agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2017, 01:44   #1441
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yarım traktör derken 5 tonluk traktör kasasının yarısını mı kastediyorsunuz? Bu miktarın tümünü mü fideleri dikerken fide kök bölgelerine kullandınız? Toprağa karıştırdınız mı, üzerinde mi bıraktınız?
Çuvalların hepsi buydu Sanırım yarıdan azını kullandım. Resimdeki çuvallar yarımşar dolu, yani tüm atılan (ocakbaşına atılan ikişer avuç ve toprağın üzerine serpilen) bir tondan azdır diye düşünüyorum.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2017, 02:02   #1442
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sebze fidesi dikimi esnasında fide çukurlarına keçi gübresi karıştırılması ile meyve bahçesinde 500 m2 alana 25 kg (1 çuval) leonarditin serpiştirilmesi arasında bir hayli fark var.

Sizin kullandığınız keçi gübresindeki hemen çözünebilir humik madde, leonarditteki hemen çözünebilir humik maddeden defalarca kere daha fazla. Keçi gübresindeki hemen alınabilir ya da kısa sürede bakteriler tarafından mineralize edilecek makro-mikro-iz element bitki besin maddelerinden bahsetmiyorum bile. 1 ton bile olsa (ki keçi gübresi kuru idiyse çok hafif çeker) miktar olarak da 25-50 kg leonardit ile mukayese edilmez.

Fide çukurlarındaki toprağa karıştırmayıp üzerine serptiniz ise yine faydalı olur, çünkü her sulamada biraz biraz çözünüp sebzelerin zaten yüzeysel olan köklerine ulaşır. Toprağa karıştırmak daha da iyi sonuç verirdi.

Öte yandan, leonardit normal bir PH aralığında çözünmez. Dolayısı ile toprağın üzerine serpilmiş leonarditin, ağaçların kök bölgelerindeki toprağa bir katkısının olmasını bekleyemeyiz. toprağa karıştırılsa bile hepi topu bir torba malzeme (herhalde en fazla 15-20 litre gelir). Ancak tuzlukla serpilirse 500 metrekareye eşit olarak dağıtılabilir. Düzenleyici olarak da bir katkısının olmasını beklemek zor.

TCM ve Robinson Crusoe beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 15:54   #1443
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Alıntı:
Leonardit bir toprak düzenleyicidir. 500 m2 alana 25 kg serperek nasıl bir değişim görmeyi ümit ediyordunuz?
500 m2 alana 25 kg derken tamamına homojen olarak değil de meyve fidanlarının gölge çaplarına göre toprağa karıştırarak verdim. umduğum şudur; toprak düzenleyici olduğunu okudum. bu nedenle toprak ph sını düzenleyerek ağaçların topraktaki minerallerden daha fazla yararlanmasını sağlamak. beraberinde ağaç başına 500 gr civarında işlenmiş tavuk gübresi de ilave etmiştim.
şimdi anlamadığım şudur; leonarditin içerisinde organik madde yok mudur?
varsa toprağın bundan yararlanımı geç mi olmaktadır?
hayvani gübre kullanmak veya ikisini birlikte kullanmak mı daha mantıklıdır.
5 yılık bir meyve bahçesi için öneriniz nedir. toprağın analizini bilmiyorum ama hafif kireçli tınlı toprak olduğunu düşünüyorum. kurumuş bir dere yatağı kenarında bahçe.

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 16:17   #1444
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

genel itibariyle ağaçların durumu iyi ancak 2-3 ağaçta yapraklarda sararma ve sürgün boylarında kısalma var. bir tanesini bu başlıkta paylaştım armut aşısı..

Eski 28-09-2017, 17:18   #1445
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sagun Mesajı Göster
500 m2 alana 25 kg derken tamamına homojen olarak değil de meyve fidanlarının gölge çaplarına göre toprağa karıştırarak verdim. umduğum şudur; toprak düzenleyici olduğunu okudum. bu nedenle toprak ph sını düzenleyerek ağaçların topraktaki minerallerden daha fazla yararlanmasını sağlamak. beraberinde ağaç başına 500 gr civarında işlenmiş tavuk gübresi de ilave etmiştim.
500 m2 ve 5 yaşındaki bir bahçeye 25 kg leonardet ( ağaç başına ancak 500 gr kadar düşer ), toprak ph sını düzenlemede önemli bir katkı sağlayacağını sanmıyorum, bana göre ağaç başına en az 5-10 kg olmalı.

Toprak düzenleeyicisi olarak en etkili keçi gübresidir ayrıca leonardet yerine humik asit verirseniz etkisi daha kısa sürede görülür.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 20:26   #1446
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

teşekkür ederim bilgiler için.

Eski 28-09-2017, 22:49   #1447
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Sebze fidesi dikimi esnasında fide çukurlarına keçi gübresi karıştırılması ile meyve bahçesinde 500 m2 alana 25 kg (1 çuval) leonarditin serpiştirilmesi arasında bir hayli fark var.

Sizin kullandığınız keçi gübresindeki hemen çözünebilir humik madde, leonarditteki hemen çözünebilir humik maddeden defalarca kere daha fazla. Keçi gübresindeki hemen alınabilir ya da kısa sürede bakteriler tarafından mineralize edilecek makro-mikro-iz element bitki besin maddelerinden bahsetmiyorum bile. 1 ton bile olsa (ki keçi gübresi kuru idiyse çok hafif çeker) miktar olarak da 25-50 kg leonardit ile mukayese edilmez.

Fide çukurlarındaki toprağa karıştırmayıp üzerine serptiniz ise yine faydalı olur, çünkü her sulamada biraz biraz çözünüp sebzelerin zaten yüzeysel olan köklerine ulaşır. Toprağa karıştırmak daha da iyi sonuç verirdi.

