agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-11-2008, 12:20   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2008
merhaba ben türkiyede yonca yetiştiriciliğiyle ilgili sorunları arıyorum nette baya baktım ama pek bişey bulamadım.bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi acaba?

begumte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 23:38   #32
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinal33 Mesajı Göster
Ukalalık yapmak istemem ama yolladıgınız ilk resim trifolium pratense yani çayır üçgülü.
sayın ebrub saksınızdaki üçgüle benziyor ama tam olarak türünü tahmin edemiyorum fosfor ve potasyum ihtiyacını portakalınız için verdiğiniz gübrelerden karşıladığı için sökmenizde fayda var.
hangisi anlayamadım

Salinta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 23:39   #33
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi begumte Mesajı Göster
merhaba ben türkiyede yonca yetiştiriciliğiyle ilgili sorunları arıyorum nette baya baktım ama pek bişey bulamadım.bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi acaba?
internette pek sağlam kaynak yok esasında
burdan kaynak ismi belirtirsem reklam olur özelden mesaj atarsanız konu ile ilgili yardımcı olmaya çalışırım

Eski 04-12-2008, 23:41   #34
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatih.kbulut Mesajı Göster
yoncayı biçerken kaç devirde gitmem lazım en ideal?BGD olarak ne vermem lazım.BGD nasıl uygulamalıyım.herbisit olarak ve tavsiye edersiniz?herbisiti hangi devrede atmalıyım
yoncanin biçim zamanı bölgeye göre değişiklik gösterir, alanı, bölgeyi, kaç yıllık olduğğunu ve sulama koşullarını yazmanızı rica ediyorum

Eski 04-12-2008, 23:43   #35
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Bir hatırlatma yapmak istiyorum:
Üçgüllerle yoncaları şu nokta ayırır
Üçgüllerin 3 yaprağı da aynıdır.
Yoncada ortadaki yaprak sapı daha uzundur.
Özür dilerim, ayırmada karışıklık olduğunu gördüm.
Salinta bilgileriniz için teşekkürler.
rica ederim, anlatımda yüzeysel geçmeye özen gösterdim, bu konuda yapılmış bir çalışmam var, belirli kısımları ekliyorum

Eski 04-12-2008, 23:50   #36
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Yonca Yaprakları

Yapraklar üç yaprakçıklı teleksel yaprak tipindedir ve üç tane yaprakçığın birleşmesiyle oluşmuşlardır. Yaprak sapı yaprakçıklardan daha kısadır. Yaprakçıkların sapları ise çok kısadır ve ortadaki yaprakçığın sapı yandakilerden biraz daha uzundur. Yaprakçıklar aşağıdan yukarı doğru, genellikle ters yumurta şeklindedir. Kenarları altta düz, üstte ise uçlara doğru 1/3 oranında dişlidir.

Her bir yaprakçık dipten uzunluğunun hemen hemen 3/4’üne kadar genişlemekte ve uca doğru daralmaktadır. Orta damar sivri bir uç gibi çıkıntı teşkil etmektedir. Yaprakçıklar genelde tüysüzdür. Kulakçıklar tabanda geniş ve kenarları dişli olup, uca doğru giderek incelmekte ve sivrileşerek mızrak şekli almaktadır.

Yoncanın en değerli organlarını yapraklar teşkil ettiğinden bitkide yaprak miktarı, yaprak büyüklüğü ve zenginliği, çeşit veya ekotiplerin tarımsal değerlerinin belirlenmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Yaprak ağırlığının gövde ağırlığına oranı, çeşitli gelişme dönemlerinde ayrıcalıklar göstermektedir. Çiçeklenmeye ve özellikle tohumların olgunlaşmasına kadar bekletilen bitkilerde yapraklar çoğunlukla dökülmektedir.

Sap ve yaprakların kimyasal kapsamları da önemli ölçüde birbirlerinden farklıdır. Yoncanın yaprak, sap ve tüm bitkide, kuru madde üzerinden ham protein kapsamı çizelge 4. 2’de verilmiştir.

