agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2010, 16:17   #1681
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
MeyveliTepe:

"Son mesajlara şöyle bir göz gezdirdim. #1636, #1651, #1660 nolu mesajlarda özellikle roa ismindeki ürünün mevcut durumu ile yorum özetini belirttim. Ne siz, ne de müritlik seviyesinde roa propogandası yapmakta olan arkadaşların hiç biri orada yazılı olanı anlamadı, yazılana tepki göstermedi, anladığına dair bir geri bildirimde bulunmadı. Oysa objektif bir bakış açısıyla durum son derece basit ve anlaşılır.

Roa hayranlığı, karşılıklı övgüler ve hayli duyguları kullanan bir ajitasyonun devam etmekte olduğu foruma da baktım bir kaç gün önce.
Kurulan mantık, uygulanan yöntem, uslup vs. tek kelimeyle iğrenç. Konumuz sosyoloji olsaydı uzun bir yazı yazabilirdim bu konuda. Roa ürününü, aslında roa perdesi altında ürünü piyasaya sunmaya çalışan şahsı yüceltip, hayranlık yaratmaya yönelik bir propagandadan ibaret. Bunu yaparken de kendisi dışındaki ürünleri hedef seçmiş. İkide bir de benim kullanıcı adımı anarak hedef gösteriyor. Gerçek adımı bilmediği için "meyvelitepe" diyesiymiş, bilseydi deşifre edecekti zâtı muhterem."

"ROA ürününü" ve "ürünü piyasa süren şahsı" yücelterek propaganda yapanlar , bizler yani ROA kullanıcıları olmuyor mu? Başka bir anlam çıkarmak mümkün mü sizce? Biber denmiş mesela, sadece diğer sitedeki bir üyenin fotoğrafı ve övgü dolu sözleri yer almıyor, benim yetiştirdiğim jalapeno biberler de yer alıyor aynı sitede. Alınmakta haksız mıyım ya da mıyız?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 16:28   #1682
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
ROA ürününü" ve "ürünü piyasa süren şahsı" yücelterek propaganda yapanlar , bizler yani ROA kullanıcıları olmuyor mu? Başka bir anlam çıkarmak mümkün mü sizce? Biber denmiş mesela, sadece diğer sitedeki bir üyenin fotoğrafı ve övgü dolu sözleri yer almıyor, benim yetiştirdiğim jalapeno biberler de yer alıyor aynı sitede. Alınmakta haksız mıyım ya da mıyız?
Sn.Maki01, siz kendinizi gereksiz yere üzüyorsunuz. Sözünü ettiğim tuhaf propogandayı uygulayan siz değilsiniz. Çelişkili bilgiler veren siz değilsiniz. İnsanları aptal yerine koyan da siz değilsiniz. Kullanıcı adımı ikide bir kullanıp hedef gösterip deşifre etmeye çalışan siz değilsiniz. Bakın yukarıda kırmızı ile boyadığınız cümlenin devamındaki cümle ne diyor?

Siz yanlış haırlamıyorsam önceleri aynı şekilde bionem kullanıyor ve yine çok memnundunuz. Sizin biberlerinizden haberdar değilim. Bionem zamanında bu ilacın nasıl etkili olduğu gösterilen biberler vardı. Şimdi aynı şekilde roanın nasıl etkili olduğunu göstermek için yine aynı tarlanın biberleri gösteriliyor (ki olabilir), onu söylüyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 23:48   #1683
Ağaçsever

YeniOva's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Maki01, siz kendinizi gereksiz yere üzüyorsunuz. Sözünü ettiğim tuhaf propogandayı uygulayan siz değilsiniz. Çelişkili bilgiler veren siz değilsiniz. İnsanları aptal yerine koyan da siz değilsiniz. Kullanıcı adımı ikide bir kullanıp hedef gösterip deşifre etmeye çalışan siz değilsiniz. Bakın yukarıda kırmızı ile boyadığınız cümlenin devamındaki cümle ne diyor?

Siz yanlış haırlamıyorsam önceleri aynı şekilde bionem kullanıyor ve yine çok memnundunuz. Sizin biberlerinizden haberdar değilim. Bionem zamanında bu ilacın nasıl etkili olduğu gösterilen biberler vardı. Şimdi aynı şekilde roanın nasıl etkili olduğunu göstermek için yine aynı tarlanın biberleri gösteriliyor (ki olabilir), onu söylüyorum.
Sn.MeyveliTepe

Sn.Oğuz Alper beye kızıyorsunuz ve onun ürünlerini kullananlara da müritlikle,ürün hakkında yapilan yorumlara da iğrençlik gibi çirkin ifadeler kullanıyorsunuz.

Sn. Maki01 tepkilerinden sonrada kendinizi gereksiz yere üzüyorsunuz diyorsunuz. Yukarıdaki ifadelerden sonra bizdemi gereksiz yere üzülüyoruz?

Bizler veya bir üretici olarak ben mikrobiyolojiden anlamam.Mikrobiyal ürünlerinin içeriğinin ne olduğunu bilmem.Tarımda kullanılan binlerce çeşit ürün var.Bu ilaçları kullananlar içeriğinin ne olduğu,hangi ortamlarda üretildiği gibi sorular sormazlar.
Bizler burada tescili alınmış organik bir gübrenin ve tescil aşamasındaki mikrobiyal bir gübrenin kullandığımız bitkiler üzerindeki etkilerini yorumluyoruz.Ben kimyasal ilaç kullanmadan, nasıl iyi tarım çalışması yaparım diye mücadele verirken, “Bionem zamanında bu ilacın nasıl etkili olduğu gösterilen biberler vardı. Şimdi aynı şekilde roanın nasıl etkili olduğunu göstermek için YİNE AYNI TARLANIN BİBERLERİ GÖSTERİLİYOR (ki olabilir)” gibi bir ifadeye maruz kalmak gerçekten çok üzücü.

YeniOva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 00:09   #1684
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sizinle ne ilgisi var ve neresi yanlış belirtirseniz sevinirim.

Alıntı:
Sn.Oğuz Alper beye kızıyorsunuz ve onun ürünlerini kullananlara da müritlikle,ürün hakkında yapilan yorumlara da iğrençlik gibi çirkin ifadeler kullanıyorsunuz.
Demişsiniz. Bu lafı neden yazdığımı en az iki kere söyledim. Başka forumlarda birine saldırmak ikidebir hedef göstermek, ismini biliyor olsaymış yazacakmıştı vs. size göre gayet normal, bunu iğrenç bulmak çirkin öyle mi?

Lütfen elinizi vicdanınza koyun ve en azından son 3-4 mesajda yazdıklarımı dikkatlice okuyun.

Eski 11-08-2010, 09:45   #1685
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniOva Mesajı Göster
Bizler veya bir üretici olarak ben mikrobiyolojiden anlamam.Mikrobiyal ürünlerinin içeriğinin ne olduğunu bilmem.Tarımda kullanılan binlerce çeşit ürün var.Bu ilaçları kullananlar içeriğinin ne olduğu,hangi ortamlarda üretildiği gibi sorular sormazlar.
Sn. Yeniova,

Siz sormuyorsunuz ancak anlayanlar soruyorlar. Ve bu sorularına doyurucu yanıt alamıyorlar. Bugüne kadar zaten kimse kullandığı ürünün içeridiğini sorgulamadığı için her yer zehirle domadı mı? Şu zararlıya bu ilaç etkiliymiş ver kurtul mantığı ile binlerce ton ilaç gereksiz yere ve aşırı dozda kullanılıyor.

