agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Euphorbia trigona (Süt Ağacı) (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/4269.htm)

doğan 05-05-2007 19:33

Euphorbia trigona (Süt Ağacı)

2 Eklenti(ler)
Bir buçuk hafta önce iki çeliği yeni diktim. ama maalesef alttan itibaren yumuşadı ve yana doğru yattı. ikisinide kaybettim . Üretebilmem için ne yapmam gerekir.

doğan 27-05-2007 16:26

hala bir bilgi veren olmadı

Selahattin Yılmaz 27-05-2007 21:02

Sulamadan yetiştirmeyi deneyin toprak çok hafif nemli kalsın ama asla çamur tarzda su vermeyin. Ben Şubatta çelik almıştım bu şekilde yaptım köklenmedi ama hala yeşil duruyor. Kaktüs tarzı olduğundan suyu sevmiyor.

doğan 27-05-2007 22:44

Bunlardan başka iki defa tutturmak için denedim ama olmadı. Artık çelik istemekten utanmaya başladım. Aldığım kişiye sordum bilgim yok dedi. Ben tanıdığımdan dikili şekilde almıştım dedi.
İlginiz için teşekkürler Selahattin Bey. yüzüm tutarda bir daha isteme cesaretini bulursam sizin söylediklerinizi uygulayacağım.

doğan 05-06-2007 18:17

üretim

1 Eklenti(ler)
bir çelik daha aldım. bu sefer suda çimlendirmeyi deneyeceğim.Bakalım bu sefer tutacakmı?

İnceefe 06-06-2007 19:30

Bu Tür Yaklaşik 8 Senedir Elimde Var En Eski Kaktüslerimden Sayilir. çelik Aldiktan Sonra 2 Gün Hiçbir Müdahalede Bulunmuyorum. Kesilen Yer Biraz Kabuk Bağladiktan Sonra Saksilama Işlemenini Gerçekleştiriyorum. şu Ana Kadar Hiç Bir Problem Ile Karşilaşmadim .

doğan 06-06-2007 22:33

Sayın İnceefe önceki resimdekileri sizin dediğiniz gibi yapmıştım ama maalesef tutturmayı başaramadım. çelikleri 3, 4 gün beklettikten sonra saksılamıştım fakat alttan itibaren yumuşadılar ve daha sonra kurudular. Şimdi Sizin söylediğinize görede sudan çıkarıp çıkarmamakta tereddüt içinde kaldım.

Kienne 06-06-2007 23:03

Sayın doğan,
Geçen yıl trigona'mın kazara kırılan dallarını hemen aynı saksının bir köşesine sapladığımda sorunsuz hepsi tuttu. Şimdiye kadar hiç suda bekletmeyi denemedim fakat fazla sulanmayı sevmeyen bu bitkinin bu şekilde kökleneceğini samıyorum. Bir de yaz aylarının trigona çoğaltmak için daha uygun olduğunu okumuştum.
(P.S.: Gerekirse çelik **** köklenmiş yavru bitki desteğinde bulunabilirim)

doğan 07-06-2007 22:39

Sayın Kienne ilginize teşekkür ederim. Bu seferde tutturmayı başaramazsam sizin desteğinize başvurmaktan başka çarem kalmıyor.

Oğuzhan 29-07-2007 18:35

Çiçek açıyor mu?

betula23 10-09-2007 19:01

bu tür çiçek açmıyor diye biliyorum.

zeonka 10-09-2007 23:06

Sayın Doğan ben de bu yaz edinmiştim bu kaktüsten yaklaşık iki hafta içinde köklenmişti benim çeliğim. Size nacizane tafsiyem (eğer hala suda bekletiyorsanız) çeliğinizi koyu renk bir bardağa almanız ve çok aydınlık olmayan bir yerde bekletmeniz iki hafta içinde mutlaka kök verecektir.Saygılar.

İlkin 11-09-2007 11:07

Bu türden bende de var. Toprağa diktim hiç bir çürüme emaresi olmadan duruyor öylece. Geçenlerde Mersin'e gittiğim zaman yazlık yerde baya büyümüş olan bir süt ağacından 2 çelik daha aldım 2 gün bekletip diktim. Onlar da iyi görünüyor. 2-3 günde bir suluyorum. Bu tür çiçek açmıyor ama güzel bakılırsa büyüyünce formu çok güzel oluyor.

ataser 11-09-2007 12:19

İlkin bana da yollarmısın süt ağacından bendeki de tutmadı çürüdü gitti valla:(
Hatta köklü yollarsan daha da sevinirim:cool: :cool:
Çok yüzssüz oldum çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

