agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni4756Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2011, 12:02   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rafet Uzunok Mesajı Göster
...

Saat 9.30 ve 11.30 da gelen Ramazan bey , Davut bey ve eşleri ile arkadaşlarının yardımları sayesinde hava kararmadan tüm zeytinleri toplayıverdik. zamanımız olmadığından toplaması bize sıkıntı olan zeytinlerimiz bitmiş , eşim ve ben derin bir ohh çekmiştik...
Rafet bey zeytini ve onun ilacını_ yağını_ yemeğe nasip etsin, afiyet olsun.

Yağmur çamur arasında, bir günde eş dostla toplamışsın. Hayırlı olsun. Yağı kaç kg.dan aldınız?

Kolay gelsin

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2011, 15:35   #182
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Rafet bey zeytini ve onun ilacını_ yağını_ yemeğe nasip etsin, afiyet olsun.

Yağmur çamur arasında, bir günde eş dostla toplamışsın. Hayırlı olsun. Yağı kaç kg.dan aldınız?

Kolay gelsin
Halil Bey Teşekkür ederim,

Cümlemizin mahsulu bereketli olsun , Allah cümlemize ağız tadı ile yemek nasip etsin inşallah.

Dostlarımızla zeytini topladığımız hafta sonu hava çok güzeldi ve hem piknik hemde hasat birlikte oldu , onlar temiz havada spor yapmanın keyfini , biz ise mahsülün bir an önce toplamanın keyfini yaşadık.

Topladığımız günün hemen ardından pazartesi günü samurlu köyündeki fabrikaya götürdüm. Ayhan Kaptanda oradaydı , biraz sizin kulağınızı çınlattık.Yağ sıktırması toplamaktan daha sıkıntılı geçti. Pazartesi akşam saat 20.00 de gittiğim fabrikadan salı sabahı 07.00 de eve gelebildim. Fabrikada bizden önce yaşanmış olan arızadan dolayı , tüm sıra şaşırmış ve korkunç bir kargaşa ortamı vardı.

Herşeye rağmen sonuç mükemmel keyf vericiydi. Yağımız yaklaşık beş kilo zeytinden 1 kilo yağ verdi. Bu yıl genelinde herkesin yağ asidi oldukça düşüktü. Yağımızın asidi 0.5 dizem çıktı. Allah bereket versin..

Eriklibahçe beğendi.
TaşevliBahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 15:31   #183
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Tüm Ağaçlar. net'in yeni yılını kutluyor , yeni yılın sağlık , huzur ,mutluluk getirmesini diliyorum. Yeni yılda yeni umut ve yeni paylaşımlarla tekrar bir arada olmak ümidiyle , görüşmek dileğiyle......

saygılar , sevgiler ...

mrduran ve Eriklibahçe beğendi.
Eski 13-01-2012, 16:50   #184
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Sayın Uzunok,

Sayfanızı çok sürükleyici bulduğumu belirtmek isterim. Emeğinize sağlık...

Alıntı:
Daha sonra su bulmalıydım ki tarlada hayat olsun.
zeytin dalı ile su araması yaptırdığım noktaya kepçe ile 10 metre derinliğinde 4-5 metre genişliğinde büyük kuyu açtırdım.kepçe ilk gün 8.5 metre derinliğe inebildi ve sonuç , gram su yok . deli oldum, büyük bir hayal kırıklığı içinde kepçe operatörünü tarlada bırakıp gittim. çok moralim bozulmuştu. sabaha kadar uyku uyuyamadım. sabah 6.30 da koşa koşa tarlaya gittiğimde ne göreyim, benim kuyuda bir karış yüksekliğinde su var . Hemen ellerimi havaya kaldırıp Allaha şükrettim. suyu bulmuştum. hemen kepçeyi tekrar çağırdım . Başladık kazmaya, 10 metre derinliğe ulaştığımızda , daha fazla derine inemedik çünkü dümdüz olan kaya zemine gelmiştik.kazma işini bıraktık, ertesi gün benim su seviyesi 1.5 metreye ulaştı.beton büzlerle kuyu dibine 7 sıra büz dizdim .onun üzerine ikinci 7 tane büz koydum , delikli olan birinci sıra büzlerin üzerine kadar 1 kamyon mıcır döktürdüm ve baca yaparak kuyuyu tamamladım.
şimdi 7 metre su seviyesi var . her defasında 15 ton su alabiliyorum.
Özellikle su ile yaşadığınız macera açısından tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Şöyle ki;

