agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2008, 19:30   #1
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
At gübresi

Sebze bahçem için 4 çuval at gübresi aldım. Bugün bahçeyi kazdım ama gübre koymadım. Mayıs 15 gibi domates, salatalık fideleri dikmek istiyorum. Gübreyi ne zaman koysam iyi olur. Eğer gübre fazla olursa sebzelere bir zararı olurmu. Gübreyi toprakla harmanlayıp, daha sonra sebzeleri dikmek istiyorum, böylemi olması gerekir. İlk kez gübre kullanacağım için bu konuda acemiyim.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 19:53   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Sayın ezgili dünyam
Eğer bildiklerim doğruysa, at gübresinin fazla besleyici özelliği yok, ama toprağı yumuşatmakta faydalı olur. Bulabilirseniz yanmış koyun gübresi kullanın.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 20:07   #3
Ağaçsever

safiris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Galeri: 4
Selam,

Bende At Gübresiyle bahcemi gübrelemistim , bir yöntem denedim ve oldukca iyi sonuc aldim.

Gübreyi büyük bir kabin icinde su ile karisitip bir kac gün gölgede beklettim. Bu gübreli su ile topragi harmanladim ve cok iyi sonuc verdi.

Deneyimimi paylasmak istedim.

Saygilar

safiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 20:32   #4
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safiris Mesajı Göster
Selam,

Bende At Gübresiyle bahcemi gübrelemistim , bir yöntem denedim ve oldukca iyi sonuc aldim.

Gübreyi büyük bir kabin icinde su ile karisitip bir kac gün gölgede beklettim. Bu gübreli su ile topragi harmanladim ve cok iyi sonuc verdi.

Deneyimimi paylasmak istedim.

Saygilar
Bu işlemi sebzeleri fidelemeden ne kadar önce yapmalıyım Mayıs 15 gibi fidelemem gerekiyor.

Eski 29-03-2008, 20:55   #5
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Taze at gübresini kullanmanızda bir sakınca yoktur ancak şu problemleri yaşayacaksınız:

1-Kokacak
2-Henüz çürümemiş olduğundna çürümesi için bir zaman geçecek
3-Çürüyene kadar görüntü kirliliği oluşturacak
4-Çürümek için topraktaki azotu kullanacak buda normal çürümeye göre daha uzun zaman alacak

Ne yapmak lazım:

1-Bahçenin tenha köşesinde kare en az 40 cm derinşliğinde bir çukur açın
2-At güresini bu çukura boşaltın
3-İyice çiğneyin ve üstünü çukurdan çıkan toprakla 10 cm kadar kapatın, kapattığınızda çukurun alt kısmından çıkan toprağı gübrenin üstünü örtmekte kullanın kalan kısmı bir kenarda bekletin veya bahçenize serin.
4-Çukurdaki gübreyi iyice çürümesini beklemek için en az 3 ay bekleyin ve bu zamanın sonunda kullanın.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 21:37   #6
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Bilgileriniz için çok teşekkürler. Gübreleme işinde geç kalmışım malesef. Bu kadar uzun süre beklemek gerektiğini bilmiyordum.

Eski 29-03-2008, 23:45   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen Mesajı Göster
Sayın ezgili dünyam
Eğer bildiklerim doğruysa, at gübresinin fazla besleyici özelliği yok, ama toprağı yumuşatmakta faydalı olur. Bulabilirseniz yanmış koyun gübresi kullanın.
En iyi at gübresi nette gübre tahlil sonuçları vardı ordan biliyorum. Size bir uyarı tavuk gübresinden kaçının tavuk gübresi kurt yaparmış, kurt yapmasın diye tavukların altına tuz seperlermiş, tuzdan kuruya bilir sebzeleriniz...

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 23:49   #8
Ağaç Dostu

Bahçenize ilk önce gübreleri serpin daha sonra bahçenizi kazarken karışacaktır veya fideleri dikin fidelerin üstünden serpin...

Eski 30-03-2008, 09:33   #9
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
At gübresi çok kokuyor gerçekten. Uzun süre gitmiyor kullanıldığı yerden kokusu.

Yalnız, bir tarım sitesinde at gübresiyle ilgili enteresan yazılar okumuştum. Erken hasat için yanmamış at gübresiyle toprağın derecesini artırıp, sebze dikmekten bahsediyordu.
Enteresan bir yazıydı bulursam eklerim.

Alıntı:
SICAK YASTIK HAZIRLAYALIM
Yazlık sebze fidelerinin yetiştirildiği sıcak yastıklar, taze at gübresi dediğimiz organik materyalle, kaloriferle, elektrikle veya doğal güneş enerjisi ile ısıtılırlar. Taze at gübresi ile hazırlanan bir sıcak yastıkta her 15 cm de bir üzeri bastırılmak suretiyle 60 cm kalınlığa ulaşıncaya kadar taze at gübresi konur.
TAZE AT GÜBRESİ KIZIŞMAYI SAĞLAR
Kızışmanın iyi olması için gerekirse süzgeçli kovalarla sulamada yapılır. Kızışma nedeniyle ilk gün yastıktaki sıcaklık 80°C ye kadar ulaşabilir. Bir hafta sonra yastığın sıcaklığı normal ekim sıcaklığına ulaşır. Taze at gübresi temin etme olanağımız yoksa bu 60 cm lik kısım toprak ile doldurulur ve her yıl bellenerek kabartılır.
Buldum
http://www.tarim.gov.tr/hizmetler/ya...bze_fidesi.htm

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 16:11   #10
Ağaç Dostu

Merhaba at gübresi tahlilini buldum aşşağıdaki linkte
http://www.ardahantarim.gov.tr/g%C3%BCbreleme.htm

Eski 30-03-2008, 16:13   #11
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Gübreyi satan kişi, yeni olmadığını söylemiş. Dün bahçe kazarken çuval yanımdaydı, koku gelmedi. Gübre'nin yanmış olduğunu nasıl anlarım. Eğer taze gübre toprakta azot kaybına neden oluyorsa, bunu takviye etmek için suni gübre serpsem olurmu. Bu konuda acemi olduğum için sorularım bitmiyor.

Eski 22-10-2018, 14:52   #12
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Hort

Bahçesinde at gübresi kullanıp güncel deneyimlerini paylaşabilecek üyelerimiz var mıdır?

Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024