agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni2682Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2014, 16:17   #1201
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Yaprak biti istilasına maruz kalıp üzerinde sayılı yaprağı kalmış kalanşoma bugün artık el attım.

Daha önce birkaç kez sirkeyle yıkadım. Arap sabunu fısfısladım bir türlü toparlanamamıştı. Bugün artık tehdit ettim. Ya çöpe gidicen ya da kendine gel dedim.

Bir sürü kök vardı tek bir saksıda. Hepsini çıkardım. Köklerini o topraktan arındırdım. Ve toprağını çöpe attım. Bir kovaya arap sabunu zeytin yağı sarımsak su karıştırmıştım. İyice temizlediğim kalanşoları bu suyun içinde şöyle bir 15 dk beklettim. Valla yaptığım doğru mu yanlış mı bilmiyorum ama o kadar fısfıs işe yaramamıştı. Bu son çaremdi.

O sudan çıkardım. Gövdedeki ve tek tük kalan yapraklardaki bitleri ellerimle temizledim. bir de mantar ilacı fısfısladım. Sonra da kaktüsler için hazırladığım toprak karışımına ektim. Cansuyunu verdim. Evin içinde bir pencere önüne koydum.

Birkaç kök zayi olabilir ama anakök yaşasın bari..

Bu zavallım tüm kışı soğukta geçirdi ben bitli diye eve almıyodum onu Yaprak dökülmesi muhtemelen ondandı. Şimdi evin içerisi dışarıya göre biraz daha sıcak ama havalar düzelince yine balkona atmam daha iyi olur değil mi?

Bir de benim bu bitlime çiçekli bitki besini mi versem kaktüs besini mi.. Ya da hangisini hangi aylarda versem

Name:  kalancccc.jpg
Views: 1559
Size:  37.2 KB

Düzenleyen kokett : 11-03-2014 saat 08:49
kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 08:02   #1202
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
benimkinde de yaprak biti vardı, başedemedim.
bu yağmurlu günlerde dışarı çıkardım yıkansın diye (bir çok derde deva bence o hızlı yağan yağmurlar) arada bir çıkıp elimle tüm yağraklarını siliyorum, kalan bitler de gitsin diye.
bu arada çılgın gibi açmış çiçeklerinden de oldum ama napalım.
bakalım.

kokett ve yağmur beğendi.
ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 08:47   #1203
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

iyice ıslandılarsa gitmiştir. Arapsabunlu tarifi de uygulayın. Ben şimdi ara ara kontrol ediyorum hiçbir şey kalmamış. Muhtemelen bütün kışı dışarıda geçirdiğinden ölmüşler arapsabunlu suda da hepsi döküldüler..

Ama bayağı bitkin kaldı zavallım uyguladığım işlemlerden.

Name:  kalanchoe.JPG
Views: 1916
Size:  38.3 KB

ilksenozturk beğendi.
Eski 11-03-2014, 15:41   #1204
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Her ne kadar zararsız gibi görünse de ev yapımı ilaçları da belli aralıklarla kullanın. Çok sık kullanırsanız bitkiyi hırpalarsınız. Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım.

Bitkiler aşırı derecede zararlı istilasına uğramışsa tek ilaçlamayla çözemezsiniz. Mecburen birkaç kez ilaçlama yapmak gerekir ama 2-3 günde bir değil de haftada bir yapın. Çünkü sonuçta bitkiler stomalardan nefes alıyor. Sürekli sabunlu suyla ilaçlarsanız gözenekler tıkanır yani yaprakta birikir. Bitki nefes alamayınca strese girer. Doğal olarak da yaşamak için bazı organlarından vazgeçer (mesela yapraklarından).

YeniBON ve kokett beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 19:26   #1205
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Sevgili h_dogan,

Bitkiyi en son 3-4 ay önce belli periyotlarla ilaçlayıp çözüm alamayınca balkona soğuk yere atmıştım dediğim gibi. Yani 3-4 ay sonra uyguladığım ilk ve son işlem oldu.

Diğer bitkilerime toprak değişimi uygularken bu bitkiyi artık çöpe atıcaktım çünkü kurtarmak imkansızdı. Ama gözden çıkarmış olarak son bir kez arapsabunlu su dolu kovanın içinde beklettim. Dediğim gibi yaprak bitleri her yanını sarmış bir bitkiye uyguladığım son işlemdi. Bir daha da ilaçlamakla uğraşmayı düşünmüyorum.

Sürekli arapsabunuyla yıkamam söz konusu değil. Buna ne bitkinin hali kaldı ne de benm Çünkü yaprak bitleri, soğuk, ilaçlama, toprak değişimi gibi sebeplerle bitki yeterince hırpalandı. Her tarafını yaprak biti sarmış bir bitkiyi son yaşatma çabalarım.