Öte yandan, leonardit normal bir PH aralığında çözünmez. Dolayısı ile toprağın üzerine serpilmiş leonarditin, ağaçların kök bölgelerindeki toprağa bir katkısının olmasını bekleyemeyiz. toprağa karıştırılsa bile hepi topu bir torba malzeme (herhalde en fazla 15-20 litre gelir). Ancak tuzlukla serpilirse 500 metrekareye eşit olarak dağıtılabilir. Düzenleyici olarak da bir katkısının olmasını beklemek zor.
Sn MeyveliTepe
Leonardit toprak düzenleyici olarak pek ekonomik olmayacaktır zaten.Şunu yaparsanız leonardit le hayvan gübre leri arasındaki farkı anlayacaksınız muhtemelen çokça kullanıyorsunuz leonardit i bahcenizde ama bu farkı gözlemlemek için biraz daha küçük ölçekte bir deneme kurmak gerekiyor.Mesela bir tane viyole torf ve keçi gübresi koyun diğer viyole keçi gübresi yle aynı miktarda leonardit ve torf koyun ve bir tohum ekin ve çıkışı gözlemleyin.Sizce hangi tohum daha çabuk çıkar ve daha hızlı büyür?

OSMAN45 beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 00:36   #1448
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Leonarditin fide viyolunda test edilmesinin bir mantığı yok. Organik maddece fakir, PH seviyesi yüksek topraklarda, en azından ilk 30 santime homojen karıştırılması durumunda toprak organik maddesini kalıcı olarak arttırır, PH seviyesini nötr'e yaklaştırır, yavaş humik asit çözünümü gerçekleşir, toprağın katyon değiştirme kapasitesini arttırır. Toprak düzenleyici olarak fonksiyonu bu çerçevededir. Verdiğiniz örnekten ve sorunuzdan yola çıkarsak sadece torf (veya peat-moss) tohum çimlendirip fide elde etmekte tek başına çok daha iyidir.

Leonardit ikide bir kullandığım bir malzeme değil. Senelerce önce bahçe toprağında bir ıslah süreci başlattığımda dekara 2-3 ton hesabıyla, klinoptilolit (dekara 4-5 ton) ile birlikte kullandım. Bir daha da kullanmadım, gereği de yoktu.

Humik maddelerle bitkilerde hızlı etki isteniyorsa sıvı humik ve fulvik asitler kullanılmalıdır. Zaman zaman muhtelif denemeler yapmak için kullanıyorum ama bunları da düzenli bir kullanımım yok.

Yeni projemde organik maddece fakir alüvyonlu bir toprakta fidan çukurlarında kullanacağım malzemelerden biri de leonardit (her bir çukura bir torba). Muhtemelen o bahçede de bir daha kullanmayacağım. Leonardit toprak ıslahı için faydalı bir malzeme olmakla beraber gübre gibi ikide bir kullanılacak bir şey değil. Gübre (ahır gübresi veya diğer organik gübreler) toprakta çok hızlı dekompoze olur ama leonardit toprakta kaybolmaz, çözünmesi yıllar alır. Seneler sonra dekompoze olduğunda da humusa dönüşür.

Eski 29-09-2017, 10:48   #1449
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Cool

Alıntı:
Leonarditin fide viyolunda test edilmesinin bir mantığı yok. Organik maddece fakir, PH seviyesi yüksek topraklarda, en azından ilk 30 santime homojen karıştırılması durumunda toprak organik maddesini kalıcı olarak arttırır, PH seviyesini nötr'e yaklaştırır, yavaş humik asit çözünümü gerçekleşir, toprağın katyon değiştirme kapasitesini arttırır. Toprak düzenleyici olarak fonksiyonu bu çerçevededir. Verdiğiniz örnekten ve sorunuzdan yola çıkarsak sadece torf (veya peat-moss) tohum çimlendirip fide elde etmekte tek başına çok daha iyidir.

Leonardit ikide bir kullandığım bir malzeme değil. Senelerce önce bahçe toprağında bir ıslah süreci başlattığımda dekara 2-3 ton hesabıyla, klinoptilolit (dekara 4-5 ton) ile birlikte kullandım. Bir daha da kullanmadım, gereği de yoktu.

Humik maddelerle bitkilerde hızlı etki isteniyorsa sıvı humik ve fulvik asitler kullanılmalıdır. Zaman zaman muhtelif denemeler yapmak için kullanıyorum ama bunları da düzenli bir kullanımım yok.