Zeytinliğimizde sulama suyunu, açtırdığımız bir göletten (tahmini ölçüleri 8X8X6) sağlamaktayız. Yalnız zamanla gölet duvarlarında çökme ve buna bağlı olarak gözlerde tıkanma dolayısıyla su kaybı oluşuyor.

Geçtiğimiz yıl tekrar iş makinası getirerek göleti temizlettik. Tabii ki her makina sokuşumuzda gölet biraz daha büyüyecektir.

Bu işe başladığımızdan beri göleti mevcut haliyle uzun yıllar kullanabilmek için bir formül arayışındayım. Uyguladığınız yöntem de yıllardır düşündüğüm seçeneklerden birisidir. Fakat malumunuz, elimizde böyle bir hazine varken, sonu hüsranla bitecek bir maceraya atılmak istemiyorum.

Siz beton büz etrafına çakıl doldurma yönteminden ne kadar randıman aldınız acaba? Sizce uzun vadede su kaybı yaşama riski var mıdır?

Saygılar,

mehmetckc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 18:48   #185
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetckc Mesajı Göster
Sayın Uzunok,

Sayfanızı çok sürükleyici bulduğumu belirtmek isterim. Emeğinize sağlık...

Saygılar,
Sn. mehmetckc,

Bahçemi ziyaretiniz beni oldukça memnun etti , hoşgeldiniz ,sefa getirdiniz.

Alıntı:

Zeytinliğimizde sulama suyunu, açtırdığımız bir göletten (tahmini ölçüleri 8X8X6) sağlamaktayız. Yalnız zamanla gölet duvarlarında çökme ve buna bağlı olarak gözlerde tıkanma dolayısıyla su kaybı oluşuyor.

Saygılar,
Bahsettiğiniz ölçülerde bir göletin benim bahçemde olmasından oldukça huzursuz olurdum herhalde , insan veya çevrede bulunan hayvan vb. bu gölete kaçma ihtimali , açıkta su olduğundan dolayı birçok böcek ve özellikle sivrisinek yuvası haline gelmesi ve daha nice sebebler... Bahsettiğiniz gibi birde sürekli çöken duvarlar ve tıkanan gözenekler...

Zaten randımanlı olmadığını kendinizde bahsediyorsunuz.

Alıntı:
Geçtiğimiz yıl tekrar iş makinası getirerek göleti temizlettik. Tabii ki her makina sokuşumuzda gölet biraz daha büyüyecektir.

Bu işe başladığımızdan beri göleti mevcut haliyle uzun yıllar kullanabilmek için bir formül arayışındayım. Uyguladığınız yöntem de yıllardır düşündüğüm seçeneklerden birisidir. Fakat malumunuz, elimizde böyle bir hazine varken, sonu hüsranla bitecek bir maceraya atılmak istemiyorum.

Saygılar,
iş makinasına sürekli temizletip sürekli masraf yapıyorsunuz.Bence şu an maceranın tam içindesiniz.

Alıntı:

Siz beton büz etrafına çakıl doldurma yönteminden ne kadar randıman aldınız acaba? Sizce uzun vadede su kaybı yaşama riski var mıdır?

Saygılar,
Bu kuyu açıldığından beri aldığım su miktarında hiç azalma olmadı , bu yaz 3. yıl olacak , geçtiğimiz yıllarda jeneratör kullandığım için sadece yaz aylarında ihtiyaç duyduğum miktar kadar çekiyordum. En kurak dönem de bir defada 8 ton su çekebiliyordum.
Şimdi bahçemde elektrik olduğu için bahçeme gittiğim her hafta sonu kuyudaki suyu dışarıya tahliye ettirerek gözeneklerin daha verimli olmasını sağlıyorum.

