10306.htm)

Lazuti 24-01-2013 12:52

Ben ekim öncesi gübreleme yapacağım mısır için..

zergilli 11-02-2013 17:52

Dostlar güvercin gübresi agaçlar için pek önem arz etmez ama sebzeler için ele geçmez...

Nuri Murvet 12-02-2013 22:36

Gübre şerbeti hazırlama

Merhaba sayın akçabardak

GÜVERCİN GÜBRESİ...

Bahçemde kullandığım Güvercin gübresi şerbetini bahçesinde kullanmak isteyen arkadaşlara yararlı bir kaynak olacağına inandığım için paylaşmak istiyorum...

Güvercin gübresinin şerbet olarak hazırlanması...

1 kg güvercin gübresi.

10 Litre su ile karıştırılır.

24 saat beklenilir.

10 Litre yoğun (kuvvetli) güvercin şerbetini.... Hazırladığımız...

100 Litre su ile tekrar karıştırıp, iyice karıştıralım...

1-2 saat bekleyelim...

Güvercin gübresinin şerbet olarak bitkilerde kullanılması.

(Mısır, Patates, Çeltik, Ayçiçeği, Kırmızı Pancar, Şeker Pancarı, Soğan, Domates, Patlıcan, Biber, Kabak, Salatalık (Hıyar), Fasulye, Ispanak, Pırasa, Marul, Lahana, Havuç, Turp, Çilek, Kavun, Karpuz....)

Bahçe süzgeci ile (10-15 litrelik) sebzelerin yapraklarına temas ettirmeden, kök boğazının çevresine sebze başına 0.50 litre gelecek şekilde güvercin gübre şerbeti verelim....

Sebzelerde kullanımı 1/100 oranında şerbet olarak toprağa ekimden sonra, gelişim sürecinde 20 gün aralıklarla, hasata kadar verebilirsiniz .

Meyve Ağaçlarında Güvercin Gübresinin Şerbet olarak kullanılması...

(Elma, armut, Kayısı, Şeftali, Kiraz, Vişne, Erik ve başkaları....)

(Bağ, Zeytin, Narenciye, Fındık, Muz, Çay gibi...)

Yılda 2 kere Sonbahar - İlkbahar

Ağaçların taç izdüşümleri içerisinde kalan bölgeye homojen bir şekilde süzgeçle iyice sulanmalıdır.

2-5 yaş meyve ağaçlarına 2 Litre 1/100 oranında şerbet olarak kullanılmalıdır.

5 yaş üzerindeki meyve ağaçlarına 10 Litre 1/100 oranında şerbet olarak kullanılmalıdır.

Mahsülünüz bol olsun...

Kolay gelsin...

akçabardak 12-02-2013 23:00

Sayın Nuri Murvet;

Size teşekkür ediyorum verdiğiniz bu değerli bilgiler için. Geçen sene ben de denemiştim,
sizin de belirttiğiniz gibi şerbet hazırladım, fakat ölçüsüz göz kararı olarak uyguladım, bir taraftan da acaba yakar mı diye de düşündüğüm için, sizin belirttiğiniz ölçülerin çok çok altında uyguladım.
Bundan sonra sizin ölçülerinize göre uygulayacağım. Çok sağolun Sevgiler.

dostca 13-02-2013 11:52

Güzel bir açıklama yapmışsınız ilginize teşekkür ederim.20 günde bir verilecek olan gübre şerbeti ile geçecek zamanda toplanan kuş gübresi ile ikinci parti hazırlanabilir.. diğer taraftan hazırlamış olduğum bukaşi güreyi de karıştırsam nasıl olur acaba, bitkileri gübre manyağı yapacağız.. Sanırım zarar verir bence bir dönem ondan bir dönem diğerinden vermek,
Birde 20 günde bir vereceğimiz gübreyi, oranı daha az tutup haftalık sulamalarda versek nasıl olur gelişim olumlu mu yoksa olumsuz yönde mi olur.

dilek aydemir 13-02-2013 15:26

sayın nuri mürvet; çok uzun süredir burada herkesin bahçesini gezdim durdum, sizin bahçenizi bugün farkettim. hayırlı olsun, bilgilerinizden herkesin olduğu kadar bende epey faydalanacağım. güvercin gübresini diyarbakırda çalıştığım zamanlardan hatırlıyorum, o kocaman diyarbakır karpuzlarının öyle olmasının nedeni güvercin gübresiymiş, ama kullanımı konusunda o zamanlar henüz bir bahçem olmadığı için bilgi edinme ihtiyacı duymamıştım. şimdi verdiğiniz bilgiler beni çok ilgilendirdi. teşekkürler.

Sudenur 14-02-2013 00:02

Sayın Nuri Murvet, üç yıl öncesine ait 5 kg yakın güvercin gübremiz mevcut fakat nasıl kullanacağımı bilemediğim için depoyu bekliyor. Bu tarifi soğanlı çiçekler ve mevsim çiçeklerine de verebilir miyiz? 19 lt'lik damacanalara hazırlayacak olsam ne kadar kullanmalıyım? Teşekkür ederim.