Yeni projemde organik maddece fakir alüvyonlu bir toprakta fidan çukurlarında kullanacağım malzemelerden biri de leonardit (her bir çukura bir torba). Muhtemelen o bahçede de bir daha kullanmayacağım. Leonardit toprak ıslahı için faydalı bir malzeme olmakla beraber gübre gibi ikide bir kullanılacak bir şey değil. Gübre (ahır gübresi veya diğer organik gübreler) toprakta çok hızlı dekompoze olur ama leonardit toprakta kaybolmaz, çözünmesi yıllar alır. Seneler sonra dekompoze olduğunda da humusa dönüşür.
Bence tohum çimlendirmek için torf ve leonardit ikilisini bir deneyin derim,ben bunu söylerken bilimsel makalelerden esinlenerek size söylemiyorum,babamlar yüksek miktarlarda kavun tohumu çimlendirip baharda tarlaya alıyorlar.Bunun için torfla leonardit karıştırıyorlar 40 çuval torfa yani 3200 litre torfa 1 çuval 22,5 kg leonardit karıştırıyorlar ve sonuç mükemmel.Çok daha hızlı büyüyen fideler,aynı anda çıkış ve benzer boyda seyretme ve çok güçlü kök sağlıyor.Mesela aynı marka torfa komşuda leonardit karıştırmadan ekim yapıyor sonuç pek iyi değil düzensiz bir çıkış söz konusu bazı yerlerde çıkış varken bazı yerlerde daha hiç çıkış söz konusu değildi yani çok düzensiz ve cılız bir büyüme söz konusu oluyor..
Çukur başına 1 çuval leonardit bana çok fazla geldi sanki düşük içerikli olanlardan kullanmış olsanız bile kökleri yakıp fidelerinizi kaybedebileceğinizi düşünüyorum,sırf merakımdan aşılı bir domatesi yani yabani bir köke sahip domatesi tek başına leonardit dolu olan bir plastik bardağa diktim sonuç hiçbir gelişme olmadığı gibi sonraki günlerde bitki tamamen kurudu,platik bardaktaki leonardit 50-60 gr filan olsun hadi en fazla.Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız.
Babam leonarditi odun külüyle eritmeyi denedi başaramayınca potas kostikle eritip kavun ve domateslerde kullandı sonuç inanılmaz,çok sağlıklı ve yeşil bir renk hakim oluyor bitkiye domatesler çok daha kırmızı ve daha hızlı kırmızı renklenmekte,kavunlarda yine çok daha hızlı olgunlaşmaktalar,20 gün gibi bir erkencilik söz konusuydu.Ne kadar kullandı derseniz 20 da araziye 200 litre.Yani dekara 10 litre iki defada 5 litre kullanıldı.
Peder bey daha sonra işi biraz daha geliştirmek istedi bu arada asistanlığınıda ben yapıyordum daha önceki denemede 200 litrede 1 tane leonardit eritirken ikinci denemede 2 tane leonardit kullanmaya karar verdi.Tabi eritmesi için biraz daha fazla kostik kullandık 10 kg kadar.Sonuçta inanılmaz yoğun bir humik asit elde ettik.O kadar yoğun ki damlamadan verince toprağın üstünde siyahlıklar kalıyordu ve çok kısa sürede 3 dakika gibi tanktan tamamen boşalması gerekirken damlamadan çıkan siyahlık bir türlü bitmiyordu 10 dakika kadar sürüyordu.Sanırım humik asite son noktaydı çünkü daha fazla eritmek mümkün değildi aynı hacimde.Yine bu humik asiti domateste kullandık ancak 1 çuvalla yapılmış humik asite göre fark olmasına karşın 2 kat veya daha fazla bir fark yoktu görünüş olarak,belki ağırlık farkı olmuş olsada bunu gözlemlemek veya tartmak aklıma gelmedi doğrusu.
Bu sefer 1 çuval eritip içine başka şeylerde koyalım diye düşündük mesela amino asit,evet bir çuval eritip içine amino asit koyduk 20 kg kadar ve sonuç hüsranla sonuçlandı çünkü biz sıcakken ekledik ve çökelme tamamen bitmemişti çünkü o sıcaklıkta zaten suda asılı kalbilecek olan miktarın çok üstünde humik asit bulunuyordu çözeltide,bütün hepsini berbat ettik yani tekrar soğukken denedik ve bu sefer son derece iyi bir şekilde homejen bir karışım elde ettik.Bitkilerde sonuç inanılmazdı uygulayınca bitki tek uygulamada simsiyah oldu koyu bir yeşile dönüştü domatesler,çok sağlıklı görünüyorlardı.
Daha sonra ben fulvik asit yapalım diye bir teklif sundum babama kabul etti,bunun için yine leonardit ve hidrojen peroksit kullanmayı düşündüm,ilk önce hidrojen peroksitle leonardit içerisindeki bütün humik asitleri fulvik asite dönüştürüp leonardit içerisindeki humik asit miktarını azaltmaktı amacım bununla ilgili akademik bir çalışmayı değerlendirdim daha sonrada başka bir kaba alıp alkolle çöktürmeyi düşündüm ancak ikinci aşamaya geçemeden bütün leonardit ve hidrojen peroksit resmen bir volkan gibi dışarıya fışkırdı,daha sonraki yaptığım denemelerde bu meret zaten yüksek miktarda ısı açığa çıkarıyordu bende normal sıcaklığı ayarlayamayınca böyle sonuçlanmasının normal olduğunu anladım ,Sonuçta bu denememiz yarım kaldı çünkü baya pahalıya geliyordu bütün bu maddeler..
Sonuçta demem o ki sıvı humik asitler en iyisi

Eski 25-10-2017, 15:15   #1450
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2016
herkese selam 800 m2 çim alanı olan bahçeme humik asit atmak istiyorum 1 lt lik black jack hümik asit 16 lt lik sırt pompasıyla hangi oranda karıştırmalıyım...bide bahçenin su geçirgenliği az yani yazın en sıcak zamanda bile 1 kez sulamama rağmen bahçe ıslak kalıyordu ve buralarda çimlerde çürüme meydana geliyor acaba bahçe toprağım killimi leonardit çözüm olurmu?

Düzenleyen tahirlacin : 26-10-2017 saat 12:41 Neden: ekleme
tahirlacin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2017, 23:38   #1451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2017
El-Leo adında 25 litrelik humik fuvik asit katkılı olduğunu iddaa eden 25 kg Leonardit kargo dahil 10 lira kampanya var şuan, çok çok ucuz fakat sertifikasyon vs yok. Ürün Kahramanmaraş menşeili 3 çuval aldım umarım sadece kömür tozu değildir. Bu arada bir kısmını bahçede sebzelere bir kısmında çimlere kullanmak istiyorum çimlere sertleşen ve hafif yosunlaşan toprağa nasıl uygulamak gerekir. Toprağı çapalayıp çimleri bozamadan uygulama üstten serperek verim almak sizce mümkünmüdür uygulayan varmı ?

yalper beğendi.
Gökhan Aydınlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2017, 13:46   #1452
Ağaç Dostu

Leonardet menşeli sıvı humik asit ile bitkisel menşeli arasında kalite farkı varmıdır. Bildiğim kadarı ile içeriğinde toplam humik-fulvik asit oranı %15 ve altında olanlar humik asit üzerinde olanlar ise humik asit sınıfına girmiyormuş ve organik gübre olarak kabul görüyormuş. Bir firmanın ürün etiketindeki değerler şöyle: Bitkisel menşeli toplam Humik-fulvik asit oranı %25 , organik made %30 yazıyor.

