agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni140Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2009, 13:44   #721
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugo Mesajı Göster
Bir çok kişinin fiat konusundan çok, fiat politikasını da içeren pazarlama "facia" sına takıldıklarını sanıyorum. Facia kelimesini kullandığım için kusura bakmayın ama mesela ben teknik konulardan anlamam, branşım pazarlamadır.

Hayatımda herhangi bir ürünün, bu derece belirsiz, karmaşık ve yetersiz pazarlandığını görmedim, hele ki bu derece iddialı olduğu ileri sürlen bir ürünün. Çiğnenmekten başka bir işlevi olmıyan bir ciklet bile çok daha düzgün pazarlanıyor.Geçmiş yazılanlar okunduğunda bu açıkça gözüküyor, detaylara girmeğe gerek yok.

Yeni üründü, hazırlıksız oldu gibi görüşler mazaret değil, çünkü eğer gerçekten B5A anlatıldığı gibi bir mucize ise, şu yapılan yanlışlar nedeniyle, çok imaj zedelenmesine uğradı.
Ben de 26 sayfada, yediyüz kusur mesajı okuyunca aynı izlenimi edindim.

Ama bu, çok da şaşılacak bir durum değil. Bu işi başlatan insanlar, Türkiye'de birçok yeni ürün ve hizmet sunan kişi (ya da kuruluş) gibi, pazarlamanın ve iletişimin önemini, pazarlamanın 4 ana ilkesini bilmeden ve bu konularda destek (ya da danışmanlık) almadan, yola çıkmışlar.

Zaman içinde taşlar yerine oturacaktır. Ama doğru pazarlama teknikleri kullanılsa idi, daha iyi kotarılabilir, daha hızlı ve başarılı ticari sonuç alınabilirdi.

Dikkat edin: Deneme, yanılma en eski ve en maliyetli öğrenme metodudur. Ben de bugün 1 lt. sipariş vererek, bu öğrenme yolunu tercih etmekten başka bir yol bulamadım..

ahmettt Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-04-2009, 14:06   #722
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-09-2008
Sayın selahattin bey ben daha önceden b5a aldım hüseyin bey'den ve kullandım üzüm bağında yapraktan verdim .Ve benim arkadaşlarım üzüm bağlarına 4 ilaç uygulaması yaparken ben daha hiç bir ilaç uygulaması yapmadım. Bunu özellikle duyurayım herkes bilsin.Ve hüseyin bey'den bu ürünü alırken hiç bir para talebinde dahil bulunmadı .Yalnız daha topraktan veremedim ama şu bir kac gün icinde bunun geri kalanını topraktan uygulayacağım .Bunun yanında mog üreticisiyle de görüştüm. Kendileri bana 1 lt yollayacaklarını bunun la test etmemi ve bunun yanında bu gübrenin akarlara karşı oldukça etkili olduklarını bana garanti ettiler. Bizde bunu deniyecegiz. Koruma amaçlı her iki gübrenin uygulandığı alana bionem uygulayacağım sonucu göreceğiz inşallah. Sadece bu iş için önceden birer asma deniyeceğimi söylemiştim ama şimdi bu iş için en aşağı 25 asma ayırmam gerekli olduğunu düşünüyorum her sıradaki sonucu daha iyi gözlemlemek adına sezon sonuna kadar fotolarınıda yayınlayacağım .Bizim için daha iyi sonuç çıkar . Belki kökten kurutup bir daha böyle işlere kalkmam bellimi olur .Bütün üreticileri şimdiden kolay gelsin .Ama ilk başta biz üreticilere allah sabır versin . O kadar farklı ürünler varki kafa kalmıyor bunları dinlerken neyin yanlış neyin doğru olduğunu anlıyamıyoruz.

20horoz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-04-2009, 14:15   #723
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Şilempe olayı doğrudur, piyasada melası sulandırıp gübre diye satan oldukça sahtekar var ancak b5a üzerinden kendi gübresini satmaya çalışanlar veya tanıtmaya çalışanlar dikkat çekici. Kare şişede b5a diye 35 liradan satmaya çalışan ve B5A nın şu anki İstanbul bayisi olan Sayit Yıldız (önceki sayfalarda reklam veren kişi) olduğunu söyleyip 35 liraya satıyorlar fiyat sabitesi burada çok işe yarıyor bir anlamda. Sahtelerinin içeriğinde ne olduğunu bilmiyorum ancak B5A (elde eski kalan şileler hariç) yeni ambalajını şu şekilde piyasaya sunuyor artık. Ancak çıkartma rengi değişebiliyor.