Bence sizde bir defa masraf yaparak , hem oluşabilecek olumsuzlukların üstünü kapatmış olursunuz , hemde gölet alanının üzerini değerlendirmiş olursunuz...

görüşmek dileğiyle , hoşçakalın ...
saygılar..

Mustafa abinin kuyu üzerinde otururken çekilmiş resmi..

Eklenen Resimler

Eski 15-01-2012, 14:14   #186
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2008
Galeri: 2
Çok güzel bir bahçe ve sayfanız olmuş tebrik ederim.
Bir başladım bitirmeden kalkamadım.
Bu forumda bulunan arkadaşların yardımlaşmalarına bayılıyorum.
Ben bunun toprak ve doğa sevgisinden kaynaklandığını düşünüyorum.
Nasıl ki, toprak canlıların rengine, tenine, diline, dinine bakmadan kendinden azami derece de yararlanmasını sunuyor; Toprak doğa dostlarıda bu konuda toprağı taklit ediyor diye düşünüyorum.
Emeği geçen tüm toprak ve doğa dostlarına kucaklar dolusu sevgiler, saygılar, teşekkürker.

N.Cebeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 09:09   #187
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Sefa bulduk Sayın Uzunok, teşekkür ederim.

İnanın bana, göletin üstünün açıklığı bizi de çok korkutuyor. Sulama yaptığımız zaman, su bitmeye yakın elimiz yüreğimizde, göletin içine korkarak bakıyoruz. Çok şükür bugüne kadar herhangi bir problem yaşamadık ama her ne kadar etrafına tel örgü çevirmiş olsakta giriş kısmı kontrolsüz olduğu için çok emniyetsiz kalıyor.

Resimlerinize bakınca imrendim doğrusu...

Bizim vaz geçtiğimiz göletin üst kısmını siz ne de güzel değerlendirmişsiniz! Uygulamanızı, varsa eğer resimleriyle birlikte, biraz daha detaylandırarak anlatabilir misiniz lütfen.

Sanırım öncelikli yapılacak işler listesine bir kalem daha eklendi. Hem de en üst sıralara...

Saygılarımla,

Eski 17-01-2012, 20:02   #188
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Cebeci Mesajı Göster
Çok güzel bir bahçe ve sayfanız olmuş tebrik ederim.
Bir başladım bitirmeden kalkamadım.
Bu forumda bulunan arkadaşların yardımlaşmalarına bayılıyorum.
Ben bunun toprak ve doğa sevgisinden kaynaklandığını düşünüyorum.
Nasıl ki, toprak canlıların rengine, tenine, diline, dinine bakmadan kendinden azami derece de yararlanmasını sunuyor; Toprak doğa dostlarıda bu konuda toprağı taklit ediyor diye düşünüyorum.
Emeği geçen tüm toprak ve doğa dostlarına kucaklar dolusu sevgiler, saygılar, teşekkürker.

Sn. N.Cebeci ,

Bahçemi ziyaretiniz ve övgü dolu sözleriniz beni oldukça memnun etti , hoşgeldiniz ,sefa getirdiniz ..

Düşüncelerinize tamamen katılıyorum. UBYİ de, adını bu dayanışma ve beraberlikten alıyor. Sizide UBYİ de daha sık görmek dileğiyle , saygılar..

Eski 19-01-2012, 16:59   #189
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:

Uygulamanızı, varsa eğer resimleriyle birlikte, biraz daha detaylandırarak anlatabilir misiniz lütfen.

Kuyuyu yapım aşamasında hiç fotoğraf çekmek aklıma gelmemiş , Böyle bir forum ortamında paylaşılacağını da hiç düşünmemişim.

İşlerimizin yoğunluğu içersinde , biraz birşeyler karalayıp , anlatmaya çalıştım.