Eğer bir değişiklik gelişme olursa, yeni toprağına uyum sağlar yeni sürgünler verirse paylaşırım. Sonbahara doğru belki birkaç tomurcukla yüzümü güldürür.

ilksenozturk beğendi.
Eski 12-03-2014, 10:03   #1206
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Sayın kokett,

Siz yine de bir iki dalını başka bir saksıya dikip yedekleyin. Nolur nolmaz.

kokett beğendi.
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 10:09   #1207
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Sayın kokett,

Siz yine de bir iki dalını başka bir saksıya dikip yedekleyin. Nolur nolmaz.
Evet başka bir saksının dibine bir dal ektim. Tutar umarım o da

YeniBON ve yağmur beğendi.
Eski 12-03-2014, 10:31   #1208
Moderatör

h_dogan's Avatar

Bana kalsa bitkinizi sert budayın yeni filizler daha güçlü olsun. Hem kendini yeniler hem de daha gür çıkar.

YeniBON ve kokett beğendi.
Eski 13-03-2014, 09:13   #1209
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Budadım biraz ama sert değil. Üstlerden biraz daha almam gerekicek heralde..

h_dogan ve Kayahann beğendi.
Eski 14-03-2014, 20:18   #1210
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2012
iyi akşamlar,
İki yıl önce hediye olarak gelen bu çiçeğin çiçeklerine bakmaya kıyamıyordum. Çok güzellerdi. Saksısı çok küçüktü kendine göre büyük saksıya aldım iki yıldır büyüdü dallanıp budaklandı fakat bana bir daha hiç çiçeklerini göstermedi. Çiçeklerini bir daha nasıl görebilirim? Bir de dün yaparakları parlıyordu yeşil yeşil ya böceklenmiş ya da bitlenmiş ne yapabilirm? Sert kesin derken köke yakın bir yerden mi keselim yoksa kurtulmanın bir yolu var mı? Balkona attım. Bebeğim var ilaç sıkamıyorum.

melek yüzlü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2014, 20:23   #1211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melek yüzlü Mesajı Göster
iyi akşamlar,
İki yıl önce hediye olarak gelen bu çiçeğin çiçeklerine bakmaya kıyamıyordum. Çok güzellerdi. Saksısı çok küçüktü kendine göre büyük saksıya aldım iki yıldır büyüdü dallanıp budaklandı fakat bana bir daha hiç çiçeklerini göstermedi. Çiçeklerini bir daha nasıl görebilirim? Bir de dün yaparakları parlıyordu yeşil yeşil ya böceklenmiş ya da bitlenmiş ne yapabilirm? Sert kesin derken köke yakın bir yerden mi keselim yoksa kurtulmanın bir yolu var mı? Balkona attım. Bebeğim var ilaç sıkamıyorum.

Çiçek açmamasının sebebi yeterli güneş görmemiş olması olabilir. Bir fotoğraf eklerseniz böceklenmesi konusunda daha iyi yardımcı olabilirim.

YeniBON beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2014, 13:00   #1212
Ağaçsever

glorya's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2012
aynı problem benim bitkimde de vardı. 2 sene kadar vakti geldiğinde hep çiçeklendi. ama sonra ne oldu ben de anlamadım yine 2 sene boyunca da bir daha çiçek açmadı. Sürekli yaprak çıkarıp büyüdü büyüdü ve yaşlandı haliyle. Çoğalttım tekrar açar diye ancak çoğalttığımda da aynı şey oldu büyümesi durdu çiçek vermedi. Ben de bakmaktan vazgeçtim

glorya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2014, 13:50   #1213
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melek yüzlü Mesajı Göster
iyi akşamlar,
Merhaba,

Ben de yukarıda böceklenme sorunundan bahsetmiştim. Arap sabunlu bir tarif var. Kimyasal kullanmayın zaten evde çocuk ve bebek varsa. Bana göre kimyasallar bahçesi olanlar için balkon kullanımına hiç uygun değil.

2 yemek kaşığı arap sabunu, 2 diş ezilmiş sarımsak, biraz zeytinyağını bir kasede iyice karıştırıp bir gece bekletin. Üzerine sıcak su döküp iyice karıştırın ve soğuyunca bitkinizin üzerine fısfıslayın. Haftada bir uygularsanız fazla yayılmadıysa ölürler..