Name:  b5a 002 copy (Small).jpg
Views: 3205
Size:  26.3 KB

B5A nın alternatiflerinden farkı içerisindeki faktörlerin sayıca alternatiflerinden ciddi sayıda fazla olması ve özelliklede 200 kat güçlendirilmiş yapısından kaynaklanmaktadır. Bu sayede benzerlerinden çok daha güçlü ve üretim tekniği ve 200 kat güçlendirilmiş özelliği sayesinde kendisinin sahip olduğu teknolojiyi koruyor ve dünya yüzeyinde alternatifsiz ürün haline geliyor. Bu özelliğin nasıl olduğunu ben öğrendim ancak firmanın formülüne saygı duyduğum ve organikliğinden emin olduğum için daha fazla burada açıklamıyorum ancak doğallık bakımından ve toprağı normale dönüştürüp verimliliği artırması bakımından da benzerlerinden çok farklı.

Zira diğer gübrelerle organik olsun veya olmasın (şu an mikrobiyal gübreler bunun dışındadır) sadece toprağa dışardan bir şeyler verirsiniz toprakta aslında var olupta alınamayacak durumda olanı siz dışardan verir ve bitkinin almasını sağlarsınız oysa o toprakta vardır. İşte B5A nın bir farkıda budur toprağınızı size geri verir.

Allah aşkına şilempeyle toprak mı kurtarılır, sadece melasla yola mı çıkılır haydi çıkıldı böyle bir iddayla ulusal ve hatta uluslararası düzeyde yola çıkılır mı akıl var izan var.

Dikkat edin!

Benim bu gübreye destek vermemin nedeni gerçekten topraklarımızı koruma uğrana ve memleketi bu kimsayallardan kurtarma yolunda bu gübrede ciddi bir gelecek görmemdir. Doğru kullanıldığında doğallığı kadar ve doğru kullandığınız kadar toprağınız sizin olur. Yakın zamanda B5A etkileriyle seralardaki etkilerine yönelik videolar yayınlayacağım zira bu kadar bilgilerime rağmen B5A hala beni şaşırtmaya devam ediyor.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 24-04-2009 saat 14:57
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-04-2009, 18:06   #724
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Selahattin hocam, inanın sizden başka şaşıranlar da var). Bir süre önce bu başlıkta B5A uygulamasını karşılaştırmalı olarak yapacağımdan bahsetmiştim. Şimdi 3 çilek fidesi için şu şekilde uygulama yapmış oldum:

Toprak harcı olarak 3 kürek bahçe toprağı, 3 kürek torf, 2 kürek yanmış koyun gübresi, 1 kürek perlit

Dikimden bugüne kadar toplam 4 sefer yağmur suyu ile sulandılar. Bahçede durdukları için doğal olarak yağan yağmurdan da nasiplerini almış oldular

Hiçbirisine herhangi bir zirai ilaç uygulanmadı.

Toplam 15 adet Aromas yediveren çilek fidesi kullandım (selahattin hocama yeniden teşekkürler)

-Aşağıdaki resimlerin başındaki büyük beyaz kap içerisindeki fidelere extradan hiçbirşey verilmedi
-Ortadaki resimdeki fidelere 15 gün arayla 2 sefer B5A kullanıldı
-En sağdaki fidelere ise 15 gün arayla 2 sefer eriyik halinde 18-18-18 dengeli gübre atıldı.

Name:  26042009.jpg
Views: 3111
Size:  51.6 KB

Extradan hiçbirşey vermediğim fidelerin dibinde toplam 2 adet küçücük meyve var, B5A uyguladığım fidelerde 5 adet meyve 4 adet çiçek, dengeli gübre uyguladığım fidelerde ise 2 adet meyve 2 adet çiçek mevcut.

Name:  26042009(001).jpg
Views: 2953
Size:  50.2 KB

Name:  26042009(002).jpg
Views: 2738
Size:  56.7 KB

Bunlar dışında 3 farklı kap içerisinde sadece B5A uyguladığım çilek fidelerim de var. Ancak onları resimlemedim. Çünkü sadece karşılaştırma yapacağımı ve resimleyeceğimi belirtmiştim. Diğerleri de aynı orta resimdeki gibi çok iştahlı ve sağlıklı görünüyorlar.

Yakın zamanda bir aksilik olmaz ise, benzer uygulamayı domates fidelerinde de denedim. Resimleri ile koymayı düşünüyorum.

Açıkçası şaşırmamak mümkün değil. Hele meyve tutumu, rengi, aroma ve lezzeti de bu kadar farklılık yaratırsa ne söylenebilir ki başka?

