agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni2682Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2015, 23:32   #1291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Geçebilir ama siz yine de bir dal ve/veya yaprak ile yeniden deneyin bence.
Tamam tesekkur ederim

nazife_fth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 11:52   #1292
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Nereden bakarsan bak bir aydır capcanlı durduklarına göre beyaz katlı kalanchoelerim tuttu sanırım

Diger pembe olanı ise torfa dikili, güzel bir saksı harcı hazırlayıp torftan çıkartmak istiyorum ama kaybetme korkusuyla elimi süremiyorum. Sizce bahsettiğim işlemi şu günlerde uygulamam doğru olur mu?

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2015, 14:26   #1293
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2012
Benim kalanchoe'm de bu. Bütün yaprakları kurudu. Budadım. Ama sanırım bitki canlanamayacak kadar çok zarar görmüş. Yine de bekliyorum. Belki toprağım da yanlıştır. Sizler nasıl toprak kullanıyorsunuz?

Eklenen Resimler

fdogru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 22:45   #1294
Yeni Üye

Kalansolar sıcağı sever mi yani benim evim çok sıcak da kalansolarimin yaprakları yumuşadı sanirsam sıcaktan oldu. Çünkü suyu fazla veriyorum. Tek etken sıcaklık kalıyor geriye. Yumuşayan yaprakları nasıl eski haline getirrim

saisha beğendi.
Eski 15-04-2015, 01:56   #1295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2015
Merhabalar
Apartmanda kapı dışarı edilmiş toprağı kuruluktan çatlamış fakat inatla yaşamaya çalışan bir çiçek buldum (aslında aylardır orda duruyordu dayanamadım su vermek için içeri aldım)
dalları eğri büğrü her tarafa doğru uzamıştı.
çiçeği eve getirdim baktım yaprakları falan temiz ve sulu fakat toprağı kupkuru çatlak
baktım ortasında bir gövdesi var gövdesi hariç bütün dallarını kopardım dalların düz kısımlarını altlardaki yapraklarını alıp üstü yapraklı biçimde bir kavanoz musluk suyunun içine koydum. (kök salacak tekrar ekeceğim niyetiyle)
gövdenin durumu yukardaki resimden daha kötü sadece Y şeklinde kısacık dımdızlak bir gövde kaldı. (bitki katili mi oldum yoksa)
sonra bitkinin toprağını komple bi kaba boşalttım havalandırmak için evirdim çevirdim
muhabbet kuşum var adı KONT
onun kakalarını toplayıp toprağın içine koydum kökü biraz daha dibe yerleştirip toprağını yeniden doldurdum ve suladım.
nasıl bakılır nasıl edilir bilmiyorum bu çiçeğin adı ne diye google da aradım bu sitedeki "bu bitkinin adı" ne sayfasını buldum o sayfadan bu bitkinin kolonşe bitkisi olduğunu anladım. sukulentler kolonşe sayfasının yani bu konunun sonuna kadar göz gezdirdim en son mesajda benimkinin şimdiki haline yakın bir kolonşe gördüm
yarın inşaAllah büyük ve güzel bir saksı alıp bu zavallı bitkiyi ve kopardığım dallarını yeni toprakla birlikte ekeceğim. bu terkedilmiş bitkinin aşama aşama fotoğraflarını da çekip bu siteye koyacağım ona ikinci baharını yaşatacağım inşaAllah.
siteniz sayesinde evde yetiştirilen ağacımsı bitkilere merak sardım benjamin çok güzel bomsai de güzel ama küçük bana nasıl bir ağacımsı bitki önerirsiniz.
bu gariban çiçek için bir öneriniz var mı.
ben budadığım dalların yapraklarını apartmanın bahçesine yarım yarım gömüp filizlendirmeyi kalanlarını da büyük saksımda ağaç gibi yetiştirmeyi düşünüyorum.
bakalım ne olacak.
macera başladı.

bu arada baktım kont da geldi yaprakları yiyor. sevdi kerata ıspanak gibi bişey.
ona da verdim biraz yesin ölmez inşaAllah.

lenavita ve Milla beğendi.