Bu durumda benimde pazarlanan ürünün Roa Plus değil, içinde kimyasal olan bir başka karışım olduğuna dair kuşkularım artıyor. Oğuz Bey tescil Belgesini gösteriyor ama ürünü pazarlarken içeriğinde tescil belgesinde olmayan bakterininde olduğunu söylüyor. Bunu yapan bir üreticiye nasıl güvenelim? Bu ikilemi nasıl çözeceğiz? Ne yazık ki bu yaklaşımlada çözülmeyecek.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 19:32   #1686
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın meyvelitepe
yapığınız araştırmaları uygulamaları ve ağaçlar netteki saygınlığnızı herzaman takdir etmişimdir
af buyurun ama bence roa nın üzerini çok gidiyorsunuz
roa plus su getirmez tescilli bir ürün, bunu kimse inkar edemez
siz veya biz ister kullanalım ister kullanmayalım bu üreticini seçeneği
nihayetinde ürün tescil almış sizce daha ne olmalı???????
ülkemize giren onlarca gübre çeşitlerinde tesçil alması yeterli görünmüyormu
bu gibi ürünlerde sizce kaçı buna maruz kalıyor
amcam 03.01.2010 Biofarm Gübre uygulamasını gönül rahatlığı ile yapıyor
ne içeriğinde ,,,,,,,,baktersi mevcut ya öylemi bak adamlar yapmış tescilide var
geçelim kaolin kiline deyip uzatmıyor
işte asıl mesele
karşımızda sopalığcağmız adam var !!!!!!mesele bu
Oğuz Alper benim daha önce uzaktan yakından tanıdığım bir kişi deyil AĞAÇLAR nette tandığım doğa dostu saygın bir kişi
bence bukadar hakeret yerine bekleyip ROA NATURA **** tescil alıp bizler yardımcı olmasını desteklemeden başka beklentimiz yok
bence daha fazla bir birimizi üzmeden doğa için neler yapabilir çözümüne bakalım saygılarımla idris şenol

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 21:07   #1687
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
07.07.2010 tarihinde mum çiçeği yavrularımı saksılarını değiştirip Roa plus ile suladım. İki gün sonra tatile gittim. Geçen pazartesi döndüğümde iki yavrunun da az birer metre sürgün verdiğini ve üzerinde tomurcuklar olduğunu gördüm. Yaklaşık 1 yıldır beli belirsiz büyüyen mum yavrularının bu denli hareketlenmesini başka bir şeye bağlayamıyorum.

Yoksa ben de mi MÜRİT oldum)

Düzenleyen katmer : 11-08-2010 saat 21:07 Neden: harf hatası
katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 22:31   #1688
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Okumayı ve araştırmayı seven bir yakınımın kendi bitkilerinde uygulaması üzerine ben de 3 kez Roa uygulaması yaptım . Durgun bazı çiçeklerimde gelişme gözledim. Bunun yanında yıldız çadırımda sararma oldu. Bunun bazı bıtkilerde sulandırma oranının farklı olması gerektiğine bağladım. Hadi bitkilerimin normal gelişimi diyelim.
Sukulentlerimde minik yeşil sinek, kasımpatılarımın saplarını kaplayan minik karasinek ve küpe çiçeğimde beyaz sinekler vardı. Seradan sinek ilacı, arap sabunu denedim hatta sheltoks bile denedim kurtulamadım. Roa'dan sonra hiç sinek kalmadı.
Bunları yazmamak ve bu tartışmaya dahil olmamayı çok isterdim. Ama bu ürünü kullandığımı saklıyor gibi olmayı, kullandığım bir ürünün sonucunu yazmamayı kendime yediremedim.
Bu tescilli bir ürünse isteyen kullanır, istemeyen kullanmaz. Kimse kimseyi zorlamıyor.

Emine Akman beğendi.

Düzenleyen Vildan Sönmez : 12-08-2010 saat 00:20
Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2010, 06:06   #1689
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katmer Mesajı Göster
07.07.2010 tarihinde mum çiçeği yavrularımı saksılarını değiştirip Roa plus ile suladım. İki gün sonra tatile gittim. Geçen pazartesi döndüğümde iki yavrunun da az birer metre sürgün verdiğini ve üzerinde tomurcuklar olduğunu gördüm. Yaklaşık 1 yıldır beli belirsiz büyüyen mum yavrularının bu denli hareketlenmesini başka bir şeye bağlayamıyorum.

Yoksa ben de mi MÜRİT oldum)
Sayın Katmer,
Mürit değilsiniz ama, mikrobiyal gübre ile organik gübre arasındaki farkıda anlatırsanız sevinirim.

Eski 12-08-2010, 06:22   #1690
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Bu tescilli bir ürünse isteyen kullanır, istemeyen kullanmaz. Kimse kimseyi zorlamıyor.
Sayın Vildan Sönmez,

Tabi ki isteyen kullanır isteyen kullanmaz. Bu herkesin kendi özgür iradesi. Ancak burada sorgulanan, bu bir tescilli organik gübre ise içinde canlı bakteri olmaması gerekiyor. Piyasaya sürülmeden önce ısıl işleme tutularak içindeki canlı bakterilerin öldürülmesi gerekiyor. Oysa üreticisi bunun tam tersini iddia ediyor. Biz bunları söylediğimizde de kötü adam oluyoruz.

Roa Plus organik gübre midir yoksa mikrobiyal gübre midir? Bütün bilmek istediğimiz bu. Açık bir forumda bu ürünün reklamı mikrobiyal gübre olarak yapılıyorsa, reklam yapanlara sorduğumuz sorulara da kimsenin kızmaması gerekiyor.

Eski 13-08-2010, 00:39   #1691
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sayın acemi caylak,

ROA denilince 2 farklı üründen söze edilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. ROA Plus ve ROA Natura.

ROA Plus organik gübredir ve tescil almıştır. İçindeki bakteri ile ilgili TUBİTAK raporlarının yer aldığı linki daha önce yazmıştım. Yine başka bir sitenin reklamını yapmakla suçlanmak istemediğim için linki tekrar vermiyorum, ilgilenen kişiler ROA'nın kendi sitesinden ya da bence kardeş forum sitesinden öğrenebilir.

Acemi_caylak:
"Ancak burada sorgulanan, bu bir tescilli organik gübre ise içinde canlı bakteri olmaması gerekiyor. Piyasaya sürülmeden önce ısıl işleme tutularak içindeki canlı bakterilerin öldürülmesi gerekiyor. "

Nereden edindiniz bu bilgiyi, ilgili yönetmelik mi? Hangi madde?

ROA Natura ise mikrobiyolojik gübre olup tescil aşamasında olan bir üründür. Aksini iddia eden bir söylemi ben okumadım ve de duymadım.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2010, 01:37   #1692
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Saygıdeğer forum üyeleri ve başlığı izleyen dostlar,

Bu mesajımın ağaçlar.net'in moderatörlerinden biri olmamla hiç bir ilgisi yoktur ve hiç bir şekilde ağaçlar.net'i bağlamaz. Ağaçlar.net'in moderatörlerinden biri olma tarihim Kasım 2009'dur. Hoş, o tarihten sonra da farklı olarak spam mesajları avlamak, bir kaç kızgın üyeyi yatıştırmak dışında moderatörlük manasında bir şey yapmadım.

Bionem ürünü ile malum problemin olması, sitenin "gübre tescilli ürünlerin bitki koruma ürünü olarak tanıtımına aracı bir platform" olmama kararı vermesi ise Ekim 2009 ayının ortalarıdır. Bu olaydan hemen sonra sade bir forum üyesi olarak tepkim "Zeytin Hastalıkları ve Zararlılarıyla Doğal Mücadele" başlığında #204 nolu mesajdadır. Bugün de harfiyyen o mesajda yazdıklarımın arkasındayım. Sağolsun, Mine hanım uzun uzun açıklamalar yazmak zorunda kalmıştı Ayrıca, günlerce bionem dışında başka ürünlerin de yazışmalarını tarayarak benzeri bir durum olup olmadığını incelediler.

Bu olaydan çok önceleri muhtelif başlıklarda Sn.Oğuz Alper ile pek çok yazışmalarımız olmuştur.

Her şeyden önce ben bir bionem müşterisiyim. Yani, para ödeyerek epey bir miktarda bionem ve bioperl ürünleri satın aldım, bahçemde, ağaçlarımda kullandım.

