agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2007, 23:28   #1
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Kahve ve Kahve Telvesi Gübre Olarak Kullanılır mı?

Starbucks Türkiye'deki Şubelerinde Gübrelik Telve Dağıtıyor

Türkiye'deki Starbucks kahve dükkânlarında hemen hiç bilinmeyen çevreci bir uygulama yürütülüyor. Starbucks Türkiye, faaliyet gösterdiği 6 ildeki 67 dükkânında isteyenlere 'gübre' olarak kullanabilmesi için ücretsiz kahve telvesi dağıtıyor.

Tüm Starbucks dükkânlarında yerlerde gümüş rengi poşetlere rastlanıyor. Bu poşetlerin içinde kahve telvesi bulunuyor. Starbucks çalışanları gün boyu satılan kahvenin posası olan telveyi biriktiriyor. Daha sonra bu telve poşetlere aktarılıyor ve isteyenlere ücretsiz olarak veriliyor.

Bahçede böceği önlüyor
Kahve telvesi, bahçe bitkileri ve saksı çiçekleri için mükemmel bir gübre olarak biliniyor. Ayrıca telve, toprağın böceklenmesini önlüyor. Doğal olması sebebiyle telve, suni gübreye tercih ediliyor. Uygulamanın büyük ilgi gördüğünü belirten Starbucks Türkiye yetkilileri, "Kahve telvesi projesi dünyanın hemen her yerinde sürdürdüğümüz bir uygulama. Çok önemli bir geri dönüşüm uygulaması. Doğal olan bir atığı yine doğal yöntemlerle kullanılır kılıyoruz" dedi.

Serkan Arman - Milliyet

Bu uygulamayı haber verdiği için Global Nomad'e teşekkür ediyoruz.

Emel.26 beğendi.
aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 20:52   #2
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Bugün Starbucks'a uğradım. Sahiden içinde telve olan ufak poşetler hazırlamışlar. Aldım ben de. Ücretsiz.

Eski 01-05-2007, 21:35   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Peki ne kadar telve ne kadar toprak için kullanılıyormuş?

Evde içilen kahvenin dibini en yakın saksıya boşaltıp misafirleri şok etmek var Ama miktarı sınırlı ise, bitkinin şok ihtimali var..
Konuyla ilgili bilgi topladın mı?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 22:03   #4
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
ben de merak ettim acaba ne kadar toprağa ne kadar telve karıştıracağız?

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 22:38   #5
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Alıntı:
Konuyla ilgili bilgi topladın mı?
Hayır, henüz toplamadım...Normalde toprağa ne kadar gübre veriliyorsa o kadardır diye düşünüyorum. Bu biraz, yeteri kadar un ölçüsü gibi oldu
Ölçüyü bilen söyler belki...ya da deneyip öğreneceğiz.

Name:  1.jpg
Views: 58532
Size:  23.6 KB

Poşet de bu. Yaklaşık 250 gr telve var içinde. Bitmiş kahve poşetlerini kullanıp, üzerine bir de üşenmeyip çiçek böcek resimleri çizmişler. Güzel olmuş.

yasemin-35 beğendi.
Eski 01-05-2007, 22:59   #6
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Ne kadar hoş bir hizmet ve geri dönüşüm konusunda duyarlı olunmasını çok taktir ettim. helal olsun

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 00:19   #7
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Starbucks web sayfasını incelemek lazım. Bu konuda böyle bir çalışma yaptıklarına göre mutlaka kullanımla ilgili önerileri de vardır.

Gerçekten iyi bir çalışma. Çöpleriyle bile reklam yapmayı başarıyorlar.
Gel de takdir etme.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2007, 01:28   #8
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Starbucks'ın sitesinde telve ile ilgili şunlar var.Ne yetiştirildiğine bağlı olmakla birlikte tam bir oran verilmemiş ancak sebzeler,güller ve diğer bitkiler için kullanılır yazıyor.
Genel olarak;
Nitrojen oranı yüksek ve asidiktir.Telveye kahverengi malzeme ve kuru çimen eklemek PH dengesini sağlar.
Compostlar için iyi bir ilavedir.
Kahverengi malzeme ve samanla karıştırıldığında ısı oluşturarak compostun işleyişini yükseltir.
Solucan olan toprakta kullanıldığında solucanlar telve ile beslenirler diğer materyaller sağlıklı bir şekilde büyür.(solucanların toprağa faydalı olup olmadığını bilmiyorum ama baktığım sitelerde faydalı olduğu belirtilmiş bu kısmı tam anlayabilmiş değilim)

