agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Aeonium arboreum "Schwarzkopf" (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/3480.htm)

fevziye 10-01-2008 08:04

Sevgili Esen, gerçekten beni çok duygulandırdın ve utandırdın. Teşekkür ediyorum. Arkadaşlarında söylediği gibi yaşasın kaktüs kardeşliği.

esen 10-01-2008 21:43

Sevgili Fevziye, seni çaya ve kaktüslerimle tanışmaya bekliyorum. İstersen geldiğinde veririm çiçeği:))

osmann 29-03-2009 20:13

Sayın Uyar11; ben benzer bir sukulenti(echevieria olabilir) yoldan geçerken tek rozet şeklinde koparıp, eve gelince suya koydum. İki gün bile geçmeden sarı bir çiçek açtı ve köklendi. Hemen ektim. Şu an üç rozet oldu ama rozetler oldukça ufak ve cılız. Ve büyümesi durdu. Acaba suya koyunca çiçek açtı diye mi büyümesi durdu? Siz çiçek açtırmadan celik alınması gerektiğini yazmışsınız da...

Vildan Sönmez 04-04-2009 20:00

1 Eklenti(ler)
Fotoğraftaki çiçeğim Aeonium arboreum yanılmıyorsam .Neredeyse her yaprağın dibinden yeni sürgünler geliyor.

Vildan Sönmez 26-05-2009 00:53

1 Eklenti(ler)
09.05.2009 da yaprak altlarından yeni yumrular yapmaya başladı

Vildan Sönmez 26-05-2009 00:58

1 Eklenti(ler)
yavru yumrular gelişiyor 16.05.2009

Vildan Sönmez 26-05-2009 01:01

1 Eklenti(ler)
Çiçeğin alttan görünüşü.

darla 26-05-2009 10:06

Vildan hanım merhaba,

Bu türden çok rastlamadım ama inanılmaz keyifli bir görüntüsü var.İlerleyen zamanlarda bizlerle fazla olanları paylaşma gibi bir düşünceniz olur mu acaba?

Vildan Sönmez 26-05-2009 10:22

1 Eklenti(ler)
Biraz daha büyüyüp güçlensinler paylaşabiliriz. Yapraklarının rengi fotoğraftakinden daha canlı ve kırmızı.Çiçek açıyor mu bilmiyorum ama bu hali bile çok güzel.

dragonfly 29-05-2009 12:27

merhaba arkadaşlar

Arkadaşlar resimdeki çiçeklerin ikisi de Aeonium arboreum türlerinden mi acaba? Eğer öyleyse ikisini aynı saksıda yetiştirmem sorun olur mu? bir de ben 2 günde bir suluyordum fakat sanırım 2 haftada 1 gibi sulanması gerekiyormuş ayrıca direk güneşi seviyorlarmış galiba?

http://www.agaclar.net/forum/attachm...5&d=1243504886

rrumeysaa 29-05-2009 14:41

Maşaallah ne güzel bir bitki bu aman nazarımız değmesin
Renkleri çok güzel alıcı ilk defa gördüm, kınalı gelin gibi duruyor resmen... :)

Arzu Kırlangıç 03-06-2009 17:19

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi uyar11 (Mesaj 84221)
Biz bu turun uretimini de yapiyoruz.Ama bekletilme diye bir durum soz konusu degil bizde. Once ana bitkiden ust celikleri aliyoruz ve hemen saksiliyoruz. Saksiladigimiz bitki alti ay sonra yine ayni islemden geciyor. Ustunu kestigimiz bitki yan surgun verip biraz buyugunce satisa gidiyor. Yani senede iki satis yapiyoruz bu bitkiden ve her seferinde ayni bitkinin ust tarafini kullaniyoruz. Zira bu sekilde yapmaz da buyumeye birakirsak cicek acar ve o ucun omru tamamlanir. bu yuzden surekli celik alarak cicek acmasini da engellemis oluyoruz. Zira bu bitkinin cicekleri degil yapraklari gosterisli.
Saygilar.

Syn. Uyar11 Ana bitkinin üst çeliğini aldığınızı yazmışsınız . Çelik yeniden yanlardan sürgün veriyormu ? Bu işlemi bitkiye ne zaman yapıyorsunuz. Rica etsem fotoğraf veya şema ile anlatımda yapabilirmisiniz.Şu anda fotoğraftaki bitkimin üst çeliğini almalımıyım.

esen 03-06-2009 18:56

Arzu Hanım ne kadar keyifli olmuş öyle...

Arzu Kırlangıç 03-06-2009 22:37

1 Eklenti(ler)
Teşekkür ederim Esen Hanım.Daha önce dışarıda balkonda askılı saksıda duruyordu. Mart ve Nisan aylarında üzerlerine çok yağmur yağdı . O zaman yan sürgün oluşturdular. Boyları uzayıp büyüdüklerinde saksıda hoş durmadılar. Bende içeri alıp saksısını değiştirdim.

Sürekli yeşil kalan ve henüz sürgün vermeyen ''Aenium Atropurpurea'' bitkimin fotoğrafı;

soztekin 08-02-2010 12:44

Aeonium sahibi arkadaşlar, bitkinize herhangi bir besin takviyesi/gübreleme yapıyor musunuz?

