agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Ceropegia woodii (Kalp Kalbe Karşı Çiçeği) (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/5539.htm)

yukka 21-08-2007 14:23

Ceropegia woodii (Kalp Kalbe Karşı Çiçeği)

İşte evlerimizde bir kadim dost daha "KALPKALBEKARŞI" Ne güzel bir isim. İsmi cismine uygun. Yaz kış güneye bakan balkonda. Durmadan kollarını uztıyor uzatıyor ... Yazın çok gösterişli olmayan çiçeklri var. Sonra tohum veriyor. Tohumlardan yeni fideler çıkıyor. Sarkan bir çiçek. Çok uzadığı zaman kesip yeniden toprağın üzerine yayıyorum, hemen yeşeriyor ... Dileyenlere memnuniyetle gönderebilirim. Sevgiler ...

tourkana 21-08-2007 14:24

Latincesi Ceropegia idi sanırım.

yukka 21-08-2007 14:46

İşte burda:)

1 Eklenti(ler)
Çok bonkör bir çiçek :)

memet 21-08-2007 14:57

Bakımı konusunda dertliyim bu çiçeğin.
Nasıl baktığını anlatırmısın?

Ophrys 21-08-2007 15:03

Sevgili memet ben neredeyse hiç bakmıyorum. Aklıma gelirse ara ara su veriyorum o kadar.

aybala 21-08-2007 15:06

Benim hiç kalp kalbe karşım olmadı...:(

yukka 21-08-2007 15:08

Bakmıyorum desem yalan olmaz:)) Çiçeği kendi haline bırakmak lazım. Bakarsanız sizinle inatlaşıp büyümüyor. Açık balkonda, yazın az, kışın çok güneş gören bir yerde, güneyde, kuzey rüzgarına kapalı, "gözümden" ve "gönlümden" uzak bir yerde. En önemlisi gözden uzak olacak:)) Gürleştirmek isterseniz uzayan dalları toprağa yatırıp üzerine biraz toprak serpeleyin. Çok nadir suluyorum. Açık havada çok mutlu. Evin içinde olmuyor pek. Alttan sık sık buduyorum.

Ophrys 21-08-2007 15:11

Aybala sana mum sözü vardı birde kalpkalbe ekliyorum listeye.

M.Sema 21-08-2007 15:22

En çok sevdiğim çiçeklerden biridir.Amcam İzmit Karamürsel'de oturuyor.Çocukken o vermişti bana yıllarca sevgiyle büyüttüm.Fakat taşınmalarımızan birinde öldü.Zahmet olmazsa gönderebilir misiniz?

aybala 21-08-2007 15:23

Tamam, yukka'ya adres yolladım ama sen de yolla ya da getir :)
Çok teşekkürler :)

yukka 21-08-2007 15:56

Tabii gönderirim ama şimdi çiçek açma zamanı. Bir parça Aybala için alttan kırptım. Sizlere de tohumlaını yollayayım olmaz mı? İki ay sonra bana yazın. Selamlar.

denizakvaryumu 21-08-2007 15:58

Bu bitki soğuğa dayanıklı mı?Kışın ölmüyor mu?

Arzu Kasapoğlu 21-08-2007 18:56

Sayın Yukka,tohumlarından banada gönderir misiniz?;) Bu çiçeği bir kitapta görmüştüm. Çok güzel minik çiçekleri vardı. :rolleyes: Gerçi çiçeksiz halide çok güzel.Ben özelinize adresimi yazıyorum.:D Sizin için ne zaman uygunsa...:confused:

yukka 22-08-2007 14:20

Dayanıklı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 144755)
Bu bitki soğuğa dayanıklı mı?Kışın ölmüyor mu?

Evet, dayanıklı. Marmara'da, Ege'de kışı rahatlıkla dışarda geçirebilir. Bendeki güneye bakan, kuzey rüzgarlarına korunaklı bir balkonda.

tiya 22-08-2007 17:47

Merhaba Yukka, tohumlardan kastınız "sarmısaklar"ı mı acaba? Böyle isimlendirildiğini biliyorum.

Fotoğrafını yükleyemem ama oval bir saksıda tekne görüntüsü vermeye çalıştığım kalp kalbe karşı çiçeğim var.

Sarmısaklar daha önceleri toprak içinde oluşuyordu. Bulduklarımı ekerek çoğaltmak istedim olmadı. Bu yıl dalların üstünde oluştu sarmısaklar. Ama koparmaya korkuyorum. Çünkü söylediğinizin aksine nazlı bir bitki, toprak değişiminde bile küsebiliyor.

yukka 22-08-2007 19:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tiya (Mesaj 145231)
Merhaba Yukka, tohumlardan kastınız "sarmısaklar"ı mı acaba? Böyle isimlendirildiğini biliyorum.