Farklı sitelerde çok fazla bilgi var telve ile ilgili.Gözüme takılanlar :
Asidik ortam seven bitkilerde çok iyi sonuçlar olduğu yazılı.Açelya,limon,ayçiçeği,kamelya da kullananalar da iyi sonuç aldıklarını belirtmişler.

Şimdilik bu kadar çevirebildim.

Düzenleyen COYOTE : 11-06-2007 saat 22:26
COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 09:18   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Daha önce bu konudan bahsetmiş ve hatta yanlış hatırlamıyorsam Mine Hanıma da sormuştum. Ben evdeki saksılarda kompost olarak kullandım şimdilik saksıdaki bitkilerde bir problem yok. Sardunyalar kudurdu,kaktüsler bol miktarda yavru verdi.Ayrıca her saksıya bir çay kaşığı şeker gübre koydum ve tabi bolsu(Yanmamaları için). Yani karışık bir durum. Şeker gübresimi iyi geldi yoksa kahve telvesimi? )

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 10:02   #10
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Mahmut Bey nasıl kullandığınıza dair biraz ayrıntı verebilir misiniz?Özellikle kaktüsler için.Yabancı sitelerdekiler biraz komplike de benim için
Bu arada verdiğiniz şekersiz pişirilmiş kahve mi?

Eski 12-06-2007, 18:27   #11
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE Mesajı Göster
...solucanların toprağa faydalı olup olmadığını bilmiyorum ama baktığım sitelerde faydalı olduğu belirtilmiş bu kısmı tam anlayabilmiş değilim...
Solucanların bahçede hiçbir zararı yoktur, çürümüş artıklarla beslenirler ve de toprağı karıştırıp havalandırırlar. Yalnız saksı toprağındaysa zararlı oluyor, bitkiyi kurutuyor.

Ayrıca da bu kahve fikrine bayıldım. Derhal bir Starbucks'a

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 21:12   #12
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Teşekkürler gilan,
Bende burada Starbucks olmadığından habire filtre kahve yapıyorum gelen gidene sardunyalara koydum bakalım ne olacak?

Eski 14-06-2007, 01:20   #13
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Bugün bir paket aldım
1 kilodan fazladır muhtemelen, ve de çok güzel paketleyip şık bir poşette veriyorlar. Gardenyamı dikerken kullandım bakalım.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 11:11   #14
Ağaç Dostu

heDera's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2007
Arkadaşlar,bilen var mı bilemiyorum ama kahve çiğ vaziyette gelir onlar kavrulur özel fırınlarda ve işlem sırasında kahvenin üzerindeki kabukları çıkar kepek gibi birşey bayağıda olur onlar çöpe gider araştırsak belki bitkilerde faydası olabileceğini düşünüyorum siz ne dersiniz

heDera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 15:10   #15
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Evinizde bahçenizde karınca yuvası var ise bir tutam kahve telvesi atın delik olan yerlere gerçekten etkili.

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 17:10   #16
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Kahve peltesini kullanıp sonuç alan var mı?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 18:11   #17
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Elfogi kullanıp sonuç alan var mı bilmiyorum ama Starbucks diye Gloria Jeans'a giden var.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 18:13   #18
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ve şimdi yaptığım bir araştırmaya göre gittiğim Gloria jeans şubesine de çok yakınmış. En kısa sürede yeniden gideceğim.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2007, 11:02   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE Mesajı Göster
Mahmut Bey nasıl kullandığınıza dair biraz ayrıntı verebilir misiniz?Özellikle kaktüsler için.Yabancı sitelerdekiler biraz komplike de benim için
Bu arada verdiğiniz şekersiz pişirilmiş kahve mi?
Coyote , her nasılsa atlamışım bu soruyu. Evde hazır toprak vardı(perlit karışımlı)her saksı için iki avuç kadar kahve telvesi (star buck s) koyup karıştırdım. Kaktüsler kudurdu ve bol yavru verdi. Sardunyalar(Geçen yıl diktiğim ve kışın budadığım) çok güzeller ve bol çiçek verdiler ve vermeye devam ediyorlar.