Lonicera Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-04-2009, 19:40   #725
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.lonicera

teşekkürler... B5A yı bu tür karşılaştırmalı testlerle görmek çok iyi oluyor.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-04-2009, 20:05   #726
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Geçen gün TV de rasladım, bir Ziraatçi bey, çilekte denenen hormon ve benzeri ürünlerin bitkinin sadece yeşil kısmını- yapraklarını büyüttüğünü, meyveyi hiç bir şekilde etkilemediğini anlattı. Meyvelerin büyük olmasının halk tarafından "hormonlu" diye tabir edildiğini, bunun "Çilek" için yanlış olduğunu, meyve büyüklüğünün çileğin türüyle alakalı olduğunu anlattı. (Bunun B5A ile ilgisi yok ama paylaşmak istedim)

Yukarıdaki fotoğraflara bakınca, B5A verilen çileğin yaprakları çok gelişmiş olduğunu gördüm. Geçen yıl çileklerimin yaprakları çok gelişmişti meyvesi az olmuştu, bu yıl yaprakları çok az ve küçük fakat üzerleri çiçekten görünmüyor. Acaba bitkilerin yeşil kısımları gelişince, enerjisi oraya gidip te meyve oluşumu daha mı az oluyor diye düşünüyorum.

limon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-04-2009, 22:11   #727
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Benim çileklerimde de gözle görülür derecede meyve dökümü ve sağlıklı bitki yapısı var. Hatta geçen yaz uyguladığım B5A nın etkileri olduğunu dşünüyorum çünki daha yeni verdim B5A'yı.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-04-2009, 10:21   #728
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
İhracat için PESTİSİT ANALİZİ Yapılan B5A lı çilekte SIFIR TOKSİT MADDE ÇIKMIŞTIR...

Raporun devamı bir sonraki mesajdadır...

Eklenen Resimler

Hüseyin Ovak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-04-2009, 10:25   #729
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Raporun devamı...

NOT: Ayrıca B5A AB ülkelerine satış yapan ürünler listesine girmiş ve...
B5A nın İnsanlara, Hayvanlara ve Toprağa tamamen zararsız, faydalı bir ürün olduğu enstitü raporu ile tescillenmiştir...Bu rapor türkçeye çevrilmekte olup;pek yakında üyelere sunulacaktır...
Saygılarımla...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hüseyin Ovak : 29-04-2009 saat 10:26 Neden: imla..
Eski 01-05-2009, 03:43   #730
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
B5A için birkaç cümlede benden

öncelikle merhaba forumdaki herkese cok yeni bir üyeyim forum için ama forumu uzun zamandır takipcisiyim özellike B5A nın sıkı bir takipcisiyim ve yer yer acıklansada yer yer üstü örtülüde olsa bir rekabet söz konusu mog ve B5A arasında evet ürünler arasında bir benzerlik var bende kabul ediyorum fakat mog ile B5A yı ayıran en büyük özellik galiba yapısıdır.

BEN B5A kullanan biri olarak sadece tek bişey sölemek istiyorum kullanın.İçerik konusundada sunu söleyebilirim ki özür dileyerek söylüyorum çünki ben ne ziraat mühendisi nede gübre üreticisiyim sadece arastırmayı seven biriyim ama bunca arastırma yaptım B5A hakkında saatlerimi harcadım ama bir zararlı yön bulamadım.

B5A nın içerisinde bakteri oldugunu biliyoruz ve bakteriler hakıında genel bir kaç şey: *Bakteriler Yeryüzünde Azot (Nitrojen) Döngüsünü Gerçekleştirirler.Nitrojen kullanarak, suni yoldan gübre elde etmek, en büyük sanayi dallarından birini ortaya çıkartmıştır.

Bu tehlikeli ve karmaşık işlem sırasında yanıcı hidrojen, çok yüksek basınçla ısıtılır. Kimya fabrikaları bu masraflı ve tehlikeli işe büyük bir emek harcarken, bakteriler, aynı işlemi oda sıcaklığında ve normal basınçla hiç masrafsız olarak yapmaktadırlar.

Son zamanlarda bazı araştırmacılar, bakterilerin bu büyük becerilerinin sırrını cözmüşlerdir.Buda demektirki B5A içindeki bakteriler gerçektende var ve durmadan calışarak toprağı işlemektedir.

