agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Aeonium arboreum "Schwarzkopf" (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/3480.htm)

günebakan 31-05-2011 19:20

Ben İzmir de bir evin sahibinden isterken Enginar çiçeği dendiğini duytmuştum:)

Orkun Kırcı 05-06-2011 10:40

1 Eklenti(ler)
Bu da benim siyahım :D

zenfree 05-06-2011 11:02

Formu harika. Kendisi mi bu şekilde gelişti? Müdahale ettiniz mi?

Orkun Kırcı 05-06-2011 14:06

Henüz müdahale etmedim ama birkaç ay sonra aralardaki minik yavruları temizlemek suretiyle ağaç formu vermeyi düşünüyorum.

sevim.K 05-06-2011 16:42

Orkuncum ne güzel yetiştirmişsin. Benim belalı sukulentim o.:) Minicik bir tanem var bakalım bu kez nazlanmadan büyüyecekmi

Orkun Kırcı 05-06-2011 21:47

Bu da 3-4 ay birkaç santim çelik olarak bekledi. Sonra nolduysa birden gelişmeye başladı. Şimdi durum bu.

MİRBE 05-06-2011 22:22

Orkun yapma gibi duruyor çok çok güzel ışıl ışıl. Benimki sizlere ömür maalesef:(

Orkun Kırcı 07-06-2011 17:07

Ablam bu tozlu hali bir de yıkandıktan sonra görmelisin....

Orkun Kırcı 02-01-2012 10:04

Kabuklu bit sarmış aoeniumu ve aristatayı ne yapmalıyım arkadaşlar. Genelde fidan vb mücadelesi var. Sukulentlerde nasıl yapsak acaba?

zenfree 02-01-2012 17:17

Sayın ankstel'in bu mesajı belki size yardımcı olabilir.

http://www.agaclar.net/forum/884191-post50.htm

Orkun Kırcı 02-01-2012 20:32

Teşekkür ederim. Yarın ilacı bulamaya çalışıcam...

MİRBE 19-01-2012 12:33

Habire alttan yaprak döküyor ne yapabilirim neden?

The Island 29-04-2012 10:55

2 Eklenti(ler)
Benimki de kendini ağaç zannediyor, sürekli uzayıp eğiliyor. Ne yapmalı acaba?

başkabahar 24-05-2012 11:22

Aeonium Decorum

1 Eklenti(ler)
Ben de farklı tür bir Aeonium eklemek istiyorum, Aeonium Decorum. Başka Aeonium başlığı göremedim, burası uygun sanıyorum. Bitkideki bir sorun için http://www.agaclar.net/forum/kaktus-...lari/27022.htm sayfasına yazdım. Bilgisi olanların önerilerini beklerim:)

Eklenti 299845

Cymbelina 24-01-2013 01:07

Aeonium Arboreum 'Atropurpureum' bu türün bir alt türü olabilir mi????

Tesadüfen gördüm ve hoşuma gitti, ben de bu gidişle sukulentçiler kervanına katılacağım gibi:) Çiçeği de çok ilginç, sarı açıyormuş.

Bulduğum bir video şöyle:

Aeonium arboreum 'Atropurpureum' - YouTube

Bunun da Aeonium Sunset Blush olduğu yazıyor, bu videoda da nasıl çelik alınarak çoğaltılacağı gösteriliyor:

Aeonium propogation.wmv - YouTube

selenn 24-01-2013 12:13

Aeonium arboreum 'Schwarzkopf' ile Aeonium arboreum 'Atropurpureum' Arasındaki Fark

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina (Mesaj 1090530)
Aeonium Arboreum 'Atropurpureum' bu türün bir alt türü olabilir mi????

Geçenlerde sevgili Yener.T'nin Kaktüs ve Sukulentlerinde Aeonium arboreum atropurpureum'u görünce bana fotoğrafladığı bitki Schwarzkopf gibi gelmişti. İkisi arasında ne fark olduğunu merak edip biraz araştırdım.

Birbirlerine çok benzeyiyor Aeonium arboreum 'Atropurpureum' ve Aeonium arboreum 'Schwarzkopf'. Sadece gövde boyları, oluşturduları rozet genişliği ve yaprak renklerinde farklılıklar mevcut.

Schwarzkopf'un gövdesi daha uzun, dallanabiliyor ve rozetleri daha iri. Yapraklar ise siyaha yakın koyu renklerde.

Atropurpureum ise daha kısa gövdeli, rozetleri nispeten daha küçük, yaprakları ise kırmızı, bordo tonlarında. Bu türün ayrıca gövdesi cristat formda olan türlerine de rastlamak mümkünmüş.

Yanıltıcı olan şu olabilir belki; Schwarzkopf baharda güneş görmeye yeni başlamışken yapraklar yeşilden kırmızı- bordoya dönüyor, bu aşamada Artropurpureum'a benziyor. Ardından tam güneşle aldıkça siyahlaşmaya başlıyor yapraklar. Her ikisi de çok güzeller netice olarak :)

Cymbelina 24-01-2013 18:34

İkisi aynı değilmiş o halde. Atropurpureum sanırım daha böyle yuvarlak, enginar gibi yapısı değil mi? Diğer dediğiniz türde ise bu kadar belirgin bir yuvarlaklık yok gibi - resimlere bakınca yani. Çok teşekkür ederim detaylı bilgi için:)

Belladonna 26-04-2013 18:24

Üç gün önce Marmaris'te kurulan pazarda buldum Aeonium. Oldukça büyümüş halde satıyorlar. Göz kararı 35-40 cm boylu olarak. Kendimi çok şanslı hissediyorum. :)

esclamazione 11-02-2014 15:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sonerordo (Mesaj 974455)
Üretim aşamasından görseller buldum. İşe yarayabilir.

