agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni105Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2015, 13:35   #91
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sayın muda, maalesef benim odun yakan bir fırın bulup kül istemek gibi bir şansım yok, bitki, böcek konusunda eşimin sabrını epey bir zorluyorum. Bir de fırına gidip kül getirir misin? desem düşer bayılır.

Şimdilerde eşimden sanayiye gidip bir demirci dükkanından bana birazcık demir tozu alması için ricada bulunuyorum külü karıştırmamam lazım. Malum alıştıra alıştıra İlk başlarda karşı çıkar sonra fikrime alışıp bir şekilde alır getirir.

Ben en iyisi hazır kış varken sabrımın elverdiği kadar odun yakarak işimi görecek kadar külü biriktireyim. Odun yakmak gerçekten sabır istiyor çünkü odun ateşi çabuk geçiyor ve ateşi sürekli beslemek gerekiyor. Dün çıkan külleri bir poşete doldurdum. Kışın çıkmasına nereden baksan iki ay var.

Sayın pria, nergis derken sizden gelecek olanları kastetmiştim. Elimde başka nergis yok. Kısmet olursa sizden gelecek nergislerin saksı harcını şimdiden planlıyorum. Odun külünü de yine bir sayfada sizden okudum ondan sonra bu sayfaya yöneldim zaten, oran bilgisi de sizden.

Muda ve telato beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 16:24   #92
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Sayın muda, maalesef benim odun yakan bir fırın bulup kül istemek gibi bir şansım yok, bitki, böcek konusunda eşimin sabrını epey bir zorluyorum. Bir de fırına gidip kül getirir misin? desem düşer bayılır.

Şimdilerde eşimden sanayiye gidip bir demirci dükkanından bana birazcık demir tozu alması için ricada bulunuyorum külü karıştırmamam lazım. Malum alıştıra alıştıra İlk başlarda karşı çıkar sonra fikrime alışıp bir şekilde alır getirir.

Ben en iyisi hazır kış varken sabrımın elverdiği kadar odun yakarak işimi görecek kadar külü biriktireyim. Odun yakmak gerçekten sabır istiyor çünkü odun ateşi çabuk geçiyor ve ateşi sürekli beslemek gerekiyor. Dün çıkan külleri bir poşete doldurdum. Kışın çıkmasına nereden baksan iki ay var.

Sayın pria, nergis derken sizden gelecek olanları kastetmiştim. Elimde başka nergis yok. Kısmet olursa sizden gelecek nergislerin saksı harcını şimdiden planlıyorum. Odun külünü de yine bir sayfada sizden okudum ondan sonra bu sayfaya yöneldim zaten, oran bilgisi de sizden.

merhaba kül ihtiyacınızı metal bir kovada boyazsız laksız yani yüzeyinde kimyasal ihtiva etmeyen kartonları yakarak ve ya mangal kömürü ile elde edebilirsiniz .[eşiniz mangal yakmaya hayır demez sanırım]

Bu arada baslıktan sonra alıp basını giden bu konuda ne kömürler kategorize edilmiş ne kül çeşitleri.Volkanik küllere falan değinecek değilim ama...

mesela kuru kedi maması kül içerir bahsedilen kül ne odun ne kömür külü bu kül kemik külüdür.Esasen yararlı olanda bu küldür.

Linyit ve sibirya kömürü denilen kömürler tamamen zehirlidir tozuda külüde kullanıma uygun degildir.

Yaprak yaprak ayrılan kömür agaç kömürüdür ve külü fazla kullanılmadıkca aman aman bir sakınca yaratmaz .

Ayrıca maymunlar çok sevdıklerı ama zehırlı olan bazı yaprakları yedıklerınde peşinden odun kömuru [mangal kömürü] kemırerek kendılerını tedavi ederler bu kömur Aktif Carbon adıylada anılır ihtiyaca uygun işlendikten sonra akvaryum temizleme motorlarında su arıtma cıhazlarında kullanıma uygun hale getirirlir.Kül ihtiyacınıza en uygun kül mangal kömürü külü olabilir diye düşünüyorum hali hazırda odunlar kömürleştiriliken ısıl işlem görmekte br çok zararlıdan ayrıştırılmaktadır.