nur.erdoann ve Ahu_E beğendi.
Eski 01-07-2007, 11:23   #20
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Bu konu, bugün ilgimi çekti. Büyüklerimizin, kahve telvelerini ve çayları bitki köklerine döktüğünü görür ve anlam veremezdim. KKTC'de Starbucks Güney'de var.Kuzey tanınmadığı için böyle yerler bizde yok. Evdeki kahve ile salon bitkilerine denesem acaba sonuç nasıl olur? Koku falan olur mu? diye düşünüyorum.
Bu arada ben de kahve ile ilgili başka bir bilgimi sizlerle paylaşayım. Açık havada sivrisineklerden kurtulmanın yolu bildiğiniz kahveyi yakmaktır. Ben denedim çok olumlu.

Ahu_E beğendi.
Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2007, 13:07   #21
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Teşekkür ederim Mahmut Bey. Bende sardunyaların yarısına kahve yarısına da kepekli pirinç denedim. Tomurcuklandılar ama kurumazlar inşallah başta adaptasyon zorluğu mu çektiler acaba kurumuştu tomurcuklar çünkü. Kaktüslere ise denemedim, hiçbiri açmıyor hatta yavrulayan yok gibi birşey. Acaba 2lt toprağa mı 2 avuç kadar oluyor? Dozajı tam bilmediğim için cesaret edemedim, yaklaşık 25 saksı kaktüsüm var ziyan olsunlar istemem de

candanh beğendi.
Eski 01-07-2007, 20:05   #22
Ağaç Dostu

Sevgili Buket onu Kemal amcaların pansiyonunda da görmüştüm Kıbrısta(Kahve yakmak) çok etkili oluyor. Biz bazen Yalakdere de yakıyoruz.

Eski 01-07-2007, 22:42   #23
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Sevgili Mahmut Bey, ben geçen yıla kadar bu uygulamayı bilmiyordum.Sineklere karşı doğal çare araken tavsiye ettiler. Önce biraz zorlanmamıza rağmen ( ben kahve içmeyi sevmediğim için kokusu rahatsız ediyordu) sivrisineklerden kurtulmak için kullanmaya başladık. Etkisini de gördük. Bu bölüm sayesinde de içilen kahve telvelerini gübre olarak kullanmaya karar verdim. Bakalım neler olacak?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2008, 22:56   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Kahve ve Kahvetelvesi Gübre Olarak Kullanılır mı?

Kahve ve kahvetelvesi gübre olarak kullanılır mı?

Kahve ve telvesi içinde bol miktarda potasyum bulundurduğundan dolayı saksılarda ve çiçek tarhlarında gübre olarak kullanılabilir. İnternette bu konuda yazılmış epeyce litaratüre rastlamak mümkündür. Kahvede bulunan şeker de topraktaki mikro organizmaları aktive eder.

Kahve ve telvesi organik bir madde olduğundan da toprak kalitesini iyileştirir. KAHVE HİÇBİR ZAMAN DOĞAL VE SUNİ GÜBRELERİN YERİNİ TUTMAZ.
Kahve asidik karekterdedir. Bunun için toprağın alkalitesini düşürür. Asidik topraklarda ise toprağın asitlenmesine neden olur.

Kahvenin toprağa verileceği miktar, toprak yapısı ve saksı büyüklüğüne bağlıdır. Toprak nötür (7) se veya hafif asidik (5-6) ise toprağın asitliğini arttırır. Verilecek miktar 1-2 çorba kaşığını geçmemelidir. Gübreler gibi kahve de porsiyon halinde verilmelidir. Sütlü kahve telvesi verilmemelidir.

125 ml filitre edilmiş kahvede 80-120 mg kafein vardır. Kahvenin içindeki ikinci önemli madde de Tanendir. Kahvenin içindeki Tanenden dolayı kahve sümüklü böceklerin bitkilerden uzak durmasını sağlar.

