agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 1 Gönderen HasatZamanı
  • 1 Gönderen 166.0163
  • 1 Gönderen mister73
  • 1 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen Crocs
  • 2 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 1 Gönderen devrann
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2021, 10:56   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2020
Bazalt gübre olarak kullanılır mı?

Eklenen Resimler

166.0163 beğendi.

Düzenleyen HasatZamanı : 05-07-2022 saat 07:15
HasatZamanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2021, 11:08   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
bazaltı ben akvaryumda vs kullanıyorum bahçede kullanmadım. Bazalt öğütülmüş taş olduğu için suyu emmiyor direk geçiriyor evet. Bazı balkon saksılarımda da diplerinde var drenajı sağlamak için. Herhangi bir besin değeri yok. Salınım yapmaz nötr bir malzeme yani sadece hacim yaratır. taşıma ve nakliye açısıdan ağır bir malzeme

hümik asit etkisi nedir bilemeyeceğim ama bahsettiğiniz iyi etkiler muhtemelen hümik asit kaynaklıdır diye düşünüyorum

Crocs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2021, 11:40   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2021
Akvaryum için satılan bazalt adı altında çakıllar, bazalt değildirler:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocs Mesajı Göster
bazaltı ben akvaryumda vs kullanıyorum bahçede kullanmadım. Bazalt öğütülmüş taş olduğu için suyu emmiyor direk geçiriyor evet. Bazı balkon saksılarımda da diplerinde var drenajı sağlamak için. Herhangi bir besin değeri yok. Salınım yapmaz nötr bir malzeme yani sadece hacim yaratır. taşıma ve nakliye açısıdan ağır bir malzeme

hümik asit etkisi nedir bilemeyeceğim ama bahsettiğiniz iyi etkiler muhtemelen hümik asit kaynaklıdır diye düşünüyorum

Bazalt beğendi.
166.0163 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2021, 12:49   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2021
Evet, bazaltı toz şekline getiriyorlar, un gibi, toprağı onarıyormuş.

Bazalt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2021, 07:15   #5
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Konu benim de ilgimi çekti, şöyle bir habere rastladım:

"Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, kimyasal gübre yasağı ve organik gübre açığının Türkiye tarımını önemli bir çıkmaza soktuğunu belirterek, verimsiz toprakların eksik elementlerini tamamlayan, toprağı mikro canlılar ile zenginleştiren, ürünü böceklerden ve hastalıklardan koruyan bazalt kaya tozu zorunlu organik tarım için sürdürülebilir bir yöntemdir dedi."

Haberin tamamı için tıklayın.

Bazаlt beğendi.
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2021, 17:13   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Bazaltın yapısında bulunan demirden faydalanmak için humik asit ilave ediliyor. Aksi durumda bazalt yapısında bulunan demir suda çözünmez durumdadır. Humikasit-bazalt etkileşimi demirin suda kolayca çözündüğü şelat formları (demir-EDTA, demir-EDDHA, demir-DPA) ile karşılaştırıldığında daha az etkinliğe sahip olduğu gösterilmiş:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/...jpln.201800207

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2021, 23:09   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Bazaltın yapısında bulunan demirden faydalanmak için humik asit ilave ediliyor. Aksi durumda bazalt yapısında bulunan demir suda çözünmez durumdadır. Humikasit-bazalt etkileşimi demirin suda kolayca çözündüğü şelat formları (demir-EDTA, demir-EDDHA, demir-DPA) ile karşılaştırıldığında daha az etkinliğe sahip olduğu gösterilmiş:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/...jpln.201800207
Güzel bir çalışma.
Humik asit zaten birlikte uygulandığı veya toprakta var olan elementlerin alımını kolaylaştırmaktadır. Ancak şelatlı gübrelere oranla bazalt taki Fe in alımının yine de düşük çıkması benim beklediğim bir sonuç. Ayrıca bildiğim kadarı ile bazalt yüksek oranda Ca ve Mg gibi elementler içermekte. Zaten kalsiyumca zengin topraklarda gerek direk gerekse antagonistik etkisi bakımında K gibi bazı elementlerin alımını düşürmesi açısından sorun oluşturabilir düşüncesindeyim. Ayrıca öncesi işlemlere de bakmak lazım. Taş yünü için kullanımında 1600 derecede işleme tabi tutuluyor. Tabi burada yine varsa yapılmış bilimsel çalışmalara bakmak lazım. Yoksa o bunu demiş şu bunu yapmışla iş şansa kalır. Zaten her daim çiftçiyi kandırmaya hazır olan kitle, kayaları öğütüp öğütüp kitleyebilir.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2021, 23:53   #8
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Evet konuyla ilgili bilimsel çalışmalar da var gördüğüm kadarıyla; ilk bakışta gözüme takılan eski ve yeni tarihli iki tanesi:

40 yıllık bir çalışma

Yakın tarihli bir çalışma

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2021, 09:19   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 166.0163 Mesajı Göster
Akvaryum için satılan bazalt adı altında çakıllar, bazalt değildirler: https://www.youtube.com/watch?v=hmZxmmcTXo0
merhaba,

ben de o şekilde almamıştım zaten piyasadakilerin özü black diamond blasting sand diye geçen, demir ve bakır işletmelerinden çıkan cüruf. Asıl amacı yüzey aşındırma için kumlama malzemesi diye biliyorum. Demir içeriğinden dolayı bitkilere iyi geliyor ve ph nötr diye akvaryuma koyuyorlar

Anladığım kadarıyla burada bazalttan ziyade o halde amaç bazaltın yapısındaki mineral besinleri bir şekilde kullanmak. Belki bu durumda bazaltın kaynağı neresi ise oraya göre içeriği ve faydası da değişkenlik gösteriyor olabilir.

HAWAii MiAMi beğendi.

Düzenleyen Crocs : 02-04-2021 saat 09:24 Neden: eklenti
Crocs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2021, 12:36   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2021
İyice un haline getirseler toprağa daha eşit ve homojen emilebilir, hümik asitle karıştırmak mantıklı gelmedi, uygulaması zor olur, ayrı ayrı vermek mantıklı olabilir, ayrıca bilginin kaynağı nedir. Toprak analizi yaptırmadan ezbere bir şeye kalkışmamak lazım.

HAWAii MiAMi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2021, 15:50   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HAWAii MiAMi Mesajı Göster
İyice un haline getirseler toprağa daha eşit ve homojen emilebilir, hümik asitle karıştırmak mantıklı gelmedi, uygulaması zor olur, ayrı ayrı vermek mantıklı olabilir, ayrıca bilginin kaynağı nedir. Toprak analizi yaptırmadan ezbere bir şeye kalkışmamak lazım.
Bazaltın yapısında

Kalsiyum silikat
Magnezyum silikat
Demir oksit

gibi suda çözünmeyen, dolayısıyla bitkinin almasına imkan olmayan besin elementleri bulunuyor. Humik asit bu maddelerle bileşik oluşturup suda çözünmelerini sağlıyor. Toz haline getirmenin amacı da yüzeyi artırıp humik asitle tepki süresini kısaltmak. Bazalt kullanmak yerine şelata bağlı demir kullanmak (Fe-EDTA, FE-EDHHA, Fe-DTPA gibi) daha etkin sonuç alınmasını sağlıyor. Üstelik, bazaltın yapısında bulunan silisyum toz halde uygulanırken akciğerler için sorun oluşturma tehlikesi yaratır. Cam sanayii işçilerinde olduğu gibi silikozis hastalığına neden olur.

Eski 03-06-2023, 14:16   #12
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
https://altasgubre.com.tr/tr/Defne-combi.aspx

Linkteki üründen firmayla görüşerek tedarik ettim sağolsunlar ücretsiz gönderdiler ancak herhangi bir yerde satışları olmadığı için kargo çok fazla tutuyor.Çok yoğun bir madde un şeklinde bana gelen ambalaj aşağı yukarı 5 litre ancak 25 kg'dı.Firma yetkilisinden öğrendiğim kadarıyla 0-100 mikron arasıymış ürün.
https://altasgubre.com.tr/tesciller/9.pdf.Suda çözünür elementler ürün ambalajında belirtilen ilk bei element.
GARANTİ EDİLEN İÇERİK : %W/W
Suda Çözünür Bor (B) 0,2
Suda Çözünür Demir (Fe) 3,6
Suda Çözünür Mangan (Mn) 0,6
Suda Çözünür Çinko (Zn) 0,5
Suda Çözünür Molibden (Mo) 0,1