Satınalma ve kullanma kararımda tek kriterim bionem'in içeriğinde bulunan mikroorganizma ile ilgili yaptığım, özellikle yurt dışı kaynaklı ve doğrulamalı bilgilerdir. Aksi durumda, milyonlarca çeşiti olan, bir çoğu hastalık yapıcı,varlığını durumunu gözle göremediğiniz bir mikrobu değil satın almak, elime bile almam söz konusu değildi. Tabi, bu bilgilenme sürecinin diğer parçası ise, ne işe yarar, nasıl kullanılır, etki mekanizması nedir vs. konuları.

Ürünün kendisi ile ilgili de bu güne kadar hiç bir şekilde olumsuz bir görüş belirtmedim. Ancak, kullanmakta olduğum ürün ile ilgili pek çok soru sordum, ya da başkalarının sorduğu soruları dikkatle izledim. Bugün hepsinin detayına girmek istemiyorum. Literatürde yazanların ne olduğu zaten belli olduğundan literatüre göre farklı olarak lanse edilen noktalar ise özellikle sorduğum, sorguladığım alanlar oldu.

Bir dostumun bin beşyüz kadar fidanla elma bahçesi kurma projesi vardı. Fidanın çeşitinden, bahçenin düzenlenmesi, sıra aralıkları, güneşe göre yönü, fidan çukurları, kullanılacak gübreler vs. planlamaya çalışıyoruz. Düşündüğümüz şeylerden biri de dikim sırasında kullanılması gereken koruyucu malzemeler.

Tam da bu arada; 20 Haziran tarihinde;
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Alper Mesajı Göster
Merhaba Halil Bey;

Kesinlikle önerebilirsiniz.Arkadaşınıza sizi mahçup etmeyecektir. Roa kesinlikle bu sorununuzun çözümü olacaktır.Hem kök kanserini çözdüğü gibi ekstradan da mükemmel yeni saçaklar oluşturarak kök bölgesine kolonize olur ve besinleri ağacınızın alınabilir düzeyine getirir.

Ancak daha sonradan bakırlı preparatlar ve fungusitler uygularsanız bakterinin ölümüne sebeb verirsiniz .
böyle bir mesaj yazılıyor.

Bu mesajın yazıldığı sıralar, mesajdan da anlayabileceğiniz gibi roa konusu epey olgunlaşmış. Roa'nın da bionem'de olduğu gibi PF bakterisi içerdiği, roa ve bionem aynı çeşit, sadece izolasyonları farklı bakteri olduğu için birlikte kullanılabileceği, roa'nın bionemin yaptığı her şeyi yaptığı ama daha iyi olduğuna dair pek çok yazışma var.

Her neyse, aynı tarihte Denizakvaryumu taşı gediğine koyup meşhur sorularından birini soruyor "Bionem , kök kanseri için etkili değil mi?"

Çok değil, üç dakika sonra yanıt geliyor: "Bionem de kök kanseri için etkilidir."

İki saat kadar sonra yanıtı görüyor 21/6/2009 01:09'da saf saf soruyorum, aklım elma fidanlarında.
Alıntı:
Kök kanserine sebep olan bakteri agrobacterium tumefaciens olarak bildiriliyor. Halil beyin mesajında adı geçen ürün Nogall'ın içeriği ise agrobacterium radiobacter strain K1026.

EPA'nın yazısından okuduğuma göre, kök kanserine (crown gall) sebep olan agrobacterium turnefaciens ile rekabete girerek galip gelen bakterinin agrobacterium radiobacter Strain K84 olduğu bildirilmekte ve strain K1026'nın ise K84'den üretildiği şeklinde açıklanıyor. K84'Ün etki şekli ise agrobacterium tumefaciens'ı hedef alan bir antibiyotik üretmesi olarak bildiriliyor.

Bu anlamda, Pseudomonas fluorescens'ın agrobacterium tumefaciens'a herhangi bir etkisi olduğuna dair bir kayda rastlamadım. Bu konuda özel bir kayıt var da ben bulamadı isem yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Yanıt hazır, on dakika içinde geliyor: 21/06/2009 01:19
Alıntı:
KÖK KANSERİNE ETKİSİNİ GÖSTEREN YAYINLAR

Title: Novel approach for screening different antagonists against Agrobacterium tumefaciens causing crown gall in stone fruits.
Personal Authors: Gupta, A. K., Brijesh Kamal, Sandeep Kumar, Sharma, R. C.
Author Affiliation: Department of Mycology and Plant Pathology, Dr. Y.S. Parmar University of Horticulture and Forestry, Nauni, Solan - 173 230 (H.P.), India.
Editors: Sharma, R. C., Sharma, J. N.
Document Title: Integrated plant disease management. Challenging problems in horticultural and forest pathology, Solan, India, 14 to 15 November 2003

Abstract:
A laboratory experiment was conducted to screen different fungal and bacterial isolates, i.e. Trichoderma viride, Bacillus sp., Pseudomonas flourescens [Pseudomonas fluorescens] and a soil isolate of Agrobacterium tumefaciens by prick inoculation of the stem of 25-day-old tomato plants. Subsequently, the pathogenic A. tumefaciens isolate was applied on the same wounds at 24 h after inoculation of the different antagonists. No galls developed on the tomato stem. No development of galls or retarded growth of galls was considered as a positive sign towards the antagonistic activity of the tested microorganisms.

http://www.cababstractsplus.org/abst...No=20053203349

http://www.i-sis.org.uk/full/GMMINAFull.php

http://books.google.com.tr/books?id=...esult&resnum=6
Oturup okuyorum. Birinci link, para ile satın alınabilen bir makalenin giriş bölümü. Makale okunamıyor. Girişte de mesajda görünen yazı var. Orada da öyle bir şey söylemiyor.

Sonuncu link Plant Pathology isimli bir google.book. Günler sürdü ama okunabilir bölümlerini zevkle okudum. Özellikle de o güne kadar pek fazla bir şey bilmediğim B.Subtilis hakkında çok şey öğrendim. Şu ünlü kitinaz enziminin ağababası B.Subtilis imiş meğer. (bu sene fazladan kullandığım bir şey. Başka ürünlerin içinde de var, ayrıca bir ürün olarak da var). Kök kanseri ile ilgili ise benim soruyu sorarken zaten verdiğim bilgiden başka bir şey yok. (bu kitabı okumayı herkese tavsiye ederim)

İkinci linkte ne olduğunu ben söylemeyeyim. Anlamak için mikrobiyoloji bilgisine hiç ihtiyaç yok. "Yani ben bu içeriklerden anlamıyorum" gibi bir şeyin arkasına saklanmadan, az buçuk ingilizce bilen birinin anlayabileceği bir döküman. Yazışmalardan hatırladığım odtü mezunu bir arkadaş vardı. Topu topu bir sayfa. odtü ingilizcesi rahat rahat yeter. Okuyup ne anladığını bize özetleyebilir.

Yazının içeriğini söylemeyeyim ama burada da uzaktan yakından PF bakterisinin kök kanserine etkisi ile ilgili herhangi bir bilgi yok.

Hımm. Ben bu yazıları okudum. Okumayabilirdim de. Nitekim anladığım kadarıyla bunları kimse okumuyor. "Biz zaten bunlardan anlamıyoruz" diyor.

Müşteri ihtiyacı için bir soru soruyor. Yanıt hazır. Tabii bizim ürün bunu havada yapar deniyor. Müşteri muzır, soruyor," nerden belli" diye. Aslında muzırlıktan değil, binlerce fidan söz konusu. Dikildikten sonra sökülmez.

Satıcı sallıyor bir şeyler. Nasılsa müşteri dediğin aptaldır ve kandırılmak içindir. Söylersin yalanı iş biter. Senin fidanlarına ne olacağı kimin umurunda. O kadar fidan için epey satış yapılır. Peki kök kanseri konusu ne olacak? Nasılsa bu meret hemen çıkmaz, çıksa da anlaşılmaz, anlaşıldığında da çok vakit geçmiş olur, kim öle, kim kala.