Nargile kömürü en güzel portakal agacından yapılır yanarken köz olana kadar nargile kömürü dahi zehirli gaz salınımında bulunur.Külünü kullanabilirsiniz

ayrıca kül kullanımı topragın altına sererek yılan dahil dip zararlılarıyla mucadelede topragın üzerine serperek kısmi potasyum takviyesi ve yuzeysel zararlıların uzaklastırılmasında kullanılabılır.Bu tarz bir kullanıma ıhtıyacınız yoksa kullanmayın derim .Eskıden tarlalar hasat sonrası atese verilir toplama sonrası toprak uzerınde kalan saplar yakılırdı.Adı ustunde eskiden...

Bazı arkadaşların gübre olarak balık kullandıklarını okudum dikkat edilmesi gerekir her boydaki balık beher miktarda CIVA içerir dolayısıyla topragınızı zehirlemiş olursunuz. Saygılarımla...

serhatkumburgaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 16:27   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2006
Kalorifer külü yani kömür külü ağaç diplerine dökülebilir mi?
Yani gübre ya da malçlama görevi yapar mı?

musaduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 09:12   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2015
Merhaba,ben bir iki yıldır çıkan külleri odun veya kömür çöpe atmiyorum geçtiğimiz yaz o bölgeyi iyice kazdıktan sonra toprakla yarı yarıya olacak şekilde ve çok az miktarda hayvan gübresi ile iyice harmanladıkt herkes bana gülmüştü baharda bu işlemi yaparken sonra o bölgeye fasulye ve çiçek ektim ,denemek için 2 metreye 1 metre alan kullandim orada yetişen fasulye miktarı normalde 1 kg toplanırken ben ilk turfan 3/4 kilogram hasat ettim ikinciside 3 kg dan fazla idi çok verimli oldu ektiğim mevsimlik çiçekler bile uzun süre dayandı o alanda bulunan iki gül fidanı hala havada don olmasına rağmen çiçekleri var bahçede diğer güllerin çiçeği geçti ve taze fasulyelerimin lezzeti defalarca denk gelip yiyenlerin dikkatini çekti çok lezzetli oldu donduruyucuya attığım fasulyeler bile sevmeyenlere kendilerini sevdirdi. Uzman değilim araştırmayı denemeyi seviyorum denedim başarılı oldum,ayrıca mutfakta çıkan yumurta kabuğu patates kabuğu gibi maddeleri bahçenin bir köşesinde topluyorum üzerine biraz toprak atarak örtüyorum bazense tavuklara ördeklere atıyorum. Doğada hiçbirşey çöp olmamalı.

Beyhanaksoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 21:55   #95
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Konuyu canlandırmak adına aşağıda ki lingi veriyorum.

okumanızda fayda var

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 22:30   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Zeytin budamalarını yapan komşum bir ağaç için bu hasta dedi. Budadı, dalları ayırdık, ağacın kök kısmını çapa ile açtı, odun külünü çepeçevre yayarak toprakla örttü. Bu yöntem ile ağaç kurtuluyor dedi.
(Bu ağaç, bahçenin soğuk havayı en fazla aldığı bölümde dikili ve geçen yıl eksilere düşen haftalarda darbe almış, yaprakları yanık hale dönmüştü. Sebebi bence malumdu ama külle de olsa destek destektir dedim)

sinbas beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2018, 15:18   #97
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
İnternette gezerken konumuz ile ilgili bir sayfa gördüm. Davesgarden olunca ekliyorum. Odun külü toprağın ph'nı yükselteceği için kükürt ile karıştırmadan kullanmayın.

https://davesgarden.com/guides/artic...n-your-garden/

Ağaç Külü: Bahçenizde Kullanabiliyor musunuz?
yazan Shannon McKee (ShannonM) 6 Nisan 2018

Ateş çukurunu ya da şömineni süpürmek demek o kadar fazla odun külü dışarı atıyor, değil mi?

Bahar bu noktaya kadar ABD’nin tamamına yakınıyor ve bu da günler ısınmaya başladıkça şömineni veya odun sobayı kullanmayı bırakmanın zamanı geldi. Muhtemelen sadece külleri temizleyip çöpün geri kalanına atmak isteyeceksiniz, ancak bunu yapmadan önce düşünün: Bu külleri bahçenin içinde kullanmak için kullanabilirsiniz. Öte yandan, değil her bahçe akılda tutmak da önemlidir ihtiyacı kendisine eklenmiş odun külü ve bu eklemeden bile toprağa zararlı olabilir.