Şelatlı demirlerin özellikle fe-eddha olanların en etkili olduğu bir gerçek.Şelatlı demirler özellikle noksanlık durumunda kullanılırlar ve demirin çeşitli elementlerle bağ yapmadan bitkiye geçişini sağlarlar ve noksanlık kısa sürede tedavi edilir.
Ancak bazalt içerisindeki demir ve diğer suda çözülebilen elementlerin şelatsız olarak ne derecede yarayışlı olacağı belli değil.
Bu ürünü leonardit ve klinoptilolit ile kullanacağım.klinoptilolit 1,5 - 2 meq/g ,leonardit basit bir arama sonucuna göre bir üründe 580meq/100g ,sıvı humik asitte ise 320meq/100g olarak görünüyor. KDK 580meq /100g demek leonarditin 100
gramının 580mg H veya ona eşdeğer katyonu yani demir,çinko potasyum gibi elementleri tutabileceği anlamına geliyor.Özellikle klinoptilolit'in 43-47 m2
/g gibi yüksek yüzey alanı bu miktarları arttıracaktır ve klinoptilolitin bir özelliğide tutulan elementleri salınım yaparak toprağa geri vermesidir.
Ancak ne kadar bazalt,leonardit ve klinoptilolit karışımı yapmak gerekir bunu çözmeye çalışıyorum.Özellikle saksıda karışım yapacağım için oranları kestirmek zor bazalt özellikle.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2023, 14:31   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
https://altasgubre.com.tr/tr/Defne-combi.aspx

Linkteki üründen firmayla görüşerek tedarik ettim sağolsunlar ücretsiz gönderdiler ancak herhangi bir yerde satışları olmadığı için kargo çok fazla tutuyor.Çok yoğun bir madde un şeklinde bana gelen ambalaj aşağı yukarı 5 litre ancak 25 kg'dı.Firma yetkilisinden öğrendiğim kadarıyla 0-100 mikron arasıymış ürün.
https://altasgubre.com.tr/tesciller/9.pdf.Suda çözünür elementler ürün ambalajında belirtilen ilk bei element.
GARANTİ EDİLEN İÇERİK : %W/W
Suda Çözünür Bor (B) 0,2
Suda Çözünür Demir (Fe) 3,6
Suda Çözünür Mangan (Mn) 0,6
Suda Çözünür Çinko (Zn) 0,5
Suda Çözünür Molibden (Mo) 0,1

Şelatlı demirlerin özellikle fe-eddha olanların en etkili olduğu bir gerçek.Şelatlı demirler özellikle noksanlık durumunda kullanılırlar ve demirin çeşitli elementlerle bağ yapmadan bitkiye geçişini sağlarlar ve noksanlık kısa sürede tedavi edilir.
Ancak bazalt içerisindeki demir ve diğer suda çözülebilen elementlerin şelatsız olarak ne derecede yarayışlı olacağı belli değil.
Bu ürünü leonardit ve klinoptilolit ile kullanacağım.klinoptilolit 1,5 - 2 meq/g ,leonardit basit bir arama sonucuna göre bir üründe 580meq/100g ,sıvı humik asitte ise 320meq/100g olarak görünüyor. KDK 580meq /100g demek leonarditin 100
gramının 580mg H veya ona eşdeğer katyonu yani demir,çinko potasyum gibi elementleri tutabileceği anlamına geliyor.Özellikle klinoptilolit'in 43-47 m2
/g gibi yüksek yüzey alanı bu miktarları arttıracaktır ve klinoptilolitin bir özelliğide tutulan elementleri salınım yaparak toprağa geri vermesidir.
Ancak ne kadar bazalt,leonardit ve klinoptilolit karışımı yapmak gerekir bunu çözmeye çalışıyorum.Özellikle saksıda karışım yapacağım için oranları kestirmek zor bazalt özellikle.
İçeriğindeki mikro element miktarı aşırı yüksek. Çok dikkatli kullanmak gerekiyor, bitkileri kurutma tehlikesi var.