Niyetim taraf tutmak değil o iyi bu kötü demekte değil sadace dogru olan bir şeyi bu kadarda karalama kampanyası içinde bulunmanın yanlış oldugu görüşündeyim. SAYGILARIMLA.

assembly_tolga Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-05-2009, 10:37   #731
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2008
Arkadaşlar yeni katılıyorum.Bütün mesajları okudum.Değişik bir ürün,değişik bir sistem,değişik bir işlev.İnanıyorum.Çünkü neden mi.Dünya da en gelişmiş tarım teknikleri konusunda gelmiş geçmiş en büyük medeniyetler LİDYA VE FİRİKYALILARDIR.Ki ürünü yapan kişide lidyalıların ve firikyalıların bölgesinden çıkmıştır.

Yani Bekir Sıtkı ARI bey Kütahyalı olduğu anlaşılıyor.Bu medeniyetlerinde bulunduğu yer oralar.Ve hakikaten iyi araştırma yapmış.Çünkü bu tarım medeniyetleri,gündüz tarımı yapmamışlardır.Hep gece tarımı yapmışlardır.Mantık yürütüldüğünde Bitkinin topraktan beslendiği dönem gecedir.

Gündüzleri suyu sadece transpirisyon(buharlaşma)gutasyon(damlama)exüdasyo n (yaşarma)gibi faaliyetler için ve su amaçlı kullanmaktadır.Oysa geceleri besin maddelerini aldığı gibi makro ve mikro iz elementleri de almaktadır.

B5A sıvı organik gübrenin çalışma şekli de şu öğrendiğim kadarıyla,bu gübre sayesinde ve ya desteklemesiyle oluşan organizmal ve mikroorganizmal yaşam,gündüz toprağı ve toprak içerisindeki maddeleri işleyerek,gece bitkinin alım seviyesine indirgemekte,ve bitkilerin kemosentez de yer alan solunum bazlarının ve beslennesinin önünü açmakta.

Şöyle söyliyelim.Bir tarlaya ot ilacı atın.(aminli veya esterli herbisit)Attığınızda bitkiler genellikle etkilenmezler.Hiç bir şey olmamış gibidirler.Gündüz boyuınca öyle durular.Ama ertesi sabah geldiğinizde bitkilerin çoğunun gecede ölmüş oldukları görülür.

Ben Bekir Sıtkı ARI yı çok ama çok tebrik ediyorum.İnşaallah bu yeni anlayış sayesinde asıl tarım uygarlığını yakalayacağız.Tek üzüldüğüm nokta bu güne kadar akademik seviyede verilen öğretilerin çoğunum boşa çıkması veya çoğunun anlamını yitirmesi.Gerçekten yeni bir çağ,gerçekten yeni bir devrim.Bu mesajı yazan mehmet1 adlı bir forum izleyiicisi

onkelif Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-05-2009, 12:01   #732
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Bir rapor daha

Raporlar Türkçeye çevrildikçe sayın üyelerimize sunmaya devam edeceğim...
Saygılar...

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2009, 16:05   #733
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
b5a sıvı gübrede mikorozal faaliyet varmı.

Sayın;Hüseyin Ovak size b5a sıvı organik gübrenizin hakkında mikrobiya yapısıyla topraktaki faydalı mikro organizmaların motivasyolarını arttırıp toprağa bağlı kalmış bitki besin elemetlerini bitkinin alımına sunmasının yanında bitkinin köklerinde mikorazal bir faaliyet göstererek azot bağlama özzelliğide sunabilirmi.

B5a yı tohumlarda mikorozal mantarlarını aşılanabilirmi,aşılama özelliği bulunuyormu.

epsody Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2009, 15:48   #734
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Geçen Yıldan bu Yıla

Mart ayında bir yazı yazmıştım Kiraz ağaçlarımla ilgili ve bazı arkadaşlar yeni üye olduğum için beni biraz eleştirmiş bir kez girdi çıktı diye, artık hep bu sitedeyim ve B5A hakkında yaşadığım deneyimleri bizzat sizlerle paylaşacağım haziran ayında yani gecen yıl B5A kullanmadan önce ve kullandıkdan sonraki çektiğim videolarıda burada yayınlacağım herkez benim ne demek isteğimi kiraz ağaçlarının geçen yıl ve bu yıl arasındaki fark ile görecekler başka bir şey daha söylemek gerekirse deneyin ve görün arkadaşlar kimyasallara zararlı ürünlere güveniyorsunuz kullanıyorsunuzda neden hem bitkiye hemde insana zararsız olan B5A ' yı güvenip kullanmıyorsunuz arasındaki farkıda atlamamak gerekirse kimyasal gübreler topraklarınızı yok ediyor B5A ise toprağınızı size geri kazandırdığı gibi çocuklarınızada gelecek hazırlıyor sadece kendimiz değil arkada bırakacak olduğumuz insanlarıda düşünelim saygılarımla. Birilerini kırdıysam özür dilerim.