İki ürün arsında fiyat farkı %10-20 civarı. sorum şu; Hangi ürün Siz'ce daha hesaplıdır.

Eski 04-11-2017, 21:37   #1453
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Leonardet menşeli sıvı humik asit ile bitkisel menşeli arasında kalite farkı varmıdır. Bildiğim kadarı ile içeriğinde toplam humik-fulvik asit oranı %15 ve altında olanlar humik asit üzerinde olanlar ise humik asit sınıfına girmiyormuş ve organik gübre olarak kabul görüyormuş. Bir firmanın ürün etiketindeki değerler şöyle: Bitkisel menşeli toplam Humik-fulvik asit oranı %25 , organik made %30 yazıyor.

İki ürün arsında fiyat farkı %10-20 civarı. sorum şu; Hangi ürün Siz'ce daha hesaplıdır.
Artık bakanlık bitkisel olanların ruhsatında bir değişikliğe gitti,sıvı bitkisellerde humik fulvik oranı yazmayacak daha doğrusu yazmıyor artık.
Organik madde ve organik karbon miktarları ve potasyum miktarı yazmakta.Organik maddesi ve organik karbonu yüksek olan ürünün humik içeriği daha yüksektir diyebiliriz.Bitkisel olanların fulvik asit oranları daha yüksek bu da bitkiye daha hızlı bir etki sağlaması yönünden iyi çünkü carbon oranı daha düşük daha küçük birimler bu yüzden toprakta daha hızlı çözünebilmekteler.Leonardit kökenli olanlar humik asit oranı daha yüksek ve karbon oranı daha yüksek büyük partiküller bitki bundan direk faydalanamıyor daha çok toprak düzenleyici olarak kullanılmalı.
Kendi arazimizde kullanıp gördüğüm kadarıyla bitkisel olanları uyguladığınız arazi biraz daha ıslahı daha iyi olan organik maddesi yüksek olan yerde etkisini gözlemleyebiliyorsunuz onun dışında ömründe hayvan gübresi vs görmemiş yerde birazda geçirgen bir yapıdaysa toprak isterseniz bidon bidon kullanın çok fazla etki görmeniz zor daha doğrusu ben bir etki gözlemleyemedim ancak kendi yapmış olduğum humik asitte yine böyle organik maddesi düşük olan bir yerde üründe erkencilik sağladı ve meyve rengi parlaklığı tonajı çok farklıydı.Leonardit kökrnli olanların veya leonarditin farkı uzun yıllar sonunda linyit kömürünün oksitlenmesi yoluyla oluşuyor daha aktif bir yapı ve toprak mineralleriyle daha iyi bağlar kurabiliyor.Mesela leonarditten elde edilmiş fulvik asitler var bomba ancak hem zor elde etmesi hemde az,bir kaç defa denedim yüzüme gözüme bulaştırdım.Kağıttan elde edilmiş olanlar var ligno sülfatlar %70 fulvik asit ( saçaka ws ) içeriyor gerçekten etkili bir ürün toz halde.
Sorunuza cevap şu toprağın durumuna göre değişir organik maddesi yüksekse bitkisel düşükse leonardit kökenli ürün kullanmak bana göre mantıklı çünkü bu ürünlerin ana amacı toprak ıslahından çok bitki ekili vaziyetteyken bitkiye şelatör görevi üstlenerek bitkiye bazı mineralleri sağlamasını düzenlemesini ummak,söylediğim gibi organik maddesi düşük olan yerde bitkisel olanlardan hiç bir randıman alamadım aynı yerde leonardit kökenli olanların daha etkili olduğunu gördüm bitkideki bariz farklarla.Tabi ben kendim yaptım leonarditten ve yoğun bir üründü,200 litrede 45 kilogram erittim (agrolig) potas kostikle.

Eski 04-11-2017, 21:46   #1454
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tahirlacin Mesajı Göster
herkese selam 800 m2 çim alanı olan bahçeme humik asit atmak istiyorum 1 lt lik black jack hümik asit 16 lt lik sırt pompasıyla hangi oranda karıştırmalıyım...bide bahçenin su geçirgenliği az yani yazın en sıcak zamanda bile 1 kez sulamama rağmen bahçe ıslak kalıyordu ve buralarda çimlerde çürüme meydana geliyor acaba bahçe toprağım killimi leonardit çözüm olurmu?
16 litreye 40cc yeterli olur ancak blacjack ürünü sadece humik madde içermez bunun dışında sitokin hormonuda içermekte bu yüzden pahalı bir ürün özellikle çimde kullamak için,bu yüzden başka markalara yönelirseniz daha uygun olur.Özellikle killi arazilerde leonardit içerikli ürünler daha etkili olmaktalar ıslah için.

