agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen Hydrosuccess

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-07-2010, 14:51   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Huernia macrocarpa

Huernia, Apocynaceae familyasında doğu ve güney Afrika'da yaşayan yaklaşık 60 tür içeren bir cinstir.Çiçekler beşgen ve çoğunlukla huni,çan şeklinde olup canlı kontrast oluşturan bantlar içerir,mat veya parlak, pütürlü yüzeylidir.Çiçekler çoğunlukla sineklerle tozlaştığından kötü kokar.Huernia, Stapelia ve Hoodia cinsleri ile yakın akrabadır.Bazı türler Etiopya'da açlık dönemlerinde yemek için lokal olarak yetiştirilmektedir.
(Wikipedia'dan özetlenmiştir.)

Huernia Keniensis, Apocynaceae familyasının diğer cinsleri gibi (Orbea,Stapelia,Adenium,Hoya...) çok kolaylıkla, stres yaşamadan hidrokültüre geçti.Kısa sürede çiçek açtı ve çiçeklenmesi (kış ayları da dahil) devam ediyor.Orbea variegata (Türkiye'de yaygın kullanılan ismiyle leş kaktüsü) kadar olmasa da çiçeğin kötü kokusu yakından hissedilebiliyor.Çiçekler yaklaşık 10 gün açık kalıyor.Henüz tohum oluşumu gerçekleşmedi.Huerniaların yüzeyel bir kök yapısı var ve bitki kök çürümesine eğilimli.
Bu nedenle mevsimsel sulama rejimine dikkat etmek gerekli.Hidrokültürde herhangi bir problem yaşamadığımı ve dal çeliklerinden çok kolay köklendiğini belirtmeliyim.

Bitkinin genel görünümü,çiçek ve gövde detayları ile hidrokültürde zayıf kök yapısı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hydrosuccess : 30-07-2010 saat 14:31 Neden: Adlandırma değişikliği
Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2010, 15:51   #2
Ağaç Dostu

Çiçek büyüklüğünün anlaşılması için...

Eklenen Resimler

ekin97 ve acemi25 beğendi.
Eski 24-07-2010, 21:40   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Gerçekten çok güzel bir tür, ama Stapelia çok benziyor, gövdeye bakarak ayırmak çok zor ikisini.
Üstadım gerçekten muhteşem, sevginiz çiçek olarak dönmüş size..
Sevgiyle kalın...

kartalpin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2010, 21:59   #4
Ağaç Dostu

Sayın Kartalpin, ilginize teşekkür ederim.Huernia genusu gövde yapısı olarak bizde leş kaktüsü\stapelia olarak bilinen Orbea Variegata'ya oldukça benziyor.Çiçek yapılarının farklı olduğunu belirtmeliyim.Orbealar Stapelia genusundan ayrılarak ayrı bir genus olarak tanımlandılar.Bendeki Stapelia Grandiflora tomurcukta,çiçek açınca detaylı olarak inceleyip benzerlik ve farklılıkları değerlendirebileceğiniz ayrı bir başlık açacağım.

Eski 26-07-2010, 14:14   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Sayın HYDROSUCCESS,
Huernianız çok güzel çiçekli. Fakat ismi macrocarpa değil, yanılmıyorsam Huernia keniensis. Çünkü macrocarpanın çiçeğinin arka tarafına bakarsanız sizinki kırmızımsı, oysa macrocarpanın açık renktedir. Macrocarpanın internetten bir resmini indirirseniz sadece çiçeğinin ortasına baktığınızda farklılıklarını görebileceksiniz. Birbirlerine çok benzedikleri için yanılmış olabileceğinizi düşündüm. Lütfen araştırın bende yanılmış olabilirim. Sizide yanıltmış olmıyayım.

QUOTE=HYDROSUCCESS;676241]Çiçek büyüklüğünün anlaşılması için...[/QUOTE]