Düzenleyen patlakhaber : 15-04-2015 saat 02:01 Neden: resimden sonraki eklemeyi yaptım
patlakhaber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2015, 07:50   #1296
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazife_fth Mesajı Göster
Kalansolar sıcağı sever mi yani benim evim çok sıcak da kalansolarimin yaprakları yumuşadı sanirsam sıcaktan oldu. Çünkü suyu fazla veriyorum. Tek etken sıcaklık kalıyor geriye. Yumuşayan yaprakları nasıl eski haline getirrim

bildiğim kadarıyla çok su sevmiyorlar. hafta bir kez su verirseniz daha iyi olur. ben öyle yapıyorum. kalanchoem hala ilk geldiği günkü gibi duruyor

saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2015, 19:03   #1297
Yeni Üye

Yanlış yazmıştım suyu fazla vermiyorum yazmaktı amacım.

saisha beğendi.
Eski 15-04-2015, 20:30   #1298
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazife_fth Mesajı Göster
Yanlış yazmıştım suyu fazla vermiyorum yazmaktı amacım.

güneş görmeyecek şekilde, ışık alan bir yere, dışarı çıkarıp biraz takip edin belki iyi gelir bulunduğu yer güneş görüyorsa o yüzden olumsuz etkileniyor olabilir.

Eski 15-04-2015, 21:07   #1299
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
güneş görmeyecek şekilde, ışık alan bir yere, dışarı çıkarıp biraz takip edin belki iyi gelir bulunduğu yer güneş görüyorsa o yüzden olumsuz etkileniyor olabilir.
AA evet direk güneş aliyordu

saisha beğendi.
Eski 18-04-2015, 09:20   #1300
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2012
Benim kalanchoe'm yeni yaprak girişiminde. Umarım bozulmaz ve gelişimine çiçek açıncaya kadar devam eder.

Eklenen Resimler

hira, Milla ve saisha beğendi.
fdogru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 08:06   #1301
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Kışı sera ortamında geçiren kalonchelerim

Eklenen Resimler

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 07:56   #1302
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
selam arkadaşlar 4 renk kalanchoe oldu çok mutluyum 2 renk eksik biri çok canlı pembe ve beyaz öyle arsız bir çiçek ki bu sade yaprağını bile toprağa ek tutar aslında adana ağaçların altına peysaj olarak ekilebilir çok gösterişli bir çiçek bol çiçek açması için fazla yaprak olmamalı ben alt yaprakları az alırım ve çiçekleri bitmeye yakın kopartıp saksı dibine koyarım o çiçekler toprağa deydi k çe 1 ay kalır

KAPTANzst beğendi.
lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 19:47   #1303
Yeni Üye

immortall's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2015
merhabalar benm kalonchoem cok uzun ve dallarinda kök gibi şeyler çıktı bunun nedeni nedir. yardimci olursaniz sevinirim

immortall Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 21:39   #1304
Yeni Üye

Merhabalar kalansolarimdan kopardigim yapraklari toprağın üzerine öylesine koyuvermiştim şuan yapraklarda kok olusmus hatta birinde küçücük yaprak gibi birşey ver ben onlari ekmeli miyim yoksa o şekilde durmalı mi bir sure.

Eski 14-05-2015, 13:15   #1305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
kalanchoe çoğaltma yardımı!

Merhabalar, ölmekte olan kalanchoeyi canlandırdım; bu şekilde büyüdü. küçük dal olan parçayı kesip çoğaltabilir miyim diye düşünüyorum ama cesaret edemiyorum. dalından kesip bekletme yöntemiyle mi yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

lenavita ve Milla beğendi.
Saraswati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 13:39   #1306
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Ben kalanchoeleri güneşe koyduğumda Yapraklar hemen yumuşamaya ve yanmaya başlıyor, daha sonrası ne olur bilemiyorum, cesaret edip daha ileri gidemedim bugüne dek Yaprajklar yumuşayınca hemen gölgeye çekiyorum. Karşıda yaşlı bir teyze var, tüm gün güneş alan kalancholeri çiçekten görünmüyor ayrıca yapraklarıda daha dolgun ve kırmızımsı bir renkte... maşallah. Nasıl oluyor anlamıyorum

Laleci_03 beğendi.
Eski 14-05-2015, 20:14   #1307
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Ben kalanchoeleri güneşe koyduğumda Yapraklar hemen yumuşamaya ve yanmaya başlıyor, daha sonrası ne olur bilemiyorum, cesaret edip daha ileri gidemedim bugüne dek Yaprajklar yumuşayınca hemen gölgeye çekiyorum. Karşıda yaşlı bir teyze var, tüm gün güneş alan kalancholeri çiçekten görünmüyor ayrıca yapraklarıda daha dolgun ve kırmızımsı bir renkte... maşallah. Nasıl oluyor anlamıyorum
Aniden güneşe koyuvermek yerine alıştıra alıştıra güneşe çıkarırsanız buruşmak bir yana tam aksine çok mutlu olur

lenavita ve Laleci_03 beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 13:53   #1308
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Saraswati Mesajı Göster
Merhabalar, ölmekte olan kalanchoeyi canlandırdım; bu şekilde büyüdü. küçük dal olan parçayı kesip çoğaltabilir miyim diye düşünüyorum ama cesaret edemiyorum. dalından kesip bekletme yöntemiyle mi yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz?

bilen kimse yok mu? ne yapmalıyım, küçük olan dalı kesip farklı bir saksıya ekmeli miyim iyi büyümesi için?