Buna benzer başka şeyler de var. Üyelerin dikkatleri, hafızaları ve ilgileri çerçevesinde kimi hatırlanır kimi hatırlanmaz. Ama sanırım, aynı yukarıda verdiğim örnekteki gibi çoğu burada. İspatı ile duruyor.

Bu yalana tepki göstermedim. Çok ağır olur diye düşündüm. Bu yoklukta satıcının yaklaşımına kızıp ürüne zarar vermek doğru değil. Bu sıralar gerek forumdan, gerek dışarıdan bir sürü mesaj alıyorum. Bionem kullanıyormuşsun nasıl diye. İçinde ddt varmıdır diye soranlar bile var.

Gelen mesajlardan birisi;
Alıntı:
sayın meyveli tepe
sizden bir ricam olcak
roa natura **** plus sizce nasıl bir ürün
deneme amaçlı oğuz Alper gönderdi
sizce kullanılmasında sakınca varmı
teşekkür ederim saygılarımla
not: szin bahçenize ve çalışma şeklinzi ve araştırmacı lığlığnız hoşuma gidiyor.....izlenim alanımızdasınız
Tarih 29 Eylül. Ne cevap verdiğim de günün bulmacası olsun. Bakalım yazılan mesaj hatırlanıp, verilen cevap bulunabilecek mi?

Şimdi gelelim daha yakın tarihlere. Roa ismindeki ürünün tescili ile ilgili mesajlar yazılıyor, linker veriliyor, analiz raporları sunuluyor, roa'nın nasıl da bitkilere iyi geldiği, yaprakları yeşerttiği yazılıyor filan.

Alıntı:
Ben hiçbir zaman olumsuz yorumlara tepki göstermedim.Yazılarımdan bunu anlayabilirsiniz.
Bionem forumda bazılarının dediği ( çay a ,çorbay a , limon a Bionem ) cümleleri rahatsız edici. Tekrar Ürünümü ifade ediyorum

Bionem = Nematisit + Fungusit + İnsektisit ( Larvalarına ) + Akarisit + Köklendirici

( organik olarak kalıntı bırakmadan )görevi görmektedir. Herkese sevgiler.
Alıntı:
Sn.Halil Önen;
Kafa karıştırmak kolay değil !!!
ROA = Biyolojik Pestisit + Biyolojik Gübre
Bilmiyorum anlatabildimmi ))))))))))
Ortada böyle mesajlar ve önemlice "işkembe-i kübra"dan serbest bırakma sicili olduğundan (bu lafı nerden öğrendiğim de ikinci bulmacamız olsun) ister istemez ne oluyoruz dedik. Tescile baktım, Plus isimli ürün için sıvı gübre. Mikrobiyal değil. Yine verilen linklerden tescil edilen ürünün tanımında;

"ROA +Plus organik sıvı gübre, ROA9223 adlı faydalı mikroorganizmanın (Arthrobacter grubuna mensup bir bakteri türüdür), doğadan izole edilerek çoğaltılması ve şilempe, meyve suyu posası, üzüm posası gibi organik maddelerle fermantasyon işlemine tabi tutulması yöntemiyle üretilmektedir. " (not - harflerin koyu yazılması orijinalinde vardır. Ben koyultmadım)

Türkçem fena değildir ama ben de bunu anlamadım. Ürünün içinde mikrop var mı, yok mu? Yoksa ünlü kitinaz enzimi sağmal inek misali bakterilerden sağılıp, bakteriler dışarıda kalacak şekilde şişelere mi doldurulmuş? Her neyse. Sonra gidip önemle bildirilen analiz raporuna baktım. Redoil konsantre isimli bir preperatın, muhelif patojenler üzerindeki denemesi ile ilgili. Tarih Mart 2009.
Analizle ilgili de redoil diye bir şey, ne olduğu belli değil diyorum.

Bu çok tepki alıyor. Sanırım bu redoil meselesini de daha önce kimse görmemiş veya bakmamış. Ben söyleyince olay olmuş, hemen açıklamalar yapılmış, bu roa'dır diye. Sonrada hangi roadır diye sordum ama yanıt verilmemiş.

Bu yazılarıma tepki olarak başka bir forumda başka ürünler ve meyvelitepe adı kullanılarak veryansın edilmiş. Kişisel bir saldırının söz konusu olması sebebiyle;

"Kurulan mantık, uygulanan yöntem, uslup vs. tek kelimeyle iğrenç. Konumuz sosyoloji olsaydı uzun bir yazı yazabilirdim bu konuda. Roa ürününü, aslında roa perdesi altında ürünü piyasaya sunmaya çalışan şahsı yüceltip, hayranlık yaratmaya yönelik bir propagandadan ibaret. Bunu yaparken de kendisi dışındaki ürünleri hedef seçmiş. İkide bir de benim kullanıcı adımı anarak hedef gösteriyor. Gerçek adımı bilmediği için "meyvelitepe" diyesiymiş, bilseydi deşifre edecekti zâtı muhterem."

Paragrafını da içeren bir mesaj mesaj yazdım. Bu, tarihte çok kullanılan tipik bir yöntemdir, bilenler bilir. Yazıda gayet net yazdığım gibi yüceltilmeye çalışılan şey ürün, yani roa değil. Şahsıma saldırının da bir araç olarak kullanıldığı yöntem. Bunu iğrenç buldum. İlerleyen zamanda bu iğrençlik daha da arttı. Bundan sonra da artmaya devam edeceğinden kuşkum yok.

Buraya gelip genelde,"ben içerik, mikrop vb. birşeyden anlamam, saksıma roa sıktım, bahçeyi ot bürüdü" türünden mesajlar yazıp, dönüp tekmil verip biatta bulunup aferin alma sürecini epeyce gözlemlediğim için mürid lafını kullandım.

Fakat bunda yanılmışım. Öyle değilmiş meğerse. Bu yanılgının bir eseri olarak yazdığım bir mesajda, vaktiyle mikrobiyal olarak lanse edilip sıvı gübre tescili olan ürünler için Oğuz beyin neler dediğini hatırlattım. Hemen ertesi günü, can sıkıcı bu mesajımdan dolayı taziye mesajları yazılmış.

Şu meşhur kişisel saldırılarla beslendiği için iğrenç bulduğum yöntemi yazdığım paragraf alıntılanmış. Sebebini yazdığım son cümle değil de diğer kısımları koyultulmuş (aynı buraya da taşınmıştı, Oğuz Alper'in koyu yaptığı yerler kırmızı yapılarak. Son cümleyi görünmez yapmak çabası vardı besbelli).

Sonrasında da bir yazı yazılmış ki yerin dibine girdim. Bizim özel blogumuzda yaptığımız bir deneme ile ilgili yazdığımız bir yazının linki verilmiş. Yazımızın ana fikri sonunda.

"Bu küçük deney, sürekli kimyasal gübre kullanılan tarımda neden her yıl bir öncekine göre daha fazla gübre kullanma ihtiyacı olduğunu da anlatıyor. Sebebi büyük ihtimal toprağı bir canlı gibi görmeyip endüstriyel bir araç gibi görmenin bir sonucu olarak topraktaki gerekli mikroorganizma varlığının sürekli azalmasıdır.
Bu konu daha çok araştırma ve deneye fazlasıyla değer diye düşünüyoruz."

Bu nasıl olabilir ki? Toprakta mikroorganizmalar lazım demişiz, bu ne rezillik!

Bu yazıya devam etmekte güçlük çekiyorum. Bize bir mizah, hatta kara mizah başlığı lazım. Bunları ciddi ciddi yazmak zor zenaat.