OSMAN45, ykaya194 ve sbulut6 beğendi.
Eski 04-11-2017, 22:02   #1455
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gökhan Aydınlı Mesajı Göster
El-Leo adında 25 litrelik humik fuvik asit katkılı olduğunu iddaa eden 25 kg Leonardit kargo dahil 10 lira kampanya var şuan, çok çok ucuz fakat sertifikasyon vs yok. Ürün Kahramanmaraş menşeili 3 çuval aldım umarım sadece kömür tozu değildir. Bu arada bir kısmını bahçede sebzelere bir kısmında çimlere kullanmak istiyorum çimlere sertleşen ve hafif yosunlaşan toprağa nasıl uygulamak gerekir. Toprağı çapalayıp çimleri bozamadan uygulama üstten serperek verim almak sizce mümkünmüdür uygulayan varmı ?
Çok ucuzmuş gerçekten, genelde %40 humik fulvik ve 50 organik madde olanlar 20-25 lira civarında oluyor sertifikalı.Ucuz olmasının sebebi birazda nem oranları yüksek oluyor %25 gibi ,zaten çuval 25 kg 6 kg su var içinde kaldı 19 bununda %40'ı humik fulvik asit.7,5 kg civarı yapıyor.Burdaki esas olay içerisindeki leonardit miktarı, o oranları kömürlede sağlanabiliyor ya da içinde az leonardit oluyor toprak ıslahı açısından kötü değil ancak fazla beklenti içerinde olmamak lazım az miktarda kullanımda, fazla miktarlarda kullanımda da bor miktarı artışıyla bu seferde bitkide yanmalar olabilir bu yüzden içeriği yüksek sertifikalı olanlardan az kullanmak daha iyi olur.
Toprak ıslah materyali olduğu için toprağa karışmalı gübre gibi çimin üstüne atmak pek işe yaramayacaktır çünkü su ile erimeyecektir daha doğrusu kısmen erir ancak çoğunluğu çim üzerinde kalır.

OSMAN45 ve ykaya194 beğendi.
Eski 05-11-2017, 14:21   #1456
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Artık bakanlık bitkisel olanların ruhsatında bir değişikliğe gitti,sıvı bitkisellerde humik fulvik oranı yazmayacak daha doğrusu yazmıyor artık.

Sorunuza cevap şu toprağın durumuna göre değişir organik maddesi yüksekse bitkisel düşükse leonardit kökenli ürün kullanmak bana göre mantıklı .
Türkiye topraklarının büyük bölümü (%90 nı diyorlar) organik madde oranı düşük olduğuna göre leonardet menşeliyi kullanmakta yarar var demektir.

Eski 13-11-2017, 23:10   #1457
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2017
Önümüzdeki ay 40da tarlaya ceviz dikecegim. Toprak analiz sonuclarini buradan görebilirsiniz: https://www.cevyz.com/2017/11/03/cev...oprak-analizi/

Fidanlari dikmeden topraga ne istiyorsa vermek istiyorum ki ileride keske bastan yapsaydim demeyeyim. Su an tarlayi derinden sürdürdüm, topaclarin ilk yagmurdan sonra erimesi ile tarlayi düzlestirecegim (izgara) ve fidan cukurlarini acacagim (1x1m).

Su an güvenilir leonardit arayisindayim. Su an Organiksa ve Fosil Power marka 25kg cuvallar arasinda kaldim. Baska bulamazsam bu ikisinden birisini alip cukurlara dökecegim.

www.cevzy.com sayfamda tarlam ve yaptiklarim hakkinda yazilari paylasiyorum. Yapilmasi gerekenler hakkinda her türlü fikire acigim ve simdiden tesekkür ederim.

smurat45 beğendi.
Lydian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2017, 11:10   #1458
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lydian Mesajı Göster
Önümüzdeki ay 40da tarlaya ceviz dikecegim. Toprak analiz sonuclarini buradan görebilirsiniz: https://www.cevyz.com/2017/11/03/cev...oprak-analizi/

Fidanlari dikmeden topraga ne istiyorsa vermek istiyorum ki ileride keske bastan yapsaydim demeyeyim. Su an tarlayi derinden sürdürdüm, topaclarin ilk yagmurdan sonra erimesi ile tarlayi düzlestirecegim (izgara) ve fidan cukurlarini acacagim (1x1m).

Su an güvenilir leonardit arayisindayim. Su an Organiksa ve Fosil Power marka 25kg cuvallar arasinda kaldim. Baska bulamazsam bu ikisinden birisini alip cukurlara dökecegim.

www.cevzy.com sayfamda tarlam ve yaptiklarim hakkinda yazilari paylasiyorum. Yapilmasi gerekenler hakkinda her türlü fikire acigim ve simdiden tesekkür ederim.
Leonardit Zararlı mı? benim sayfalarında böyle birşey dikkatimi çekti,böyle birşeyin olması imkansız buğdaydan daha fazla bor gereksinimi olan domateste aynı denemeyi bende yaptım üstelik domates yabani bir domates türünün üzerine aşılıydı ve ikinci günün sonunda bitki öldü.Kendi sattıkları ürünü bilemem ama saf leonardit içerisinde hiçbir bitki(kültür bitkileri) bu şekilde çimlenemez dahası uzun süre yaşayamaz.
Ayrıca bilmenizi isterimki ceviz bora hassas bir bitkidir (0.5-1 mg B l-1), sulama suyu bor miktarını analiz ettirmeyi unutmayın.
Benim önerim düşük kaliteli leonardit kullanmamanız çünkü alacağınız üründeki bor miktarı muamma üstelik uygulayacağınız miktarın organik madde miktarını arttırması imkansız zaten bu tür ürünlerin organik madde arttırılması için kullanılması hem ekonomik değil hemde bor miktarı istediğiniz organik madde seviyelerinde bitki için zararlı boyutlara çıkabilir.Bu tür bir uygulama yerine sıvı formda humik asit veya kaliteli leonarditlerden az miktarda uygulama yapmanız hem bitki sağlığı açısından hemde bütçeniz açısından daha uygun olacaktır.900 ağaca 1 kg koysanız 900 kg eder en ucuzu 25-30 tl ,36 paket gerekir ve 1080 tl para harcarsınız.Bunun sonucunda elde edeceğiniz fazladan bor ve kömür tozu olacaktır.

