agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2010, 15:30   #1
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Stapelia glanduliflora

Stapelia glanduliflora, Asclepiadaceae ailesine ait bir sukkulenttir. İnternette bu bitki ile ilgili kaynak maalesef çok az olduğu için bulabildiğim kaynaklar ve kendi deneyimlerim ile bu bitkiyi tanıtmak istiyorum.

S. Glanduliflora’nın yaşam alanı yine Güney Afrika bölgesidir. Bu türü ilk bulan kişi botanikçi ve bahçıvan olan, aynı zamanda da 1700 kadar bitkiyi keşfeden Francis Masson’dur. Kendisi Royal Botanic Gardens, Kew’in ilk bitki avcısıdır. Bu türün bulunma tarihi 1796 yılı olsa da günümüze kadar halen pek bulunabilen ve bilinen bir tür olmamıştır! Koleksiyonerlerin aradığı, yetiştirilmesinin de çok kolay olmadığı söylenen özel bir türdür. Yolunuz eğer Güney Afrika’ya düşerse özellikle Western Cape’deki Clanwilliam barajı'nın aktığı nehir boyunca ağaçların altını, kaya diplerinin çevresini kolaçan etmenizi tavsiye ederim. Toprak yapısı ve etraftaki bitki örtüsü ile bütünleştiği için göze hemen çarpan bir bitki değil maalesef.

Bana bu bitki 2010’un ilkbahar’ı içinde geldi. Forumdan arada yazdıklarımı gören varsa çok arayıp istediğim bir bitki olduğunu biliyorsuzdur. Yollayan kişiden bu bitkiyi talep ettiğim zaman köklendirme, çoğaltma ve çiçeklendirme zor olduğu için bunu bilerek ona bakmamı istedi. Geldiğinde çeliği hemen oksijenli suya aldım. Havalar ne kadar tam olarak sıcak olmasa da yolda gelirken çelik yorulmuş ve hafifçe büzüşmüştü. 2 gün kadar oksijenli suda bekledi, ardından kendi ayarladığım toprak, torf ve minik taşlardan oluşan bir karışıma aldım. Hazırladığım karışım biraz nemlice olduğu için birkaç gün sulamadım çeliği… Geldiğinde küçükçe olan çelik bir zaman sonra köklendi, üstelik inanılmaz bir hızla büyümeye, yanlarından yeni dallar vermeye başladı. Sonbahar geldiğinde hiç beklemediğim bir şey oldu ve dallarından birisinde çiçek tomurcukları oluştu. Çok sulayıp da çürütmek istemediğim için bitkiyi, ilk verdiği çiçekler soldu, biraz daha nemi arttırınca 1 ay kadar sonra ilk çiçek tomurcukları verdiği yer ile başka bir daldan yeni çiçek tomurcukları vermeye başladı. Ben gözlerime inanamazken bu nazlı bitki, çiçek tomurcuklarını büyüttü büyüttü… ve sonunda açan çiçekleri kendi gözlerim ile görmüş oldum. Oluşan tomurcuklar gün aşırı ya da birkaç gün ara ile tek tek açmaya başladı. Açan çiçek yaklaşık 15 gün açık kalıyor. Sanki ilk açan çiçek tomurcukları diğer tomurcukların da açılmasını bekliyor ve güzel bir çiçek demeti oluşturalım diyor.

Bu türün çiçeklerinin dikkat çeken bir özelliği de çiçek saplarının çok uzun olması. Çiçeklerinin çapı yaklaşık 2 cm. iken, çiçek sapları 7-8 cm. uzunluğunda olabiliyor. Makro çekim yapıldığı zaman bitkinin tüm detaylarının muazzam güzel olduğunu da belirtmeliyim. Çiçeğin tüylerinin tamamı şeffaf birer su damlası gibi. Çiçeğin corona görüntüsü de bana göre çok zarif. Cillaların altında kalan desen de ben bir stapelia çiçeğim dercesine güzel yine. Kokusunu merak edenler için de dip not Stapelia grandiflora gibi kötü koku yaymıyor. Çiçek açtıktan sonra ara ara gidip gelip kokladım ancak bir hafta geçtikten sonra akşamları çok çok hafif bir koku yaydığını farkettim o da çiçeğin dibine kadar gelip koklanınca farkediliyor. Sineklerin de geldiğini görmedim üstüne.