Bununla da yetinilmemiş. Bu yazımızla bizi kalbimizden vurmuş. Yazımızda;
Sebze Adaları, kardeş bitkiler, zararlılarla doğal mücadele, kaolin kili, kadife çiçekleri, fesleğenler vs. bunlardan bahsetmişiz. Yazının ana fikri, bir takım doğal tarım tekniklerinin bir arada uygulanması ile küçük alanlarda büyük miktarlar üretilebileceğinden bahsetmişiz.
Bu yazının tarihi 25 Eylül. Tam bir kepazelik. Nasıl olur, kaolindir, mikroptur filan. Üstelik zehir kullanmayın demişiz, hatta da monsanto'nun round-up'ını kullanın bile dememişiz.

Devam ediyor; "arkasından bu mesajda yine Zatı muhterem Mehveli Tepe İsmail EM çalışmalarına devam ediyor. Ve tescilsiz satılan ürünü hiçmi hiç sorgulamıyor." (harfleri koyultma işi bana ait değil)

Önceden dedik ya, adımı bilseydi deşifre edecekti zatı muhterem diye. Google hocaya danışmış, öyle diyor, "Aha böyle deşifre edilir diye" Aman dikkat, google'ı hoca bellersen rezil olmak olasılığı her zaman vardır. Bir de fazladan okumak lazım.

Fakat ders iyi çalışılmamış, yine çırpıştırılmış. Bak, o yazıların hası burada. Tarihi de 13 Ekim 2009. Şu ikidebir mikrobiyal kullanayım ama içindekinden anlamam diyenlere de bir faydası olur belki. Bu adreste ise sana göre her türlü rezillik mevcut. Şu google işine iyi çalışmak lazım, öyle görüldüğü kadar kolay değil.

El netice, diyor ki, "sen bu EM'yi lanse ettin, benim ürünlerim için sorduğun soruları sormadın". Daha çok yaptığım şeyler değil de yapmadığım şeylerden söz ediyor. Bunun referansını da bizim özel siteye götürüyor. Benim EM ile uğraşma zamanım geçen sene. O sıra moderatör filan değilim, madaratör hiç değilim. İkna olmam yeterli, ki bu hiç kolay değil. Bu yıl için yeni keşfedilecek bir şey yok. Kullandığım ürün EM1. Zaten bir tanesi 20 litre yapıyor, o da 15-20 ton su yapar, ki bu mereti öyle ikide bir de kullanmak gerekmiyor. Toprak canlıları barındıracak nitelikteyse 2-3'den sonra hiç gerekmez. Yani bir tanesi bir sene yeter zaten. Sormadığımı düşündüğün şeylerin daniskasını sordum. Hem de bir adama değil. Ne Amerikası kaldı, ne Japonyası, ne de Filipinleri. Hem bir sürü bilgi verdiler hem de fazladan yalan söylemediler. İş ilerledi. Sen roa'nın içindeki bakterinin ne olduğuna karar verinceye kadar (bu arada madem bilmiyordun o kadar da şu kübra'dan serbest bırakma işini yapmasaydın diyeceğim), biz EM'nin kökenine, orijinaline gittik. Bir EM müşterisi olarak elimdeki bilgi ve bulgu derya deniz. Aynı şekilde bionem için de elimde derya deniz bilgi olsun isterdim. Yine şu kübra meselesi yüzünden sayenizde olamadı. Ona rağmen sizin deyimizle lanse de etmişiz. Yeterince anlı şanlı değilse sayenizde, müşterinizi ciddiye alıp kandırmaya çalışmamanız gerekirdi, ki bunda ürünün hiç bir suçu yok.

Sizin deyiminizle benim esas lanse ettiğim şey kaolin kili. Bak, bu suça hala devam ediyorum. Hadi itiraf edeyim. Bu yıl köyü de ikna ettim. Kooperatif dikildi karşıma, bize bunun için indirim yaptır dediler. Olur dedim, al takke ver külah pazarlık edip torbasını 5 lira indirttim. Kooperatifin aldığı yüz kadar torbadan dördünü ben aldım. 5 lira kâr koydukları için gitti bizim indirim

Bu yıl pek çok yerde on binlerce ağaçta kaolin kullanıldı. Şimdi zeytin zamanı, sinek saldırmak üzere. Bakın, bu suça hala devam ediyorum, zehir kullanmasınlar, çoluk çocuk kalıntısız zeytin yesin diye, kendimi paralıyorum adeta. Ne büyük günah değil mi?

Kelime dağarcığım zenginleşiyor bu günlerde. Acemi_caylak, dayanamayıp o foruma girmiş. Demiş ki, bunun içinde mikrop var mı? Yanıt, ne olduğunu anlamadığım bir şey. Türkçeye göre var, ama sanki yokmuş gibi davranılıyor. O da şaşırmış, manda gözü gibi kırımızı harflerle yazmış türkçe diline göre mikrop olduğunu yazan ifadeyi. Adı üstünde acemi işte. Biri acemiye "sen başkasımısın" diye sormuş. ben sandı tevekkeli. Buraların yabancısı. Buraları iyi bilen, o lafıın değil manda gözü, fil kulağı kadar yazılsa işlemeyeceğini bildiğimi bildiğinden dolayı hemen tastiklemiş acemidir diye

Peşinden mürit sandıklarım girişmişler acemiye. Ben orada değilim ama "Mehveli Tepe İsmail" diye namım yürümüş.
"...
Hal böyle iken, Konu buysa, yukarıda bahsi geçenleri yanlış değerlendirmiyorsam, biz ürünlerinizden bu kadar memnunken, iğrençlikle suçlanan bizlermi akıllıyız, masumane bitkilerimizin gelişimlerini yayınlıyoruz (Roayı yüceltmek adınaymış, öyle deniyor.), yoksa çakma mikrobiyoloji uzmanlarımı??"

Demiş Biri. Hem de buralardan. Şu iğrençlik meselesi gıyabında şahsa yapılan saldırının kullanılması ile ilgiliydi. Üstüne alınmış zahir. O paragrafta da yüceltirilmek istenenin roa olmadığını yazıyordu, manipüle etmiş, ne yapsın aynen o paragrafta yazılana hitap ediyor, türkçeye göre anlaşılanı yazmakta engel durumu var.

Öğrendiğim laflardan söz ediyordum. "Çakma mikrobiyoloji uzmanı" meselesi. Kendi adıma mikrobiyoloji uzmanı olduğumu hiç iddia etmedim. Fakat "çakma" olanla olmayanı da ayırd etme ihtiyacım var. Söz gelimi, geçen sene şubatta teste götürülen redoil'in bu günkü roa ürünü olduğunu var sayalım. O tarihlerde bunun PF bakterisi olduğu sanılıyordu değil mi? Acaba hangi çakma mikrobiyoloji uzmanı, ürününün içinde ne bakterisi olduğu bilmeden test yaptırıp, bir de biliyormuş gibi yedi düvele bu bakterinin ne işler yaptığını anlatır? Daha da tuhafı, 2 Nisanda (rapor tarihi) artık PF değil de arthobacter olduğu anlaşılmış olması gereken organizma için daha aylarca PF olduğu söylenmeye devam edilir? Raporun "çakma" olduğu sanıldığı için mi, ilk sözden dönülmez acep? Yoksa malum alışkanlıkla ne farkeder nasılsa bunlar müşteri dendiği için mi?

Öğrendiğim bir kavram daha var. Söz etmeden geçemeyeceğim. Üç dört gün önce eşimle birlikte 250 kilo elmayı iri iri rendeledik. her biri 45'er litrelik kaplara doldurduk. Tarifine göre üstüne biraz klorsuz su, biraz geçen seneden sirke anası kondu. Üstlerine hava geçiren başka şey geçirmeyen bezler bağlandı, altı kocaman kap kilere dizildi. Kileri tuhaf bir koku doldurmuş, girip çıktıkça yoğun bir şekilde alıyoruz. Sirke aşamasındaki elma suyu diyorum buna. Bakalım sonunda ne olacak.