-Fosilpower sitesine tekrar baktım bu sattıkları şey leonardit değil,k-humat dedikleri bir ürün( leonarditin potasyum hidroksit ile muamele edilmesinen sonra tekrar toz haline getirilmişi ) bundan uygulamanızda bir sakınca yok ağaç başına 150 gr kadar ama leonardit olmadığını bilmelisiniz ayrıca phı muhtemelen yüksektir.
-brown power ve magic leonu da geçiniz %35 nem içeriyor geriye ne kaldı zaten,diğer oranlarsa düşük.

İzotar - Perlhumus
Orfe Teknik - Agrohum
Altıntar - Agrolig
siamad madencilik leonardit (%82-%85,5) %82'den daha düşük oranda leonardit satmadıklarını söylüyorlar ayrıca yapılan tahlillerde %85'ün üstünde görünüyor ama ben sitede bakanlık tescilini göremedim.
Bunlardan birisini kararında kullanmanız daha iyi olur örneğin agrolig'ten fide başına 125 gr uygulanmalıdır. Bu ürünlerden 5 çuval işinizi görecektir.500-600 lira bir maliyeti olur aşağı yukarı.
Daha sonra hem bitkisel olanlardan hemde leonardit kökenli olan sıvılardan bitkiye damlama ile uygularsanız.

Eski 05-12-2017, 14:21   #1459
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Sn Resulgur;
Artık bu şekilde tescil vermiyorlar bu şekilde tescili olanlarda %18 kdv geçerli oluyor bitkisel olsun leonardit kaynaklı olsun,bence bu ürünü almayın onun yerine organik madde organik karbon organik azot ve potasyum değeri yazanlardan alın boşuna kdv ödemeyin bence ha devletimiz kazansın derseniz alın aynı ürün çünkü.Bu tipteki bir üründe alt orta ürün seviyesinde bu tarzdaki bitkisel olupta kaliteli olanların içeriği genelde hormon katkılı oluyor bunlarda aynı hızı beklemeyin fiyatlarda 200-250 tl civarlarında oluyor,aynısını sizde yapabilirsiniz aslında bidona iba naa tarzı kök hormonları ekleyerek daha ucuza getirebilirsiniz, ancak fotoğrafını attığınız haliyle çok fazla bişey beklemeyin hele kış aylarında.

Resulgur beğendi.
Eski 05-12-2017, 15:49   #1460
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Bunun yerine TKI Humas'ı tercih ederdim.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 16:20   #1461
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Merhabalar ; 58,50 TL ye kdv + kargo dahil fiyatlı bir ürün var. Kullanan veya bilgisi olan var mı?

FULLMOL24 ( HUMİK FULVİK ASİT ) 20 KG SIVI ORGANİK GÜBRE

Teslimat Bilgisi : Ücretsiz Kargo En geç 5 Aralık Salı günü kargoya verilir.

ÜRÜN İÇERİĞİ;
%24 Humik Fulvik Asit İçerir.
%30 Organik Madde
% 2 Azot(N)
%1,9 Organik Azot
% 5 Potasyum Oksit (K2O)
pH aralığı 4-6
Bu ürün bitkisel, içerdiği humik maddenin çoğunluğu fulvik asit olmalı. Dolayısıyla toprakta da faydalı olmakla birlikte daha çok köklerin besin alımında etkilidir. Bu yüzden bitkilerin gelişim döneminde, bahar ve yaz aylarında kullanmak daha iyi olur.

Resulgur beğendi.
Eski 04-02-2018, 17:28   #1462
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Plumbago Mesajı Göster
Humik asiti daha önce bir iki defa çim alan uygulamamda kullanmıştım. Çok olumlu sonuçlar almıştık o zaman.

Kireçli topraklarda, bermuda türü çimlerde toprak PH'ını dengelediği ve besin maddesi yönünden zengin olması nedeniyle çimlenme aşamasında çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Fiyatını da göz önüne aldığımızda çok büyük avantajı var.

Ancak aşırı kullanımı toprak PH'ını çok düşüreceğinden özellikle karışım çimlerde kullanılırken sorun çıkartabilir. Bu nedenle çim alan uygulamalarında Ziraat Mühendisi gözetiminde kullanılmasını şiddetle tavsiye ederim.
Hümik asitlerde üreticiye göre pH 9-13 aralığında değişir. O yüzden toprağın pH düşmez aksine yükselir yanlış bilgi vermeyin

Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2018, 18:37   #1463
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rıfat Tosun Mesajı Göster
Hümik asitlerde üreticiye göre pH 9-13 aralığında değişir. O yüzden toprağın pH düşmez aksine yükselir yanlış bilgi vermeyin
Sn Rıfat tosun
leonardit içindeki humik asitler alkali ortamda çözünebilirler bu yüzden yüksek olabilir pH ,fulvik asitler asit ve bazda çözünürler ama bu ikisini ayırmak biraz maliyetlidir bu yüzden ülkemizde kömür tozundan bile humik asit yapıp satıyorlar kostik ile,şunu iyi ayırt etmek lazım leonardit,kömür tozu , gidya bilinum humik asit içeren maddeler leonarditle aynı kimyasal ve fiziksel özellikte değildir bu yüzden gerçek bir leonarditle ev yapımı bir humik asit bile toprağın pH’ını değiştirebilecek ölçüde etki etmez aksine sizin itiraz ettiğinizin aksine pH ve ec’yi tamponlar bitkiye zarar vermez isterseniz çok çorak ve killi bir yerde olsun bitki tuzun ve yüksek ph’ın bitkiye zararı olmaz iyon değişiminde azalmanın aksine artış olur erkencilik ve kalite sağlar ortam ne kadar kötü olursa olsun,uygulanan humik asitin ph’ı zarar yaratmaz yeterki kömür tozundan yapılmış olmasın ya da potas yerine sodyum kullanılmış olmasın.Bunları sürekli gözlemledim kitabi bilgi değildir.