İlkin 11-09-2007 12:33

Yollarım tabii merak etme ama biraz köklensinler bence. Şimdilik sağlam duruyorlar. Şöyle 1 ay kadar daha geçsin. 1 çelik yollarım sana. ;)

ataser 11-09-2007 22:14

Evet ******* ilkin ben köklendiremiyorum bir türlü:(

Yeşilparmak 22-09-2007 16:20

Bende bir arkadaşımdan almıştım. İki hafta kadar suyun içinde beklettim; baktım hiç kök çıkmıyor, bari toprağa dikeyim. Bir hafta sonra baktığımda köklenmişti. tuhaf doğrusu kök çıkması ya toprağa denk geldi ya da direk toprağa ekilmeyi seviyor.:rolleyes:

zeonka 11-02-2008 23:50

Süt ağacımın yapraklarında daha bugün farkettiğim minik beyaz böceklerin olması.Sanırım buna pamuklu bit deniyor:( Sebebi ne olabilir.:confused: Böceklerin bulunduğu birkaç yaprağı kopararak uzaklaştırdım.Şimdiye kadar çiçeklerimde hiç böyle bir şey olmamıştı doğrusu görünce çok şaşırdım sebebi ne olabilir ve tekrar çıkma olasılığı varmıdır.

fevziye 20-02-2008 08:18

Günsu'dan bana gelen süt ağacı çeliğini doğrudan toprağa ekmiştim, dün baktım üst tarafları sanki boşalmış, sararmış, sararan yerini kesip alt kısmını köklendirmek amacı ile suya koydum. Sizce köklenir mi? Toprakta tek bir kök bile vermemiş.

günsu 20-02-2008 10:17

Üzülme fevziyeciğim eğer tutmazsa sana yine gönderirim:)

fevziye 20-02-2008 11:58

Günsu'cuğum, güzel arkadaşım teşekkür ederim. Bahar yaklaştı, inşallah paylaşacağımız çiçekler olacaktır. Bu arada "gelin teli" buldum. ;)

Maude 13-04-2008 09:58

2 Eklenti(ler)
Bu da bendeki Trigona. Yaşlandı, 10 yaşlarında kendisi :). Son zamanlarda yarı gÖlgede kaldığından mıdır bilmem yanlardaki minik minik yaprakları hep soldu ve döküldüler. Ben de yavaş yavaş çoĞaltma yoluna gideyim dedim. Kopardıktan sonra iki gün dışarda öylece beklettiğim çeliği 2 hafta kadar önce diktim ve fazla su vermedim. O gün bugündür bu halde. Birkaç tane daha çelik alayım diyorum. Kendisini de minicik bir çelikten çoğaltmıştı annem benim için. Kıyamıyorum. Tekrar dçner mi minik yapraklar yoksa yeni dallarında mı çıkarlar? Güneş alan bir yere mi koymalıyım yoksa aydınlık yeter mi? Boyu 1m kadar oldu.

izzeterisen 13-04-2008 12:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi doğan (Mesaj 114326)
Sayın İnceefe önceki resimdekileri sizin dediğiniz gibi yapmıştım ama maalesef tutturmayı başaramadım. çelikleri 3, 4 gün beklettikten sonra saksılamıştım fakat alttan itibaren yumuşadılar ve daha sonra kurudular. Şimdi Sizin söylediğinize görede sudan çıkarıp çıkarmamakta tereddüt içinde kaldım.

Herkese selamlar,
Bu bitki bende var idi. Tavana ulaştığı için tepesini kesmeye mecbur kalmıştım. Ama ısıtılmayan salonumda 5 yıl kadar önce soğuktan dondu. -1,-2 derece sıcaklıkta donup ölüyor.
Sıcak aylarda kesilen dalları 3-5 gün kadar yara yerini kapatması, yara yerinin biraz mantarlaşması için bekletilir. Daha sonra çok hafif nemli bir karışıma dikildiğinde (gölgede) fazla zaman almadan rahatlıkla köklenir.
Bu bitki iyi aydınlıkta çok güzel yetişiyor. güneşte iyi bir görünümü olmuyor. Rengi sararıyor. Tabii bu sıcak şartlarda. Başka bölgelerde nasıl olur bilmem. Ama sabah ve akşam güneşi alsa iyi olacağını düşünüyorum.

zeonka 07-06-2008 22:43

Arkadaşlar süt ağaçlarınız ne alemdeler. Uzun zamandır herhangi bir paylaşım olmamış :mad:

zeonka 07-06-2008 22:46

Benimkisi saksı değişiminden sonra bütün yapraklarını döktü ve uzunca bir süre kendine gelememişti. Şimdi yeni yapraklar vermeye başladı nihayet kendine geldi diyorum.

BurcuBurcu 10-06-2008 17:46

1 Eklenti(ler)
Paylaşmak istedim...

Arzu Kasapoğlu 10-06-2008 17:50

En çok sevdiğim sukulent, çiçeğine çok güzel bakmışsın.

Eline sağlık.

BurcuBurcu 10-06-2008 18:34

Teşekkür ederim Arzu Hanım. Sizden bunları duymak beni çok mutlu etti...

zeonka 17-06-2008 14:24

Maşallah BurcuBurcu resmen devleşmiş sizinkisi :p
Direk güneş alıyormu acaba alıyorsa kaç saat?

BurcuBurcu 19-06-2008 00:00

Teşekkür ederim Sy. Zeonka...
Sabah güneşi alıyor... Yaklaşık 3-5 saat... Ama yılın bu zamanlarındaki güneş yakıcı olmaya başladığı için güneşlikleri çekmeye başladım...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024