Müşteri denince aklıma geldi. Şu mürit meselesini açıklığa kavuşturayım. O forumdan sanki kendileri yazmış gibi bir şeyler ikidebir buraya taşınıp, ya da "ben başka şeyden anlamam sıktım ot bitti" (karikatürize ettiğim için özür) gibi şeyler yazıp, dönüp biat edip aferin alınca, Hatta biri, buradaki bir yazıya istinaden sahibine, "adı lazım değil, atlamış katlamış işte" gibi biat şeyleri olunca öyle düşünmüştüm.

Fakat acemiyi sürerken söylediklerine çok güldüm ve mesele anlaşıldı. Biri acemiye şöyle yazmış;

"Buraya sadece siz ve Sn.xxxx yok.Herkes giriyor ve herkes bilgi ediniyor.Yeri gelicek Roa hakkında bilgi almak isteyen müşteriler,üreticiler buradaki yorumlara bakacak ve kullanıp kullanmama konusunda ona göre karar verecekler.Fakat,siz çok fazla kirlilik yaratıyorsunuz."

demiş, ve hemen aferin'i de almış. Böylece mesele anlaşıldı. Dükkanın önü temiz kalmalıymış. Müşteriler rahatsız olurmuş. Neymiş o mikrop filan mevzuları, vitrin temiz ve düzenli olmalıymış. Hatta biri işgüzarlık edip acemi gibiler için bir yer açtı.

Buraya kadar okuma sabrı olan olur mu bilmiyorum. Dediğim gibi ağlanacak halimize gülme durumu var. Orada gördüğüm 805 nolu bir mesaj var. Ona samimi ve ciddi bir açıklama yazmak borcum olsun.

Semace ve turksel beğendi.
Eski 16-08-2010, 08:35   #1693
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Alıntı:

İkinci linkte ne olduğunu ben söylemeyeyim. Anlamak için mikrobiyoloji bilgisine hiç ihtiyaç yok. "Yani ben bu içeriklerden anlamıyorum" gibi bir şeyin arkasına saklanmadan, az buçuk ingilizce bilen birinin anlayabileceği bir döküman. Yazışmalardan hatırladığım odtü mezunu bir arkadaş vardı. Topu topu bir sayfa. odtü ingilizcesi rahat rahat yeter. Okuyup ne anladığını bize özetleyebilir.
.

Değerini ve bilgisini bütün dünyaya kabul ettirmiş üniversitemi aşağılamaya yönelik bu söylemi kınıyorum.

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2010, 11:17   #1694
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

İnsan kendi okullarından birini aşağılamaz. Üniversitenizde aldığınız eğitim sözünü ettiğim yazıyı okumanıza yeter. Kınayacağınıza okumayı deneseniz daha iyi değil mi? Böylelikle benim de okulum olan bu üniversitede ders veren hocaların bizleri araştırma ve öğrenmeyi öğrenmemiz için kendilerini paraladıkları onca zaman ve emek de boşa gitmemiş olur.

Eski 18-08-2010, 03:24   #1695
Ağaç Dostu

BirLira's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Galeri: 47
Arthrobacter ROA9223 hangi üreme grubuna ait aerob/anaerob gibisinden?

BirLira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 05:45   #1696
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BirLira Mesajı Göster
Arthrobacter ROA9223 hangi üreme grubuna ait aerob/anaerob gibisinden?

Bunu üretcisine sorduğunuzda üretim sırrı diyor Ancak arthrobacterler çoğunlukla aerob olmalarına karşın anaerob olan türleride var. ROA9223 hangi türü derseniz şimdilik gizemini koruyor.

Eski 18-08-2010, 08:23   #1697
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
[QUOTE=
Demiş Biri. Hem de buralardan. Şu iğrençlik meselesi gıyabında şahsa yapılan saldırının kullanılması ile ilgiliydi. Üstüne alınmış zahir. O paragrafta da yüceltirilmek istenenin roa olmadığını yazıyordu, manipüle etmiş, ne yapsın aynen o paragrafta yazılana hitap ediyor, türkçeye göre anlaşılanı yazmakta engel durumu var.

[/QUOTE]

Çakma kelimesinin muhatabı bir başkasıydı, başka bir sebepten dolayı, kendisinden özürde dilenmiştir.. Siz üstünüze alınarak, siz de zahirmi oldunuz şimdi.(neyse bilmiyorum).. İngilizce, Türkçe, Mikrobiyoloji hepsini yeterki siz bilin...

SEvgili Malina, Aktif üyeliğimin sonlandırılmasını istiyorum.. Ağaçlar net ailesine sevgiler, saygılar..

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 11:32   #1698
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bari Mesajı Göster
Çakma kelimesinin muhatabı bir başkasıydı, başka bir sebepten dolayı, kendisinden özürde dilenmiştir.. Siz üstünüze alınarak, siz de zahirmi oldunuz şimdi.(neyse bilmiyorum).."
Sn. Bari,

Tartışmanın bütün boyutlarından agaclar.net üyelerinin bilgisi olmadığı için söylediklerinizi bir kezde buraya alıntılıyorum. Başkası dediğiniz muhatap bendim. Ancak sizin ısrarla anlamak istememenize karşın, yaptığım kırmızı renkli ve büyük puntolu alıntıya gösterilen düzeysiz tepkilere de nedense sesiniz çıkmadı. İşte mesajınız aşağıda. Bu mesaj üzerine Sn. Roa'nın içinde bakteri olduğuna dair sözlerini kırmızı ve büyük puntolu yazınca nedense herkes içeriğe değil, harflerin boyuna takılmıştı.

"Tekrardan okudum, roa plusun içinde mikroorganizma olduğuna dair bir ibare bulamadım, sadece fermentasyon sonucu mikroorganizmanın ürettiği enzimlerden oluşan bir gübre şeklinde anlıyorum... Şimdi iddialar bu ürünün bitki koruma olarak lanse edildiği vede içinde mikroorganizma olamayacağı yönünde (ki kanunda organik gübrede olabilir diyor, maddeyi okudum) vede varsa hayatiyetinin bitirilmiş olması , tescil belgesinde geçmesi gerektiği şeklinde.. Biz zaten roa plusu gübrelemekte kullanıyoruz, yaprak gübresi olarak veriyoruz vede bitkilerimizin gelişimlerinden memnunuz, roa natura deneyen birçok arkadaşta zararlılarla mücadelede başarı kaydettiler.. Ki anladığım kadarıyla roa plusın içinde bulunan enzimlerde (kitinaz) zararlıların yumurtalarını yokediyor..

Hal böyle iken, Konu buysa, yukarıda bahsi geçenleri yanlış değerlendirmiyorsam, biz ürünlerinizden bu kadar memnunken, iğrençlikle suçlanan bizlermi akıllıyız, masumane bitkilerimizin gelişimlerini yayınlıyoruz (Roayı yüceltmek adınaymış, öyle deniyor.), yoksa çakma mikrobiyoloji uzmanlarımı?? "

Not: Bugüne kadar uzman olduğuma dair hiç bir imada da bulunmuş değildim. Olsa olsa amatör bir toprak ve mikroorganizmalar meraklısıyım. Fazlası değil yani.

Düzenleyen acemi_caylak : 18-08-2010 saat 12:15
Eski 22-08-2010, 11:40   #1699
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Bitki sevgisi doğa sevgisi adı altında kişilere futursuzca saldırıp aslı astarı olmayan bilimsel verilere dayanmayıp sırf kendi iç dünyasının çaprazlığı ile
etrafındakileri etkileme yer edinme furyası oluşturmak amacı taşıyan
çifte telli medye gibi şarlatanlıktan başka amacı olmayan acemi çaylak efendinin yazılarını eshefle kınıyorum
EM ürünlerinlerini kendisi kullanıyor Em yazılarını zamanınız varsa tek tek inceleyin bakalım kimler ne ölçüde belşçilik **** !!!!!! yapmış görün

sayın EPSODY beyfendiyi bizzat kendim tanıyorum ,,kendiyle yüz yüze görüşme imkanım oldu !!!onun gibi bir beyfendinin bu yamayıp yapıştırıp sıvayan ustayla münasebetini çözemedim!!!