Ahşap Kül Besinleri
odun külü bahçede büyük bir gübre yapabilir

Odun külü mükemmel bir gübredir. Potasyum, kalsiyum, fosfor ve bor ile doludur ve toprağa gereksiz bir azot eklemez. Tozlu kireç günahlarına benzer şekilde kullanılır , toprağınızın pH'ını arttırır . Tabii ki kireçli tozdan çok daha fazla odun külü gerekir, ama eğer kamp ateşi, şömineler ya da odun sobası gibi bir eliniz varsa, bunu en iyi şekilde yapabilirsiniz.

Önce Toprak Test Edin
Bahçenizin etrafında şömine külleri fırlatmaya başlamadan önce, pH değerini belirlemek için bir toprak testi kullanmak istersiniz. Sıfırdan 14'e kadar olan bir ölçekte pH ölçülür. Sıfır, bir şeyin elde edilebileceği kadar asidik olduğunu, yedi nötr olduğunu ve yedi üzerinde herhangi bir şeyin alkali olduğunu gösterir. Birçok sebze bahçesi bitkileri daha nötral bir toprağı (ör: 5.5 ila yedi arasında bir pH) tercih eder. Eğer toprağınızın pH değeri zaten yediden fazla ise, odun külü kullanmaktan kaçınmak isteyeceksiniz.

Odun külü uyguladıktan sonra, pH'ı nasıl etkilediğini görmek için toprağını tekrar test etmek isteyebilirsiniz. PH, istediğiniz kadar değişmemişse başka bir uygulama gerekebilir. Yine de, çoklu uygulamalar her zaman toprağa çok fazla yüklenmekten ve etkileri tersine çevirmekten daha kolay olacaktır.

Asit Topraklarınızı Sevdirin Loving Bitkiler
Odun külü, toprağınızın pH'ını yükseltmek için harika olabilir, ancak toprak daha düşük bir pH değerine sahip olduğunda daha iyi büyüyen bazı bitkiler var. Bu nedenle, hangi bitkilere maruz kalmayı seçeceğiniz konusunda dikkatli olmak istersiniz. Örneğin, açelya ve yaban mersini gibi bitkiler , toprağınız daha asidik olduğunda daha mutludur.

Ahşap Kül Uygulanması
bahçede ağaç kumu serpme

Bahçenize odun külü uygulamak için, ihtiyacınız olduğu yere serpin ve toprağa doğru hareket etmesini sağlayın. Çimler de hafif bir uygulamadan yararlanabilirler. Daha önce de belirtildiği gibi, ilk başta biraz uygulamak ve tüm domuzunuza gitmek yerine ve toprağınızın pH'ını mahvetmek yerine, daha fazlasını eklemek her zaman iyi bir fikirdir.

Domates Çayı
Domates yetiştiricileri, bitkileri için mükemmel olan özel bir potasyum açısından zengin çay yapmak için odun külü kullanabileceğinizi bilmekten mutluluk duyacaktır. Bunu yapmak için, yaklaşık beş poundluk bir şey almak ve bir çuval çuvalı veya su geçirgenliği olan başka bir malzeme kullanarak bir çay poşeti moda etmek istersiniz. Bu torbayı büyük bir çöp kutusuna yerleştirin ve ardından tenekeyi olabildiğince kadar doldurun. Torbayı ilk önce koymak kutunun taşmasını engeller. Torbayı yaklaşık dört gün sonra çıkar ve haftada bir kez domatesinizdeki çayı kullanın. Çiçek açmaya başladıktan sonra bitkilerin etrafında bir fincan değerinde dökün.

Ahşap Kül Dos ve Yapılmayacaklar
bir kutu içinde odun kül

Her zaman külün kaynağına dikkat edin. Sadece gerçek ahşabından gelen külleri kullanmak istersiniz. Bazı külleri odun kömürü veya sahte kütüklerden biriktirmiş olabilirsiniz, fakat bunlar bahçeniz için faydalı olmayacaktır.

Muhtemelen odun külleri genellikle küllü sabun yapmak için kullanılmış olduğunu duymuşsunuzdur ve bu işlem sadece külün kostik bir malzeme olması nedeniyle mümkündür. Bu, bazı bitkileriniz için tehlikeli olabileceği anlamına gelir. Yakın zamanda fideler veya başka bazı hassas bitkiler eklediyseniz, yanmayı önlemek için odun küllerini onlardan uzak tutmak isteyeceksiniz.