Fotoğrafını yükleyemem ama oval bir saksıda tekne görüntüsü vermeye çalıştığım kalp kalbe karşı çiçeğim var.

Sarmısaklar daha önceleri toprak içinde oluşuyordu. Bulduklarımı ekerek çoğaltmak istedim olmadı. Bu yıl dalların üstünde oluştu sarmısaklar. Ama koparmaya korkuyorum. Çünkü söylediğinizin aksine nazlı bir bitki, toprak değişiminde bile küsebiliyor.

O yumruları da yumuşak bir toprağa koyun hafifçe tam gömmeden bastırın.O yumrulardan da yeni dallar çıkıyor. Şu anda çiçeklenmeye yeni başladı. Çiçekler biraz irileşsin, fotoğrafını yüklerim. Çiçekler bittikten sonra tohum torbacıkları oluşuyor. Fasulye biçiminde ... Çiçeğin gözünün içine bakarsanız nazlanır tabii :rolleyes: Toprak, saksı değişiminden etkilenmiyor. Bazen rüzgardan yerlere serildiği de oluyor. Kaldırıp üzerine taze toprak ilave ediyorum. Tohumlar olgunlaşıca toprağın üzerine serpip toprakla besliyorum ... Böylece gürleşerek yaşamaya devam ediyor. Balkonda, açık havada, 4 mevsim :)) Selamlar, güzellikler, mavilikler ...

aybala 23-08-2007 10:50

Artık benim de kalp kalpe karşım oldu :)
Yukka'nın tarifine göre dikeceğim. Tekrar teşekkür ederim.

Alıntı:

Gönderdiğim sapları saksının çapında yuvarlayıp toprağın üzerine oturtun. Uzerine -özellikle- sap kısımları toprakla kapanacak şekilde üzerine toprak örtün. Yapraklar mümkün olabildiğince toprağın üstünde kalsın. Uç sürgünleri yine olabildiğince ince bir çubukla toprağın üzerine çıkarmaya çalışın. Yeni filizler vermeye başlayana kadar gölge, havadar bir yerde tutun.

yukka 23-08-2007 12:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala (Mesaj 145466)
Artık benim de kalp kalpe karşım oldu :)
Yukka'nın tarifine göre dikeceğim. Tekrar teşekkür ederim.

Artık fotoğraflarını, nasıl büyüdüklerini görürüz yakında sevgili Aybala ;)

Sırada olan çiçek dostları, tohumların oluşmasını biraz bekleyecekler. Adreslerini saklıyorum, onlara tohum yollayacağım. Söz ;)

yukka 11-09-2007 10:44

Kalpkalbekarşım (Ceropegia woodii ?) çiçekte :))

2 Eklenti(ler)
Bu yıl nedense az çiçek açtı. Bir iki ay sonra tohumlar oluşur. Sonra tohumları ve çelikleri yollarım. Çelik yapmak için uygun zamansa eğer.

yukka 27-09-2007 20:47

Telefon numaranıza gönderirim. Size en yakın aras kargo subesine gelir. Telefonunuza mesajla haber verirler, gider alırsınız.

yukka 17-11-2007 18:57

Kalpkalbekarşı çiçeğimi budadım. İsteyenlere gönderiyorum. Duyurulur :)))

çekirdek 18-11-2007 00:05

Sevgili yukka,
özelinize ben de adresimi gönderiyorum. Uzun süredir aradığım bir çiçekti.
Elimde çok beğendiğim hoş ve küçük bir saksım var, inatla aylardır onun içine başka birşey ekmiyorum. "Bir gün kalp kalbe karşım olacak ve buna onu ekeceğim" diyordum. Sevinçliyim. İleride, birlikte, bir fotolarını da eklerim artık.:)

yukka 18-11-2007 07:39

Ayrıca çelikler bu mevsimde tutar mı tutmaz mı bilemiyorum. Çok uzadıkları için şimdi kesmek durumunda kaldım. Çok fazla çelik var, şu anda suda bekliyorlar. Çelikler size ulaşır ulaşmaz , yukarda Sn. Aybala'ya gönderdiğim mesajları okuyarak saksısına dikin, aydınlık ve ılık bir ortamda toprağı kurudukça sulayarak köklenmesini bekleyin. Sonra güneşli bir ortama alabilirsiniz. Bendeki çiçek yaz kış güneye bakan balkonda ...

yukka 19-11-2007 23:14

Sevgili Çekirdek, sizin için çarşamba ya da perşembe dediğim yere bırakıyorum. Diğer istekliler için çelikleri perşembe günü postaya veririm ... Belki o güne kadar bir iki isteyen daha çıkar. Bu arada bir bilene soralım. Çelikler şu anda suda. Bu mevsimde acaba tutar mı? Çeliklerin nasıl yerleştirileceği konusu yukardaki mesajlarda var ....

