agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen M.Sema

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-07-2007, 11:49   #1
Doğa dostu

cicoz's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Peperomia caperata

Merhaba arkadaşlar... Bu çiçeğin bakımı hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim..Bir yakınımdan aldım ve nasıl bakacağımı bilmiyorum.Tek bildiğim güneşi sevmediği.....resmini buraya yükleyemedim ama bu bitkininin adı ne başlıklı forumda 1331 nolu mesajda var.Yardımlarınızı bekliyorum...

cicoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 07:25   #2
Doğa dostu

cicoz's Avatar

Arkadaşlar çiçeğin diğer adı zümrüt dalgası.Bütün yaprakları döküldü.Bir tane yaprağı kaldı.Ne yaptıysam kurtaramadım.Bu çiçek hakkında bilgisi olan varsa acil yardımlarınızı bekliyorum...

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2007, 10:37   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cicoz Mesajı Göster
Arkadaşlar çiçeğin diğer adı zümrüt dalgası.Bütün yaprakları döküldü.Bir tane yaprağı kaldı.Ne yaptıysam kurtaramadım.Bu çiçek hakkında bilgisi olan varsa acil yardımlarınızı bekliyorum...
Cicoz çiçeğini çok fazla suladın gibi geldi bana dolayısıyla yapraklarını döktü.Aslında zümrüt dalgası çiçeği nisan ayında çoğaltılır ama çok geç kalmış sayılmazsın.Bana kalırsa o tek kalan çeliği hemen eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dik.Zaten anladığım kadarıyla ölüyor belki bu şekilde onu kurtarabilirsin.Çok fazla sulama toprağı hafif nemli olsun ki hava akımını alabilsin.Çok sıcak havalarda da yapraklarına su püskürtmelisin.Haydi bakalım hayırlı haberlerini bekliyorum çiçeğinin..

Kkaracivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 11:37   #4
Doğa dostu

cicoz's Avatar

Çok teşekkürler ...Hemen şimdi onunla ilgileneceğim.Umarım kurtulur ve ben iyi haberlerini veririm.(bol sulanacak diye bildiğimden biraz abarttım galiba)

Eski 28-08-2007, 11:43   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bol sudan ve tabakta su kalmasından kötü etkilenir. Kök çürüklüğü en büyük ve öenmli hastalığı. İki sulama arası mutlaka hafifçe kurumasına izin verilir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 10:57   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2007
arkadaşlar benimde bu güzel çiçek hakkında bilgi toplamam lazım ama doğru düzgün bi adres bulamadım 1 sayfacıktan fazla... resimleriyle beraber sunum yapmam lazım bildiğiniz adresler varsa yardımcı olurmusunuzz???

banuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2007, 21:36   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2007
Toprak Istegi: Yaprak Curuntusu Bahce Topragi Ve Disli Nehir Kumu Karisimidir.
Gubreleme: 4-8 Aylar Arasinda 15 Gunde Bir Kez 1-2gr Karisik Gubre 1 Lt Suya Eritilerek Verilir.
Sulama: Tuylu Yaprak Disindakilere Siksik Su Puskurtulmelidir.yazin Suya Daldirma-kurutma Yontemi Ile Sulama Yapilmalidir.ikinci Bir Sulama Icin Saksi Topraginin Tamamen Kurumasi Beklenir.kisin Az Sulanmalidir.
Isik: Indirekt Isik Alan Veya Golgeli Yerlerden Hoslanir.
Sicaklik: Kis Isisi 7-10 Yaz 16-24
Hava: Nemli Havadan Hoslansalarda Kuraga Dayaniklidir.
Saksi Degisimi: 2 3 Yilda Bir Erken Ilkbaharda Yapilmalidir.yayvan Saksilar Tercih Etmelidir.
Uretim: Yesil Celikle(otsu Celik) Ya Da Gozsuz Yaprak Celikleriyle,uretilmektedir.
Onlem : Kisin Nisbi Rutubeti Cok Dusuk Ve Sicak Saloinlarda Veya Cok Serin Yerlerde Bulundurulmalari Halinde Bitkilerde Yaprak Dokulmeleri Gorulur

yuppo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 14:43   #8
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
İşte benim Peperomia caperata- Zümrüt Damlam. Bu bitki ile ilgili olarak Sn Yuppo İndirekt ışık alan veya gölgeli yerlerden hoşlanır demiş nettende şöyle bir araştırdım baktığım bir-iki yer üyelik istiyordu başka bir yerde de çok net bilgiler yoktu. Ben çiçeğimi yaklaşık 1 saat sabah güneşi alıp sonra ışık alan bir yere koymuştum. Sorum şu ;tarif ettiğim yerden kaldırayım mı?