Çizelge: Yoncanın Ham Protein Kapsamı
Gelişme
Dönemleri Tüm Bitkide Ham Protein (%) Sapta Ham Protein (%) Yaprakta Ham Protein (%)
Mayıs başı 25,58 19,13 37,13
Mayıs ortası 22,53 17,69 34,38
Haziran başı 18,19 13,44 32,00
Haziran ortası(çiçekten önce) 17,61 11,13 30,88
Haziran sonu (çiçekte) 9,13 7,94 29,00
Kaynak: (Heuser, 1931)

Çizelgede görüldüğü gibi sapın protein kapsamının vejetasyon döneminin ilerlemesiyle hızla azalmasına karşılık, daima saptan daha çok protein kapsayan yaprakların bu kapsamı, yüksek orandaki durumunu korumaktadır. Yaprak oranı sapa karşı gittikçe azaldığından, tüm bitkinin yani kuru ot protein oranı da azalmaktadır.

Tüm araştırmalar yaprakların gerek besin maddesi oranı ve miktarı, gerekse sindirilme yeteneği bakımından yoncanın en değerli organları olduğu kanıtlanmıştır. Bundan dolayı yonca hasadında yaprak kaybının önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Eklenen Resimler

Eski 30-04-2009, 22:27   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2009
Arkadaşlar yonca isteyen olursa 500 ton yonca balyası mevcut hatırlatıyım dedim

delivac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 06:35   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebrub Mesajı Göster
Sn Salinta,haziran başında başladı, dolayısıyla birkaç aydır var. Bu konuda pek bilgim yok ancak hazirandan önce 1.5 yıl kadar portakal bendeydi ve böyle birşey olmamıştı,dolayısıyla toprağından değildir diye düşünüyorum,ne dersiniz?

Peki ben bu yoncaları kaybetmeden nasıl portakaldan ayırırım? çok teşekkürler...
Portakal ağacınızın altında yetişen bitki yonca değil ıslah edilmiş bir süs bitkisi yoncaya benzerliği ile tanınır sarı boru gibi uzun çiçekleri olur yabancı döllenen bir bitki olduğu için tohumlarından aynı performans beklenemeyebilir.

akinal33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 06:38   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Salinta Mesajı Göster
hangisi anlayamadım
Pardon başka bir konu ile bu konuyu aynı anda düşünüyordum karıştırmışım özür dilerim.

akinal33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 00:31   #40
Yeni Üye

melexima's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Galeri: 6
Sayın ebrub merhaba,

bırakın yoncalarınız Portakal ağacının altında çıkmaya devam etsin. Bu toprak için ağaç için muazzam bir vitamindir. Lütfen Ekim Sapı Devrimi Masanobu FUKUOKA yı okuyun ya da okuduysanız hatırlayın

melexima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 22:26   #41
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Sn. Salinta;

Ak üçgül hakkında bilgi almak istiyorum. 10 dönümlüktalanın tamamında ak üçgül var. 1 metre kadar oluyor boyları. Çok sulu olduğundan biçerken üstümüz başımız sırıl sıklam oluyor. Yetiştiği toprak killi toprak. Önceden bunun yerinde eğrelti otu vardı tarla sürüldükçe azaldı şimdi bunlar ağırlıkta. Faydası veya zararı nedir? Baharda çekinmiş iki fotoğrafını ekliyorum.

Name:  DSC00027.jpg
Views: 4014
Size:  71.6 KB
Name:  DSC00028.jpg
Views: 4550
Size:  71.9 KB

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 23:57   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2008
Galeri: 2
Sayın salinta,
Yonca yamaç ve kıraç arazide olurmu,hayvansal gübre atılmadan verimin yüksek düzeye çıkarılması mümkünmü,sulanmadan verim alınabilirmi ?(bizde Haziranın 15'ine kadar yoğun bir şekilde yağmur yağmaktadır) Herşey için teşekkürler

N.Cebeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 14:44   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-08-2005
İyi günler,

Trifolium Pachycalyx bitkisinin İstanbula ait bir endemik olduğunu biliyorum.Ama resmini hiç görmedim ve diğer Trifolium türlerinden nasıl ayrıldığını,yani ayrım anahtarını bilmiyorum.

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

galanth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2010, 04:49   #44
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
merhabalar,
elinde yonca ve ak üçgül tohumu olup satmak isteyen arkadaşlar bana mesaj ile ulaşabilirler mi?