çekirdek 20-11-2007 00:06

Ben perşembe akşam saatleri ya da cuma günü alırım.
Ben benimkini pencerenin önüne koymayı düşündüm, bazı saatlerde alttan kalorifer ısısı da gelecek. Ama yne de bu konuyu M.Pakkaner'e... bölümüne taşıyıp sorayım.
Zaten denemek ve uygun koşulları oluşturmak gerekecek.

zeonka 28-04-2008 13:01

Sn.Yukka kargoyu aldım.
Yani artık benimde kalp kalbe karşı çiçeğim var sizin sayenizde.Çok teşekkür ederim.Bu arada bana torpil mi geçilmiş ne yanında da tohumlar çıktı bunlar da bonustu herhalde:rolleyes: Çok naziksiniz tekrar çok teşekkürler.
Dikim ve ekim işlemlerini de hemen yaptım.

yukka 29-04-2008 15:33

Kargoyu aldığınıza çok sevindim. Çiçeğinizin fotoğraflarını buraya beklerim ...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gülbül (Mesaj 230358)
Sevgili Yukka
çiçeğim geldi hemen ektim.Siz yollamasaydınız kalp kalbe karşı çiçeğini bulamazdım.
Çok sevindim.Çiçek sever arkadaşlar anlayacaktır halimi.
Çok iyisiniz teşekkür ederim. :)

yukka 29-04-2008 15:41

Torpil değil ... Gezip dolaştığım her yerden tohum topluyorum. Ceplerim hep tohum dolu... Kargoyla bir gönderi fırsatı çıktığında paketlere onları da sıkıştırıyorum. :)) Güle güle büyütün ...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeonka (Mesaj 229880)
Sn.Yukka kargoyu aldım.
Yani artık benimde kalp kalbe karşı çiçeğim var sizin sayenizde.Çok teşekkür ederim.Bu arada bana torpil mi geçilmiş ne yanında da tohumlar çıktı bunlar da bonustu herhalde:rolleyes: Çok naziksiniz tekrar çok teşekkürler.
Dikim ve ekim işlemlerini de hemen yaptım.

gülbül 30-04-2008 17:36

1 Eklenti(ler)
Eklenti 36040

Sevgili yukka
İşte sayenizde kavuştuğum kalp kalbe karşı çiçeğim. İnşallah büyütünce yine koyarım resmini.
Balkonum kuzeye bakıyor ve çok rüzgar alıyor. Orada zarar görmeden büyütebilir miyim acaba? Yoksa içeri mi alayım?

yukka 30-04-2008 20:26

İçerde, aydınlık, yarı güneşli bir ortamda, toprak kurudukça sulayarak, bakabilirsiniz. Ben bu işin uzmanı değilim; ama bu bitki senelerdir bende ve mutlu :))

Selam ve sevgilerimle ...

nkoksal 04-05-2008 10:17

Sevgili yukka gönderdiğiniz kalp kalbe karşı çiçeğim tuttu ve sürgün vermeye başladı. Kısmet ağacı, tatula, süs biberi ve cüce nar tohumlarım çimlendi. Galiba yalnız petunyayı beceremedim hepsi için çok teşekkür ederim. Biraz daha büyüsünler hepsinin resimlerini kendi yerlerine koyacağım. Yardımlarınız ve tohumlarla birlikte gönderdiğiniz sevgileriniz için teşekkürler

arethusa 16-05-2008 10:51

Ben de lise zamanlarımda annemin bir işyeri arkadaşından almıştım kalp kalbe karşı çiçeğini.
Ama sanırım yerini beğenmedi,2 dalcıktı,onlar da uzayıp gitti.
Arada çıkardığı soğanlarını da toprağa gömmeme rağmen bir türlü sürgün vermedi.En sonunda da kaybettim :(
Sevgili yukka,hala elinizde varsa bana da göndermeniz mümkün mü?