Eklenen Resimler

turkankaragoz ve -Esin- beğendi.
M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 15:22   #9
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Maalesef bu güzel çiçek için başvuracağımız fazla kaynak yok. Resimdeki çiçeğiniz bulunduğu ortamdan memnun görünüyor, bence yerini hiç değiştirmeyin.

Benimki de, öğleden sonra 3-4 saat kadar güneş alan yerde. Sulamaya çok dikkat edip, toprak kurumadan su vermeyin. Hemen yapraklarını aşağı sarkıtıyor yoksa.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 19:25   #10
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Peperomia caerata

Meksika kökenli ve Piperaceae familyasına ait bir tür. Kimi kaynaklarda Afrika kökenli olduğu da belirtiliyor.

Birkaç türü sukulent sınıfına girse de bu türlere seralarda rastlamak nadir bir durum.

Peperomialar arasında ev içerisinde sıklıkla yetiştirilen tür P.caerata. Kalın, koyu yeşil, kıvrımlı yaprak yapısı ile yapraklarının arasından çıkan çiçek sapı güzel bir renk farkı oluşturuyor.

Evimde cama yakın, aydınlık ama direkt güneş almayan bir yerde duruyor.
Yarı gölge ortamları seviyor.

Çok fazla suya da ihtiyaç duymuyor. Altında direnaj deliği olmayan seramik bir saksıda olduğundan su miktarına dikkat ederek suluyorum. Saksı harcının altına da iki sıra çakıl taşı yerleştirdim. Bu sayede kökleri fazla suya maruz kalmıyor.

Üretimi yaprak çelikleri ile yapılabiliyormuş fakat ben henüz üretmedim.

Eklenti 106931

Eklenen Resimler

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 20:38   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2009
Arkadaşlar merhaba,
İki ödevimden biri bu çiçeğin yetiştirilip çoğaltılması. Ama bir tane bile çelik bulamadım. Fethiyedeyim ama kimsede bu çiçekten yok. Olan birinden temin etmek istiyorum. Birkaç yaprağı bile olabilir ya da yetişmiş 1 adet fide bile olabilir. Yeterki ondan çoğaltma yapayım. Acaba aranızda bana yardımcı olabilecek biri var mı? İlgilenen olursa çok sevinirim.

michougue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2009, 14:41   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Galeri: 6
Merhaba, yaprakları çok hoşuma gittiği için bu bitkiden satın aldım. Yaprakları hafif sararmış. Uygun bir ortamda bakılmamış sanırım. Aldığım yerde hem yeşil yapraklısı hemde Sayın M.Sema'nın ki gibi kırmızı yapraklısı vardı. Satıcıya farklı bir tür olup olmadığı sordum. Aynı bitki ikisi arasında fark yok dedi. Aslında kırmızı olanı alacaktım ama benim aldığım daha sağlıklı gözüküyordu. Yeşil yapraklı olanlarda zaman içinde güneşin etkisi ile kızarıyor mu acaba ? Yoksa ikisi farklı cins miydi. Formdaki önerileri dikkate alıp bakımını yapacağım. Umarım Mutlu olur . İlk iş yayvan bir saksı ile toprak değişimi yapmak olacak.

Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 08:14   #13
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
arkadaşlar merhaba;
bu başlıkta uzun süredir yazışılmamış ama bu çiçekten bauhausta gördüm.
2,9dı sanırım fiyatı ve küçük bir saksıdaydı.
edinmek isteyenlerin bilgisine

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2010, 22:06   #14
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba;
bu başlıkta uzun süredir yazışılmamış ama bu çiçekten bauhausta gördüm.
2,9dı sanırım fiyatı ve küçük bir saksıdaydı.
edinmek isteyenlerin bilgisine
bauhausta hala var fıyatı cok uygun 2.9 tl

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2010, 22:34   #15
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
izmit bölgesinde nerde bulabilirim?
bilgisi olan var mı

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2010, 22:46   #16
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
İzmitte yok maysan istersen ben cumartesi gideceğim bauhaose sana alırım

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024