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 09:07   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
İrtibata geçmek yerine bilgilerinizi buraya yazsanız, daha faydalı olmaz mı?
Mesela benim merak ettiğim bir şey var, yoncayı mera bitkisi olarak kullandığımızda, hayvanlarda şişmeye yol açmaması için özel bir şey yapıyor muyuz? Sulu şartlarda verimi nedir, kıraç şartlarda verimi nedir.
hayvanı şişirmemesi için kurutulup verilmesi gerekir.bu şişirme ölüme kadar gidebilir.sulu şartlarsa verimi yüksektir.30 cm kadar oldumu biçilmelidir.yoksa kartlaşır hayvana faydası olmaz.kosa(tırpan)la biçilmesi daha iyidir.biçimden sonra daha kolay büyür ve gürleşir kosayla biçilirse.yaş yonca kesinlikle hayvana verilmemelidir.kurusu bile ölçüyle verilmelidir fazlası hayvanı rahatsız eder.süt çoğaltıcı özelliği vardır.yerde kurutmayı tavsiye etmem çok yaprak kaybı olur.iskelede kurutursan faydasını görürsün

t.gündüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 09:09   #46
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dremre Mesajı Göster
merhabalar,
elinde yonca ve ak üçgül tohumu olup satmak isteyen arkadaşlar bana mesaj ile ulaşabilirler mi?
sertifikalı tohum al faydasını görürsün elden tohum alma

miyawy beğendi.
Eski 11-01-2011, 09:12   #47
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi t_turabi Mesajı Göster
Sayın salinta,
Yonca yamaç ve kıraç arazide olurmu,hayvansal gübre atılmadan verimin yüksek düzeye çıkarılması mümkünmü,sulanmadan verim alınabilirmi ?(bizde Haziranın 15'ine kadar yoğun bir şekilde yağmur yağmaktadır) Herşey için teşekkürler
sulanmadan verimi düşük olur.hayvan gübresi olursa daha kuvvetli yonca alırsın özellikle at ve koyun gübresi. yamaç tada yetişir. kıraç arazidede olur ama verimi ona göre alırsın

Eski 11-01-2011, 16:19   #48
Ağaçsever

engraulis's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi t_turabi Mesajı Göster
Sayın salinta,
Yonca her türlü toprakta yetişebilen bir bitkidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta toprağın nemli olmasıdır. Susuz kalması da fazla su alması da yoncayı kurutur. Yoncanın 12 m ye kadar inen kökleri tespit edilmiştir. Yabi bu türüne ve toprak yapısına göre değişir. Ben kendi bahçemdeki 2 yıllık yoncanın 2 m ye indiğini gözlerimle gördüğümde bile hayret etmiştim. Bizdeki yoncalar 5-6 m ye kadar inebiliyor. Eğer tarlanın bir kaç metre altında su birikmesi oluyorsa bu, yoncanın kurumasına sebep olur.
Biçimi yüzde onluk çiçeklenme döneminde yapılmalıdır. Biçim yüksekliği de 5-10 cm arasında olmalıdır.Eğer ki biçim 5 cm nin altında yapılırsa yoncanın kendine gelip tekrar büyüme süresi uzar.
Sertifikalı tohum kullanmak gerekir ve bakteri kültürüyle karıştırılarak ekim yapılmalıdır. Sulama mutlaka yağmurlama olmalı. Biçimden 10 gün önce ve 10 gün sonra olmak üzere iki defa, havanın ve durumuna göre 2-3 saat boyunca sulamak gerekir.
Ayrıca tazeyken yedirilen ve şişkinlik yapmayan yonca türleri de mevcuttur.

engraulis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 16:57   #49
Ağaç Dostu

Sn. t.gündüz ve Sn. Engraulis, verdiğiniz bu güzel ve yararlı bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Eski 06-04-2011, 12:27   #50
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Konuyla ilgilimi bilmiyorum ama benim soğandan diktiğim 4 yapraklı yoncalar 2 gün önce soğandan dışarı çıktı ve küçücük kırmızı yeşil yapraklarını taşıyor tüylü keseler. başları önde yukarı kıvrılma zamanını bekliyorlar.Bunlarda yonca mı yoksa başa bir tür mü? Büyüme süreçlerinde çok güzel görünüyorlar. Yaprakları 4 yaprak ve ortaları mavi dışları yavru olduklarından pembe ve tüylü. Bunlar 4 yapraklı yoncalarmış. Sizce yonca mı yoksa başka bir bitki mi?

sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 13:46   #51
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dremre Mesajı Göster
merhabalar,
zirai ilaç bayilerinin tamamına yakınında mevcuttur

Eski 06-04-2011, 13:47   #52
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Cebeci Mesajı Göster
Sayın salinta,
geç cevap için özür dilerim özel mesajlarınızı kontrol eder misiniz

Eski 06-04-2011, 13:49   #53
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi t.gündüz Mesajı Göster
hayvanı şişirmemesi için kurutulup verilmesi gerekir.bu şişirme ölüme kadar gidebilir.sulu şartlarsa verimi yüksektir.30 cm kadar oldumu biçilmelidir.yoksa kartlaşır hayvana faydası olmaz.kosa(tırpan)la biçilmesi daha iyidir.biçimden sonra daha kolay büyür ve gürleşir kosayla biçilirse.yaş yonca kesinlikle hayvana verilmemelidir.kurusu bile ölçüyle verilmelidir fazlası hayvanı rahatsız eder.süt çoğaltıcı özelliği vardır.yerde kurutmayı tavsiye etmem çok yaprak kaybı olur.iskelede kurutursan faydasını görürsün
buğdaygillerle karışım halinde ekilmesini tavsiye ediyorum ancak mümkün değilse meraya çıkartmadan önce hayvanlarınıza bir kısım kuru ot yedirirseniz faydası olur. mümkün oldukça sabahın erken saatlerinde çıkarmayın

Eski 06-04-2011, 13:52   #54
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem34 Mesajı Göster
Konuyla ilgilimi bilmiyorum ama benim soğandan diktiğim 4 yapraklı yoncalar 2 gün önce soğandan dışarı çıktı ve küçücük kırmızı yeşil yapraklarını taşıyor tüylü keseler. başları önde yukarı kıvrılma zamanını bekliyorlar.Bunlarda yonca mı yoksa başa bir tür mü? Büyüme süreçlerinde çok güzel görünüyorlar. Yaprakları 4 yaprak ve ortaları mavi dışları yavru olduklarından pembe ve tüylü. Bunlar 4 yapraklı yoncalarmış. Sizce yonca mı yoksa başka bir bitki mi?
profesör hocamla uzun bie tartışma yaptık bu kou ile ilgili, sonrasında öğrendim ki 4 yapraklı yonca diye birşey yokmuş, onlar poliploid üçgülmüş, olsa dahi bunları yonca sınıfına koyamazmışız, bir çocuk sakat doğuyor diye hepsi sakat doğacak değilmiş

Eski 06-04-2011, 22:09   #55
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Question

sakat doğmak mı? Biz yıllardır 4 yapraklı yonca şans getirir diye biliriz yani sakat yoncayı mı arıyoruz? Bahçe yoncası olarak geçen bu yoncanın soğandan narin bir şekilde salınarak açılmasını bir görseniz Tabi teknik açıdan siz haklısınız ama çok güzeller yavru halde. Aşağıda bitkinin zengardendaki fotografı var. 2 günde de çimlendi soğanlar. Yonca değilse de çabuk çimlenen ve hoş görüntülü bir bitki. Açıklamanız için teşekkür ederim ...

Eklenen Resimler

miyawy ve YeniBON beğendi.
sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 22:47   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
zirai ilaç bayilerinin tamamına yakınında mevcuttur
Teşekkür ederim.

Eski 06-04-2011, 22:49   #57
Ağaç Dostu

Alıntı:
geç cevap için özür dilerim özel mesajlarınızı kontrol eder misiniz
Teşekkürler.

Eski 13-04-2011, 14:22   #58
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

evet görüntüsü çok hoş ama öyle bir yonca türü yok =)

Eski 02-01-2012, 21:01   #59
Ağaçsever

KONYALI42's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2011
Merhaba,

8*8 badem fidanlarının arasına yonca ekimi faydalımıdır? Yonca kök yapısı ile bademe zarar verir mi? 8*8 badem fidanlarına zarar vermeden yonca ekimini kaç metre aralıkta tutmalıyım?

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

KONYALI42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 22:17   #60
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Yonca 6 ayda biçme boyuna gelirmi ? Yarın ekeceğim biraz geç kalsamda deneyeceğim kurban bayramı için

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024