Ve bu harika türün çiçekleri ile başbaşa bırakıyorum sizi…

Name:  DSCF2495.jpg
Views: 1920
Size:  32.1 KB

Name:  DSCF2494.jpg
Views: 1820
Size:  21.1 KB

Name:  DSCF2511.jpg
Views: 2228
Size:  65.1 KB

Name:  DSCF2513-1.jpg
Views: 1892
Size:  44.4 KB

Name:  DSCF2535-1.jpg
Views: 1873
Size:  49.2 KB

Düzenleyen İlkin : 22-11-2010 saat 16:12
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 15:35   #2
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Aynı benzetmeyi burda da yapsam haksızlık olmaz sanırım "Mum" gibi maşallah

Ellerinize sağlık,bilgiler içinde ayrıca teşekkürler.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 15:37   #3
Ağaç Dostu

fund@'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2010
Galeri: 7
gerçekten çok güzel Sayın İlkin, aradığınız kadar varmış yani..güle güle büyütün

fund@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 15:40   #4
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bu sayfalar bakmak hiç mi hiç istemiyorum. Nedeni de o kadar güzel fotoğraflar yüklüyorsunuz ki. Nefis bitkiler buluyorsunuz. Oysa ben bunlara hiç bulaşmak istemiyorum. Ne olur kanıma girmeyin. Ben kendi çiçeklerimle bile zor baş ediyorum.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 15:53   #5
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

İlginiz ve beğendiğiniz için çok teşekkür ediyorum sayın Fatih, fund@ ve Güler Hanım... Sizlere olur mu bilmiyorum ama bazen bir şeye bakarsınız ve vurulursunuz. Baktınız mı öylece kalakalır ve bu dünyadan kopar gidersiniz, seslense kimse duymazsınız. Bu çiçeği de gördüğüm zaman öyle olmuştu bana da. Sanatla ilgilenen birisi olduğum için hayal gücüm çok geniştir her dakika gözümün önünde şekiller renkler oluşur, geceleri gözümü kapattığım zaman bir dünya hareket uyutmaz ve kalkıp onları çizmek zorunda kalırım. Bu çiçek de beni benden aldı işte, sanat harikası değil de nedir bu allah aşkına. Nasıl bulurum diye yıllarca uğraştım durdum bu bitkiyi. Kısmet bu seneye imiş meğer.

Güler hanım bence bulaşmamazlık etmeyin bu türlere. Sizi engelleyen tek şey bir türü bulursam bakabilir miyim, bakamaz mıyım olsun. Doğal ortam koşullarını onlara veremedikten sonra bir türe bakmaya çalışmak ona eziyet etmekten ve boşa kürek çekmekten başka bir işe yaramıyor. Küpe çiçeklerine bayılıyorum mesela ya da başka sıcağa gelemeyen türlere ama gelin görün ki bulunduğum şehirde yaşamalarına imkan yok. Ben de bakabileceğim hayallerimin peşinde koşuyorum.

Eski 22-11-2010, 17:29   #6
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2010
Tek kelimeyle muhteşem bayıldım çok çok güzel bir çiçeği var.Ben palyaço balıklarının anemonlarına benzettim ilk gördüğümde ve ciddi ciddi bakakalmışım harika maşallah sanırım bu türü bulana kadar aramam gerekicek

nesli6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 17:49   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Sayın İlkin,
Uzun zaman aradığınıza değmiş, hakikaten çok güzelmiş, güle güle büyütün.