Acemi çaylak:
Alıntı:Not: Bugüne kadar uzman olduğuma dair hiç bir imada da bulunmuş değildim. Olsa olsa amatör bir toprak ve mikroorganizmalar meraklısıyım. Fazlası değil yani.(KENDİSİ BU YAZIDA ZATEN BELİRTMİŞ )

biraz ingilsizce çevrisi biraz bilgisyar kullanıcısı birazda desteksiz atıcı iseniz bu bilgilere çok rahat ulaşır etrafındakileri çok rahata etkilersiniz
ARAŞTIRMACI OKUYAN MİLLET DEYİLİZ)hepsi bu!!! deyerli arkadaşlar bu kadar büyütmeyin

emek teşekkürle ödenmez ,emek başlı başına insan ömrünü ifade eder
yok mutfaktaki atıklarla roa gibi gübre elde edersiniz
yok pamuk tarlasında zaten o bakterilerden var !!!!
beyler!!! bırakın bu ucuzluğu, sonra bizim çifte telli medya gibi tekzip yayınlamak zorunda kalırsınız vaya vijdanınız sizi bırakmaz

SAYIN MEYVELİTEPE topluma maal olmuş bir kişi ,onu burda yargılamak benim haddime düşmez
ama ondan ricam saplantılarını birdaha gözden geçirmesini
araştırmalarını tarfsızca ve zamana yayması rica ediyorum

SAYIN MALİNA DAN RİCAM AĞAÇLARNETTEKİ ÜYELĞİME SON VERMESİNİ RİCA EDİYORUM
hemen üzülmeyin arasıra sizi ziyaret edicem
son derece deyerli kişleri unutmam mümkün deyil saygılarımla ...idris şenol hoşça kalın

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2010, 12:50   #1700
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Sn Şenol,

Niçin böyle bir yazı yazdığınızı inanın bilmiyorum ve bu tartışmaya kesinlikle dahil olmak istemiyorum. Kurallara uyduğunuz sürece tabii ki düşüncelerinizi belirtme özgürlüğüne sahipsiniz. Siteye üyeliğinizi sonlandırma konusunda da yine özgürsünüz. Buna sonsuz saygı duyarım. Benim bu tartışma ile yakından uzaktan ilgim bulunmamaktadır.

Buradan bu mesajı atmamın tek amacı, yukardaki mesajda Sn Acemi ile ilgili belirtilen bir konunun yanlış olduğunu bilmemden kaynaklanmaktadır. Sn Acemi, kendisinden ücret istemediğimiz halde (ki bunu yapma hakkımız vardır), bizden aldığı ürünlerin tümü için ücret ödemiştir. Kendisine yolladığımız ücretsiz ürün miktarı, diğer bazı üyelere yolladığımız promosyon ürün miktarından farklı değildir. Ayrıca ilginç bir nokta daha gözüme ilişti. Bu site üyelerinden en fazla ücret ödeyip ürün satın alan kişi de Sn Acemi'dir.
Bu konunun yazılara bakılarak yanlış anlaşılmasını ve kendisine bu konuda haksızlık yapılmasını istemem.
Saygılarımla.

Düzenleyen Dogasever : 22-08-2010 saat 17:53 Neden: ekleme
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2010, 13:42   #1701
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn idris şenol

Bir konu hakkında tartışılabilir, herkes fikrini söyler, sonuç olarak bir iddaadır, adı üstünde forum, kabul edilir edilmez,esas olan saygı içinde kalmaktır.

Son mesajınızdaki değerli arkadaşlarım hakkındaki uslubunuz için sizi şiddetle protesto ediyorum

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2010, 14:31   #1702
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Sizi sağduyulu olmaya davet ediyorum.

Sayın İdris Kardeşim neden celallediğinizi anlamıyorum bizler bu çatı altında bilgilerimizi paylaşarak hobi çalışmalarımızdaki pratiklerimizi daha bilimsel hale getirmekteyiz, hiç birimizin birbirinden farkı yok herkesin faklı bir etkinliği ortaya koyarak paylaşımlar oluşmaktadır, kızarak küserek kendimizi ifade edemeyiz sorunlarımızı medeni insanlar olarak ortaya koyarsak daha iyi anlaşılır olabiliriz.

Kötü düşünen kötü söyleyen baştan kaybetmiş duruma düşmemek lazım, sizlere farklı davranan insanların yüzünden üyelik işlemizi sonlandırmanıza bir anlam veremiyorum lütfen makul olarak düşünüp kararlarınızı düzeltmenizi rica ederim, sevğiler saygılar.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2010, 17:43   #1703
Ağaç Dostu

Umarım Sevgili Malina, agaclar.net Forum Kurallarına aykırı da olsa, İdris Şenol'un 1700 nolu mesajını silmez. Kişilerin sıkıştıklarında nasıl düzeysizleştiklerine güzel bir örnek.

Çünkü insanlar öğrendikçe sorgulamaya başlıyorlar. Bu ise birilerini rahatsız ediyor. Bilinçli insan kullandığı ürünün içeriğini bilmek ister. Ürünün yararlarını sorgular. Buradaki gibi uçacak, kaçacak, nematoda, yaprak bitlerine ve bilumum diğer zararlılara karşı tek ürün, "all in one" diye tanıtım yaparsanız insanlar doğal olarak kuşkuyla bakar. Boşuna mı dünyada binlerce organik ürün var? Demek ki bu üreticilerin hepsi kara cahil. Hiç arge yapmamışlar, hiç kitap okumamışlar. Biyoloji dersen haberleri bile yok. Bunların hepsini Türkçeyi bile doğru düzgün kullanmayı bilmeyen, yağmurun bu yılki ayçiçek verimine etkisini görmeyecek kadar tarafgir bir şahıs iddia ediyor. Pes doğrusu.

Çünkü insanlara kendi gübrelerini nasıl yapabileceklerini anlatmak, söyledikleri meşhur bakterinin bu işlerin hepsini tek başına nasıl yaptığını sorgulamak işlerine gelmiyor.

Bu işin peşinide kesinlikle bırakmayacağım. Roa Plus ürününden elinde olan birisi bana ulaştırırsa sevinirim. Pahalıda olsa laboratuvar ücretini kendim karşılayarak bu ürünü tahlil ettireceğim ve sonuçlarını buradan da yayınlayacağım.

Hiç tartışılsın istemezdim ama Doğasever yazdığı için vurgulamak zorundayım. Aynı zamanda Sim Derma'nında bir müşterisiyim. Ürünün işe yaradığını biliyorsam, okuduğum bilimsel kaynaklarda bu ürünlerle ilgili yüzlerce araştırma varsa neden kullanmayayım? Üstelik kullandığım bütün ürünleri burada zaten yayımladım. Saklım, gizlim ve kimseden çekincem yok. Kaliteli ve içeriğinin ne olduğu belli ürünleri neden desteklemeyeyim. Neden Sim Derma, EM vb. ürünler üretim sırrı demeyip içeriğini açıklıyorlarda, Roa Plus'çılar açıklamıyorlar. Bence, bilinçli üreticiler için sadece bu bile başlı başına bir kuşku nedeni.

Düzenleyen acemi_caylak : 22-08-2010 saat 20:19
Eski 22-08-2010, 17:48   #1704
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
...
SAYIN MEYVELİTEPE topluma maal olmuş bir kişi ,onu burda yargılamak benim haddime düşmez
ama ondan ricam saplantılarını birdaha gözden geçirmesini
araştırmalarını tarfsızca ve zamana yayması rica ediyorum

SAYIN MALİNA DAN RİCAM AĞAÇLARNETTEKİ ÜYELĞİME SON VERMESİNİ RİCA EDİYORUM
hemen üzülmeyin arasıra sizi ziyaret edicem
son derece deyerli kişleri unutmam mümkün deyil saygılarımla ...idris şenol hoşça kalın
İdris bey, bir çok kez yazdım. Sonuncu çok uzundu, takip etmekte güçlük çekmiş olabilirsiniz, ama ispatı buırada durmakta olan olaylara bağlydı. Yine kendi adıma konuşayım. Sizin de bir vakit fikrimi sorduğunuzda söyledğim gibi roa isimli ürün hakkında hiç bir fikrim yok. Fakat bionem ve roayı zamanında bizlere, şimdi de sizlere benimsetmeye çalışan hakkında çok net bir fikrim var.