Eski 06-02-2018, 15:51   #1464
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sn Rıfat tosun
leonardit içindeki humik asitler alkali ortamda çözünebilirler bu yüzden yüksek olabilir pH ,fulvik asitler asit ve bazda çözünürler ama bu ikisini ayırmak biraz maliyetlidir bu yüzden ülkemizde kömür tozundan bile humik asit yapıp satıyorlar kostik ile,şunu iyi ayırt etmek lazım leonardit,kömür tozu , gidya bilinum humik asit içeren maddeler leonarditle aynı kimyasal ve fiziksel özellikte değildir bu yüzden gerçek bir leonarditle ev yapımı bir humik asit bile toprağın pH’ını değiştirebilecek ölçüde etki etmez aksine sizin itiraz ettiğinizin aksine pH ve ec’yi tamponlar bitkiye zarar vermez isterseniz çok çorak ve killi bir yerde olsun bitki tuzun ve yüksek ph’ın bitkiye zararı olmaz iyon değişiminde azalmanın aksine artış olur erkencilik ve kalite sağlar ortam ne kadar kötü olursa olsun,uygulanan humik asitin ph’ı zarar yaratmaz yeterki kömür tozundan yapılmış olmasın ya da potas yerine sodyum kullanılmış olmasın.Bunları sürekli gözlemledim kitabi bilgi değildir.
Sayın devrann ben üç yıldır kendi Hümik asidimi kendim yaparak ceviz bahçemde kullanıyorum.
Bu konuda epeyce bir araştırma yaparak bilgi sahibi oldum bu konuda yapılan akedemik çalışmaları pratik deneyleri vs inceledim.
Humas üretiminde deneyimliyim diyebilirim.
Afşin Elbistan bölgesi leonarditlerinin fiyat/performans açısından en uygun olduğunu tesbit ettim. Önceleri 200 litrelik varile 140 litre su koyarak 65-70 derecede ısıtıp üzerine 50 kg leonardit ve 2.5 kg potasyum hidroksit ekleyerek aralıklı bir hafta karıştırıp sonra süzerek hazırlıyordum laben labaratuvarı test sonuçlarında hümik-fulvik oranının %4-5 aralığında çıkması yine organik madeninde %6 gibi çıkmasını yeterli görmediğim için yaptığım araştırmada leonarditin oksidasyon işlemine tabi tutularak içşndeki hümik-fulvik asitlerin ve organik maddenin daha fazla alınabileceğini öğrendim. Oksidasyon işlemi için nitrik asitle suyun pH seviyesini 3 e kadar düşürüp leonarditle tepkimeye sokarak bir hafta aralıklı karıştırıp sonrasında potasyum hidroksitle pH seviyesini 9-10 aralığına çıkarıp bir hafta aralıklı karıştırarak elde ettiğim hümik asidin çok daha yüksek oranlar içerdiğini gözlemledim.
Bu şekilde son olarak hazırladığım hümik asidin laboratuvar test sonuçları;Org madde %10.8
Hümik fulvik % 12.7
Potasyum oksit %2.3
PH 9.4
Şeklindedir.

Mahmut Ozkur ve sbulut6 beğendi.