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2010, 17:46   #6
Ağaç Dostu

Sayın mrmusti,
İlginiz ve değerli katkılarınız için çok teşekkür ederim.Yetiştirdiğim bitkilerin fotoğraflarını arzu ederseniz sitenizde kullanabilirsiniz.Özelden yazarsanız yüksek rezolusyonlu olarak e- mailinize gönderirim.Benim öncelikli ilgi alanım taxonomi değil yetiştirme yöntemleri.Bu nedenle tür tanımlamaları konusunda her türlü eleştiri ve katkıya açık olduğumu daha önce başka bir başlıkta belirtmiştim.Huernia sp.'e gelince, internette karışıklığa neden olan çok fazla görüntü var.Örneğinhttp://www.rare-exotic-plants.com/re...ocarpa-55.html da çiçek içi görülmemekle birlikte Keniensis'in dışı açık/beyaz Macrocarpa'nın koyu kırmızı/çizgili.(Resimleri mi karıştırdılar? Olabilir.)http://www.stapeliads.info/serv/core.s3'da Keniensis çiçeğinin dışı hem açık hem de kırmızı çizgili olan örnekleri var.(Subsp.? var.? Hybrid?)Sizin kapsamlı sitenizde de düşük rezolusyonlu ve dışını göstermemekle birlikte 'Huernia macrocarpa A Richard Sprenger Asc 016 Eritrea' çiçek yapısı benim bitkime benziyor.Sonuçta öncelikle ilgilendiğiniz konu olduğu için çiçek iç detaylarını paylaşabilirseniz adlandırmayı düzeltebiliriz. Saygılar.

Eski 28-07-2010, 01:20   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Sayın HYDROSUCCESS, En belirğin farklılık Çiçek üzerindeki çıkıntıların keniensiste daha yüksek ve sık aralıklı olması, macrocarpaların uzantılı olanlarına bakarsanız çok kısadır ve daha geniş aralıklıdır. Yeni çiçek açam keniensisi şimdi başlığıma yükledim Bakabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HYDROSUCCESS Mesajı Göster
Sayın mrmusti,
İlginiz ve değerli katkılarınız için çok teşekkür ederim.Yetiştirdiğim bitkilerin fotoğraflarını arzu ederseniz sitenizde kullanabilirsiniz.Özelden yazarsanız yüksek rezolusyonlu olarak e- mailinize gönderirim.Benim öncelikli ilgi alanım taxonomi değil yetiştirme yöntemleri.Bu nedenle tür tanımlamaları konusunda her türlü eleştiri ve katkıya açık olduğumu daha önce başka bir başlıkta belirtmiştim.Huernia sp.'e gelince, internette karışıklığa neden olan çok fazla görüntü var.Örneğinhttp://www.rare-exotic-plants.com/re...ocarpa-55.html da çiçek içi görülmemekle birlikte Keniensis'in dışı açık/beyaz Macrocarpa'nın koyu kırmızı/çizgili.(Resimleri mi karıştırdılar? Olabilir.)http://www.stapeliads.info/serv/core.s3'da Keniensis çiçeğinin dışı hem açık hem de kırmızı çizgili olan örnekleri var.(Subsp.? var.? Hybrid?)Sizin kapsamlı sitenizde de düşük rezolusyonlu ve dışını göstermemekle birlikte 'Huernia macrocarpa A Richard Sprenger Asc 016 Eritrea' çiçek yapısı benim bitkime benziyor.Sonuçta öncelikle ilgilendiğiniz konu olduğu için çiçek iç detaylarını paylaşabilirseniz adlandırmayı düzeltebiliriz. Saygılar.

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2010, 15:45   #8
Ağaç Dostu

Sayın mrmusti,tür adlandırması konusundaki ilginizin devamı sevindirici.Bitkilerde yaprak ve çiçeklerde fenotipik varyasyonlar sık görülüyor.Apocynacae familyasında da özellikle hoya, stapelia,orbea, huernia genuslarında çiçeklerde fenotipik varyasyonlar habitat örneklerinde bile çok yaygın.http://www.stapeliads.info/serv/core.s3 da Keniensis habitat örnelerinin nerde ise hepsi birbirinden farklı görünüyor.İç yüzlerdeki çıkıntılar bazı çiçeklerde nerde ise hiç yok bazılarında ise oldukça belirgin.Buna rağmen hepsi 2004-2007 arasında Keniensis olarak tanımlanmış.Sizin sayfanızda gösterdiğiniz çiçek benimki ile çok benzeşiyor.Daha fazla tür gördüğünüz ve taksonomi ile ilgilendiğinizi düşündüğümden sizin referansınız ile bu türü Keniensis olarak tanımlamak doğru olacak.Sonuçta akademik bir sorumluluğumuz yok.Bu arada elinizdeki bitkileri genus bazında başlıklarla tanıtırsanız 'kaktüs,sukulent' sözcüklerinin ötesine geçilmesi,sistematik bilginin gelişmesi ve yayılmasına çok fayda sağlar diye düşünüyorum.Şahsen benim bunun için yeterli bitkim yok ama elimdeki sınırlı olanakları zorlamaya çalışıyorum.Örneğin yaklaşık 300 tür/varyete içeren Mammillaria genusu 30-40 türle bile tanıtılsa başta ben olmak üzere tüm üyeler çok yararlanır.Değerli ve umarım devamlılık gösterecek katkılarınız için teşekkürler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024