Saraswati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 14:56   #1309
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Saraswati Mesajı Göster
bilen kimse yok mu? ne yapmalıyım, küçük olan dalı kesip farklı bir saksıya ekmeli miyim iyi büyümesi için?

Sayın Saraswati, kalanchoenizi çoğaltmanız için iki usul var. Dediğiniz gibi dalından keserek dikebilirsiniz, kolayca tutar. Diğer usul de herhangi bir sağlıklı yaprağı dala bitiştiği yerden koparın, bir-iki gün yaprağı açıkta bekletin sonra yaprağın sapını toprağa çok derine gömmeden batırın, toprak kurudukça sularsınız. Zamanla köklenip filizlenir. Kolay gelsin...

B e t ü l beğendi.
Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 14:11   #1310
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

kalanchoemun eski çiçekleri kurudu, yeni çiçekler vermeye başladı. yapraklarını da tazeledi. benim eski yaprakları temizlemem mi gerekiyor? kuruyan çiçekleri de tohum olursa belki diye koparmıyorum ama olur mu bilmiyorum
ne yapayım ben şimdi

Eski 17-05-2015, 14:14   #1311
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

resim yüklediğimi sanmıştım ama aceleden yanlış yapmışım

Eklenen Resimler

efeege ve Milla beğendi.
Eski 18-05-2015, 19:40   #1312
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

artık tohum olacaktıysa da olamaz. eve geldiğimde zaten çoktan ablam tarafından koparılmışlardı. çiçekleri görünmüyormuş... çiçeklerime yaptığı da ilk değil. daha 7-8 ay öncesinde de sulamıştı çiçeklerimi sağolsun (!) ama bir hastalığa karşı yaptığım ilaçlı suyla... bi tane daha var dostlar başına. o da vitaminli suyumu dökmüş, bu su ne biçim olmuş böyle diye... güleyim mi ağlayayım mı bilemiyorum

hira beğendi.
Eski 29-05-2015, 13:59   #1313
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Güneşe alıştırınca zarar görmez deniyor, eski sayfalarda da okudum fakat ben kalanchoeleri güneşe nasıl alıştıracağımı hala anlamadım gitti. Lusoari'den mart sonunda aldığım tam 9 tane kalanchoe fidelerim var, 5i bir, 3ü bir saksıda, kalan bir tanesi ayrı saksıda şuan. Bitlenmişti, bende geçen hafta autumn joy'da deneme yaptığım üzere kalanchoeyide İlaçladım (muhabbet kuşumun bit ilacıyla) İlacı sıkarak 20 saniye sonunda bitkiyi yıkadım, gölgede yapraklar kuruduktan sonra mutfak camının iç kısmına koydum bakalım güneşe alışma olayımız nasıl son bulacak. Yaklaşık 2 saattir cam arkasında güneş alıyor. Çarşamba günü sarı ve uçuk pembe renklerinde katlı açan iki çelik daha edindim, suya koydum bekliyorlar. Doğrudan toprağa daldırmaya cesaretim yok, umarım suda çürümeden kök yaparlar. Hiç bu kadar çok ve bu kadar çeşitli kalanchoelerim olmamıştı

Laleci_03 beğendi.
Eski 29-05-2015, 15:28   #1314
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Güneşe alıştırınca zarar görmez deniyor, eski sayfalarda da okudum fakat ben kalanchoeleri güneşe nasıl alıştıracağımı hala anlamadım gitti...
Güneşe alıştırmak:

İlk birkaç gün (mesela 3 gün) sadece sabah ya da akşam güneşinde 1 saat bekletip, tekrar güneş görmeyen eski yerine alınır.

İkinci birkaç gün (mesela 3 gün daha) sadece sabah ya da akşam güneşi gören yerde sürekli tutulur.

Bu süreç tamamlandıktan sonra artık bitki güneş gören kalıcı yerine alınabilir ama yine de mümkün olduğunca yakıcı öğlen güneşinden korunmalıdır ki bu korunma ihtiyacı güneş bitkileri için bile gereklidir...

