agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni3810Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2009, 14:15   #451
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Ev içinde çimlendirmeni yaptıktan sonra bence kapak kapatmana gerek yok.Ben akşamdan akşama eve gidince fıslatıyordum suyunu.

cenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 15:03   #452
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Sagdil, bence toprağınızın nemini kontrol edip öyle fısfıslayın, tohumları çürütebilirsiniz.
İlk yapraklar görününceye kadar üstü kapalı kalabilir, dikkat edin üzerinde buharlaşan su tohumların üzerine düşmesin.
Çimlenme başladığında kapağı kapatmayın, yine kontrollü bir şekilde fısfıslayın, abartırsanız çimlenenleri de kaybedersiniz.
Kolay gelsin.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 16:34   #453
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cenan Mesajı Göster
Sn İzzeterisen yardımınız için teşekkür ederim.İlk fırsatta uygulayacağım dediğinizi. Birde belirttiğim gibi balkondalar, ev içerisine alsam dahamı iyi olur acaba?Ev içinde serin odamız yok tüm odalarda petek yanıyor.
Adeniumlarınızı sıcak güneş gören odaya alın.
Sıcak odada kış günlerinde de büyümeye devam edecektir.
istanbulda bu bitki dışarıda çok geçmeden ölür.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 16:47   #454

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetshur Mesajı Göster
böyle bir şeyden haberi ve bilgisi olan varsa bir açıklama yapsın arkadaşlar.

Herhangi bir ağaçtan bonsai yapılabilir, bonsai yapılabilecek tür diye bir şey sözkonusu değildir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 22:49   #455
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Teşekkür

Mesajınızı geç gördüm kusura bakmayın.Malesef o kadar çok dağıttım ki kalmadı elimde.

Var olması umuduyla yazmıştım. Dönüş ve bilgilendirme için teşekkür ederim sayın Cenan.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 11:41   #456
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Sn.ahmetshur, bu konuda haklı olabilirsiniz. Ben yetiştirdim 1 sene önce fakat hala boyuna uzuyor ve çiçeklenmedi, gövde kalınlaşmadı. Suyu çok seviyor ve sürekli çamurlu bir su istiyor gibi. Fakat foruma bakınca görüyorum ki özel toprak vs gerekiyor ve çok sulamamak. Lakin son aldığım tohumlar çimlenmedi 30 adeti de çürüdü bu sene. Şu an zengardenden aldım. Bakalım bugün gelecek. Sanıyorum tohumlar arasında fark olacak. Gelen pasiflora tohumları 2 firmadan farklı idi. Sanırım adeniumda da böyle olacak. Tohum büyüklükleri ve verimi inanın çimlenmeyi etkiliyor. Gelişmeleri paylaşacağım ama malesef bonzaiye uygun gelişmiyorlar belirttiğiniz adrestekiler ya da ben yetiştiremedim bilemiyorum. Şu an; apollo, noble, star sipariş ettim, eğer tohumlarda görünen bir büyüklük farkı varsa size ileteceğim. Çünkü tohumların bekleme süresi ve seceresi olduğuna artık inanıyorum. Umarım açıklamam yeterlidir. Ben sizler kadar tecrübeli değilim acemiyim ama zengardenın tohumları gerçekten yüksek çimlenmeye sahip ve sağlıklı gelişiyorlar.

sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 11:48   #457
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Arkadaşlar forumda bulamadım Adenium dan bonzai için tohumları aldım ve çimlendireceğime inanıyorum çok çabuk büyüyorlar biliyorum fakat bu kez bonzai yapmayı deneyeceğim. Lütfen bana bu konuda acemiler için nasıl yapılır belirtirmisiniz. Çünkü bazı terimleri anlamıyorum Şimdiden teşekkürler. 1. denemem; boyu çok uzadığı için başarısız oldu fakat inanılmaz affedici bir bitki. 6 kez yerinden çıktı, aşırı sulandı, kökleri zedelendi yine de yaşıyor ve artık kıyamıyorum bıraktım özgür olsun 1 yaşına bastı, kışa inat hala yemyeşil ve büyümeye devam ediyor bir de çiçek açsa Onu daha fazla üzmek istemiyorum bu nedenle ağaç yaşken eğilir dedim ve tohum siparişi verdim yine