Kendi odun külü kaynağınız yoksa, şömine ya da odun yakan soba gibi bir şeyiniz yoksa, şanstan yoksun olduğunuzu düşünebilirsiniz. Umutsuz hissetmek yerine, sadece sor. Bir aile üyesi veya arkadaşının, zaten kullanmadıkları takdirde sizin için odun küllerinden vazgeçmeye istekli olabileceğini görebilirsiniz. Çoğunlukla, bu insanlar zaten sobalarını temizlemek zorundalar, bu yüzden sizin için külünü kurtarmak için çok daha rahatsız edici olacak gibi değil. Sadece aldığın saf odun külü olduğundan emin olmak istersiniz.

Evinizin etrafına yerleştirdiğiniz eşyaları kullanmak için yeni yollar bulmak her zaman iyidir. Odun külü artık bir atık ürün gibi görünebilir, ancak bahçeniz sunabileceği besin takviyesinden gerçekten faydalanabilir.

aydemiraydın beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2019, 13:13   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2019
bitki gelişimini olumlu etkileyen kömür külünün üzerinde araştırmaların daha detaylı

Bilinenin aksine odun külü değil kömür külünün faydalı olduğunu tubitak araştırması tespit etdi

orijinal metin

Kül Deyip Atma Kullan, Birazda Sen Faydalan | TÜBİTAK Bilim Genç

Kül Deyip Atma Kullan, Birazda Sen Faydalan
ibrahim
25/05/2015 - 12:55

Bu projenin temel amacı gübresiz toprağa farklı gmiktarlarda eklenen odun ve kömür küllerinin bitki gelişimine olan etkisini kıyaslamaktır. Projenin sonucunda kömür külünün bitki gelişimini olumlu etkilediği anlaşılmıştır.
Giriş

Kül, yanmış organik maddelerden geri kalan atığa verilen genel isimdir. Yakılan maddenin ne olduğuna bağlı olarak külün rengi, görüntüsü, kokusu değişebilir. Bitki külü incelendiğinde, yetiştirildiği ortamda bulunan mineral maddelerin tamamına yakın kısmı bitki içeriğinde vardır. Külün elde edilmesi sırasında bazı mineral maddeleri buharlaşma ve sublimasyona uğrama (katı halden gaz haline geçme) sonucu kaybolur. Klor, kükürt, bir miktar potasyum, kalsiyum ve fosfor azalması meydana gelebilir. Kül içinde azot, karbon, oksijen ve hidrojen hiç bulunmaz. Çünkü bunlar organik kökenli maddeler olduğundan ve yakma sırasında bu organik maddelerin tamamı yandığından, kaybolur. Külde kalan maddeler onların oksitleri durumundadır. Çünkü yanma bir oksidasyon olayıdır ve bunun için Adolf Mayer yukarıdaki tarifinde külü bir derece daha oksitlenemeyen madde olarak belirtmiştir. Değişik bitkilerde yapılan kül analizlerinde bu güne kadar 60’a yakın madde tespit edilmiştir. Bunların bazıları alüminyum, arsenik, baryum, bor, brom, cıva, çinko, demir, fosfor, gümüş, kurşun, kükürt, kalay, lityum, magnezyum, sodyum, stronzyum, talyum, titanyum ve vanadyumdur. Ancak bu ve diğer ismi verilmeyen elementlerin çoğu kül içersinde mikro düzeyde kalır ve hatta bazılarının ortaya çıkartılması özel analizler ister. Külde çok görülen elementler bitkiye mutlak gerekli olan elementlerdir. Mutlak gerekli elementler fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, mangan, molibden, bor, bakır, çinko, klor ve sodyum olmak üzere 13 adettir.
Amacı

"Kül Deyip Atma Kullan, Birazda Sen Faydalan" adlı projemizin amacı, ekmek fırınında yakılan meşe odunundan oluşan kül ile kalorifer kazanında yakılan kömürden oluşan külün fasulye bitkisi üzerindeki etkisini tespit etmektir.
Yöntem

Bu projenin temel mantığı gübresiz toprağa farklı gramajlarda (5 gr., 10gr., 20 gr.) karıştırılan odun ve kömür küllerinin bitki gelişimine olan etkisini kıyaslamaktır. Bunun için 1 kg’lık saksılara 2 tekerrürden oluşmak kaydı ile 5, 10, 20 gr’lık odun külü ile aynı koşullarda kömür külünün karıştırıldığı toprak örneklerinin her birine uygun derinliğe 5’er adet fasulye tohumları ekilmiştir. Deneme MUŞ Bilim Sanat Merkezinin Laboratuvarında, oda sıcaklığında yapıldı. Saksılardaki değişimler not edildi. Saksılardaki değişim Bitki Deneme Rehberinin bazı verim parametrelerine göre yapılmıştır.