Hhatice 16-03-2010 15:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kırlangıç (Mesaj 437083)
Teşekkür ederim Esen Hanım.Daha önce dışarıda balkonda askılı saksıda duruyordu. Mart ve Nisan aylarında üzerlerine çok yağmur yağdı . O zaman yan sürgün oluşturdular. Boyları uzayıp büyüdüklerinde saksıda hoş durmadılar. Bende içeri alıp saksısını değiştirdim.

Sürekli yeşil kalan ve henüz sürgün vermeyen ''Aenium Atropurpurea'' bitkimin fotoğrafı;

Arzucum Vildancım harika bunlar :)

querelle 16-03-2010 20:09

Bende de var, hava kararmış olmasa çıkıp fotosunu çekecektim sizler için.

Kışın korunması gerekiyor denmiş ama benimki her daim dışarda; kar yağdığında bile içeri almadım. Yaprakları biraz sündü ama sonra yine dirildiler, hiçbir kaybım yok. Aksine fazla fazla sürgün aldım.

Toprağı kurudukça suluyorum ve biraz gübre kullanıyorum. Toprağına bol miktarda perlit karıştırmıştım, başka farklı birşey yok.
Bir de güneşi çok sevdiğini söylemeliyim.

querelle 21-03-2010 11:10

1 Eklenti(ler)
Geçen gün çekemediğim fotoyu bugün çektim. Bu arada çelikler de hep tutmuş hatta güneşten kızaranlar da olmuş.

querelle 22-04-2010 12:18

1 Eklenti(ler)
21 Mart'ta yazdıktan sonra bitkimi güneşe almıştım. 1 ay sonra böyle kızardı, umarım daha da çok kızarır,

NOT: Bu arada bir önceki fotoğrafa baktım da, gerçekten ne kadar da büyümüş 1 ay içinde. Verdiğim gübre işe yaramış olmalı.

sevim.K 22-04-2010 12:41

Benimki yapraklarını döktü bir daha gelişmedi:( Çok hoşuma gidiyor halbuki o ağaç gibi gelişmiş halleri

querelle 22-04-2010 13:12

Hay Allah neden öyle oldu ki Sevim hnm, sebebini biliyor musunuz ?

Kışın hava çok soğukken benimki de yapraklarını sündürdüydü ama tekrar toparladı, hiç içeri almadım.

sevim.K 22-04-2010 13:33

Kışın dışardaydı, sonra soğuklara dayanamıyacaklar galiba diye içeri aldım. İçeri aldıktan bir süre sonra yapraklarını döktü. Bir daha yapraklanmadı:( Bir umut bekliyorum ama galiba gelişmeyecek:(

querelle 22-04-2010 13:52

Ben suyunu fazla kaçırdığım zaman o yaprak dökme olayına şahit oldum. Özellikle kışın fazla su verdiğimde (bir sefer değil, bir dönem boyu fazla sulama diyelim) nerdeyse tüm yaprakları dökülmüştü. Suyu kesince yaprak dökme olayı da durdu. Sadece kurumayacak kadar azıcık suladım kışın.

Şimdi suyunu az ama sık sık veriyorum, bana mısın demiyor.

Jezebel 14-05-2010 17:01

Sevgili Querelle sayesinde artık benim de oldu ,
köklenirse tabi ;)

querelle 14-05-2010 19:18

Köklenir köklenir, öyle uyumlu ki hayret edeceksiniz. 2 yıldır köklenmeyen bir çeliği olmadı, kırıldıkça altına dikerim. Süzek toprağa aynen öyle dikip güneşin alnına koyun, ertesi gün ışığa dönmüş bulursunuz.

sevim.K 14-05-2010 23:15

Filizlenir mutlaka dediğiniz için ben hala bekleyip duruyorum:( . O da öyle yapraksız sade gövde olarak bekliyor:mad:

querelle 16-05-2010 13:04

Sevim hanım benimkine su dayanmıyor şu sıralar, sizinki neden dondu kaldı anlamadım. Besin veriyor musunuz ?

Ben düzenli olarak gübre veriyorum, düzenli suluyorum, en güneşli noktada duruyor ve harç olarak kaktüs harcı yani süzek toprak kullanıyorum; inanın hepsi bu.

Jezebel 16-05-2010 22:41

Aeonium

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi querelle (Mesaj 638579)
Köklenir köklenir, öyle uyumlu ki hayret edeceksiniz. 2 yıldır köklenmeyen bir çeliği olmadı, kırıldıkça altına dikerim. Süzek toprağa aynen öyle dikip güneşin alnına koyun, ertesi gün ışığa dönmüş bulursunuz.

Güneşe aldım hemen .
Köksüz olduğu için onu da köklenmeyi bekleyen Küpelerin yanına almıştım .
Sukulent netekim , gölge istemez tabi ki ...

sevim.K 21-05-2010 09:59

Dün yaşasın diye sevinç çığlığı attım balkonda:p. Umut yok galiba söküp atsam mı acaba dediğim Aeonium Arboreumumun çıplak gövdesinde üç dört tane çıkıntı gördüm:p. Büyümeye karar verdi anlaşılan

lord6 31-05-2011 12:48

halk arasındaki adı nedir ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024