Arkadaşlar merhaba. Geçen yıl İstanbul'da kaktüs sergisi vardı oraya gitmiştim, gitmişken İBB'nin satış yerinden bir kaktüs ve bir de AEONIUM aldım (bunun Türkçe bir adı var mıdır?) AEONIUM'u yarım saat önce araştırmaya başladım, ismini bilmiyordum önce bir şekilde ismini buldum, sonrasında ise hakkında bilgi ararken burayı gördüm, bende bu çiçekten çoğaltmak istiyorum (çiçek deyimlerini bilmiyorum, çoğaltmak kelimesi doğru mudur bilemiyorum) fakat alıntı yaptığım resimlerdeki pek çok dala sahip değil. Ne yapmam gerekir acaba tavsiyeleriniz var mıdır?

http://i.hizliresim.com/xEDzpD.jpg

Masalll 10-04-2014 01:37

merhaba.. bende ilk defa gördüm bu çiçeği ve bayıldım..bebek gibi seviyorum onu :)
Aeonium arboreum 'Zwartkop' (Black rose) çiçeğinin hastası oldum:)

http://www.agaclar.net/forum/attachm...6&d=1397089798

Seabert74 10-04-2014 07:37

Merhaba,
İnternet satışı dışında İstanbul'da alabileceğim yer neresi olabilir acaba??
teşekkürler

hnd76 10-04-2014 16:23

Merhaba Seabert74, geçen sene Muzaffer beyin serasından almıştım. Cumartesi günü aksilik olmazsa oraya uğrayacağım sizin için bakar bilgilendiririm.

Seabert74 11-04-2014 09:21

Merhaba Hnd76,
Muzaffer bey'in serası nerede?? Benim İstanbul'da bildiğim pek sera da yok.. Bu konuda da bilgi edinmem lazım. Yapı marketleri gezmekten öte gidemiyorum :(
Teşekkürler

hnd76 14-04-2014 20:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 (Mesaj 1269504)
Merhaba Hnd76,
Muzaffer bey'in serası nerede?? Benim İstanbul'da bildiğim pek sera da yok.. Bu konuda da bilgi edinmem lazım. Yapı marketleri gezmekten öte gidemiyorum :(
Teşekkürler

Sayın Seabert74, aynı gün size özelden mail attım. Bugün de denedim ama farkettim ki size mail atarken hata verdi. Neyse kısaca dediğim seraya gittim. Elinde var. Burayı fazla işgal etmemek adına Siz bana özelden mesaj atar mısınız?

bedrii 11-11-2015 16:31

ben de aeonium sunbrust ariyorum nerden bulabilirim fikri olan varmi

haticek15 13-11-2015 05:40

bende istiyorum.çelik gönderen olurmu acaba

aerosol 13-11-2015 08:27

1 Eklenti(ler)
Aeonium Sunburst
gerçekten çok güzel bir sukulent miş hele de şu fotoğrafı görünce inanılmaz hoşuma gitti... ben ankarada bu varyetesini bulmaya çalışacağım eğer bulabilirsem buradan sizleri de haberdar ederim ...

Eklenti 585165

srius 04-06-2016 16:19

Merhabalar,ben de bu bitkiyi yeni aldım. Aldığımda gayet diri ve sağlılkıydı. Fakat eve getirmemle daha ilk günden alt yaprakları pörsüyüp düştüler. Direk güneş almayan oldukça aydınlık bir yere koymuştum. Toprağı aldığımda hafif nemliydi. Kurumasını bekledikten sonra su verdim. Şu an güneşi fazla sevmediğini düşünerek daha az aydınlık yine güneş ışığını direk almayan bir yerde duruyor. Sizce yanlış olan nedir eski yerinde mi durmalı veya ne yapmalıyım bilemedim :(

selenn 15-06-2016 00:03

Merhaba srius, Aeoniumlarda alt yapraklar zamanla önce pörsür ardından kuruyup dökülür. Fakat rozet oluşumu iç yapraklardan devam eder. Alt yapraklar kuruyup dökülmesi bitkinin doğal döngüsü. Endişe etmeyin. Direkt güneş almayan ama aydınlık ortamda tutmaya devam edin. Sulamayı toprak tamamen kurudukça direnaj deliklerinden su çıkıncaya kadar yapın.

Bunun yanısıra yeni alınan bitkilerde toprak değişimi yapmak gerekiyor. Her ne kadar Aeonium şu anda dinlenme döneminde olsa da köklere zarar vermeden direnajı iyi bir toprakla değişim yapabilirsiniz. Genelde torf ağırlıklı saksı harcı ile satış yapıyor üreticiler bu da zamanla köklere yeterli su ulaşmamasına sebep oluyor. Yaprak kaybı bu sebeple de yaşanabilir.

kardelen58 18-09-2016 18:28

Muhteşem bunlar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024