Ben de büyük saksıya aldıktan sonra çiçek göremedim bir daha. Ev ortamında buna çiçek açtıranlara hayran hayran bakıyorum. Bir daha hiç aldığım günkü gibi olmuyor..

glorya ve hira beğendi.
Eski 15-03-2014, 17:21   #1214
Ağaç Dostu

Eriklibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2012
Galeri: 1
kalanchoe

Kalanchoe'larım yalınkat ama yinede beni mutlu ediyorlar
Name:  100.jpg
Views: 1401
Size:  27.6 KB

Name:  098.jpg
Views: 1399
Size:  47.9 KB

Eriklibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2014, 19:55   #1215
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kokett Mesajı Göster
Merhaba,

Ben de yukarıda böceklenme sorunundan bahsetmiştim. Arap sabunlu bir tarif var. Kimyasal kullanmayın zaten evde çocuk ve bebek varsa. Bana göre kimyasallar bahçesi olanlar için balkon kullanımına hiç uygun değil.

2 yemek kaşığı arap sabunu, 2 diş ezilmiş sarımsak, biraz zeytinyağını bir kasede iyice karıştırıp bir gece bekletin. Üzerine sıcak su döküp iyice karıştırın ve soğuyunca bitkinizin üzerine fısfıslayın. Haftada bir uygularsanız fazla yayılmadıysa ölürler..

Ben de büyük saksıya aldıktan sonra çiçek göremedim bir daha. Ev ortamında buna çiçek açtıranlara hayran hayran bakıyorum. Bir daha hiç aldığım günkü gibi olmuyor..
Kaktüs ve sukulentler fazla geniş yerde pek çiçeklenmiyorlar. Nedeni rahat ortamı buldukları için sadece vejetatif gelişiyorlar. Ben de geçen sene leş kaktüsüyle bir kalanchoe'yu büyük saksıya aldım iyi geliştiler ama açmadılar. Küçük saksıda kalanlar ise içeride olmalarına rağmen tomurcuklandılar.

Hem fazla ışıksızlık hem de büyük saksılar açmalarını engelliyor bunların...

YeniBON ve yağmur beğendi.
Eski 15-03-2014, 22:35   #1216
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Kaktüs ve sukulentler fazla geniş yerde pek çiçeklenmiyorlar. Nedeni rahat ortamı buldukları için sadece vejetatif gelişiyorlar. Ben de geçen sene leş kaktüsüyle bir kalanchoe'yu büyük saksıya aldım iyi geliştiler ama açmadılar. Küçük saksıda kalanlar ise içeride olmalarına rağmen tomurcuklandılar.

Hem fazla ışıksızlık hem de büyük saksılar açmalarını engelliyor bunların...
Kaktüsleri beceriyorum da, kalanchoe çok daha hassas sanki. Kaktüslerim güney cephesinde balkonda duruyor. Çok güzel açıyorlar bütün yaz. onların yanı fazla güneşli geldi buna. Sabah güneşi alan balkona koydum orda da güneş az geldi. Şimdi geri güney cephesinde ev içinde duruyor. Güneşi perdeyle kırıyorum. Ya benim evimi sevmediler ya beni sevmediler.

Bir de alındıktan sonra yaprakları mutlaka küçülmeye başlıyor. O ilk zamanlarki koca koca yapraklar çıkmıyor bir daha.

Eski 16-03-2014, 00:42   #1217
Ağaç Dostu

Sayın h_dogan'a tamamen katılıyorum. Kalanchoe'da büyük yaprak konusunda tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim: Eğer çelikleri ağustos sonuna doğru alırsanız ve bitkiyi yarı gölge bir yere koyarsanız, bütün kış boyunca yaprak büyütmeye çalışan bitki bahara kadar kocaman yapraklı bol çiçekli hale gelmiş oluyor. Tabi bu arada sulamayı da aşırıya kaçmadan ama düzenli yapmak lazım. Bizim evde 10 yıl hatta belki daha da fazla süredir kalanchoemuz mevcut. Hep içerde durur ama yazın çok bol güneş alır. Her sene de bahardan yaz sonuna kadar sürekli çiçek açar. Çiçekleri geçer geçmez annem fazlaca uzamış dallarından çelikler alır ve yeni yetişenler dev yapraklı olur. O kadar ki bazen bitki taşıyamaz yaprağı, en ufak dokunuşta elinizde kalır. Kalanchoe iyice büyüyüp yıllandığı zaman yaprakları küçülüyor ama ben küçük yapraklı daha da güzel buluyorum onu

Bence kalanchoe sizi sever niye sevmesin Işık isteği aslında kaktüslerle aynıdır ama birden güneşe çıkarırsanız güneş yanığı olabilir. 1 hafta-10 gün yarı güneş yarı gölge bir yerde bekletin ve daha sonra kademeli olarak daha fazla güneş almasını sağlayın. Böylelikle bol güneş alacağı asıl yerine alıştırın ve eminim o da size açacağı çiçeklerle teşekkür edecektir

YeniBON, hira, kokett ve 1 kişi beğendi.
Eski 16-03-2014, 07:52   #1218
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Tesekkur ederim sevgili esin.

