agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2010, 20:05   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Faucaria felina ssp. tuberculosa

Aizoaceae familyasından öbekler oluşturan çok yıllık bodur bir sukulenttir.Yapraklarında beyaz çıkıntılar olan tek faucaria alt türü olduğundan tanınması kolaydır.Çiçekleri sarı ve familyanın tipik görünümüne sahiptir.Çiçekler öğle açar ve akşama doğru kapanır.Tohum kapsülü çan şeklinde ,bölmeli ve nem durumuna göre açılıp kapanan valfler içerir.Bu mekanizma tohumların nemin yüksek olduğu dönemlerde salınmasını sağlar ve çoğalmayı kolaylaştırır. Faucaria'lar hafif donu tolere eder, geçirgen toprakları tercih etmekle birlikte değişik topraklarda da yaşayabilen iyi başlangıç sukulentleridir.Tohumdan üretim çok kolaydır.Çelikten köklendirme çoğunlukla başarısızdır.
(Cactus-art.biz'den özetlenerek alınmıştır.)

Aizoaceae familyası hidrokültür tekniğinde beni en çok zorlayan bitkilere sahip.Bu türde de geçen sene ancak 3. denememde başarıya ulaştım ve bu yaz da bitki çiçek açtı.Unlu bitlere duyarlı bir tür.Yazın dışarda güneş altında kalabiliyor ve köklerin su kullanımı çok fazla değil.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hydrosuccess : 18-07-2010 saat 22:49
Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2010, 09:51   #2
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Çok güzel ellerine sağlık.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2010, 17:23   #3
Ağaç Dostu

Sayın sevim4
İlginize teşekkür ederim.Gözlemlediğim kadarı ile üyeler daha çok kendi adlarına başlıklar açıp bitkilerini bazen tek tek bazen de toplu halde paylaşıyorlar.Bu çok hoş ve ben de bu başlıkları ilgi ile takip ediyorum.Bu tarz başlıkların aynı yoğunlukla devam etmesini şahsen ben de istiyorum.Ancak taxonomide ilerleme, yeni türleri tanıma, türlerin gelişim özelliklerini varyasyonları takip etme,hatta Türkiyenin değişik yörelerinde yetişme olasılıklarını değerlendirme yani hobiyi ilerletme sadece kişisel sayfalar ile sağlanamaz diye düşünüyorum.'3. fotoğrafta sağ arkadaki uzun dikenli kaktüsün adı nedir?' gibi sorular sıklıkla soruluyor ve başka bir çözüm olmalı.Bana göre tür, cins,familya başlıkları hepimize daha fazla yardımcı olacak.Bu nedenle elimdeki türlerle yeni başlıklar açmaya çalışacağım.Üyeler arasında çok geniş kolleksiyonlara sahip olanlar olduğuna eminim.En büyük katkımın bu tür başlıkların yaygınlaşmasını sağlamak olacağına inanıyorum.

Eski 04-08-2010, 09:54   #4
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Gerçekten çok hoş.

Fikrinize de katılıyorum tür başlıkları altında bunları tanıtmak hatta aynı bitkiye sahip olanların da bu başlıklar altında gelişmeleri takip etmeleri daha sağlıklı olacaktır diye düşünmekteyim.

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 10:39   #5
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
SN.Hydrosuccess,benim üç tört çeşidim var sağolsun arkadaşlar gönderdi.
Kaktüsleri sukulentleri çok seviyorum malesef burda yok.
Bende sizin gibi deyerli arkadaşların sayfalarını takip ediyorum zaman buldukça.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 15:03   #6
Ağaç Dostu

Bitkilerin cins, tür hatta familya konu başlıkları ile paylaşılması, benzer bitkilere sahip olanların bitkilerini, bitkilerin gelişimlerini,yaşadıkları problemleri bu başlıklara yazmaları herkes için çok yararlı olur.Sistematik bilgi en büyük eksiğimiz.Ben kısıtlı kolleksiyonum ile bir kıvılcım oluşturmaya çalıştım ve bu çabama devam edeceğim.Bu nedenle kişisel bir sayfa açmamayı tercih ediyorum.Ama daha büyük kolleksiyonu olan site üyeleri beni kolayca aşabilecek (tek istediğim de bu zaten) başlıklar ile katılımda bulunmazlar ise yapılacak birşey yok gibi görünüyor.Ben çok yeniyim ama sitenin temel amacı hobiyi geliştirici paylaşım olmalı diye düşünüyorum.Yoksa internette yeterince güzel çiçek fotoğrafı zaten var.

Düzenleyen Hydrosuccess : 04-08-2010 saat 15:07 Neden: ekleme
Eski 04-08-2010, 15:32   #7
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sayın Hydrosuccess isimleri ve ytiştirilmesi hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Hepsi birbirinden güzel

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 15:48   #8
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Sayın Hydrosuccess; açtığınız sayfaları ilgiyle takip ediyor tanıttığınız kaktüs ve sukulentlerle ilgili bilgi edinmeye çalışıyorum. Lütfen devam edin, saygılar

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2020, 22:47   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Yıllar önce beğenerek almıştım cicekciden. Ünlü bit hastalığına yakalandı.bayaa bi uğraştım kurtarmak için. Tam kurtuldu dedim yeniden çıktı vs... Sonra ünlü bitten kurtardım ama bu seferde alt yapraklar sürekli kurudu...bu arada evlendim ve bunları eve getirmedim. Annem ne yapmış etmiş diriltmis. Yetmemiş bu de çiçek açmasını sağlamış. Ben şimdi bu çiçeklerden tohum almak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ? Bi de çok güneş ışığı istemediğini hatırlıyorum ve gövdelerinin suya temasının olmaması gerektiğini.baska bilmem gereken neler var ?

Peacemaker_tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024