Kuyu derinliği 10 metre , taban 4mt x 5mt .
-Tabana 7 adet 60 lık delikli büz ve 1 adet 80 lik delikli büz.(delikler hilti ile açıldı.delikler yaklaşık 3-4 cm genişliğinde)
Onun üzerine bir sıra daha 7 adet deliksiz büz ve ağızları beton kapakla kapanıyor.
-delikli büzleri geçecek kadar mıcır dolduruldu.
-80 lik büzün üzerine 60 lık büz ters konarak yukarıya kadar baca yapıldı , toprakla dolduruldu.

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2012, 17:24   #190
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba Rafet bey;

Çok ilginç bir sistem, ve de çok çok mantıklı, ilk defa şahit oldum böyle bir kuyu sistemine.

Yarım artezyen gibi bence.

Teşekkürler efendim, not edilmiştir tarafımdan. Ben sakarım biraz, hilti ile parçalarım, matkap ile açmayı düşünüyorum delikleri.

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2012, 18:01   #191
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Merhaba Rafet bey;

Çok ilginç bir sistem, ve de çok çok mantıklı, ilk defa şahit oldum böyle bir kuyu sistemine.

Yarım artezyen gibi bence.

Teşekkürler efendim, not edilmiştir tarafımdan. Ben sakarım biraz, hilti ile parçalarım, matkap ile açmayı düşünüyorum delikleri.

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.
Sn.mrduran ,

sistemi beğendiğinize memnun oldum.

Yapım aşamasında çok yorulduk ve riske girdik. 10 metre derinliğindeki kuyuya büzleri yerleştirmek pek kolay olmadı. Korkulu anlar yaşadığımız çok oldu. Çok dikkatli ve planlı bir ekip çalışması gerekiyor.

görüşmek dileğiyle , hoşçakalın.
saygılar..

mrduran beğendi.
Eski 21-01-2012, 09:54   #192
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Alıntı:
İşlerimizin yoğunluğu içersinde , biraz birşeyler karalayıp , anlatmaya çalıştım.
Çok doyurucu bir anlatım olmuş Rafet Bey. Teşekkürlerimi sunarım...

Ayrıca uygulamanızın da çok parlak bir fikir olduğunu da belirtmek isterim.

Yalnız belirtmenizi istediğim bir husus var, bizim gölet içerisindeki su seviyesi mevsimine göre 3-4 metre arasında değişiyor. Sizin büzleri iki sıra yapmanızın sebebi su seviyesinin 1,5 metre olması mıdır? Yani yapmam gereken uygulama, gölet maksimum doluluk oranına sahip olduğundaki su seviyesine kadar büz döşemek mi olmalıdır?

Saygılarımla,

Eski 23-01-2012, 01:02   #193
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Alıntı:
Çok doyurucu bir anlatım olmuş Rafet Bey. Teşekkürlerimi sunarım...

...... su seviyesine kadar büz döşemek mi olmalıdır?

Saygılarımla,

ALINTI: http://www2.dsi.gov.tr/kutuphane/dsi...bulten/106.pdf
DSİ. TEKNİK BÜLTENİ

[ATTACH]265415[/ATTACH
Sekil 1 - a) Bütün derinlik boyunca ve b) özel
derinlikte yeraltısuyu örneklemesi.

İkinci kuyu bizim bahsini ettiğimiz kuyu.
Sanırım, su akımı nedeni ile olabilecek çökme ve pompaya iri parçaların kaçmasını engellemek için.

Saygılarımla lütfen.

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve aysozbek beğendi.

Düzenleyen mrduran : 23-01-2012 saat 01:07 Neden: ikinci kuyu...
Eski 23-01-2012, 11:55   #194
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:

Sizin büzleri iki sıra yapmanızın sebebi su seviyesinin 1,5 metre olması mıdır? Yani yapmam gereken uygulama, gölet maksimum doluluk oranına sahip olduğundaki su seviyesine kadar büz döşemek mi olmalıdır?

Saygılarımla,
merhaba Sn. mehmetckc,

Büzleri iki sıra yapmamız , su seviyesinin 1.5 mt olmasının yanısıra , yaptığımız hacim hesaplarına göre toplanacak suyun bize yeterli olacağı kanatine vardık. Büzleride tasfiye edilen bir şirketten çok ekonomik ve toplamda 21 adet aldığımızdan dolayı , elimizdeki miktar kadar kullanmak istedik.