Anladigim su ki agustostan itibaren budayip yari golge yere alicam. Subat mart gibi gunesli yere koyucam ve butun yaz gunes alicak.

Peki gubre veriyor musun ? Bir de ev ortamina ben yeni aldim kalanchoeyu ama dis mekani daha cok sevdiklerini dusunmustum hep. Sen de evde bakiyormussun. Bakalim biyle bir seye benzetebilecek miyim

YeniBON beğendi.
Eski 16-03-2014, 19:49   #1219
Moderatör

h_dogan's Avatar

Bir de kalanchoe'lar nemi seviyor kaktüslerin aksine. Yani sera ortamı sağlarsanız, hem sıcak hem nemli, büyük yapraklı kalanchoe'larınız olur. Bir de azotlu gübre verirseniz tabi.

kokett ve yağmur beğendi.
Eski 17-03-2014, 08:54   #1220
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Ben kalanchoe'lerime kaktüs gübresi verdim, epey işe yaradı. Üç yıldan sonra ilk kez çiçek açacaklar.

loveforlife, hira ve kokett beğendi.

Düzenleyen yağmur : 17-03-2014 saat 08:55 Neden: ek
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 10:17   #1221
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Ben de kaktüs veriyorum öyle devam edeyim o zaman

yağmur ve hamdiye22 beğendi.
Eski 17-03-2014, 15:57   #1222
Ağaç Dostu

Ben henüz hiç gübre vermedim kalanşoya sevgili kokett Biz onu resmen bir köşeye attık, arada su vermeyi bile unutuyoruz ama o devamlı çiçekte Bazen bir çiçeğin gözünün içine bakarsın yine de olmaz, bazen de tamamen ilgisiz kalırsın, o coşar da coşar. Bizimki de öyle işte

Kaktüs gübresi bütün sukulentler için uygun, vermeye devam edebilirsiniz. Azot oranı yüksek gübreler bitkiyi yaprak yapmaya yöneltir, fosforu fazla olanlar ise çiçeklendiricidir.

Eski 17-03-2014, 19:43   #1223
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Benimkiler bol güneşli pencere kenarında kış boyunca açtılar. çiçekler bitsin budayım derken yeni sürgünler de tomurcuklandı. Turuncu olan 1 yıllık, kırmızı olan belki 5 aylık

Eklenen Resimler

Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 14:27   #1224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor-sardunya Mesajı Göster
benimkilerde açtı kırmızı olan ve marketten aldığım beyez katlı bir de kırmızı olduğunu sandığım çiceğim soğan kabuğu rengi gibiymiş ve katlı çok sevindim
sarı renk katlıyı görünce dayanamadım aldım sıra pembesinde bulursam affetmem harikalar

mor-sardunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 12:24   #1225
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Bir de kalanchoe'lar nemi seviyor kaktüslerin aksine. Yani sera ortamı sağlarsanız, hem sıcak hem nemli, büyük yapraklı kalanchoe'larınız olur. Bir de azotlu gübre verirseniz tabi.
Sevgili h_dogan,

Azotlu gübre önermiştiniz yapraklanma için. Dün yanmış koyun gübresi aldım. Kalanchoenun değişimini yaparken elimde gübre olmadığından katamamıştım harcına. Sizce toprağın üstüne serpiştirsem de uygun olur mu?

Eski 20-03-2014, 15:10   #1226
Moderatör

h_dogan's Avatar

Yapraklara değdirmeyin. En iyisi bir kovada az miktarda eritip öyle verin çiçeklerinize.

kokett beğendi.
Eski 23-03-2014, 14:31   #1227
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Kalanchoe manginii‎ ve Kalanchoe Mirabella

Name:  IMG_3163.jpg
Views: 2185
Size:  38.5 KB

birinin çiçekleri salkım salkım, diğerinin iri ve tekli.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 13:52   #1228
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Bende dün bir arkadaşın evine giderken apartmanda köşesinde kalanşo gördüm sarkıyordu bir dal aldım ektim bir kendine gelsin foto göndermeyi başarırsam yollarım, ilk defa görüyorum sarkan kalanşo acaba ne renk açıyor internette aradım bulmadım sarkan kalonşo

YeniBON beğendi.
lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 13:20   #1229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor-sardunya Mesajı Göster
sarı renk katlıyı görünce dayanamadım aldım sıra pembesinde bulursam affetmem harikalar
affetmedim aldım katlı pembe çok tatlı diğer renklerimi yedekledim tutmuşlar bundan da yedeklemem lazım

mor-sardunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 18:08   #1230
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Üç kökü bugün bir saksıda topladım fakat benim kalanchoe'lerim çok cılızlar, sivri dalların üzerinde küçük yaprakları var, budama yapsam ve aydınlık yere alsam nasıl olur? ışık yetersiz biliyorum.

kokett beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024