Düzenleyen Rıfat Tosun : 06-02-2018 saat 19:00
Eski 06-02-2018, 21:24   #1465
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Sayın devrann ben üç yıldır kendi Hümik asidimi kendim yaparak ceviz bahçemde kullanıyorum.
Bu konuda epeyce bir araştırma yaparak bilgi sahibi oldum bu konuda yapılan akedemik çalışmaları pratik deneyleri vs inceledim.
Humas üretiminde deneyimliyim diyebilirim.
Afşin Elbistan bölgesi leonarditlerinin fiyat/performans açısından en uygun olduğunu tesbit ettim. Önceleri 200 litrelik varile 140 litre su koyarak 65-70 derecede ısıtıp üzerine 50 kg leonardit ve 2.5 kg potasyum hidroksit ekleyerek aralıklı bir hafta karıştırıp sonra süzerek hazırlıyordum laben labaratuvarı test sonuçlarında hümik-fulvik oranının %4-5 aralığında çıkması yine organik madeninde %6 gibi çıkmasını yeterli görmediğim için yaptığım araştırmada leonarditin oksidasyon işlemine tabi tutularak içşndeki hümik-fulvik asitlerin ve organik maddenin daha fazla alınabileceğini öğrendim. Oksidasyon işlemi için nitrik asitle suyun pH seviyesini 3 e kadar düşürüp leonarditle tepkimeye sokarak bir hafta aralıklı karıştırıp sonrasında potasyum hidroksitle pH seviyesini 9-10 aralığına çıkarıp bir hafta aralıklı karıştırarak elde ettiğim hümik asidin çok daha yüksek oranlar içerdiğini gözlemledim.
Bu şekilde son olarak hatırladığım hümik asidin laboratuvar test sonuçları;Org madde %10.8
Hümik fulvik % 12.7
Potasyum oksit %2.3
PH 9.4
Şeklindedir.
Kendi humik asitinizi kendiniz yapmanız çok güzel zaten piyasada satılan çoğu ürün ya bitkisel menşeli ya da kömürden elde edilen ürünler.Yaptığınız karışımlara değineyim biraz;
4HNO3>>>2H2O+4NO2+O2 şeklinde tepkime elde edersiniz suyla nitrik asit karıştırdığınızda yani sonuçta fulvik asitler tüm ph derecelerinde çözünebildikleri için kömür dahi kullansanız koh ile muamele etmeden önce elde ettiğiniz çözeltideki humik asit oranı çok düşer ancak fulvik asit oranı artmaya devam eder ****** bundaki temel etki su ve nitrik asit tepkimesinde açığa çıkan o2'nin leonarditi okside etmesi ve ph'tan dolayı fulvik asitlere bağlanarak çözünürlüğünü arttırması ayrıca no2'ninde fulvik asitlerle bağ oluşturarak tuz oluşturması.
Bu işlemi kuru fazda da yapabilirsiniz yani direk olarak leonarditin üzerine nitrik asit dökebilirsiniz ancak leonardit içindeki bir miktar k ile nitrik asit tepkimeye girer ama saf fulvik asit elde edebilirsiniz.****** potasyumla tepkimeye girmeyen bir madde yani hidrojen peroksit kullanılırsa hem verim artar hem de saf fulvik asit elde edersiniz.Hidrojen preoksit verimi nitrik asitten çok fazladır, h2o2 daha iyi okside edici olduğu için
Sizin ikinci tepkimeyle elde ettiğinz madde humattır,zaten ilk tepkimede leonardit içeriğindeki humik asit oranı çok düşmüştür ikinci tepkime yani KOH ile yüksek ph'ta yapılan tepkime sonucunda leonardit içinde kalan humik asitlerde çözülür.Siz ayrı ayrı humik asitleri ve fulvik asitleri tahlil ettirseniz fulvik asit oranı daha fazla çıkar ikinci uygulama sonucunda yani laboratuvarın verdiği %12 oranın büyük bir kısmı fulvik asittir.
Mesela şu şekide fulvik asit elde etme yöntemi de vardır leoarditi koh ile muamele ederseniz hem humik asitleri hemde fulvik asitleri çözeltiye geçirmiş olursunuz,elde ettiğniz çözeltiyi tekrar nitrik asitle muamele ederseniz humik asit dibe çöker üstte kalan çözelti içinde fulvik asitler vardır.
Veya koh ile elde edilen çözelti alkol ile muamele edilerek tam tersi fulvik asitler çöktürülebilir.
Ancak nitrik asitle muamele ettikten sonra o çözeltiyi ayrı bir kaba almak ve su ekleyerek ph'ı bir miktar yükseltmek daha etkili olur,daha sonra geri kalan katı fazı KOH ile muamele ederseniz tuz elde etmemiş olursunuz.
Bu bahsettiğim uygulamalar biraz emek ve maliyet gerektiriyor,ben leonarditi ya nitrik asitle ya da KOh ile kullanılmasından yanayım.Sonuçta ikinci tepkimeye geri çok fazla bişey kalmaz sadece tuz elde etmiş olursunuz.
KOH+H20>>>>K+OH bu tepkimede ise leonarditi eriterek humik asite potasyum eklemiş olursunuz yani humat değil humik asit elde edilir ph biraz yüksek olsada ki öncede belirttiğim gibi bir sıkıntı yaratmaz.
İkisinin aynı anda tepkimesi sonucunda yüksek miktarda tuz elde edilir ki elde edilen madde zaten tuzdur k-humat.
Sizin koh ile yaptığınız ve tahlil ettirdiğiniz ilk numuneden anlıyoruz ki kullandığınız materyal bir leonardit değil linyit kömürüdür.Şöyle bir yanılgı var kaynaklarda da geçer çok yüksek oranda humik asit içeren %98 gibi leoanrditler vardır Türkiye'de ama bunların oranı çok düşüktür ya da kaynağın bir kısmıdır,bunu genele vurup ortalama almanın bir mantığı yok çünkü Türkiye'deki oluşumlar daha çok linyit kömürüdür ve bunların dahi humik asit içeriği yüksek çıkabilir ancak gerçek bir leonarditin yerini tutamaz sizin yaptığınız gibi nitrik asitle okside edilip fonsiyonel grup sayısını vaya bağ sayısını arttırmak mümkün ancak bu defa oluşan madde bir çeşit tuz oluyor.

Eski 07-02-2018, 09:26   #1466
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Fosilpower 20lt sıvı humik asit aldım. Umarım anlatıldığı gibi iyidir.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2018, 19:48   #1467
Ağaçsever

Sayın devrann bu durumda leonadriti sadece KOH ilemi tepkimeye tutayım yoksa önce nitrik asitle okside edip bilehare KOH ile tekrar tepkimeye tabi tutayım. Bitki açısından hangisi daha verimlidir. Okside etmeden yani nitrik asit ile tepkimeye sokmadan elde ettiğim oranlar düşük çıkıyor. Önce nitrik asitle okside edip bilehare KOH la tepkimeye soktuğumda oranlar tatminkar. Siz hangi yöntemi önerirsiniz.

Eski 07-02-2018, 20:08   #1468
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Sayın devrann bu durumda leonadriti sadece KOH ilemi tepkimeye tutayım yoksa önce nitrik asitle okside edip bilehare KOH ile tekrar tepkimeye tabi tutayım. Bitki açısından hangisi daha verimlidir. Okside etmeden yani nitrik asit ile tepkimeye sokmadan elde ettiğim oranlar düşük çıkıyor. Önce nitrik asitle okside edip bilehare KOH la tepkimeye soktuğumda oranlar tatminkar. Siz hangi yöntemi önerirsiniz.
Yaptığınız işlemde herhangi bir sıkıntı yok ancak elde ettiğiniz ürün asit baz tepkimesi olduğu için sonucunda tuz oluşur k-hümat,nitrik asitten sonra kurutup koh ile eritmek gerekir ama bu işler pek kolay değil tabi.
Kullandığınız leonardit pek iyi değilse sizin uyguladığınız sistem daha uygun olur yinede.

Rıfat Tosun beğendi.
Eski 25-02-2019, 13:12   #1469
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2015
Toz leonardit hangi aylarda uygulanır ?

CanK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2019, 14:25   #1470
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2019
10 kadar fidan için (ceviz, elma, vs) leonardit almak istiyorum. fidanlar 1-2 yıllık. maalesef dikim aşamasında vermeyi kaçırdım. güvenilir leonardit satan yer tavsiyesi verebilecek var mıdır?

Düzenleyen halilhs : 06-03-2019 saat 16:55
halilhs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024