Büzlerle yapılan kuyu sisteminde randıman konusunda bir sıkıntı yok. yapımı işçiliği ve maliyeti sizin açınızdan daha hesaplı olacaksa aşağıda çizimini yaptığım taş duvar örme metodu da düşünebilirsiniz.

Büz veya taş duvar ile yapacağınız kuyuyu ne kadar derine indirirseniz o kadar verimli olur kanaatindeyim. Ben 10 mt'den daha derine inememiştim. çünkü 10 mt 'de dümdüz kaya zemine denk geldik ve kırılıp aşılacak gibi değildi. Benim su sadece bu kaya zemin üzerinden geliyor.

Sizin kuyu tabanı toprağa oturacağından dolayı , zemine 1 mt kadar mıcır döküp , daha sonra büz veya taş duvar örmeniz , size süzülmüş sürekli temiz su elde etmenizi sağlayacaktır.

not:sizin gölet ebadına göre çizim yapılmıştır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen TaşevliBahçe : 23-01-2012 saat 14:22 Neden: ekleme
Eski 23-01-2012, 13:42   #195
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Rafet bey;

Son resimden sonra çok daha anlam kazandı işin tekniği. Müthiş bir şey bu sistem.

Name:  şahane kuyu.jpg
Views: 1338
Size:  30.7 KB

Çok daha ilginç, vede bilimsel. Anadolu işi teknoloji).

Tekrar teşekkür, sağlıklar.

Saygılarımla lütfen.

Eski 26-01-2012, 16:16   #196
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Alıntı:
Büzlerle yapılan kuyu sisteminde randıman konusunda bir sıkıntı yok. yapımı işçiliği ve maliyeti sizin açınızdan daha hesaplı olacaksa aşağıda çizimini yaptığım taş duvar örme metodu da düşünebilirsiniz.

Büz veya taş duvar ile yapacağınız kuyuyu ne kadar derine indirirseniz o kadar verimli olur kanaatindeyim. Ben 10 mt'den daha derine inememiştim. çünkü 10 mt 'de dümdüz kaya zemine denk geldik ve kırılıp aşılacak gibi değildi. Benim su sadece bu kaya zemin üzerinden geliyor.

Sizin kuyu tabanı toprağa oturacağından dolayı , zemine 1 mt kadar mıcır döküp , daha sonra büz veya taş duvar örmeniz , size süzülmüş sürekli temiz su elde etmenizi sağlayacaktır.

not:sizin gölet ebadına göre çizim yapılmıştır.
Harikasınız Sayın Uzunok. Emeğinize, yüreğinize sağlık.

Yalnız bana sanki duvar mıcır üzerinde hareketli bir yapı oluşturup ileride problem yaratabilir gibi göründü. Betonarme bir yapıda bu problem olmaz ama onun da maliyeti çok yüksek olur. Uygulamanızı takip etmek hem fiyat, hem de güvenilirlik açısından daha makul olacak gibi.

Teşekkür ederim, bahara ilk işimiz belli oldu.

Çalışmamı gerçekleştirme imkanı bulursam, adım adım sizlerle de paylaşacağım.

Saygılar,

mrduran beğendi.
Eski 07-02-2012, 09:11   #197
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:

Uygulamanızı takip etmek hem fiyat, hem de güvenilirlik açısından daha makul olacak gibi.
Yapmış olduğumuz uygulama dediğiniz gibi hem pratik hemde ekonomik olanı.Diğer alternatifler pahalıya çıktığı gibi uygulamasıda oldukça zor ve uzun süreç isteyen uygulamalar.

Hayırlısı olsun diyor , sabırsızlıkla bekliyoruz .

saygılar,

Eski 09-02-2012, 10:07   #198
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Geçtiğimiz hafta Sn. Akhisarlı Aliağa'daki işyerimize tanımak için gelerek bizleri ziyadesiyle memnun etmişlerdir.