Kahve kompost yapımında da kullanılarak, kompostu potasyumca zenginleştirir.

Eski bahçevanlıkla ilgili bilgileri araştıran, Alman Inga Maria Richberg "Altes Gaertnerwissen wieder Entdeckt" (Eski Bahçevanlık Bilgileri Tekrar Keşfedildi) isimli kitabında solucanların kahveyi sevdiklerini yazmaktadır.

Solucanlar da bildiğiniz gibi bahçelerimizin vazgeçilmez canlılarıdır. Yine ayni kitapda, çiçeklere de düzenli kahve verildiğinde kuvvetli ve sağlıklı gelişme gösterdiklerini yazmaktadır. Özellikle güllerin dibine bir miktar kahve verilip karıştırıldığında güllerin daha sağlıklı geliştiği gözlenmiştir.

Kahvenin etki mekanizması, bazı bitkiler hariç (orkideler, kaktüsler gibi) yapısının hafif asidik olmasından kaynaklanmaktadır. Bu özelliğinden dolayı toprağı hafif asidik yapar. Kahve ile gübrelenen bitkilerde yaprak bitleri ve diğer yaprak zararlıları da düşerler. (ölürler) Burada da zararlıların bitkide barınamamasına etki eden madde kafeindir.

Yapraklara püskürtülen siyah kahve yapraklardaki yaprak bitlerini kalb krizine uğratarak ölmelerini sağlar.

ABD nin meşhur Starbucks firması müşterilerine birer poşet kahve telvesi hediye ederek kahvenin gübre olarak kullanılmasını teşvik etmiştir ve kendi çöpünün (% 25) bir miktarını da müşterilere kaldırtarak karına bir miktar daha kar eklemiştir.

Kahvenin içinde bol miktarda bir alkoloid olan kafein (1,3,7 Trimethylxantin)
Tanen B Vitaminleri ve 600-700 civarında koku ve lezzet veren maddeler vardır.

Düzenleyen Sergüzen : 14-02-2008 saat 23:44
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2008, 23:25   #25
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Filtre kahveden bahsediliyor sanırım, acaba türk kahvesi de aynı şekilde kullanılabilir mi?
Karışım miktarı olarak ne kadar toprağa ne kadar kahve telvesi önerilebilir?

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2008, 23:50   #26
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben de yıllardır çaydanlığımı ve her gün kahvaltı sonrası içtiğim Türkkahvemin telvesini bahçeye dökerim. Ziraatçi bir ablamızdan duymuştum, toprağı zenginleştirir diye.

Ama ölçü için bir şey diyemeyeceğim, bahçede farketmiyor da saksıdaki orana dikkat etmek lazım.

Malum herşeyin fazlası zarar, bir süre sonra cafein bağımlısı olup çıkarlarmış mesela!!!

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2008, 00:16   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Arkdaşlar bende yediğim meyve kabuklarını ve çöpünü güllerin ve meyve ağaların dibine döküp, kurtlanmasın diye çöplerin üstüne toprak atıyorum. kükürtte toprağı zenginleştiriyormuş. kükürtle bilgisi olan varsa bana yardımcı olursa sevinirim.

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2008, 02:00   #28
Ağaç Dostu

Arjin's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2008
Ben bu kahve fikrini cocukken annemden duymustum, caydanlgin altindaki cay telvesinide agac diplerine ,cicek diplerine dokerdi.Hatta benim zevkle ictigim bitkicayi karisimlarinda ozellikle tembih ederdi atma diye..Varmis kadinin bir bildigi..

Bahsettiginiz firmanin yoneticileri gercekten cok iyi calisiyorlarmis.Hem reklamdan tasarruf, hemde copten tasarruf.Saniyorum karda patlama olmustur..

Arjin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2008, 19:54   #29
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Ben Güney Amerika limonunda denedim.Sonuç süper.Bol tomurcuk var.

azorka beğendi.
Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2008, 21:50   #30
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Ben de kahve telvesini hiç atmam hatta fincanları ve cezveyi önce sabunsuz suyla duruluyorum bu suyu o anda su ihtiyacı olan bir çiçeğime veriyorum.

Tenar11 beğendi.
Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024