Eski 16-12-2009, 20:57   #458
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem34 Mesajı Göster
Arkadaşlar forumda bulamadım Adenium dan bonzai için tohumları aldım ve çimlendireceğime inanıyorum çok çabuk büyüyorlar biliyorum fakat bu kez bonzai yapmayı deneyeceğim. Lütfen bana bu konuda acemiler için nasıl yapılır belirtirmisiniz. Çünkü bazı terimleri anlamıyorum Şimdiden teşekkürler. 1. denemem; boyu çok uzadığı için başarısız oldu fakat inanılmaz affedici bir bitki. 6 kez yerinden çıktı, aşırı sulandı, kökleri zedelendi yine de yaşıyor ve artık kıyamıyorum bıraktım özgür olsun 1 yaşına bastı, kışa inat hala yemyeşil ve büyümeye devam ediyor bir de çiçek açsa Onu daha fazla üzmek istemiyorum bu nedenle ağaç yaşken eğilir dedim ve tohum siparişi verdim yine
Sayın Sebnem 34 hanım Adeniumlar Bozai için uygundur.Aşırı sulandığında ve gübrelendiğinde boya gidiyorlar .Fakat 6 aylık ken ben bir kaç deneme yaptım kök boy çimini kestim ve üstende budama yaptım.Boyu kesilince genişleme yapıyor ve yanlardan patlama yapıyorlar.Cinslerine göre de boy ve genişleme özellikleri değişiyor.Ben yaklaşık olarak 20 kadar çeşit çimlerdirdim toplam olarakta 100 e yakınlardı.Arkadaşlara dağıttım ve bu sitedeki birkaç arkadaşa gönderim ama malesef verdiklerimin hiç biri yaşamıyormuş.Aslında çok dayanıklı bitkiler.İlk çimlenmede sıcaklığı yakalarsanız yaşatamamanız mümkün değil.Yarın iş yerindekilerin fotolarını çekip nasıl bonzai başlangıcı olduğunu daha gelişmiş bir şekilde izah ederim
saygılarımla.

[img=http://img1.loadtr.com/k-472191-adenium.jpg][/img]
[img=http://img1.loadtr.com/k-472192-adenium_1.jpg][/img]

johnny guitar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 21:34   #459

izzeterisen's Avatar

Arkadaşlar,
Adenium, ikinci yılında veya birinci yılın sonunda alttan çok fazla sayıda filiz veriyor. Benim çalışmamda bunun resimleri var. Eğer belli bir yükseklikten, örneğin 10-15 cm.den bitkiyi düz olarak keserseniz altan çıkan bu filizlerin gelişmesi sonrasında gövdesi hızla kalınlaşıyor. Aynı zamanda da kökleri kalınlaşıyor. Bitki sıcakta ve güneşte olmalı, toprağı süzek olmalı, bitki tek olarak biraz genişçe bir saksıda yaşamalı.Bunlar benim iki yıllık gözlemlerim.

Eski 17-12-2009, 07:43   #460
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
...bitkiyi düz olarak keserseniz altan çıkan bu filizlerin gelişmesi sonrasında gövdesi hızla kalınlaşıyor.
Sayın Erisen, ben de altı tanesinin üstünü kesmek istiyorum, bitkilerim 10 ila 18 cm boylarında, kaç santimlik bölümü kesebilirim, şimdi kesim yapabilir miyim, kestiğim parçaları yeniden yetiştirebilir miyim?
Benim adeniumlarım Güneye bakan balkonda duruyorlar, haftada bir defa sulama yapıyorum, ortam oldukça nemli.

