agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Euphorbia trigona (Süt Ağacı) (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/4269.htm)

gürkan63 21-11-2011 13:17

Evet; Süt ağacı olmadan olmaz dedim sağolsun arkadaşım 2 adet getirdi verdi.Bende sizlerle paylaşmak istedim.Ama maalesef getirdiğinde üzerinde gördüğünüz lekeler vardı (hala daha var).
Kök kısmı susuz du diktikten 2 gün sonra biraz su verdim şimdi gelişmesine bakacağız.

gürkan63 21-11-2011 13:24

5 Eklenti(ler)
Buyrun

musbet 26-11-2011 21:56

Süt ağacını bende çok seviyorum.Çekinerek, eli açık çiçek sever bir arkadaştan çelik istiyorum
minicik bir dalda olsa verirseniz çok sevinirim.

pulibet 13-03-2012 10:33

Binbir zahmet ve utanıp sıkılarak istediğim trigona çeliğimi bir türlü yaşatamadım maalesef. Çok istediğim bir türdü. :(

Crocus Şen 14-05-2012 21:58

Arkadaşlar,benim iki ayrı çelikten yetiştirdiğim trigonaların 15 gün önce saksısını değiştirdim ve küçük çelik tamamen yumuşamış,.Saksı çok küçük olduğu için değiştirmek zorunda kaldım acaba ölmesindeki neden bu olabilir mi?

gürkan63 02-06-2012 15:11

1 Eklenti(ler)
Üç güzel süt ağacı bir hafta böyle kaldıktan sonra,bugün ilk sulamasını yapıyorum.Umarım tutarlar...

bozo.0606 03-06-2012 18:30

trigonamm..

2 Eklenti(ler)
buda benim trigonam.. :p

Crocus Şen 24-06-2012 18:32

2 Eklenti(ler)
Kendilerini yaklaşık 3 yıl önce 5-6 cmlik daldan şimdi bu hale geldi:p Boyu yaklaşık 43 cm ve gün geçtikçe uzamaya,yanlarından yeni yavrular vermeye de devam edip beni sürekli mutlu ediyor:D

bernacyhn 24-06-2012 18:55

Bir komşumuzun süt ağacı o kadar büyüdü ki tavana değen boynu eğilip tavana paralel şekilde uzamaya devam ediyor. Gün boyu güneş aldığı için üzerindeki sürgünlerin haddi hesabı yok. Ondan aldığım ufak bir sürgün hala aynı boyda ve incecik. Benimkinin de öyle olmasını çok isterdim ama maalesef evim güneş almadığı için bu mümkün değil.

Crocus Şen 24-06-2012 19:25

Sevgili Bernachyn;
Benim evimde Kuzeye bakıyor,üstelik sitede oturduğum için salon dışındaki tüm pencereler yan bloğa bakıyor,dolasıyla güneş hiç mi hiç almıyor.Ben bitkimi hep aynı pencere önünde tuttum,ordan güneş değil ama ışık alması onu bu hale getirdi,birde ben üzerine çok düşmyorum açıkçası biraz kendi halinde uzuyor,3 yıl içinde sadece saksısını bir boy büyüttüm o kadar.Tabii güneşi görse ne hale gelecek düşnemiyorum.Umarım senin bitkinde bol bol yavru verir ve boy atar..

kaktüssevdası 27-09-2012 09:40

ya arkadaşlar bende istiyorum bundan yaaa. denizlide birkaç evin penceresinde kocaman kocaman görüyorum. kedinin ciğere baktığı gibi bakıp bakıp da gidiyorum. vallah billah eğer biri bir dal bundan göndermesse gürkan abinin evine gidip çalıp gelcem birini.

Crocus Şen 24-10-2012 12:40

5 Eklenti(ler)
Haziran ayında yani bundan 4 ay önce boyunun 43 cm olduğunu yazmıştım,şimdi ise tam 67 cm..4 ayda b kadar fark atarsa 4 yıl sonra ne hale gelecek çok merak ediyorum..:o

bozo.0606 24-10-2012 12:45

Çok dallı gelişmesi görüntüsünü güzelleştirmiş Sayın Crocus Şen

Crocus Şen 24-10-2012 13:02

Haklısınız,yaklaşık 3 ay önce taşındım,yeni evim bol güneş alıyor haliyle bitkilerime özellikle süt ağacıma yaradı durmadan dallanıyor..:)

almanyalı 22-12-2012 23:50

Merhaba,
Bende aldım,bende aldım...!!!bu güzel kaktus sukkulent arası güzellikten..:D burda gördüğümden beri aranıyordum nihayet bugün buldum,çok mutluyum..:o
insan aradığı çiçeği bulunca nasılda seviniyor...bir dostuna rastlar gibi...
sıcak sevdiğini biliyorum sadece bu kırmızı dostun,kalorifer üstünü de severmi acaba?

didem akay 22-12-2012 23:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı (Mesaj 1073586)
Merhaba,
Bende aldım,bende aldım...!!!bu güzel kaktus sukkulent arası güzellikten..:D burda gördüğümden beri aranıyordum nihayet bugün buldum,çok mutluyum..:o
insan aradığı çiçeği bulunca nasılda seviniyor...bir dostuna rastlar gibi...
sıcak sevdiğini biliyorum sadece bu kırmızı dostun,kalorifer üstünü de severmi acaba?