Eski 03-06-2023, 19:32   #14
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
İçeriğindeki mikro element miktarı aşırı yüksek. Çok dikkatli kullanmak gerekiyor, bitkileri kurutma tehlikesi var.
60 lt komposta 2 lt bazalt,3 lt leoanrdit ve 3 lt civarı klinoptilolit karışımı yapmayı düşünüyorum.

Eski 04-06-2023, 02:26   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
60 lt komposta 2 lt bazalt,3 lt leoanrdit ve 3 lt civarı klinoptilolit karışımı yapmayı düşünüyorum.
2lt bazalt = 6Kg

60 litreye 32,4gram kullanmanız gerekiyor. Söylediğiniz miktar, bitkilerinizi zehirler.

Eski 04-06-2023, 09:49   #16
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Hocam merhaba
Evet kullandığım oran oldukça yüksek ancak 32,4 gr sanırım 1 yemek kaşığı kadar bir miktar.Bunun dışında 3 lt leonardit aşağı yukarı 3 kg üstelik yine bir miktar bor bulunmakta içerisinde.Daha önce kullandığım leonarditle aynı ki direk olarak bu leonarditin içine ekim yapmıştım beklendiği üzere 3-4 gün sonra bitki ölmüştü kullandığım marka agrolig'ti.Bunu direk içine ekim yapılabileceğini pazarlayan bir firmanın ürününün leonardit olmadığını kanıtlamak için yapmıştım.
Burdaki oranlar ,leonardit ve bazaltın yoğunluğunun ve bor içeriklerinin farkındayım ancak güvendiğim nokta karışımdaki umdemin marka 3 lt klino ki yüksek saflıkta 85-90 gibi klino oranına sahip, 10-12 m2/g olan mikropor alanına ve yüksek poroziteye sahip.Herhangi bir problem olursa tekrar güncelleyeceğim.
Belirttiğiniz oran bitkiyi yakmaması için kullanılması gereken miktar sanırım ancak o miktarın içindeki bitkilerin çok kullandığı elementlerin belki 1000 katı 60 lt içinde fazlasıyla vardır.Bu yüzden bazalt kullanımı hiçbir şekilde mantıklı olmasa gerek.Belki ucuz olduğu için kullanılabilir.Ancak bazaltla ilgili öne çıkarılan bilmem nerdeki volkanik dağların eteklerindeki bağların bitkilerin çok verimli olduğu ve bu verimini kaybetmediği vs.

Eski 13-06-2023, 19:51   #17
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Merhaba
Daha önce leonardit için yaptığım deneyi bazalt tozu içinde tekrarladım.Bitki herhangi bir tepki vermedi herhangi bir büyüme yok ancak bitkide ölmedi.Bazalt suyla karışınca çimento gibi oldu büyümemesinin sebebi havasız ve sert ortam olabilir kesinlikle yanma ve kuruma yok.
Saksı karışımında bazaltın yanında yüksek oranda da leonardit kullanıştım.Şimdilik herhangi bir sıkıntı yok bitkiler büyüyorlar ancak biraz daha hızlı büyümeleri gerekiyor gibi.Leonarditten kaynaklandığını düşünüyorum.Bu yüzden saksılara biraz daha kompost ekleyeceğim.Umdemim'in'in bir koruması olmuşmudur bor elementine salınım kazandırmışmıdır bunu da denemek lazım.
Bazalta gelirsek yukardaki tescildeki oranlar kadar içinde bor olmadığı kesin.

Eski 14-06-2023, 12:36   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba
Daha önce leonardit için yaptığım deneyi bazalt tozu içinde tekrarladım.Bitki herhangi bir tepki vermedi herhangi bir büyüme yok ancak bitkide ölmedi.Bazalt suyla karışınca çimento gibi oldu büyümemesinin sebebi havasız ve sert ortam olabilir kesinlikle yanma ve kuruma yok.
Saksı karışımında bazaltın yanında yüksek oranda da leonardit kullanıştım.Şimdilik herhangi bir sıkıntı yok bitkiler büyüyorlar ancak biraz daha hızlı büyümeleri gerekiyor gibi.Leonarditten kaynaklandığını düşünüyorum.Bu yüzden saksılara biraz daha kompost ekleyeceğim.Umdemim'in'in bir koruması olmuşmudur bor elementine salınım kazandırmışmıdır bunu da denemek lazım.
Bazalta gelirsek yukardaki tescildeki oranlar kadar içinde bor olmadığı kesin.
Bor, molibden anyon olarak bulunur. Leonardit ya da humik asit benzerleri katyon üzerine etkilidir. Bor ve molibden üzerine bir etkisi yoktur.