Eski 17-12-2009, 15:29   #461

izzeterisen's Avatar

Sn. adalet yağcı.
Sizin adeniumlarınız bir yılını doldurmamış. Ben de geçen yıl 4-5 aylık filizleri köklendirmeye çalıştım. Kestiğim filizleri yara yerinin biraz kuruması için bekletmek istedim. Kesilen filiz çok hızlı su kaybederek büzüşüyor. Tutturamadım. büzüştü kaldı.
Ama bitkiler birinci yılını tamamladığı zaman gövdesi biraz beyazlaşmış, sertleşmiş bir filizi kesip nisan ayında kestiğim zaman hemen su kaybetmedi, dikince de köklendi.
şimdi havalar malum, kış aylarındayız, ilkbaharı bekleyin köklendirmek ve kesmek için.
Kesim yaparsanız da düz kesim yapın. Bir yıl demeden kesim yeri, bitki iyi büyüyorsa kapanıp kayboluyor.
Kesim yapmanız içi ise erken olduğunu düşünüyorum.
Kesim yeri konusunda örnek olarak bu linklerdeki adeniumlara bakarsanız sizin için erken bana göre.
http://artofbonsai.org/galleries/ima..._adenium_1.jpg
http://www.adeniumxerotropic.com/Web..._0020_like.JPG

iyi günler

Eski 17-12-2009, 15:47   #462
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Erisen, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.
Ben de bitkilerimi kaybederim korkusu ile fazla kurcalamamaya dikkat ediyorum, bir heves uğruna bir yıllık emeğimin çöpe gitmesini istemem tabi.
Nisan Mayıs gibi, bir tek bitkimde deneme yapıp durumu gözlemlerim.

Eski 17-12-2009, 16:07   #463
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

tohumlar netten değişik adenium tohumları almıştım. İlk grup olarak 8 aralıkta kum, torf ve normal topraktan oluşan karışıma ektim. Aradan geçen sürede çimlenme olmadı. İkinci grup olarak 14 Aralıkta sadece torfa ektim. 15 aralıkta üçüncü grup olarak Yukka çiçeğimin olduğu saksıya 4 tohum ektim ve bugün sadece inşaat kumuna 7 tohum ektim. Daha önce ektiklerim çimlenmediği için bugün ne durumdalar diye bakmak amacıyla toprakta araştırdım. Bulduğum tohumların dış kabukları yumuşamış, iç kısımlarında beyazlık oluşmuş ancak kök sürgünü yoktu. İlk grup tohumlar yaklaşık 20 saat, ikinci grup tohumlar 3 saat suda bekletildi. Üçüncü ve son grup tohumlar suda bekletilmeden direk toprağa ekildi. Şu anda beklemedeyim. Tohum ektiğim viyoller ve saksı dairede odamda duruyor. Kalorifer sürekli yanıyor. Ortam sıcaklığı 20-24 derece. Acaba kış mevsimi olduğu için mi çimlenme olmadı, yoksa yanlış birşeyler mi yaptım? Tohum iç kısmındaki beyazlaşma çimlenme habercisi olabilir mi?

Eski 17-12-2009, 16:11   #464
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Adenium'u bu sitede gördüm ve hayran oldum. Sizler gibi tohumdan yetiştirmek istedim ama başarılı olup olamayacağımdan ne yazıkki emin değilim. Elimde yeteri kadar tohum var. Yeni denemelerde bulunabilirim. Filiz elde edinceye kadar devam diyorum.

Eski 17-12-2009, 17:26   #465
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skaraca Mesajı Göster
Adenium'u bu sitede gördüm ve hayran oldum. Sizler gibi tohumdan yetiştirmek istedim ama başarılı olup olamayacağımdan ne yazıkki emin değilim. Elimde yeteri kadar tohum var. Yeni denemelerde bulunabilirim. Filiz elde edinceye kadar devam diyorum.
Sayın skaraca 25 ile 30 derece arasında tutarsanız karışımınız süzek olsun(suyu tutmayam karışım)içinde ne olursa olsun çimlenme oranı % 80 dir iyi bir karışımda ve sıcaklıkta %98 dir tabiiki kendi tecrübelerim.geçeb sene şubat 18 de ekmiştim kışın en sert dönemi.Yaz ayında da çimlendirdim sonuç değişmiyor en etken ortam sıcaklık.ev ortamında peteklerin üzerine koyarsanız üzerinide streç film koyarak sabah akşam fısfıslama sistemi iel sulama yaparsanız 6. gün en erken ve 10.gün en geç çimlenme meydana gelecektir.10 aylıktan sonra budama ve aşılama teknikleri ile bonzai aşamasın ilk adımını atmış bulunuyorum.Fotoğrafları aşağıdadır.
Saygılar.