İşyerinde çaylarımızı yudumladıktan sonra sohbetimizi bahçede devam ettirmeye karar verdik. Hava o gün hem çok rüzgarlı hemde oldukça soğuk olmasına rağmen , Kıdemli müdürümüzünde sohbete katılmasıyla , soğuktan eser kalmamıştı.

Sn.Akhisarlı kendi bahçesinde yaşadığı olumsuz çevre etkilerinden bahsedince , içimden keşke bizim yakınlarımızdan bir bahçe bulabilsekte , muhteşem icatları olan bir komşuya sahip olsak diye düşündüm.

Sn Akhisarlı sizinle tekrar birarada bulunmak bizler için sevinç kaynağı olcaktır.
Arayı uzatmadan görüşmek dileğiyle hoşçakalın.
saygılarımla,

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2012, 18:14   #199
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Toprağımızın yapısı bu hali ile sebze yetiştirmeye pek uygun değil. Kışlık diktiğimiz soğanları inanın topraktan ayırmak mümkün değil.sanki tutkal ile yapıştırılmış gibi .

Marullarda hiç büyümüyor , dikildiği günkü gibi duruyor.

Bahçe toprağı getirtmeden bu iş keyif vermeyecek anlaşıldı.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2012, 18:22   #200
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Brokolide de sonuç fiyasko oldu , soğuktan dondu ve çürüdü.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2012, 20:07   #201
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Selamlar;
Bende kışa girerken ıspanak, marul ,bakla,roka vb. saçmıştım tarlaya .son güneşle çıkmışlardı sonra havalar soğudu .hepsi çıktıkları gibi beklemeye başladılar baharla havaların ısınmasıyla birden gelişmelerini bekliyorum.
Belediyelerin parklara diktiği kış süs lahanaları dahi bıykılmışlar soğuktan .Bu sene uzun senelerdir ,olmadığı kadar soğuk oldu. kar yağdı dağlara hatta Akhisara bile .

Akhisarlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 20:22   #202
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Merhaba Sn. Akhisarlı ,

Roka , Tere , Turp , maydanoz , gibi ürünlerde pek problem yok .
Nispeten ürün aldık ve faydalanabildik.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2012, 23:28   #203
Ağaç Dostu

Alıntı:
Brokolide de sonuç fiyasko oldu , soğuktan dondu ve çürüdü.
Komşu, soğuk vurmuş don yemiş gibi gelmedi bana...

mrduran beğendi.
Eski 18-02-2012, 07:51   #204
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Komşu, soğuk vurmuş don yemiş gibi gelmedi bana...
Aynı fikirdeyim.

Rafet bey, daha kaliteli toprak sorunu çözecektir. Bahçenize küçük bir sera ve sebze adalarının çok yakışacağını düşünüyorum.

mrduran ve arapsabunu beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 08:32   #205
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster

Rafet bey, daha kaliteli toprak sorunu çözecektir. Bahçenize küçük bir sera ve sebze adalarının çok yakışacağını düşünüyorum.

Evet Ayhan bey, biliyorsunuz uzun süredir toprak getirmeyi ve küçük bir sera yapmayı planlıyorum. Fakat planlarımız , işlerimizin hızlı ve sürekli değişkenlik göstermesinden dolayı ötelenmek zorunda kaldı.

Yoğunluk içersinde sizinlede epeydir görüşemiyoruz. Özlettiniz kendinizi.

Havalar düzeldiğinde tekrar hep biraraya gelip , yapacağımız toplantı özlemi içersindeyim.

saygılarımla,

Eski 18-02-2012, 11:33   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:
Geçtiğimiz hafta Sn. Akhisarlı Aliağa'daki işyerimize tanımak için gelerek bizleri ziyadesiyle memnun etmişlerdir.

İşyerinde çaylarımızı yudumladıktan sonra sohbetimizi bahçede devam ettirmeye karar verdik. Hava o gün hem çok rüzgarlı hemde oldukça soğuk olmasına rağmen , Kıdemli müdürümüzünde sohbete katılmasıyla , soğuktan eser kalmamıştı.