Aslında bu fikirden öte bir gerçek. Bir şahıs, parasını aldığı müşterisine fütursuzca yalan söylemekte bir beis görmüyorsa, Tübitak raporuyla ürününün içindeki öğrendikten sonra aylarca buradaki herkese ürünün içeriğindeki bakteri hakkında yalan söyleyip, tüm toplumu bilinçli olarak yanıltmaya devam ettiyse iş bitmiştir. Bunun sizin için belki bir önemi yoktur, belki zaten alışkınsınızdır, hatta öylesi hoşunuza gidiyordur, mensubu olduğunuz grubunuzla mutluculuk oynamak sizi fazlasıyla tatmin ediyordur, bilemem. Kendi adıma tek kelimeyle hayır. Yalanı sevmem, bu dediğiniz gibi bir "saplantı" ise evet, yalan ve yalancılar konusunda bir saplantım var. Yalan söyleyenin, dahası müşterisini bilerek yanıltmaya çalışanın beyaz kağıda ak demesi bile inandırıcı olmayacaktır .

Not: Bir konuyu atlamışım. Roa'nın tahlil yılı 2010 imiş, 2009 değil. Yani bakterinin türü 2010 Nisanında anlaşılmış. Başka bir tahlil de yok ise, tüm 2009 yılı boyunca ve Nisan 2010'a kadar bu ürün PF bakterisinin biz izolasyonu olarak lanse edilmiş oldu. PF nereden çıktı, neden bu üründe özellikle PF olduğu iddia edildi, fayda ve etkileri PF literatüründen yola çıkılarak oluşturuldı bilinmez.

Düzenleyen MeyveliTepe : 22-08-2010 saat 19:25
Eski 22-08-2010, 19:10   #1705
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bir ilave daha. Bu gibi konuları kişiselleştirmek en az istediğim şeylerdendir. Yalan konusu da burada ve herkesin gözleri önünde. Gören görür, görmeyen görmez. Orada olmadığım başka bir forumda "mehveli tepe" vs. gibi çirkin, bundan nemalanmaya çalışan kişisel saldırıyı görünce kendi adıma konu kişiselleşti. Öte yandan, bu forumda bionem ve roa ile başlıkların bu duruma gelmesinin sebebi de bu fütursuzca yalanlardır.

Sizi tanımam, siz de beni tanımazsınız. Geçmişte iyi kötü biribirimize danıştığımız şeyler olmuştur. Her zaman iyi dileklerim ve bildiğim bir şey varsa tüm yönleriyle aktarma çabam olmuştur. Bundan sonra da olacaktır. Naçizane size kişisel bir önerim, tedbirli olun, kendinizi kullandırmayın, günün birinde çok kırılıp üzülebilirsiniz.

Eski 23-08-2010, 12:03   #1706
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Bilgi edinmek için ilgi alanıma giren bir başlığa başlıyorum ve ilk mesajlarda olumlu seyreden akış bir süre sonra yolundan çıkıyor. Bitmek bilmez tartışmalarla uzadıkça uzuyor.

Nedir olayın esası. "Bionem Mikrobiyal Gübre"

Ben bu gübre hakkında bir fikir sahibi olabildim mi?

Hayır.

Sadece sayfalar dolusu tartışma izledim. Vaktime yazık değil mi?

Bütün bunların nedeni bir avuç okuma, araştırma sabrına sahip, sorgulayan insan. Ne yapalım bu insanları. Madem türünün son örneğiler sınırdışı edelim. Çünki karşı tarafta olanlardan bu memlekette o kadar çok var ki baş olmaz...

Bence sayın malina önerimi uygulasın. Sayın İdris Şenol'un üyeliğine son vermeye gerek yok. Tam tersini yapsın.

Biz de her yazılana inanalım. Kafa sallayalım. Al gülüm, ver gülüm yaşayalım.

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 12:26   #1707
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bence artık bionem tartışılacak bir ürün değil.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Anabilim Dalı Başkanı olan Prof.Oktay Yeğen'in buluşu olan bionem içindeki PF bakterisinin bazı fungal hastalıklara etkili olduğu tüm Dünyada biliniyor.

Yararlı bir ürün.

Süre gelen tartışmalar pazarlama stratejisi ile ilgiliydi, gerçi Oğuz Bey'de artık bu ürünle ilgisinin kalmadığını İbrelilerde belirtti.

Bu nedenle 57 sayfaya ulaşan Bionem konusu altındaki tartışmaların- pazarlama stratejisinden kaynaklanan konuların silinmesinden yanayım ki bu konu başlığını açan kişiler bionem için yararlı bilgi edinebilsinler.

http://www.alternatiftorostarim.com/haberler.html

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 12:59   #1708
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster

Süre gelen tartışmalar pazarlama stratejisi ile ilgiliydi, gerçi Oğuz Bey'de artık bu ürünle ilgisinin kalmadığını İbrelilerde belirtti.

Bu nedenle 57 sayfaya ulaşan Bionem konusu altındaki tartışmaların- pazarlama stratejisinden kaynaklanan konuların silinmesinden yanayım ki bu konu başlığını açan kişiler bionem için yararlı bilgi edinebilsinler.

http://www.alternatiftorostarim.com/haberler.html
"Özrü kabahatinden büyük" demek bu olsa...

Sayfalar boyu süren tartışma bir pazarlama stratejisiymiş. İlgisi kalmayan beyefendi de her ne işi varsa ibrelilerde belirtmiş! Burda yer kalmamıştı...

Peki. Benim kaybolan saatlerim?

Ne güzel fikir; Pazarlama stratejisinden kaynaklanan konularında silinmesi ile bundan sonra başlığı açanlar yararlı bilgiler edinicekler.

Buda "üstüne tüy dikmek" olsa gerek.

Benim gibi ilk giriş yapıp okuyanlara da bak alnında ne yazıyo diyecekler.

Teşekkürler.

Bu saatten sonra bu ürün dünyanın en iyisi olsa ve kırk üniversite onaylasa işim olmaz.

Düzenleyen bayindirmevki : 23-08-2010 saat 13:02 Neden: imla
Eski 23-08-2010, 13:17   #1709
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Sayın denizakvaryumu,

Mazlumun yanında olan karakterim bu pazarlama stratejisini kabul edemiyor. Bu olay "strateji" gibi yabancı kelimelerin ardına saklanarak yumuşatılamaz. Bu olsa olsa "pazarlama dümeni". Benim harcadığım cüzi zamana karşı Meyvelitepe ve acemi caylak'ın harcadığı zamana yazık oldu. Üstüne de kişilik haklarına saldırı kar kaldı.

Gerçekten yazık.

Düzenleyen bayindirmevki : 23-08-2010 saat 13:23 Neden: imla
Eski 23-08-2010, 13:23   #1710
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ben bionemin yararlarına inanıyorum, fungal hastalıklarda kullanmaya devam edeceğim.

Geçmişteki ürünün pazarlanması hakkındaki tartışmalarla kişi bazlı tartışmalar veya bu ürünün bir kişiye özgülenmesi PF bakterisi-bionem hakkındaki olumlu görüşlerimi değiştirmedi.

Benim tek merak ettiğim husus;

Bionemi bulan Sn.Prof.Oktay Yeğen'in tek bir yorumda bulunmaması oldu...

Belki de bu kişi bazlı tartışmaların içinde olmak istemedi ...?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024