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 19:19   #8
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Çiçek yapısı çok güzel ve değişik bir tür gerçekten. Çiçekleri buzdan damlacıklar gibi. Çok da sağlıklı görünüyor.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 21:07   #9
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Her stapelia hayranında bulunması gereken güzel bir tür... Yani olmaz ki... Hiç değilse kimden ne şekilde temin edebileceğimizi de öğrenebilseydik. Yurtdışından gelmiş ise yeni bir sipariş hattı oluşturulamaz mı? Gerçekten çok güzel bir çiçek yapısı varmış. Sayın mrmusti deki beyaz tüylü stapeliayı beğenmiştim ama bu bir başka güzel!

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 21:16   #10
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Enteresan.Gerçekten çiçek yapısı çok güzel.Yazma kenarlarındaki iğne oyaları gibi.
Güle güle büyütün.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 21:18   #11
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
İnanılmaz güzel....! Üzerine hindistan cevizi serpilmiş pasta gibi

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 21:24   #12
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Ama şimdi olmadı ki ,Siz zaten aramış yorulmuşsunuz bizleri yormayın ne şekilde ulaşacağımızı da yazın olsun bitsin
Çok güzel maşallah güle güle büyütün .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 21:41   #13
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Hakikaten aradığınıza ve emeklerinize değmiş, Sayın İlkin. Bu güzelliği ve bilgileri bize ulaştırdığınız için teşekkür ederim.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 22:10   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Çiçekler, görseller ve tanıtımınız mükemmel Sayın İlkin.Zor olduğu bilinen bir türü erkenden çiçeklendirdiniz, elinize sağlık.Tebrik ediyorum ve her sene bol bol çiçek açarak hayallerin de gerçekleşebileceğini tekrar tekrar hatırlatmasını diliyorum.

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 22:52   #15
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Ya da cezerye...

sssandersss beğendi.
aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 04:53   #16
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Anlatım harika. Resimler harika. Bitki harika. Teşekkürler sayın ilkin.

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 07:56   #17
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sayın İlkin aramakta haklıymışsınız gerçekten inanılmaz bir güzellik. Keşke bu başlığı herkes farkedip bu güzelliği görse.
''benzemez kimse sana
tavrına hayran olayım''

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 10:51   #18
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

İlgi gösteren, beğenen ve tatlı türü yiyeceklere benzeten herkese çok teşekkür ediyorum. Bu türün satışını yurtdışında yapan bir satıcıya maalesef hiç rastlamadım. Dünya geneline satış yapan satıcıların ise koleksiyonerlerden bu türü temin etmeye çalıştığını da kendi şahsi tecrübelerim ile anlamış oldum. Bana bu bitki Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yaşı 60'ın çok üstünde olan yabancı bir arkadaşımdan geldi. Stapelia glanduliflora'yı beğenen forum üyelerinin Türkiye'de bu türün yaygınlaşması için biraz beklenmesi gerekeceğini düşünüyorum. Bitki kışı atlatırsa öncelikli olarak telef olmaması için ona hakkı ile bakıp çoğaltabilecek kişiler ile paylaşmayı düşünüyorum... Bu herkes için en hayırlısı olacak bence.

Eski 23-11-2010, 11:30   #19
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Bana kalırsa öncelikle yetiştirme koşullarını bildiğiniz için kimseye dağıtmadan kendinizde çoğaltın. Bu güzellik deneme yoluyla kimsede heba olmasın. (ustalardan özür dileyerek)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Stapelia glanduliflora'yı beğenen forum üyelerinin Türkiye'de bu türün yaygınlaşması için biraz beklenmesi gerekeceğini düşünüyorum. Bitki kışı atlatırsa öncelikli olarak telef olmaması için ona hakkı ile bakıp çoğaltabilecek kişiler ile paylaşmayı düşünüyorum... Bu herkes için en hayırlısı olacak bence.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 11:38   #20
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Bitki kışı atlatırsa öncelikli olarak telef olmaması için ona hakkı ile bakıp çoğaltabilecek kişiler ile paylaşmayı düşünüyorum... Bu herkes için en hayırlısı olacak bence.