Sn.Akhisarlı kendi bahçesinde yaşadığı olumsuz çevre etkilerinden bahsedince , içimden keşke bizim yakınlarımızdan bir bahçe bulabilsekte , muhteşem icatları olan bir komşuya sahip olsak diye düşündüm.

Sn Akhisarlı sizinle tekrar birarada bulunmak bizler için sevinç kaynağı olcaktır.
Arayı uzatmadan görüşmek dileğiyle hoşçakalın.
saygılarımla,
sn.rafet uzunok
ne güzel resimler çekmişsiniz.sanki köy ağaları ve sürü sahibi kahyalar bir arada toplanmışdabölge kararı vermişler gibi bakıyorlar.hepsi de keyifli ve gözler pırıl pırıl.Sağlığınızı,neş'enizi ve işinizle aşınızı Allah ziyade etsin.Selamlar.

Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 13:15   #207
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Rafet bey bana toprak getirip dikmek yerine sebze diktiginiz yere torf, gübre,ot ve kum karıştırarak toprağı iyileştirebileceğiniz kanısındayım. Toprak emek ister dik sula ile iş yürümüyor. diktikten sonrada çapa ister, ilaç ister, gözlem ister hangi böcek, hangi sinek geliyor. salyangoz varmı zaten çekilen resimlerden salyangoz zararı çok gözüküyor. ben plastik soda şişelerini ikiye bölüp içine bira koyuyorum. marullar ve sebzelerin yerine birayı tercih ediyorlar. (gerçi biraz pahalı bir yöntem ama birayı kendim imal etmeyi düşünüyorum kendim için değil ama sırf salyangozlar için.)

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 22:45   #208
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sayın Rafet Uzunok, Ayhan arkadaşımızın sizin Ubyi ye katılımızın önemine vurgu yapması, benim açımdanda önemli bir gelişme olarak algılanmıştır, Etkinliği'min Gelibolu'daki uzantısı olarak Aliağa'yı kapsamış, çalışmalarımın başka bir örneğinide Bahçemi'de gezerek gerekli görsel paylaşımlar elde edebilirsiniz.
Sn. Rafet bey, belki siz hiç karşılaşmadınız ama Epsody size de solucan gübresi gönderdi...

Name:  epsody (5).JPG
Views: 950
Size:  52.1 KB

selamı var...

Eski 20-02-2012, 09:37   #209
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasangultepeli Mesajı Göster
sn.rafet uzunok
ne güzel resimler çekmişsiniz.sanki köy ağaları ve sürü sahibi kahyalar bir arada toplanmışdabölge kararı vermişler gibi bakıyorlar.hepsi de keyifli ve gözler pırıl pırıl.Sağlığınızı,neş'enizi ve işinizle aşınızı Allah ziyade etsin.Selamlar.

Sn.Kıdemli Müdürüm ,

Marifet fotoğraf çekmekte değil , bulunduğunuz ortamı neşelendirip , ısıtıp , güzel pozlar vermektir. Sizde bunu mükemmel beceriyorsunuz. Sağolun varolun efendim , iyiki varsınız..

saygılarımla...

mrduran beğendi.
Eski 20-02-2012, 09:49   #210
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omer.tuncer Mesajı Göster
Rafet bey bana toprak getirip dikmek yerine sebze diktiginiz yere torf, gübre,ot ve kum karıştırarak toprağı iyileştirebileceğiniz kanısındayım. Toprak emek ister dik sula ile iş yürümüyor. diktikten sonrada çapa ister, ilaç ister, gözlem ister hangi böcek, hangi sinek geliyor. salyangoz varmı zaten çekilen resimlerden salyangoz zararı çok gözüküyor. ben plastik soda şişelerini ikiye bölüp içine bira koyuyorum. marullar ve sebzelerin yerine birayı tercih ediyorlar. (gerçi biraz pahalı bir yöntem ama birayı kendim imal etmeyi düşünüyorum kendim için değil ama sırf salyangozlar için.)

Sn.omer.tuncer ,

Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Toprağımıza biraz milli toprak , ve bahsettiğiniz malzemeleri karıştırarak , iyileştirme yapmanın en iyisi olacağı kanaatine vardım.
saygılarımla,

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024