Hakan KAYATÜRK Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2009, 16:27   #735
Ağaçsever

süleyman bey's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Merhabalar,
Benim öğrenmek isediğim konu B5A'yı hayvan gübresi ile karıştırılmış toprakta kullanabilirmiyiz.Kullanırsak ne gibi bir etki verir.
Saygılarımla,

süleyman bey Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2009, 17:51   #736
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hüseyin Ovak Mesajı Göster
Bu Gübreyi Her Türlü Bitkide çekinmeden Kullana Bilirsiniz. Hiçbir şekilde Sağlığa Ve Bitkilere Zarar Vermez. Her Türlü Sorularınızı Yanıtlayabilirim...
sayın hüseyin bey b5 sıvı gübrenizi yaklaşık iki aydan beri araştırıyorum gördüklerim müthiş bir şey yaklaşık bir ay sonra denemeye bende başlıyacam inşallah , ama beni endişem şu

ülkemizde ve dünyada bunun gibi deyerli buluşlar yapan, özlellikli kişiler bir takım esrarengiz biçimde ya ürünleri bir şekilde ekarte edilyor ya o kişler oratandan kayboluyor sizler veya bu b5a yı orataya sunan kişler bu durum karşısında ne gibi önlem aldınız yanlış anlamayın benim korkum eyer gerçektende b5a bu şekilde çağın buluşu ise gübre fabrikaları önemli kar azalmaları olacak onunla berağber ilaç firmaları özelikle israil başta olmak üzere
ABD ,Almanya çin isviçre siz benden bu ülkeleri daha iyi biliyorsunuz
benim sizden ricam ne gerekiyorsa patent veya büyük bir firma nezaretinde harkete etmelisiniz kanatindeyim
belki biraz senarist gibi gözüksemde bu ülkeyi ve bu ülke için birşeyler yapan insanların hayranıyım aşırı vatan sever milliyetçi bir insanım duygu ve düşüncelerimi müspet yönde deyerlendirmenizi cağnı gönülden istirham ediyorum saygılarımla...... idris

poseban beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2009, 19:28   #737
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2006
merhabalar.benimde hüseyin beye bir sorum olacak.
Bu gübrenin diger ilaçlarla karışımı konusunda üstad Bekir kardeşimin bir çalışması varmı ? Mesala mantar ve beyaz sinek trips kırmızı örümcek bizim için bunlar bir sorun

salah Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-05-2009, 17:31   #738
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Merhabalar,
B5A yı Çam,sedir, Mazı,Ihlamur gibi bitkilerin tohumla üretiminde yastıklarda ve torbalardaki aynı tür fidanların yetiştirilmesinde kullanabilirmiyim? Kullanırsam başka gübreye gerek varmı?

Uysal01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-05-2009, 21:34   #739
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Hüseyin Bey
Verdiğiniz Web sitesi çalışmıyor. Bilgi edinmek için tıkladım ancak çalışmadı. Saygılarımla

Dogasever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-05-2009, 13:17   #740
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mog Mesajı Göster
sonuçtan eminiz. Her hafta gidip kontrol ediyoruz efendim
onay geldiği zaman da burada resmen ilan edeceğim.
Böylelikle dünyada alternatifi olmayan tek gübre lafıda sanırım rafa kalkacaktır.
Mog'a katılıyorum!