Gül Batur 24-05-2008 10:56

bu çiçeğin bir adıda aşk merdivenidir

Gülşen 24-05-2008 20:46

Merhaba Yukka, bundan 20 yıl kadar önce bende de vardı kalp kalbe karşı çiçeği.Küçük kızım Bilun yeni doğmuştu. Çiçeğin adını Biluş koymuştuk:) Yıllar içinde ordan oraya taşınırken yitirdik.Çok uzun zaman görmemiştim. Dibinde minik nohut gibi soğanları vardı. Hala ayırmaya devam ediyorsanız bana da yollar mısınız?

yukka 08-06-2008 23:58

Acaba her mevsimde çeliklerini tutturmak mümkün mü ... Sevgili İklimsiz, mesaj sayınıza bakarsak zaten ilk sıradasınız. Bir iki ay önce tek mesajı olan bir üyeye çelik yolladım, yolladıklarım geri geldi. Üyenin canı dalga geçmek istemiş herhalde. Bundan sonra mesaj sayısına dikkat ederek paylaşım yapmaya karar verdim ...

İklimsiz 09-06-2008 00:04

Bu mevsimde çeliklerin tutacağını büyük oranda umuyorum. Oldukça geçirgen bir toprağa yatırırsak, toprak kurudukça fısfıslarsak neden tutmasın?

Çelik yolladığınız üyemiz çok ayıp etmiş, siz hem zahmet edip gönderiyorsunuz, daha sonra gönderi ücretini de ödeyerek geri alıyorsunuz:mad:

Bu tür taleplerde bulunup, foruma hiç uğramayanları biliyoruz ama böylesiyle ilk kez karşılaştık.

zeonka 09-06-2008 19:04

Sevgili Yukka gönderdiğiniz çelikler tuttu birsürü de yeni sürgün veriyorlar. Hallerinden gayet memnunlar anlıycağınız. En kısa zamandada resmini yükliycem işallah.
Birde nar tohumlarından ikitanesi de çimlendi. Onlarıda şaşırttım büyümeye devam ediyorlar.;) Sevgiler...

razh 09-06-2008 22:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yukka (Mesaj 246053)
Acaba her mevsimde çeliklerini tutturmak mümkün mü ... Sevgili İklimsiz, mesaj sayınıza bakarsak zaten ilk sıradasınız. Bir iki ay önce tek mesajı olan bir üyeye çelik yolladım, yolladıklarım geri geldi. Üyenin canı dalga geçmek istemiş herhalde. Bundan sonra mesaj sayısına dikkat ederek paylaşım yapmaya karar verdim ...

sevgili yukka yolladığınız çiçeklerin size geri dönmesi çok üzücü.bazı insanlar çok duyarsız edebiliyorlar.Sizin gibi paylaşmayı seven az miktarda insanı da küstürebiliyorlar.halbuki bu çiçekleri hiçbir karşılık olmadan bize gönderiyor olmanız çok harika.bu forumu yeni keşfettim oyüzden mesaj sayım az:(.eğer sıram gelince bana da gönderirseniz kesinlikle sizi hayal kırıklığına uğratmam sizdenhaber bekliyorum sevgilerimle...

yukka 09-06-2008 23:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz (Mesaj 246056)
Bu mevsimde çeliklerin tutacağını büyük oranda umuyorum. Oldukça geçirgen bir toprağa yatırırsak, toprak kurudukça fısfıslarsak neden tutmasın?

Çelik yolladığınız üyemiz çok ayıp etmiş, siz hem zahmet edip gönderiyorsunuz, daha sonra gönderi ücretini de ödeyerek geri alıyorsunuz:mad:

Bu tür taleplerde bulunup, foruma hiç uğramayanları biliyoruz ama böylesiyle ilk kez karşılaştık.

Şimdi baktım üzerinde çiçekleri var. Çiçekler tohum yaparsa tohum yollarım herkese.

Sevgili Zeonka, güle güle büyütün ... Bunlar çok güzel haberler ... Fotoğrafları bekliyorum.

Razh, size de göndereyim; ama o güne kadar, forumdaki paylaşımlarınızı görelim ... :))

venus 10-06-2008 01:58

Sevgili yukka
Bence siz doğru olanı yapmıştınız gayet dostça bir paylaşımda bulundunuz ama keşke sonu böyle olmasaydı da hepimiz yeni çeliklerin yeni yuvalarında mutlu oldugunu bilebilseydik ancak umuyorum bu ilk ve son olur ve eminim forumlardan istekte bulunan arkadaşlar konuya daha anlayışlı ve hassas davranabilirler....:(
Sıranın neresinde olursam olayım buradan bu güzelliğe doğru sahip çıkabilenleri hayranlıkla takip edeceğim....sevgiler;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024