Eklenen Resimler

johnny guitar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 00:16   #466
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Teşekkürler Johnny Guitar

İlk grup tohumları ektikten sonra kalorifer peteği üzerine koymuştum. Sadece ilk dört gün ve üzerini örtmedim. Sabah, öğle, akşam olmak üzere günde 3-4 kez fısfısla sulamıştım. Toprağım kumlu ve süzek olduğunu düşünüyorum. Çünkü üzerinde su tutmuyor. Ancak filizlenme henüz gerçekleşmedi. 10 gün civarı diyorsunuz filizlenme için. Henüz 10 gün olmadı. Belki de erken henüz. Biraz daha bekleyeyim artık.

Eski 18-12-2009, 12:04   #467
Ağaçsever

sagdil's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2009
Merhaba skaraca.
Aynı dertten muzdaribiz bende aralık başında netten aldığım 5 adet tohumla uğraşıyorum hala.Bir tanesi haftasına kapsülü başında olduğu halde göründü şu an 1-1.5 cm falan ama ötekilerden hala ses seda yok.İki gündürde kalorifer peteğinin üzerinde tutuyorum.Artık ya pişecekler **** çimlenecekler.Beklemeye devam....

sagdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 12:36   #468
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın sagdil,

Sizinki gibi bir tanesi benimde uç verse bir umut bekleyeceğim. Ancak çıkıp çıkmayacağını bilememek kötü. Bugünde farklı bir toprak karışımına 5 tohum ektim. Bekliyorum. Ayrıca çarşamba günü pazara gidip, kestane toprağı almayı ve bu toprakla yapacağım karışımlara da ekim denemesi yapmayı düşünüyorum. Hangi toprak karışımından çıkarsa bundan sonraki tohumları o şekilde ekeceğim. Ayrıca nette nereden tohum aldınız, fiat ne idi bilmiyorum ama ben www.tohumlar.net adresinden satın aldım. Bir ziyaret edin derim.
Selamlarımla...

Eski 20-12-2009, 10:02   #469

memet's Avatar

Buradaki linkte adeniumun kışın sulanması gerektiğinden sözediliyor. İlkbahardan önce uyuklama oabileceği, sonra canlanacağı söyleniyor.

Adenium multiflorum (Sabi Star) içinse, kış uykusu zorunludur diyor.

buradaki link ise aksini söylemiş.
Yazın tropikal bitki gibi sık sulanmalı, kışın kaktüs gibi bakmalı diyor.

Benim okuduklarımdan anladığım, kışın eğer uyuklama dönemi yaşıyorsa sulanmaması gereği ortada.
Gübreleme konusunda, etikette önerilenin yarısını kullanın denmiş.

Eski 20-12-2009, 11:14   #470

memet's Avatar

İlk iki üç yaşında bitki hızlı büyür daha sonra büyüme yavaşlar.
Bahar aylarında eksiksiz sıvı gübre( Sanırım 20 20 20 kastediliyor)Her iki haftada bir verilmelidir.
Yazın ve erken sonbaharda genç bitkilere gübre verilir. Sıvı gübre kuru kış aylarında, 2o derece civarıysa verilebilir. Daha düşük sıcaklılarda gübreleme uygun değil.
Daha olgu n bitkiler için gübreleme (sıvı gübre) azaltılmalı ya da bırakılmalıdır. Yavaş salınımlı gübre verilmelidir.

Bitki çok zehirlidir. Özellikle budamalarda elinizde açık yara olmamasına dikkat edin. Daha sonra ellerinizi bol su ile yıkayın.