Nuri Murvet 14-02-2013 18:38

Merhaba sayın akçabardak, dostca, dilek aydemir, Sudenur

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur (Mesaj 1101199)
Sayın Nuri Murvet, üç yıl öncesine ait 5 kg yakın güvercin gübremiz mevcut fakat nasıl kullanacağımı bilemediğim için depoyu bekliyor. Bu tarifi soğanlı çiçekler ve mevsim çiçeklerine de verebilir miyiz? 19 lt'lik damacanalara hazırlayacak olsam ne kadar kullanmalıyım? Teşekkür ederim.

250-300 gr. güvercin gübresini 1 litre suda 24 saat bekletelim...

İyice eriyen bu yoğun şerbeti 18+1= 19 litre damacanaya ilave ediniz. Biraz bekledikten sonra (1-2saat) İyice karıştırın ve bitkilerinize kullanın...

Bu gübre ve şerbetini, salon bitkilerinde kullanmayınız..

Soğanlı bitkilere aktif olduğu dönemlerde (yapraktan, goncaya geçiş döneminde) vermeniz daha uygun olur.

Çiçeklenme bittiğinde Potasyumlu gübreler vermek soğan gelişimi için çok yararlıdır.

antihistaminik 02-04-2013 18:35

8-9 sene once şimdi restore edilip santral istanbul'un bunyesinde olan eski elektrik idaresi binasi atıl bir sekildeyken orada bir cekim icabi biriken guvercin pisliklerini toplatmistik, 8-10 cuval cikmisti. toplayan ekip bunlari cope atacakken ben 2-3 cuvalina el koydum. o yaz terasimdaki sebzeler resmen cosmustu.
simdi parayla almak istesem nereden alirim bilmiyorum.
istanbul avrupa yakasinda oturuyorum, var midir bir bilen ??

masseur 28-10-2013 08:05

ürününüz bol olsun inşaallah

selamunaleyküm arkadaslar ben ceviz ağacına ağaç baç bası bir büyük avuç kuru toz haline getirdiğim güvercin gübresi kullanıyorum ağacı ucuruyor bu gübre inanılmaz faydalı çuvalı bana 1000 tlye geliyor 40 kilo civarında

brs_murat 13-07-2014 09:31

firenk üzümü ve mandalina fidanlarının durumu hiç iyiye gitmiyordu
600 gr civarında güvercin gübresini 10 kg kaba silme su ile doldurup kapağı kapalı şekilde üç gün beklettim. başka bir 10 kg kaba bir maşrapa güvercin şerbeti ve silme su ile karıştırıp ağaçlarıma ve sebzelere vardim şimdi durumları iyi şerbeti verdikden 4 gün sonra su verdim bitkiler çoştu posasını da büyük ağaçların dibine döktüm

tufangündem 15-07-2014 11:32

Sayın brs_murat,
Çalışmalarınızdan dolayı sizi kutluyorum. Fidanlarınızın güncel halinin fotoğrafını paylaşabilir misiniz ? Kolaylıklar dilerim.

putko 04-01-2016 20:38

Merhabalar,
Benimde terasımda yarım litre kadar güvercin gübresi oluşmuş. Kış olduğundan dolayı ilgilenemedik geçen senede vardı ama pek kovalamak istememiştim. Bu sene bahçe işinde faydalanabileceğim aklıma geldi. Ama gübre yaklaşık 2 ya da 3 aydır açık havada ve bazen ıslanıyor tekrar kuruyor ve tekrar ıslanıyor.
Bunun hazırlayacağım şerbete ne etkisi olur? Ve şerbetimi ne oranda hazırlamalıyım. Kullanım amacımız çoğunlukla sebzeler olacak. Bir kaç fidan da meyve ağacımız var.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Mad Max 25-02-2016 12:49

geçen sene cevizlerimde şöyle bir uygulama yaptım 1 kg güvercin gübresini 10 kg suya attım üzerine 1-2 kg kıyılmış ısırgan otu ilave ettim mangal kömürünü ezdim toz haline gelince 1 kg da bundan koydum 1kg odun külü ekledim 2 çorba kaşığı maya ve 1kg melas ekledim 10 gün her gün karıştırarak beklettim 10 gün sonunda 1 ton suyun içine 5 kg gelecek sekilde damlama suyuna karıştırdım sonuçlarından memnunum . NOT: Süzmeden koymayın damlamayı tıkar.

derin35 08-08-2018 18:46

Bir avuç gübreyi pet şişeye koyup üzerini su doldurdum. Bir hafta bekledim. Sonra 5 litrelik su şişesine döküp üzerine su ekledim. Her saksıma birer bardak kadar döktüm. Kılıçlarım saksının her yerinden yavru verdi. Dracenam, patosum, hoyam, ve pek çok bitkim coştular. Ancak difenbahyamın kökleri yandı. Saksıyı eşelediğimde hiç ama hiç kök kalmadığını gördüm. Çok üzüldüm.

birol baser 27-09-2018 07:52

Kompost calismasina ilk adim

Sicak ve soguk kompost yapiminda kuş ve tavuk gübresi kullanilabilirmi deneyen **** uygulayan varsa bilgi verebilirmi dogadan ve mutfak evsel atiklari mahalleliye attirmadim bir haftadir biriktirdim bugun teslim aldim kompostumu kendim yapmak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024