Proje çalışmasının uygulama aşamaları:

1. Deneme oluşturmak için öncelikle toprak, saksı, cetvel, fasulye tohumu, odun külü, kömür külü, termometre, beherglas, hassas terazi gibi araç ve gereçler temin edildi.

2. Saksılara etiket yapıştırıldı.

3. Odun külü için 2 tekerrürden 1’er kg’lık toprak örneği 5 gr., 10 gr., 20 gr. ve kül katmadığımız kontrol grubu olmak üzere 8 saksı, Kömür külü için 2 tekerrürden toprak örneği 5 gr., 10 gr., 20 gr. ve kül katmadığımız kontrol grubu olmak üzere 8 saksı olmak üzere toplam 16 saksılık bir deneme kurulmuştur.

4. Her saksıya eşit derinliklerde 5’er fasulye tohumu ekildi.

5. Deneme 16 gün süre ile yapılmış olup ilk iki su verme 2 gün ara ile daha sonraki su vermeler 4 gün ara ile toplamında 4 defa sulanmıştır.

6. Toplamında 5 ölçüm ve gözlem raporu oluşturulmuştur.

7. Ölçüm ve gözlemlerde; oda sıcaklığı, verilen su miktarı, filizlenme ve bitki boy ölçüm parametreleri not edilmiştir.

8. Çalışmanın son aşamasında ise saksılardaki bitkiler kökleri ile birlikte topraktan alınıp genel boy ve ağırlık ölçümleri alındı. (tekerrürlerin ortalama değeri alındı)

9. Alınan sonuçlar farklı gramajlardaki odun külü, farklı gramajlardaki kömür külü, odun külü – kömür külü ve tüm sonuçlar kontrol grupları ile karşılaştırılmıştır.
Sonuç ve Tartışma

1. Bu çalışmanın sonucundaki beklentimiz kulaktan duyumlarla odun küllerinin kömür külüne göre daha iyi bir performans göstermesiydi. Ancak 16 günlük bir saksı denemesi sonucunda odun külünün kontrol ve kömür külünden ’de geri kaldığını, en kötü performansı 20 gr. külün karıştırıldığı saksılarda verdiğini ve son ölçümlere doğru bitki gelişiminde kontrol ve kömür külüne göre zayıf kaldığını tespit ettik. (Boy ölçümlerine göre)

2. Ağırlık ölçümlerine göre ise genel olarak ortalama değer üzerinden kömür külünün, kontrol grubundan daha iyi, kontrol grubunun ise odun külünden daha iyi olduğunu gördük.

3. Çalışma sonucunda aynı saksıdaki bazı tohumların filizlenmemesi, geç filizlenmesi, kısa kalması gibi durumların bizden kaynaklı ya da tohumların yapısından kaynaklandığını düşünmekteyiz.

4. Sonuç ve öneri olaraksa bitki gelişimini olumlu etkileyen kömür külünün üzerinde araştırmaların daha detaylı olarak yapılmasını önermekteyiz.
Kaynaklar

1. http://www.basvurular.meb.gov.tr/bub...jebankasi.aspx

2. Prof. Dr. Nilgün MORDOĞAN, Dr. Alev KIR, Organik Tarım Sisteminde Uygulanan Değişik Organik Gübrelerin Yalova Yağlık 28 Biberinin (Capsicum Annuum L.) Verim Ve Bazı Kalite Kriterleri İle Topraktaki Azot Birikimine Etkileri

3. TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU | TÜBİTAK, Destekler, Burslar, Hibe, Teşvik

4. www.projeokulu.net/proje-bankasi, PROJE BANKASI - projeokulu.net, Erişim Tarihi: 25.11.2014

5. http://www.agaclar.net/forum/temel-k...kul-nedir.html, Kül Nedir? - Bilmiyorsanogren.com, Erişim Tarihi: 02.12.2014.

6.http://www.agaclar.net/forum/temel-k...ginde-bulunan/, Kül / Mineral Maddeler / Bitki İçeriğinde Bulunan Maddeler...Erişim Tarihi: 02.12.2014.