Eski 15-06-2023, 21:02   #19
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Bor, molibden anyon olarak bulunur. Leonardit ya da humik asit benzerleri katyon üzerine etkilidir. Bor ve molibden üzerine bir etkisi yoktur.
Merhaba
Anlatmak istediğim leoarditin kdk'sı ile ilgili değil,leonarditinde extra olarak bor içeriğinin olduğu ve buna ilaveten yüksek miktarda bazalt eklediğim azda olsa bitkinin yavaşladığından bahsettim ve bu etkinin bazalttan değil leoanarditten kaynaklandığını düşündüm çünkü direkt olarak bitkiyi bazalt içerisine ektiğim ve sonucun negatif olduğu yani bazaltın bordan kaynaklı veya başka bir elementten kaynaklı yakmaya sebebiyet vermediği veya içerisinde çözünür bir elemet olmadığı ancak bitkideki yavaşlamanın kullanmış olduğum ve içerisinde saf olarak kullanımda bitkiyi yakabilecek düzeyde bor içeren yüksek miktardaki leonarditten kaynaklandığı anlatmaya çalıştım.
Aslında bahsettiğim koruma olayını daha çok klinoptilolit için düşünmüştüm porozitesi ve yüksek yüzey alanından dolayı.klinoptilolit i araştırınca evet bor absorblama yeteneği yok haliyle B katyon olmadığı için.
Bu olayı daha kötü bir hale getiriyor çünkü ben yüksek miktarda bor içeriği olduğunu düşündüğüm bazalt ve leonarditi birlikte kullandım ve boru absorblayıp yakıcı etkisini azaltacağını düşündüğüm klinoptilolit ekledim(aslında katyonları absorblayıp salınım yapması için kullandım) ve sonuç negatif.

Sonuç olarak bazaltın bitkileri yakıcı bir özelliği veya firmanın bana göndermiş olduğu numunenin bitkileri yakıcı kurutucu etkisi yok.Haliyle içinde bor yok veya çok çok az düzeyde olması gerekiyor.Veya bitkiler için içerisinde tescilinin aksine çözünebilir element olmadığıda çıkarılabilir vs.

Eski 20-06-2023, 00:29   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Angry

Çocukluğumda bahçe işlerine meraklı anneannem Sıvas'lı bir komşumuzun köyünden kırmızı toprak getirir, iki adet kiraz ağacının altına, yetiştirdiği bazı sebzelerin ve yine bazı saksı çiçeklerinin toprağına tuz döker gibi serperdi. Sorduğumda, kirazların iyi kızarması için der gülerdi.

Bağ bahçe işlerine merak sardığımda, demir elementinin bitkiler için önem arz ettiğini kavramaya başlamıştım. Uzun yıllar sıvı demiri ambalajlı olarak alıyor ve kullanıyordum. Son 4 yıldır bir arkadaşımın Demir ve Nikel cevheri çıkardığı işletmeden temin ettiğim aşağıdaki toprağı çim ve yetiştirmeye çalıştığı sebze ekim alanlarında kullanıyorum. Şimdiye kadar hiç bir olumsuzluk yaşamadım. Hatta fidesini bahçe komşumdan temin ettiğim domateslerden bir kaçını, aynı komşuma ikram ettiğimde tohumu aynı ama senin yetiştirdiğin domateslerin lezzeti çok farklı olmuş yanıtını almıştım.

Demir ve Nikel üretmek için çıkarılan ve benimde kullandığım bu toprağın bitkilere ne kadar yarar ve katkı sağladığına bilimsel anlamda yetkin değilim ama faydalı olduğunu sezinliyorum.
Name:  WhatsApp Image 2023-06-20 at 00.28.46.jpg
Views: 102
Size:  45.0 KB

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024