agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen Selahattin Yılmaz
  • 1 Gönderen denizakvaryumu
  • 1 Gönderen kürşad
  • 1 Gönderen ellagrup

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2007, 08:18   #1
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Lpg tankından gübre tankı yapımı

Babamın arabanın lpg tankının büyük olması ve bagajda yer bırakmamasına çözüm olarak daha küçük bir tank almasıyla boşa çıkan eski 60 litrelik lpg tankıyla gübre tankı yaptırmak aklıma geldi.

İşlem sanayide yapıldığı için sadece ilk bıraktığım zaman resim aldım, bitmiş halini de resimledim.

Sanayide ilk yapılan gübre koyma ve tahliye işlemlerinin yapıldığı kapak tornada standart olarak üretilip her tanka uygulanabilen bir parça.
-yaklaşık 20 cm çapta kalın etli bir boruyu tornada 8-10 cm lik parçalar halinde kesiyorlar.
-üst kapak ise yaklaşık 6-8 mm çapında tabakadan daireler şeklinde kesilip kenarları tornada düzeltilip en ortasına matkap ile derin olmayan bir yuva yapıyorlar.
-kenarlarındakikulakçıklar ise yine silme tabir edilen demirden,
-üstündeki burgu da yine silme ve civata-somun işbirliğiyle çalışıyor.

Bundan ayrıca 3/4" giriş ve çıkış yapıldı, giriş kısmında tankın içine doğru bir boru da eklendi termosifonlardaki gibi, buralara 3/4" hortum rekoru taktım.

Tahliye için 3/4" altta da bir çıkış var ve buraya da küresel vana bağladım.

Ayaklar ise Ø10 nervürlü inşaat demiri, çamura batmasın diye de ayakların arasında 25 lik L profilden bağlantı yapıldı.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 19:17   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2007
tam bir yeteneksin abi.korkuyorum hurda arabadan uçakta yaparsınız.

çete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 15:13   #3
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Kaça malolmuştu bu tank...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 22:17   #4
Ağaç Dostu

15 YTL ye bu tankı hurdacıdan aldım bir usta 25 YTL sadece iki giriş çıkış borusunu kaynatmaya istedi sadece kaynatmakla kalınmayacağını gazın demirin hücrelerine işleyebildiğini bu nedenle özel yıkama yapılması gerektiğini söyledi ve bende yaptırmadım. Başka ustaya götürdüğümde ise cesaret edemediler tek nedeni ise daha önce başkalarının başına gelen tank patlaması olayı. Anlaşılan bu tankın gazını alarak kaynatmayı bilen nadir ustalar var. İşyerimde göçmen bir mahkum var (Kamu hizmet cezası almış) ona sordum o da sirkeli suyla yıkadığımda gaz falan kalmayacağını söyledi bende şu anda suyla doldurdum bir iki gün bekleteceğim bir miktarda sirke atacağım içerisine sonucu buradan söyleyeceğim. Aman dikkat bu tankı bilmeden ustasını bulmadan işleme sokmayın ama yine de ehil ellerle bu şekilde güzel bir sonuç çıkabilir o nedenle bende sonucu buradan söyleyeceğim.

Şimdi ustalar kaynatmak istemediği için kalın bir matkap bulup her iki uçtan giriş ve çıkış için delik delip civatalı nipel kullanacağım ve çıkışı öyle sağlayacağım.

mrduran beğendi.
Eski 16-06-2008, 22:29   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Mutfak tüpü olurmu gübre tankı ?

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 22:38   #6
Ağaç Dostu

Şekil itibariyle ve hacim itibariyle düşünmek gerek diye düşünüyorum.

Eski 17-06-2008, 08:39   #7
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Soru sorulmuş cevabını yazmak lazım. Demirci arkadaşım ve boyanmış vaziyette aldığımda 30 ytl masraf çıkardı o da malzeme parası sanırım çünkü 70-80 ytl ye yapmazlar bunu. Mutfak tüpünden de olabilri ancak içine koyacağınız miktar ona göre olur, burada bira fıçılarından yapmaya başlamışlar, gayet hafif ancak gübrenin metali delme olayını bilemem.

Eski 17-06-2008, 09:18   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Gübre olurken çıkan gaz değerlendirilmiyor mu? Yani bio gaz olarak.
En azından aşşağıdaki gibi 19 lt lik bir sistemle mangal-yemek-su ısıtma yapılabilir.

---------------------------------------------------------

Name:  1asde.jpg
Views: 10559
Size:  11.7 KB

http://www.re-energy.ca/pdf/biogas-generator.pdf

Name:  1aghs.jpg
Views: 12731
Size:  5.7 KB

Name:  1agfey.jpg
Views: 13929
Size:  30.9 KB
Eklenti 40862

http://www.re-energy.ca/t-i_biomassbuild-2.shtml

---------------------------------------------------------
Soru:

Selamlar. Biyogaz üretimini öğrenmek için şiyle birşey yaptım. Yaptıklarımı tamamen anlatıyorum.