Eski 21-12-2009, 01:56   #471
Ağaçsever

sagdil's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2009
Ayrıca nette nereden tohum aldınız, fiat ne idi bilmiyorum ama ben www.tohumlar.net adresinden satın aldım. Bir ziyaret edin]

Galiba hafiften kazıklanmışım.Zengardenden 5 adet tohumu 4.5 liraya
aldım.Bu arada benimkilerde hala bir gelişme yok..

sagdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 09:42   #472
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Nihayet mutlu son. Bugün sabah ilk parti ektiğim tohumlardan toprak yüzeyine yakın kalan bir tanesinin köklendiğini ve şişman bir gövde oluşturmaya başladığını fark ettim. Darısı diğer tohumların başına artık. Türüne gelince değişik türler diktiğim için artık karıştı iyice. Dikimden köklenmeye sanırım 14-15 gün geçti.

Eski 21-12-2009, 11:31   #473
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sevgili dostlar, adenium arabicumlarım nihayet altı yaprak seviyesine geldiler ve fotoğraflarını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Name:  Resim 007 (450 x 338).jpg
Views: 1281
Size:  33.4 KB

Name:  Resim 008 (450 x 338).jpg
Views: 1225
Size:  36.0 KB

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2009, 10:04   #474
jvx
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2008
çok iyi durumda görünüyorlar bende adeniumlarda daha 7 aylık daha küçükler 7-8 cm kadarlar...

jvx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2009, 12:32   #475
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Adeniumu bonzai için belirtilen şekilde kestim. Üst kısmını yeniden ektim. Şu an için bozulma yok. Su kaybı olmadı fakat yaprakları sürekli fısfıslıyorum ki susuz kalmasın. Kök kısımdaki diğer saksıdaki de iyi durumda tepesi kapanmaya başladı. Sanırım üst kısmı sulamam diğer köklü tarafı susuz burakmam gerekiyor gibi geliyor. İşte resimleri umarım yaşamaya devam eder : )

Eklenen Resimler

Eski 23-12-2009, 13:15   #476
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jvx Mesajı Göster
çok iyi durumda görünüyorlar bende adeniumlarda daha 7 aylık daha küçükler 7-8 cm kadarlar...
Sayın jvk, adeniumlarıma aşırı şekilde ilgi gösteriyorum, plastik kasa içindeler ve sabah güneş için balkona akşam odaya alıyorum. benim adeniumlarım 45 günlük.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 08:41   #477
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Adenium şaşırtma

553 nolu mesajda çimlendiğini belirttiğim adenium tohumum birkaç gündür aynı durumda başını topraktan çıkartmaksızın duruyordu. Dün akşam saatlerinde baktığımda baş kısmı toprakta olmasına karşın, kök kısmının toprağın dışına, yukarıya doğru uzamaya başladığını farkettim. Bu durumu fotoğraflayamadım ama baş kısmı toprak içinde, kök kısmı toprak dışında yatık S şeklinde bir oluşum gerçekleşmişti. Ancak daha önce çektiğim bir fotoğraf üzerinde şekil çizmek suretiyle göstermeye çalıştım.

Tabi bu durum bitkinin büyümesine engel olacağı için, belki çok erken olmasına karşın yerinden alarak kök kısmı toprağa gelecek şekilde yeniden ektim. Yani erken bir şaşırtma yaptım bir anlamda.

Bu sabah gelerek baktığımda olumsuz bir durum fark etmedim. Umarım kötü bir şey olmaz. Çünkü ilk ektiğim yaklaşık 25-30 tohum içerisinde çimlenen tek tohum. Açıkcası kaybetmek istemem.

Fotoğrafları aşağıya ekliyorum. İlk fotoğraf kök durumunu gösterir şekil çizimi, ikinci fotoğraf ise şaşırtma sonrası görünüm.

Eklenen Resimler

Düzenleyen skaraca : 24-12-2009 saat 08:42 Neden: Hatalı bilgi yazımı
Eski 24-12-2009, 11:11   #478
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Skaraca, Adeniumlar şaşırtıcı derecede dayanıklı bitkiler, hiç merak etmeyin bir şey olmaz, yolculuğa kaldığı yerden devam edecektir.

Eski 24-12-2009, 21:42   #479

izzeterisen's Avatar

Suyu hemen azaltmalı bence

Eski 31-12-2009, 07:59   #480
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Sayın skaraca filizleriniz nasıllar merak ettim??

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024