Bu iyi bir haber. Dilerim kışı atlatır ve yeterince çoğalır. Çünkü çok güzel.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 12:35   #21
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Gerçekten çok güzelmiş umarım kışı atlatır Güle güle büyüt sevgili İlkin.

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 15:46   #22
Ağaç Dostu

aysahay's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2010
Maşallah ne tatlı çiçeği varmış. Elinize sağlık..

aysahay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 18:31   #23
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Alıntı:
İlgi gösteren, beğenen ve tatlı türü yiyeceklere benzeten herkese çok teşekkür ediyorum. Bu türün satışını yurtdışında yapan bir satıcıya maalesef hiç rastlamadım. Dünya geneline satış yapan satıcıların ise koleksiyonerlerden bu türü temin etmeye çalıştığını da kendi şahsi tecrübelerim ile anlamış oldum. Bana bu bitki Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yaşı 60'ın çok üstünde olan yabancı bir arkadaşımdan geldi. Stapelia glanduliflora'yı beğenen forum üyelerinin Türkiye'de bu türün yaygınlaşması için biraz beklenmesi gerekeceğini düşünüyorum. Bitki kışı atlatırsa öncelikli olarak telef olmaması için ona hakkı ile bakıp çoğaltabilecek kişiler ile paylaşmayı düşünüyorum... Bu herkes için en hayırlısı olacak bence.
Dualarımız sizinle ve S.Granduliflora ile birlikte... Ne kadar çoğalırsa o kadar güzel olur... Sıraya girmek isterim... Tabi öncelik buna hakkı ile bakacak ustalarda olmak üzere...

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 19:07   #24
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Çok güzel düşünmüşsün İlkin'cim
Sevgili Vildanın da dediği gibi önce gelişsin büyüsün ,değil mi size geldi bizlere de nasılsa ulaşır .Çoğaltır tüm kaktüs sevenleri sevindirirsiniz )

Düzenleyen Hhatice : 24-11-2010 saat 21:00
Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 19:27   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-07-2008
Gerçekten de harika çiçekleri var. Gelişip büyümesini sabırsızlıkla bekliyorum. Belki benim de bu güzel bitkiden bir tane sahip olma şansım olur.

ozgur0ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 20:41   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Bence bu çiçek İlkin'e benziyor. Onun gibi zarif, mini mini... Birbirlerine yakışmışlar...

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 20:45   #27
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Bir benzetme yapsam? Yakın çekim yaptığınız resim deniz anemonlarını anımsattı bana çok ilginç ve güzel bir görüntü. Tebrik ederim, iyi günlerde büyütün efendim.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 10:00   #28
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

İlginiz ve güzel sözleriniz için hepinize teşekkür etmek istiyorum. Sağolun...
Sevgili tiya epeydir görüşemiyoruz kahve içmeye bekliyorum uygun olduğunuz zaman mutlaka... Hediyeniz olan değerli eseriniz "Sanat" kitabınız başucu kitabım oldu, bilesiniz.

Bitkide bu ara son çiçek tomurcukları da açmaya başladı, geçen hafta yakaladığım görüntüleri paylaşmak istiyorum.

Name:  DSCF2545.jpg
Views: 1367
Size:  39.9 KB

Çok sık rastlanmayan 4 petalli çiçek formu...

Name:  DSCF2542.jpg
Views: 1404
Size:  34.3 KB

Yakın çekim...

Name:  DSCF2543-1.jpg
Views: 1454
Size:  53.5 KB

ve güneşlenen çiçekler...

Name:  DSCF2563.jpg
Views: 1529
Size:  45.1 KB

Fatih ve Fatih_Soydemir beğendi.

Düzenleyen İlkin : 24-11-2010 saat 14:35
Eski 24-11-2010, 15:04   #29
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Maşallah...

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 16:54   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Sanatçınınn elinede böyle bir güzellik yakışır.
Harikasınız Sayın İlkin..Teşekkürler, bizi bu güzellikten mahrum bırakmadığınız için...

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024