Bilmem açıklayıcı oldu mu sevgili hira

pulibet ve hira beğendi.
Eski 30-05-2015, 16:26   #1315
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

bu kalanchoe köklenmiş mi bana mı öyle geliyor. ne yapsam? bu köklenmiş yerlerden kesip toprağa mı diksem? yeni yeni kalanchoelarım olacak sanırım

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 30-05-2015, 18:14   #1316
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
...ne yapsam?...
Evet havai köklenme olmuş, eğer çoğaltmak istiyorsanız kesip toprağa daldırabilirsiniz ama çoğaltma isteğiniz yoksa herhangi bir şey yapmanıza lüzum yok, bu normal bir durumdur, öylece kalabilir...

Laleci_03 ve saisha beğendi.
Eski 02-06-2015, 18:56   #1317
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

çok teşekkür ederim A NOMAD. çoğaltayım eşe dosta hediye ederim

Laleci_03 beğendi.
Eski 02-06-2015, 18:59   #1318
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

bir de, şu resimde görünene göre 2 ayrı köklendirebileceğim dal var değil mi? hemen o köklenen kısmın altından keseceğim... eğer öyleyse çok dikkatli olmam lazım köklere zarar vermemek için

ceysın beğendi.
Eski 02-06-2015, 19:06   #1319
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Köklere zarar vermekten korkmanıza pek gerek yok aslında zira bu bitkiler, herhangi bir dalını kırıp alelade şekilde toprağa daldırsanız dahi hızla köklenirler

Eski 04-06-2015, 21:44   #1320
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi patlakhaber Mesajı Göster
Merhabalar
Apartmanda kapı dışarı edilmiş toprağı kuruluktan çatlamış fakat inatla yaşamaya çalışan bir çiçek buldum (aslında aylardır orda duruyordu dayanamadım su vermek için içeri aldım)
dalları eğri büğrü her tarafa doğru uzamıştı.
çiçeği eve getirdim baktım yaprakları falan temiz ve sulu fakat toprağı kupkuru çatlak
baktım ortasında bir gövdesi var gövdesi hariç bütün dallarını kopardım dalların düz kısımlarını altlardaki yapraklarını alıp üstü yapraklı biçimde bir kavanoz musluk suyunun içine koydum. (kök salacak tekrar ekeceğim niyetiyle)
gövdenin durumu yukardaki resimden daha kötü sadece Y şeklinde kısacık dımdızlak bir gövde kaldı. (bitki katili mi oldum yoksa)
sonra bitkinin toprağını komple bi kaba boşalttım havalandırmak için evirdim çevirdim
muhabbet kuşum var adı KONT
onun kakalarını toplayıp toprağın içine koydum kökü biraz daha dibe yerleştirip toprağını yeniden doldurdum ve suladım.
nasıl bakılır nasıl edilir bilmiyorum bu çiçeğin adı ne diye google da aradım bu sitedeki "bu bitkinin adı" ne sayfasını buldum o sayfadan bu bitkinin kolonşe bitkisi olduğunu anladım. sukulentler kolonşe sayfasının yani bu konunun sonuna kadar göz gezdirdim en son mesajda benimkinin şimdiki haline yakın bir kolonşe gördüm
yarın inşaAllah büyük ve güzel bir saksı alıp bu zavallı bitkiyi ve kopardığım dallarını yeni toprakla birlikte ekeceğim. bu terkedilmiş bitkinin aşama aşama fotoğraflarını da çekip bu siteye koyacağım ona ikinci baharını yaşatacağım inşaAllah.
siteniz sayesinde evde yetiştirilen ağacımsı bitkilere merak sardım benjamin çok güzel bomsai de güzel ama küçük bana nasıl bir ağacımsı bitki önerirsiniz.
bu gariban çiçek için bir öneriniz var mı.
ben budadığım dalların yapraklarını apartmanın bahçesine yarım yarım gömüp filizlendirmeyi kalanlarını da büyük saksımda ağaç gibi yetiştirmeyi düşünüyorum.
bakalım ne olacak.
macera başladı.

bu arada baktım kont da geldi yaprakları yiyor. sevdi kerata ıspanak gibi bişey.
ona da verdim biraz yesin ölmez inşaAllah.
Tekrar Merhabalar çiçek sever insanlar.
Kolonşem hakkında durum bildiriyorum;

çiçeğim yaşıyor fakat bitlendi.
(toprağı sularken suyun üstüne minicik beyaz hareketli birşeyler çıkıyor.)

sanırım bim den aldığım bitki gıdasından oldu.
1 kapak koydum ama çok etkili demek ki.

fısfısla sularken suyun üstüne çıkıyorlar ya bende musluğun altına biraz tutup taşırmayı deniycem. bir de yaprakların altına yuva yapıyorlarmış herhalde bütün yapraklarını sabunlu suyla sileceğim.
inşaAllah.
çiçek yaşıyor hepinize selamı var.

hira ve acemi25 beğendi.
patlakhaber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024