Uzunca bir süredir sitemizden ayrı kalmıştım. Şimdi, B5a ve diğer organik ve mikrobiyel gübrelerle ilgili tartışmaları yakından takip ediyorum. MOG sonuna kadar haklı. Daha dün piyasaya çıkan bir ürün nasıl olurda dünyada ilkiz gibi bir iddiada bulunur. Ve herşeyden önemlisi de içindeki mikroorganizmaları açıklamaz. Buradaki yazıları okudum. Şu ana kadar Hüseyin Beyin açıkladığı yalnız bir çeşit mikroorganizma var: Pseudomonas fluorescens. Başka var mı? Ayrıca ben bundan bir iki yıl önce Etkin Mikroorganizmaları anlatmıştım. B5A için dünyada tek diyenler, bu sitede yayınlanan EM mikroroganizmalarını ve ürünlerini okusunlar! O zaman belki bu iddialarından vazgeçerler. Bu ürün içinde eğer başka mikroorganizma yoksa, ve sadece Pseudomonas fluoresce varsa, o zaman bu ürün bir yenilik bile değil. Çünkü Pseudomonas fluoresce mikroorganizmasının biyokontrol ürünü olarak etkileri zaten biliniyor. Internette bir sürü Hintli ve ABD'li firma bu mikroorganizmaları pazarlıyorlar. Yalnız sevindiğim bir nokta var: EM'yi biz piyasaya çıkardıktan sonra, piyasada mikrobiyel gübre adıyla başka ürünler de çıkmaya başladı. Bu bizi mutlu ediyor. Çünkü topraklarımızı kimyasal madde ve pestisitlere bağımlılıktan kurtarmalıyız ve tarımı ve çiftçiliği doğal yollarla yapmalıyız. O yüzden, tüm mikrobiyel ve organik gübrelerin kullanımını tüm çiftçilerimize öneriyorum. Ama hepsinin eksilerini ve artılarını öğrensinler. Gelelim B5a'ya: Bu konu başlığı altında olumsuz yönleri varsa yazsınlar demişşiniz. Bence en olumsuz yanı içindekilerin bilinmezliği. Bence B5a içinde ne olduğunu açıklamalıdır. Mikrobiyel gübrelerde ticari sır olmaz. Açıklamamak tüketiciyi aldatmaktır. Sakın yanlış anlaşılmasın ben işe yaramıyor demiyorum. Biyokontrol ajanı olarak mutlaka işe yarıyordur ancak tüm dünyada tarımda kullanılan mikroorganizmaları açıklamak yasal bir zorunluluktur. Zaten mikrobiyel gübre olarak ruhsat alacaklarsa, üretim prosesini (tüm detayını vermeyebilirler) ve içindeki mikroorganizmaları bildirmek zorundalar. Diğer olumsuz yönleri:

- Dünyada B5a kullanan yok! Pseudomonas fluoresce mikroorganizmasını kullananlar var.

- Üniversitelerde yapılmış araştırmalar yok!

- Gece (ya da güneş battıktan iki saat sonra) uygulanması zorunlu (içinde fotosentetik mikroorganizma var mı bilmiyoruz!)

- Kompost üretiminde herhangi bir etkisi var mı tam olarak bu sitede belirtilmemiş. Organik maddenin verimli bir şekilde ve fermantasyon yoluyla parçalanmasının tarım ve çevre açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz (Lütfen Etkin Mikroorganizmalar adlı bölümü okuyunuz!)

- Sadece biyokontrol ajan olması söz konusu. (aksi söz konusuysa, lütfen işleyiş mekanizması ile belirtsinler)

- Uzun süreli denemelerin yapılmamış olması. (Meyvelitepe'nin 23. Sayfadaki yorumuna katılmamak mümkün mü? Nedense, B5a üreticlerinden kimse bu yoruma henüz yanıt yazmamış.

- B5a, mantari hastalıkları bastırdığı için, bitkinin daha sağlıklı olmasını sağlıyor ve ortamda besin varsa, bu besinleri bitki bünyesine alıyor. Ancak organik maddenin toprakta bulunması da şarttır. Bu konu da bu başlık altında epey tartışılmış ancak hiçbir şeyi yoktan var edemezsiniz. Öyle doğal kayaçlarla, bitki kalıntılarıyla (gerçi bimi çiftçi pek kalıntı bırakmıyor ama!) üç yıl beş yıl idare ettiniz diyelim. Sonra ne olacak. bir diğer konuda organik maddenin iyice azalması sonucu, mikroorganizmaları siz ne kadar ilave ederseniz edin yaşatamazsınız. O yüzden, mikroorganizma ve organik madde toprakta belirli bir dengede tutulmalıdır. Toprağın analizine göre, fosfor, azot ya da kalsiyum, potasyum gerekecektir. Bunları yerine koyacak doğal organik maddeler vardır ve mikroorganizma ile birlikte ilave edilmelidir. Kısaca, B5a tek gereksiniminizdir tümcesine katılmıyorum.

- Bir diğer nokta da geleneksel tarımdan sert bir geçiş yapması. Kimyasal gübreyi tamamen bırakıp bir anda organik tarıma geçiş toprağın, biyolojik, kimyasal ve fiziksel koşullarını etkileyecektir. Burada rapor edilen iyileştirmelerin hepsi doğrudur ancak bunlar yukarda da belirttiğim gibi, bitkilerin gelişimini engelleyen patojenlerin bastırılması sonucu ortaya çıkmış etkiler olabilir ve üçüncü veya dördüncü uygulama yıllarından sonra (patojen baskısı kalktıktan sonra) bu gelişmenin hangi yönde olacağını kimse garanti edemez. Umarım yanılırım!

