agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2011, 01:20   #1
Yeni Üye

GokTurco's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2011
Red face Böcek Unu

Merhaba Arkadaslar

Tanitim metnimde de yazdigim gibi tarimda yenilikci arastirmalar yapmaktayim.

Urla'da yasiyorum ve yaz mevsiminde Urla'da oldukca fazla mikrarda sinek ve bocek gorulmekte. Ben de mutfak ve bahcede istenmeyen bocekleri etkisiz hale getirmek icin sinek öldüren mavi ışık kullanmaktayım.

Bu ölen sinek ve boceklerin toprağa karistirilarak toprak beslenmesinde bir fayda elde edebilecegimi dusunerek gün sonunda mavi ışıklı aletin haznesinde biriken sinek ve bocekleri toplayarak catida kuruttum. Sonra bir torba icinde doverek un haline getirdim.

Fakat halen bu ürünü topragimda kullanims degilim cunku aklimda mikrobik enfeksiyonlar veya olumsuz etkilere iliskin soru isaretleri mevcut.

Bu urunu denemeden once nasil bir test grubu hazirlamaliyim veya firinda belli sicaklikta tutarak dezenfekte etmelimiyim?

Fikirlerinizi bekliyorum. Tesekkur ederim

GokTurco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 09:53   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Enzim başlığı altında yöntemleri verilen enzimlerei üretirken içine katabilirsiniz. Enzimlerde balık ve yumurta kabuğu kullanılırken neden böcekler ve de ekstra kitin olmasın.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 14:03   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bence asıl tehlike kimyasal kalıntılar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GokTurco Mesajı Göster

Tanitim metnimde de yazdigim gibi tarimda yenilikci arastirmalar yapmaktayim.

Fakat halen bu ürünü topragimda kullanims degilim cunku aklimda mikrobik enfeksiyonlar veya olumsuz etkilere iliskin soru isaretleri mevcut.

Bu urunu denemeden once nasil bir test grubu hazirlamaliyim veya firinda belli sicaklikta tutarak dezenfekte etmelimiyim?

Fikirlerinizi bekliyorum. Tesekkur ederim
Arkadaşım GokTurco; Yenilikçi bir araştıma içindeki çalışmalarınızı desteklemek adına bu konuda dikkat çekiçi olarak tarımsal faaliyetler zararlılarla mücedele kapsamında birçok kimyasal kullanımları ile sizin tuzaklarınıza yakalanan bu böceklerin vücüt yapılarında zehir kalıntılarını araştırma yapmalısınız.

Bir kereliğinede olsa bu tür analizlerin masraflarını göze alıp bu böceklerin beslenmeleri sırasında çevredeki bitkilere uygulanmış kimyasallardan vücütlarında ne miktarlarda bulundukları hakkında fikir edinmelisiniz.

Hertürlü zararlı, böceklerın vücut yapılarında bulunsada bunlar toprak içi uygulamalarda elimine edilebilir, kanısındaım lakin kimyasalların etkilerini ortadan kaldırmak zor bir işlem gerektirmektedir, sevgilerimle başarılar dilerim

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 15:21   #4
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Bence gayet mantıklı. Düşünecek olursak doğada ölen canlılar zaten toprağa karışıp devri daime katılıyor. Her canlı diğer canlı için kullanıma hazır hale geliyor.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 21:16   #5
Yeni Üye

GokTurco's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşım GokTurco; Yenilikçi bir araştıma içindeki çalışmalarınızı desteklemek adına bu konuda dikkat çekiçi olarak tarımsal faaliyetler zararlılarla mücedele kapsamında birçok kimyasal kullanımları ile sizin tuzaklarınıza yakalanan bu böceklerin vücüt yapılarında zehir kalıntılarını araştırma yapmalısınız.

Bir kereliğinede olsa bu tür analizlerin masraflarını göze alıp bu böceklerin beslenmeleri sırasında çevredeki bitkilere uygulanmış kimyasallardan vücütlarında ne miktarlarda bulundukları hakkında fikir edinmelisiniz.

Hertürlü zararlı, böceklerın vücut yapılarında bulunsada bunlar toprak içi uygulamalarda elimine edilebilir, kanısındaım lakin kimyasalların etkilerini ortadan kaldırmak zor bir işlem gerektirmektedir, sevgilerimle başarılar dilerim
Evet dediklerinizde haklısınız, bahsettikleriniz de benim de aklımdan geçmedi değil doğrusu. Ben sinekleri öldürürken herhangi bir kimyasal kullanmasam da belediyenin belirli zamanlarda kamyonet ile yaptığı ilaçlamalardan bünyelerinde muhakkak kalıntılar oluyordur. O gazlar bahçemize de nüfuz ediyor tabii.

Gerekli analizleri yaptırıp bahçedeki başarım oranını test ettikten sonra üretimi arttırma çalışmalarına da başlarım.

Doğada herşey geri dönüşmeli politikamız.

GokTurco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 23:26   #6
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
Dikkat!
insan tabiatına aykırı şeyleri yiyeceklerinize kaynak yapmak ne kadar doğru demeye gerek yok, yanlış zaten. Deli dana hastalığını ne çabuk unuttuk. başka katkı mı kalmadı Allah'ın emaneti olan tabiatta. garip şeyleri katmasak ne kaybederiz. bırakın toprak olsınlar zararları tabiat tarafından yok edilince zaten toprak olarak kullanıyoruz. sağlıcakla kalın.

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 23:49   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Sirke ile dezenfekte edip kullanmakta sakınca yok. Ben köpek mamasi bile kullandim içeriği domuz eti ve mezbaha atığı o derece ama faideli

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gübre, sinek, urla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024