7. http://www.muslumcoskun.asyanlilar.o...tcilericin.pdf

8. web.adu.edu.tr/user/huseyin.uysal/BitkiAnalizYontemleri_4_Ders.pdf
Ekip Tanıtımı

Aleyna Turhal

Zeynep Erdem

İbrahim Koç

aşağıdaki adresde orijinal çalışma

Kül Deyip Atma Kullan, Birazda Sen Faydalan | TÜBİTAK Bilim Genç

Düzenleyen incebel48 : 25-08-2019 saat 13:16 Neden: orijinal metin adresini başlığın altına yazdım
incebel48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2019, 14:15   #99
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Kömür külüyle odun külünü karşılaştırma şansım olmadı ama odun külü dökülmüş araziyle herhangi bir işlem yapılmamış araziye göre muazzam farklılık var boy olarak canlılık olarak ve simsiyahtı bitkiler.
Bunun dışında mangal kömürü külünü yüksek miktarlarda bulmak zor olur faydası daha fazla olsa bile.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2019, 00:42   #100
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yapılan denemede bahsedilen kömür külü, kaynağı odunun oksijensiz yakılmasıyla elde edilen mangal kömürü değil, linyit vb. kalorifer kazanında ya da termik santrallerde yakılan kömür.

Çocukların çalışması en azından araştırma metodolojisinin öğrenilip benimsenmesi bakımından güzel. Fakat elde ettikleri sonuç tarım için kullanılabilir olgunlukta bir sonuç değil. Bunun için bahsedilen kömür külünün kaynağı, yakılma şartları, külün kimyasal analizi, içinde arsenik, ağır metal veya başka toksik madde olup olmadığının da araştırılıp ona göre raporlanması gerekirdi. Denemede büyüttükleri fasulyelerin resimlerine de baktım. Hocaları en azından fasulye için ideal ısı, ışık ve nem şartlarının nasıl sağlanacağı yönünde kendilerine bilgi sağlamalıydı.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2019, 21:33   #101
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Herkese merhaba, arkadaşlar ben skulent almıştım ve 2 sukulentimde saksı dibinde bu akvaryum su motorları için olan kömürlerden vardı. bende araştırdığımda saksı dibine koymanın bakteri böcek kurt mantar vs gibi olaylara faydalı olduğunu öğrenmiştim ve saksıya çam ağacı dikerken saksı dibine mangal kömürü koydum yani odun kömürü sizce doğru mu yaptım yanlış mı ve çiçek dikimi yapıcam yine sizce saksı diplerine kömür koyayım mı

Gübre beğendi.
hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2021, 13:26   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ejder İnciri Mesajı Göster
(Toruk) Meşe ağacından yapılan mangallık kömür kütüklerini toz haline getirmek suretiyle toprak düzenleyici olarak kullanmak mantıklımı?
Maceraya glüzum yok al adam üretmiş:

Gübre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2021, 23:20   #103
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ejder İnciri Mesajı Göster
(Toruk) Meşe ağacından yapılan mangallık kömür kütüklerini toz haline getirmek suretiyle toprak düzenleyici olarak kullanmak mantıklımı?
Siz bu kömürleri yakın, bir güzel mangal keyfinizi yapın, arta kalan külleri de toprağınıza serpip karıştırın..güzel bi potasyum ve fosfor kaynağıdır bu kül..

Nergis gibi soğanlı bitkileriniz varsa soğanın bi tarafına bi çay kaşığı koyun, soğanlar irileşsin..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2021, 16:11   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2021
Kırsalda - köylerde yaşayanlar kömür külünü ne yapıyor?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
Kömürün % 10-14 ü kül olarak geriye kalır. Bu külün kompozisyonuda aşağıdaki gibidir
% olarak

SiO2 (silis): 30-60
Al2O3 (alüminyum oksit): 10-14
Fe2O3 (demir-III-oksit): 3-30
CaO (kalsiyum oksit): 1-20
MgO (magnezyum oksit): 0,5-4
TiO2 (titanyum dioksit): 0,5-3
Alkali metal oksitleri: 1-4
ve ağır metaller (Kurşun, Bakır, Arsenik gibi)

Özellikle ağır metaller insan sağlığı ve çevre için son derece zararlıdır. İlaç olarak bile kullanılmamaları önerilmektedir.

Odun külü kimyasal ihtiva etmemek kaydıyla kullanılır. Kimyasal işlem görmüş ağaçların külü(Sunta gibi) kullanılmamalıdır.
Kırsalda - köylerde yaşayanlar kömür külünü ne yapıyor?

yusuf.dk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024