Düzenleyen Dogasever : 11-05-2009 saat 13:30 Neden: Eksik kalmış
Eski 11-05-2009, 17:14   #741
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Dogasever siz mog mu pazarlıyorsunuz acaba ? aldınız B5a yı yerden yere vurdunuz. tarım ve köy işleri baklığı neden oynaladı ozaman bu ürünün pazarlanıp satılmasına, neden dünyanın bir çok büyük laboratuarlarından zararsız ve bitki gelişimi için yararlı olduğuna dair tam not aldı? Siz B5a nın kaç yıldan beri üzerinde çalışma yapılıp araştırıldığını biliyormusunuz? ya da bu ürünü bulan kişlerle ben çok merak ettim nedir diye sordunuzmu bilgi alış verişinden bulundunuzmu ?

Hakan KAYATÜRK Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-05-2009, 18:54   #742
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sayın Hakan Bey,
Çabuk yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Yalnız lütfen tartışmanın seviyesi düşürülmesin. Mog, bu sitede yazı yazan değerli bir arkadaşımızdır. Kendisini hiç tanımam. Benim için bu sitede yalnızca yazılan yazılar ve onların ne kadar doğru veya ne kadar yanlış olduğu önemlidir. Burada fikirlerimizi ve deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Sizin yanıtınız benim yazımdaki soruların yanıtı değildir. Lütfen bu konuyu sizden daha iyi bilen bir arkadaş yanıtlasın. Ayrıca, ben kesinlikle b5a için kötü demiyorum. Bazı eksik ya da dezavantaj sayılabilecek yanlarını sıraladım. Bilgi alışverişine gelince, burada b5A hakkında hemen hemen herşey yazılmış. Bunları okuduktan sonra, yorum yazdım ve yorumumda da okursanız bazı şeyleri öğrenmeyi amaçlıyorum. Eğer gerçekten bilgi verir, sorularımı yanıtlayabilirseniz, çok sevinirim. Saygılarımla.

Eski 12-05-2009, 10:01   #743
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Öncelikle herkese merhabalar
B5A ile ilgili 25 sayfalık tüm konuyu dikkatlice okudum ve siparişimi verdim.Dün(11-05-2009)itibarı ile vermiş olduğum sipariş bugün elime geçti.Denemeden ürün hakkında yorum yapmayı düşünmüyorum.Özellikle 15 gün önce hem organik gübre(perl humus) hem kimyasal gübre(kalsiyum amonyum nitrat,çimin rengini koyu ve ışıklı bir hale getiriyor) verdiğim çimlerim üzerinde deneyeceğim ürünü.Toprakta yeterli besin maddesi şu anda mevcut eğer B5A söylendiği kadar etkili ise öncesi ve sonrası resimleri buradan herkesle paylaşacağım.

eyakut Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-05-2009, 23:26   #744
Ağaç Dostu

Mete Sinan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Merhaba.
Yazılanlardan, söz konusu ürün hakkında hiç kimsenin doyurucu bilgi almadığını, aksine zihinlerinin iyice bulandığını düşünüyorum.
* Bilimsel bilginin egemen olduğu bu çağda hala basit, gündelik, neden-sonuç ilişkisinin açıklanamadığı tarzda açıklamalar yapılıyor ve doğruluğu iddia ediliyor.
* Ürün satıcıları başka isimlerle açıklama yaparken itibar ediliyor, bilimsel bilgileri ile açıklama yapan arkadaşlarda art niyet aranıyor.
* 'Tüm dünya'dan tam not aldı' diyen arkadaşa -eğer Avrupa ve Abd'yi kastediyor sa- onların bize tam not verdiği bir çok şeyin Ülkemiz açısından ne gibi sonuçlar doğurduğunu irdelemesini öneririm.
* Bir çiftçi değilim. Bağım, çifliğim yok. Türk Malı aşığı(ve öğrencilerine de bunu aşılamaya çalışan) bir öğretmenim. Sorunum ürünle değil. Türk Malını bu şekilde savunan arkadaşlar; Türk çiftçisini bu şekilde bilgilendiremezsiniz.
* Site yöneticisi arkadaşlar, bu başlığın(veya konunun) bir tartışma veya bilgilendirmeden çok adeta bir satış tezgahına dönüştüğünü bilmiyorlar mı ?
Herkese saygılar.

Düzenleyen Mete Sinan : 15-05-2009 saat 11:31
Mete Sinan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-05-2009, 21:23   #745
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Ben geçen yıl B5A alıp kullanmıştım, biberlerim coşmuştu. Güllerim de hastalanmadı.
Domateslerim son bir kaç yıldır meyve döneminin ortasında yaprakları yanmış gibi kavruluyordu, geçen yıl da öyle oldu, buna rağmen ürün gayet sağlıklı ve bereketliydi.