Güle güle büyütün..:) benimki camla kapalı balkonumda diğer sukulent ve kaktüslerle birlikte duruyor.. Biraz sabah güneşi alıyor.. Keyfi de yerinde gibi.. :)

almanyalı 23-12-2012 00:07

Teşekkürler,didem akay hanım,daha bugün buldum ama hemen alıştım ona evime gelen her çiçeği okşar severim ben,bazen gizli gizli konuşuyorum onlarla...
orkidelerim hep tomurcukla cevap verir bana,bu yeni dostun çiçeği varmı acaba...?

konuk80 23-12-2012 00:48

Benim Süt Ağacı

2 Eklenti(ler)
Bu da benim sütağacım.

vehibe 23-12-2012 10:11

Maşallah. Yerini çok sevmiş olmalı, çok sağlıklı görünüyor.

selenn 23-12-2012 15:30

Sevgili almanyalı, güle güle yetiştirin Euphorbia'nızı. Bakıyorum yavaş yavaş sizi de sukulent, kaktüs sayınız artıyor:)

Kaloriferli ortamda toprak hızlı kuruyacaktır, sulamak gerekecektir Euphorbia'yı ama çok sık sulamayın. Daha evvel konuşmuştuk; gün aşırı suluyorum demiştiniz kaktüsünüz için aman o kadar bol su vermeyin çürür. Çiçeklenmeyen bir tür ama yapraklarının güzelliği de yeter diye düşünüyorum. Bir ara fotoğrafını da yüklerseniz sevinirim.

almanyalı 23-12-2012 15:54

1 Eklenti(ler)
Bilgi için teşekkürler selenn hanım,

Neden bilmem sütun kaktusler,sukkulentler özellikle kırmızıya dönük renklere doğru yöneliyorum,pithaya yetiştirmeyi düşünüyorum,çiçeği çok güzel görünüyor,meyvesini daha önce yemiştim meyve vermesede olur yeterki açsın..
bu da benim minikEklenti 356800

büyüyüp kocaman olacak inşallah...
söylediğiniz gibi evin ılık olan kalanchoe'lerinde çok sevdiği yatak odasına koydum diğer kaktusle beraber haftada bir yarım çay bardağı şu versem olur değil mi?
birde saksı değiştirmek için erken mi?
hemen değiştireyim mi?
satıcı bu konuda bişey demedi,sadece benzer bir kaktus gösterip bak büyüyünce böyle olacak ılık su ver hep dedi.şimdiden teşekkürler sevgilerimle.

selenn 23-12-2012 16:13

Sevgili almanyalı çok güzel hatta Euphorbiaların yaprak güzeli bence:) Euphorbia trigona rubra. Güneş gördükçe yapraklar kızaracak, yeterli ışık almazsa yaprakları yeşile dönecek.

Bendeki Almanya'dayken sürekli yeşil yapraklıydı, İstanbul'da hem hızla büyüdü, hem de yapraklar kızardı. Mümkün olduğunca aydınlık bir yerde dursun saksısı sevgili almanyalı.

Bu arada fiyatı da oldukça cazipmiş:)

almanyalı 23-12-2012 16:26

Aldığım yerde bbütün kaktusler çok ucuzdu,fakat ben tohum ve çiçek soğanı ararken kaktus bölümünü son anda gördüm,
hemen gözüme kırmızı oluşu çarptı başka kırmızı yoktu ama mavi pembe sarı gri her renk yuvarlak kaktus vardı,

Bu hafta tekrar gitmeyi düşünüyorum sütun kaktus almaya...

liquid moon 08-01-2013 22:09

Merhaba. Benim de bugün bir süt ağacım oldu. Boyu bir metreden biraz daha fazla, ama hiç sürgün vermemiş. Forumdaki güzel dallı budaklı ağaçları görünce özendim :)
Orta boy bir saksıda kendisi. Acaba biraz dallanması için ne yapmak gerekir? Saksısını mı değiştirmeli, tepesinden kesmeli mi biraz?

selenn 08-01-2013 23:39

Budandıkları yerden yeni dal oluşturuyorlar sevgili liquid moon. Bazen de dipten yeni gövde oluşturuyorlar. Şayet üstten kesmeyi düşünürseniz bahar aylarında yapın bu işlemi bence. Şuanda dinlenme dönemindeler.

iris41 09-01-2013 06:09

Biz türkiye olarak bu kadar zenginmiyiz? Sayın almanyalının mesajında ki rakamı görünce vaybe dedim burda satılan fiyatıyla fark daglar kadar :mad:
2 Yıl önce almıştım şimdi muhteşem güzelikte kızardıkca kızarıyor .
Euphorbia lacta da yaprak cıkarıyormu .

ilksenozturk 09-01-2013 07:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı (Mesaj 1073789)
Aldığım yerde bbütün kaktusler çok ucuzdu,fakat ben tohum ve çiçek soğanı ararken kaktus bölümünü son anda gördüm,
hemen gözüme kırmızı oluşu çarptı başka kırmızı yoktu ama mavi pembe sarı gri her renk yuvarlak kaktus vardı,

Bu hafta tekrar gitmeyi düşünüyorum sütun kaktus almaya...

fiyatı hakikaten çok uygunmuş,
sn almanyalı, türkiye'ye gelirseniz birkaç tane de yanınızda getirin, üzerine kar koyup bize satın :p çok güzelmiş bitki, listeme aldım.:o

liquid moon 09-01-2013 11:30

teşekkürler selenn. baharı bekleyeceğim o halde.

nazenin34 25-03-2013 14:05

bende süt agacım olsun istiyorum, çok yere baktım malesef bulamadım.. nerde ; hangi aylarda bulabilirim?

gingy 23-05-2013 14:48

Arkadaşlar süt ağacıma domates sineği benzeri bir sinek dadandı, öldürmekle bitmiyor. Çaresini bilen varsa yardımcı olursa sevinirim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024