Bir tane 5 litrelik damacanaya, kabın ağzından 5 cm altına kadar yeşil ot doldurdum. Aynı bu seviyesine kadarda su doldurdum. Kapağına ise bir tane vanalı tüp başlığını hava kaçırmayacak şekilde monte ettim. Kapağını kapatıp bir kenara koydum. Üstünede fazla ışık geçirmeyecek şekilde bir poşet geçirdim. 3 gün bekledikten sonra baktım. Kabın içinde başınçlı bir şekilde gaz birikmiş. Fakat vanayı açıp yakmaya çalıştığımda ne kadar uğraştıysam bir türlü yanmadı. Bu deneyi daha once 3 4 kez daha denedim. Hepsindede aynı sonucu elde ettim.

Buradakilerin deneyimine güvenerek bana yardım etmenizi umuyorum. Çıkan gaz neden yanmıyor? Sorunlar ve çözümlerinizi bekliyorum.

Tolga Çakıroğlu

Cevap:

Merhaba,

Gazı depolamanızı öneririm. Depolama materyali olarak lastik şamreli veya deniz topu kullanabilirsiniz. Depo da ışık almamalı. İçinde biraz su birikecek ancak sorun olmaz.

Yakmak için depo çıkışına tüp başlığı monte edin ve depo dolduğu zaman üzerine basınç uygulayarak gazı çıkarırken yakın.

Alev zor görülecektir, hemen hemen renksizdir. Elinizle yandığını anlayabilirsiniz.

Bu tip bir sistemde "düşük basınçlı yakma ucu" kullanmak lazım aslında ancak ülkemizde genel olarak yüksek basınçlı yakma ucu var.

Aşağıda benzer bir deneme tesisini yakma çalışmaları sırasındaki faaliyetlerimi görebilirsiniz.

Bir de alev resmi var, farkedeceğiniz gibi çok zor görünüyor.
İyi çalışmalar,
H. Ozan Erzincanlı

http://www.tarimsal.com/biyogaz/biyogaz.htm

http://www.tarimsal.com/biyogaz/biyo...ap/biyogaz.htm

mrduran beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 09:51   #9
Ağaç Dostu

Yalnız gübre tankı derken bizim kastettiğimiz damla sulama sistemine şelatlı formdaki her türlü gübreyi sulandırarak veya damla sulama sistemiyle vermek anlamında.

Eski 17-06-2008, 10:00   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Konuya yanlış yerden girmişim

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2009, 11:03   #11
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
gübre tankı olarakta bir bidonu yüksek biryere koyun bidonun altında vanası olsun damlama sulamanın ana borusunada bir vana koyun ikisini hortumla birleştirin
yukarıda duran bidonun basıncı fazla gelecek ve gübreli suyunuz damlama sulamayı karışalarak gübre verebilirsiniz
hayvan gübrelerinide biryerde su ile ıslayın 1 gün veya 2 gün ıslansın sonra bu suyu süzün ama çok iyi süzülmeli damlatıcıları tıkamaması için suyu gübre tankına koyun vanaları açın ve gübre vermeye baslarsınız
bu şekilde hayvan gübrelerini kullanabilirsiniz
maliyeti en az gübreleme yöntemi

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2009, 15:22   #12
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Bizim damlama sistemine o bidonu bağlarsak eminim ki patlayacaktır. Yaklaşık 500 metre 90 lık boru ile 25 metre kadar bir kot farkıyla geliyor. Bazen manometre 2,5 bar a kadar çıkıyor. Normal zamanda 1 bar civarında.

Eski 05-01-2009, 15:49   #13
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Normalde bizim kulandığımız basin eriyikleri basınçlı kaba gerek duymuyor. Fakat hidroponik - sisleme gerektiğinde basınç gerekir. O zaman böyle depolar gerekli. Peki basıncı nasıl oluşturacağız.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 19:39   #14
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Kapali bir sistem kurarak bir su motoru baglayabiliriz ancak buna gerek olacagini sanmam.
Tankin icine bir akvaryum motoru baglayip kapagini acik tutarak bu isi cozeriz. Tek dikkat edeceginiz sey sistemde dolasan suyun sabit durmasi ve tamaminin tanka donmemesi.

behzat66 beğendi.
Eski 04-05-2012, 21:32   #15
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
İçine ne koyacaksınız hayvan gübresimi ?

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2015, 17:05   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2013
Lütfen yardım

Allah rızasi icin biri bana gubre tankı nasil kurulur kaç Lt almaliyim bilgisi olan yardımcı olsun 10 dönüm yerim var ağırlık ceviz Ağacı ekili kendim hidrafordan otamatik fiskiye sulama sistemi yaptım ama gubre tankı koymak istiyorum nasil konulacağıni ve nasıl kullanılacağını bilmiyorum yataymi dikeymi almaliyim bu konularda lutfen bana yardimci olun kullanmis oldugum otomatik sulama sisteminin resimlerini yuklemeye calistim ama basaramadim saygilarimla.

Orhank beğendi.
ellagrup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 08:55   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
10 dönüm ağaç olan yerde fıskiye çok gereksiz olmuş bence.
Fazlaca otlanma yapar.
Sulamayı damlamaya çevirip 100 litrelik gübre tankı işinizi fazlasıyla görecektir.
Su işlerinden anlamıyorsanız mutlaka bi yardımcı bulun.
Kolay gelsin

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024