Bu sene bahar geciktiği için sebze fidelerimi Pazar gün toprakla buluşturacağım, benim sorum şu; sayın Hüseyin Ovak, Selahattin Yılmaz hocam, domates biber patlıcan gibi sebzelerimi diktikten sonra can suyunu B5A ile versem uygun olurmu?

Sürekli yağmur yağdığı için bahçem daha yeni bellendi, ağaçların altı diz boyu ottu, bu yüzden de ağaçlarıma B5A veremedim, Pazar günü ağaçlarıma da topraktan B5A uygulamasına başlamak için geç mi kaldım.

Lütfen bu konularda beni bilgilendirirmisiniz.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-05-2009, 13:13   #746
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Merhaba

Acaba bu ürünü İzmirde nereden temin edebiliriz.

burcind Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-05-2009, 16:49   #747
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcind Mesajı Göster
Acaba bu ürünü İzmirde nereden temin edebiliriz.
Sayın burcind;
B5A yı İzmir de SEÇTAR dan temin edebilirsiniz..Tel: 0538 648 9080
Saygılar...

Eski 16-05-2009, 16:52   #748
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Ben geçen yıl B5A alıp kullanmıştım, biberlerim coşmuştu. Güllerim de hastalanmadı.
Domateslerim son bir kaç yıldır meyve döneminin ortasında yaprakları yanmış gibi kavruluyordu, geçen yıl da öyle oldu, buna rağmen ürün gayet sağlıklı ve bereketliydi.

Bu sene bahar geciktiği için sebze fidelerimi Pazar gün toprakla buluşturacağım, benim sorum şu; sayın Hüseyin Ovak, Selahattin Yılmaz hocam, domates biber patlıcan gibi sebzelerimi diktikten sonra can suyunu B5A ile versem uygun olurmu?

Sürekli yağmur yağdığı için bahçem daha yeni bellendi, ağaçların altı diz boyu ottu, bu yüzden de ağaçlarıma B5A veremedim, Pazar günü ağaçlarıma da topraktan B5A uygulamasına başlamak için geç mi kaldım.

Lütfen bu konularda beni bilgilendirirmisiniz.
Sayın Adalet Yağcı ;
B5A yı kullanım için geç kalmazsınız...Uyguladığınız her dönemde B5A dan fayda sağlarsınız...Saygılar...

Eski 16-05-2009, 18:33   #749
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın Üyeler;
Uzun zamandan beri (meşgul olduğumdan dolayı) siteye yazamadım...Zaman zaman boşluk bulduğumda ziyaret edip yazılanları okumaya çalışıyorum...Şuanda olduğu gibi...
Benim amacımın bu forum üzerinden satış ya da ticaret olmadığını,sadece faydalı olmak amacı ile birşeyler yapmak istediğimi daha önce de belirtmiştim...Ticari kaygılar ile yazılanlar açıkçası beni çok ilgilendirmiyor...Bu ürünün doğru pazarlanıp pazarlanmadığı falan çok önemli değil...Önemli olan doğru bir ürün olması...
Bilimsel veri olup olmadığı tartışılıyor halen...Bana ulaşan raporları size ulaştırmaya çalışıyorum... Ancak halen bu bilimsel mi değil mi tartışmaları sürdüğünü görüyor ve üzülüyorum...
Şuanki bilimsel öğretilerin Türk tarımını nereyegetirdiği gözler önünde...B5A nın yaptıkları da...
Sayın üyeler;'' Zarfın üzerine bakarak içindeki mektubu okuyamazsınız...''
Ben size B5A ile yetişmiş çileğin Pestisit raporunu sundum, bu raporda sıfır toksit maddeye rastlanmış iken; kilasik tarım uygulamaları ile yetişen ürünlerimiz gümrüklerden geri dönmekte...Durum böyle iken halen bilimselllikten bahsedip,laf kalabalığı yapmaya luzum olmadığını düşünüyorum...
Herkes herşeyi söyleyebilir..Biz işimize bakıyoruz...Bu Ülkede Gübre fiatlarını ucuzlatıp,En kısa sürede organik tarıma geçişi sağlamaktır hedefimiz...B5A ailesi olarak hepinize saygılar sunuyoruz...

Eski 16-05-2009, 21:22   #750
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
domates biber patlıcan gibi sebzelerimi diktikten sonra can suyunu B5A ile versem uygun olurmu?
Teşekkür ederim sayın Hüseyin Ovak, ancak yukarıdaki soru konusunda hâlâ kararsızım, yarın sebze dikiminden sonra can suyunu B5A ile verebilirmiyim?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024